PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna na posadzce betonowej



Olenek
23-11-2009, 21:19
Witam wszystkich



W bardzo niedługim czasie będzie mnie czekać rozbudowa instalacji elektrycznej w mieszkaniu w stanie deweloperskim. W owym mieszkaniu jest już rozplanowana instalacja elektryczna według projektu, jednakże chciałbym ją troche powiększyć o np oświetlenie schodów (mieszkanie dwupoziomowe), pociągnięcie kabli RTV, internet telefon oraz gdzie będzie to potrzebne prądowy. Chciałbym to wszystko ukryć w posadzce zakładam, że ona ma okolo 100 mm wysokości(jeszcze dokładnie się dowiem). Wykułbym kanały (ok. 15 mm głębokie na poszczególne kable a następnie zalał betonem. Chcę uniknąć kucia ścian ze względu na tynk maszynowy który został położony w sposób fachowy i nawet po podświetleniu ścian lampką od spodu nie widać żadnych nierówności (o dziwo). czy takie rozwiązanie jakie zaproponowałem ma rację bytu? Jestem otwarty na Wasze pomysły


Pozdrawiam
Olenek

beton44
23-11-2009, 21:44
bardzo interesującą nowością /w stylu japońskim/
będą umieszczone na podłodze włączniki i gniazda...

po za tem ujdzie....

Mirek_Lewandowski
23-11-2009, 21:53
Oj, sie czepiasz...
Pewno dlatego, że chce beton kuć :lol: :wink:

wojtas122
23-11-2009, 21:56
jeśli chcesz włączać światło noga to ok - ścian nie naruszysz :wink: A tak na poważnie to mi w podobny sposób rozbudowywali instalacje: wykuwali rowek w podłodze i ciągneli kable w podłodze, ale gniazdka mam normowo na ścianach :wink:

Olenek
23-11-2009, 22:05
Oj, no gniazdka i lampki będą w ścianach, ale wyjdę sobie kablami od dołu więc nie będzie aż tyle kucia. Na podłogę i tak przyjdą panele lub kafle więc kable nie ulegną uszkodzeniu. Więc można tak czy rażąco będzie to naruszać zasady sztuki budowlanej?



Olenek

beton44
23-11-2009, 22:09
nie martw się

w Polsce są setki tysięcy mieszkań

gdzie tak właśnie prowadzone są instalacje /tzn prawie tak samo bo
pod posadzkami mieszkania powyżej - tak jest najłatwiej przeprowadzić przewody np do oświetlenia.../

qwazar
23-11-2009, 22:18
Olenek ale jak tam kiedyś jakiś kabelek z nudów zrobi bum to roboty masz od zaje...
Wyciąć rowki pod kable to raptem 2 cm szerokości.
Zagipsujesz, wyrównasz i nawet z lupą nikt nie pozna że coś tam jest schowane.

Olenek
23-11-2009, 22:27
Z kablem raczej nie powinno się nic stać. Kładąc kabel w ścianie to musiałbym robić te rowki dookoła większości pomieszczeń, a to jest czasochłonne. Kabel w podłodze skraca przejście z jednej ściany na drugą o około 15m. Licząc, że trzeba położyć kilka kabli z różnych miejsc to tynkowanie tego mieszkania nie miało wielkiego sensu.


Pozdrawiam
Olenek

Jarek.P
23-11-2009, 22:50
Z kablem raczej nie powinno się nic stać. Kładąc kabel w ścianie to musiałbym robić te rowki dookoła większości pomieszczeń, a to jest czasochłonne. Kabel w podłodze skraca przejście z jednej ściany na drugą o około 15m. Licząc, że trzeba położyć kilka kabli z różnych miejsc to tynkowanie tego mieszkania nie miało wielkiego sensu.


Pozdrawiam
Olenek

Mam jedno pytanie: czy przemyślałeś kwestię, czym będziesz kuł te rowki pod kable? Bo nawet jeśli masz sprzęt (bruzdownica lub porządna szlifierka i jakaś młotowiertarka), to kucie iluś metrów rowków w betonie to będzie niezła katorga.

A robiąc rowki w ścianach możesz je zapaciać gipsem tak, żeby było mniej więcej równo a po jego wyschnięciu, siatką do szlifowania gładzi doprowadzić ścianę do stanu, w którym łatane miejsce nie będzie niczym odbiegać od okolic.
Trzecia możliwość to upychanie kabli w dylatacje między wylewkami a ścianami, pod listwy przypodłogowe, w dylatacje obok paneli - tak mam podokładane instalacje w swoim obecnym mieszkaniu, są miejsca, gdzie w takie szczeliny kupa różnorodnych kabli mi powchodziła.

J.

jacekp71
23-11-2009, 23:59
w ścianie kilka cm na podłogą na pewno da się zmieścić odpowiednią wiązkę przewodów, a rysy zasłonią listwy przypodlogowe,

poza tym komu teraz potrzebny telefon czy internet w drucie .... ;-)

pierwek
24-11-2009, 08:06
poza tym komu teraz potrzebny internet w drucie .... ;-)

jak chcesz zrobić raz a dobrze to tylko w drucie... :P

Olenek
24-11-2009, 10:52
No to teraz już sam nie wiem jak położyć te kable. Czy wykuć rowek w posadzce, czy puścić te kable ścianą.


Pozdrawiam
Olenek

Tomkii
24-11-2009, 14:46
No to teraz już sam nie wiem jak położyć te kable. Czy wykuć rowek w posadzce, czy puścić te kable ścianą.


Pozdrawiam
Olenek
W starym budownictwie można podłogą, ale jeśli masz pływającą posadzkę to martwił bym się o te kable na styku posadzka-ściana. To dość mocno pracuje!

piwopijca
25-11-2009, 08:05
Mocno nie mocno, ale jednak pracuje i nie wiesz w ktora strone "poplynie" podloga.
Smialo mozesz robic w posadzkach ale i mozesz robic w scianie tuz nad podloga -tam gdzie bedziesz mial listwy przypodlogowe-one zaslonia pozniejsze niedoskonalosci scian.
Jesli akurat trafia sie drzwi lub okna to moze ten odcinek w podlodze poprowadzic i znowu wrocic na sciane nad posadzka
Wiecej kabla pojdzie na to niestety, ale mniej pracy -tynk jest lzej wykuwac niz posadzke betonowa -pomysl o tym.

Pzdr.