PDA

Zobacz pełną wersję : Nierówno ułożony styropian na podłodze - PILNE!



Vafel
24-11-2009, 20:34
Hej,

Mam baaaaardzo pilną i wielką prośbę!

Jutro mają przyjść goście rozkładać folię i podłogówkę. A ja się boję, że mam źle rozłożony styropian na podłogach. Jest on nierówny. Nierówności dochodzą do 2 cm (np. między jednym kątem w pomieszczeniu a przeciwnym). Jak porozkładają folię i rurki to będzie kłopot - teraz ewentualnie można jeszcze coś poprawić.

Styropian jest w dwóch warstwach - najpierw 10 cm, potem 3 cm. Na tym ma być podłogówka i około 6 cm wylewki.

Poniżej fotki. Wiem, że na fotkach niewiele widać, ale może ktoś się pokusi o ocenę czy tak może zostać (niepotrzebnie panikuje), czy też należy to poprawić zanim zacznie się robić podłogówkę...

Z góry wielkie dzięki.

Fotki:
http://img134.imageshack.us/img134/4083/pb245843.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/2646/pb245842.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/6538/pb245839.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/7329/pb245840.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/5725/pb245857.jpg

Barbossa
24-11-2009, 20:36
śpij spokojnie

Vafel
24-11-2009, 20:43
Barbossa: z nieba mi spadasz!

Dzięki wielkie :-D

Daga&Adam
24-11-2009, 22:36
Barbossa: z nieba mi spadasz!

Dzięki wielkie :-D

Przeciez posadzki nie beda poziomowac do tego styropianu, tylko do rowna ;) Widzialem 5 x bardziej krzywy styropian z rurkami i wszystko gra :)

Tyle tytulem uspokojenia - wiem jak to jest, u siebie tez czasem zagryzam wargi czy bedzie OK.. Wtedy sobie mysle - przeciez to budowa, tu sie zaklada margines bledu w centymetrach, a nie milimetrach ;)
pozdr.

Vafel
25-11-2009, 06:01
Wielkie dzięki za uspokojenie... :-)

Wczoraj mnie ktoś postraszył, że tak być nie powinno, no i znerwowałem się...

Pozdrawiam serdecznie,

freetask
25-11-2009, 09:43
jak wysoki masz prześwit pod oknem tarasowym?

Vafel
25-11-2009, 10:06
Pod jednym 6,5 cm, pod drugim 7,5 cm... Planuję 6 cm wylewki i na to podłoga o grubości 1,5 cm.

W przypadku jednego okna podłoga "zajdzie" trochę na ramę. W drugim powinno się udać ją na styk wpasować pod ramę okienną.

freetask
25-11-2009, 10:17
tak zrób żeby się dało otworzyć :-) pamiętaj o tym jak będą przy wylewkach poziom wyznaczać, bo jak te 6 cm w rogu wyleją to przy oknie może wyjść więcej...

Vafel
25-11-2009, 10:36
No to im powiem, żeby zaczęli wyznaczanie poziomu od okna balkonowego (tego najniżej osadzonego). Wtedy powinno być OK :-)

gonzo93
25-11-2009, 10:52
Pod jednym 6,5 cm, pod drugim 7,5 cm... Planuję 6 cm wylewki i na to podłoga o grubości 1,5 cm.

W przypadku jednego okna podłoga "zajdzie" trochę na ramę. W drugim powinno się udać ją na styk wpasować pod ramę okienną.
Witam.
Trochę kiepsko z tym miejscem pod oknem. Pilnuj wylewkarzy z kałaszem w ręku, bo jak im się omsknie o 2 mm to drzwi będą szorować po podłodze.....

Vafel
25-11-2009, 11:08
Pod jednym 6,5 cm, pod drugim 7,5 cm... Planuję 6 cm wylewki i na to podłoga o grubości 1,5 cm.

W przypadku jednego okna podłoga "zajdzie" trochę na ramę. W drugim powinno się udać ją na styk wpasować pod ramę okienną.
Witam.
Trochę kiepsko z tym miejscem pod oknem. Pilnuj wylewkarzy z kałaszem w ręku, bo jak im się omsknie o 2 mm to drzwi będą szorować po podłodze.....

Może tak źle nie będzie. Od dołu ramy do dołu skrzydła są prawie 3 cm, więc nawet jak im się omsknie o 0,5 cm to nie powinno się nic strasznego stać. Chociaż oczywiście wolałbym, żeby im się nie "omsknęło"...

darsalam
25-11-2009, 11:20
Ja tez nie dawno skończyłem układać styropian i wygląda to podobnie jak u Ciebie.Przyszli fachowcy ułożyli podłogówkę i nie mówili,że źle.Najgorzej było z rurkami prowadzonymi przy ścianach.Niektórzy radzili,żeby nawet wylewkę cienką robić i zaraz na to układać(przyklejać) styropian ale zrezygnowałem z tak pracochłonnego pomysłu.Teraz czeka mnie jeszcze ułożenie na stropie-100m2.Czy dajecie folie budowlana pod styro i nad?Bo są różne szkoły.W projekcie nie mam w ogóle żadnej mowy o folii :o

Vafel
25-11-2009, 11:28
Dzisiaj rano przyszli kolesie od podłogówki. Powiedzieli, że jest OK i że te nierówności nie przeszkadzają: "Panie, to jest budowa. Tutaj tolerancję mierzy się w centymetrach, a nie milimetrach...". Czuję się więc uspokojony, że jest OK.

Co do warstw to na chudziaku mamy papę termozgrzewalną, na tym czarną folię budowlaną 0,2 mm, potem styropian (dwie warstwy - 10 + 3 cm) i na styropianie folia aluminiowa (tam gdzie podłogówka) lub czarna folia budowlana 0,2 mm (tam, gdzie podłogówki nie będzie). Te folie na styropianie to głównie po to, żeby beton z wylewki nie wciskał się między płyty styropianu.

pierwek
25-11-2009, 14:15
Te folie na styropianie to głównie po to, żeby beton z wylewki nie wciskał się między płyty styropianu.

Ta folia to warstwa poślizgowa raczej.Jastrych jest półsuchy i nie miałby się jak wcisnąć.

Vafel
25-11-2009, 14:44
Te folie na styropianie to głównie po to, żeby beton z wylewki nie wciskał się między płyty styropianu.

Ta folia to warstwa poślizgowa raczej.Jastrych jest półsuchy i nie miałby się jak wcisnąć.

Hmm... no tak gdzieś przeczytałem :oops:

W każdym razie, tak czy siak, folię na styropian dać należy (zwłaszcza, że kosztuje grosze)...

Wirecki
25-11-2009, 19:14
(zwłaszcza, że kosztuje grosze)... ćwierć domu mam z tych groszówek jak patrzę na faktury.....

loco
25-11-2009, 19:43
(zwłaszcza, że kosztuje grosze)... ćwierć domu mam z tych groszówek jak patrzę na faktury.....
na właśnie masz rację już wiem skąd hugo26 bierze domy za 100 tys on liczy tylko te grubsze faktury i wychodzi mu 100

Vafel
25-11-2009, 19:53
Ja nie patrzę na faktury... 8)

Ale chyba wkrótce będę musiał, bo trzeba by VAT odliczyć. :roll:

FlashBack
25-11-2009, 22:47
w sumie to arkusze powinny byc ukladane mijankowo nie w kostke.

jacekp71
25-11-2009, 22:59
Vafel, w tym przypadku (ułożenia styropianu) wykazałeś się czymś co ja nazywam hipochondrią budowlaną ;-), występującą na forum bardzo często i niestety jedynie tutaj tolerowaną ;-)
jednak nie objawiaj się z tym w obliczu wykonawców, uznają cię za nieznośnego i niedoświadczonego inwestorka ....

Vafel
26-11-2009, 06:15
Racja. W tym przypadku to była po prostu panika :-)

Nie wiem dlaczego, ale od czasu do czasu mi się to zdarza.

P.S.
FlashBack: co to znaczy "mijankowo" i "w kostkę"?

FlashBack
26-11-2009, 06:35
Racja. W tym przypadku to była po prostu panika :-)

Nie wiem dlaczego, ale od czasu do czasu mi się to zdarza.

P.S.
FlashBack: co to znaczy "mijankowo" i "w kostkę"?
pierwszy rzad styropianu ukladasz zaczynajac od calego arkusza a kolejny zaczyjanac od polowki arkusza. uzyskujesz mijanke. dotyczy to obu warstw ktore rowniez sie mijaja stykami. ukladanie warst rozpoczyna sie od wykonania obwodowo dylatacji z pasow styro o grubosci 1cm ,ponad docelowa wysokosc posadzek.

Vafel
26-11-2009, 10:19
U mnie tak równo (od połowy itp.) nie było, ale łączenia płyt w obu warstwach nie pokrywają się - na to zwracałem uwagę.

A co do dylatacji, to po co ona jest potrzebna przy styropianie? Myślałem, że to się daje dopiero na wysokości wylewki (czyli od styropianu w górę)...

arturromarr
26-11-2009, 11:03
...zgadza się.
JA mam taśmę dylatacyjną lekko wsuniętą za styropian , ale tylko po to by ja przytrzymywał.

Vafel
26-11-2009, 12:01
A można tą taśmę dylatacyjną przykleić co kawałek do ściany taśmą dwustronną? Tylko na tyle, żeby nie odpadała od ściany? Bo między styropian a ścianę nie będę jej już wciskał (styropiany mam docięte do samej ściany i musiałbym je wszystkie podcinać).

arturromarr
26-11-2009, 12:13
Można tylko nie wiem czy taśma się będzie trzymać, ale spróbuj.
Nawet jak nie to przy zwaleniu wystarczy poprawiać taśmę i sam beton ją przyciśnie.

ANDIX
26-11-2009, 12:38
Zadbaj o to aby styropian nie klawiszował tzn. aby dobrze przylegał do posadzki. Jeśli gdzieś klawiszuje rozetnij go, aby się dobrze ułożył. Uzupełnij szczeliny. Przypilnuj,aby zrobili Ci dylatacje wylewki w progach (w osi ościeżnicy) i od ścian (nie będa przenoszone drgania na ściany).
Na tym etapie możesz wyciągnąć parę styropianów i sprawdź, czy nie zbiera sie pod nimi para wodna. Ma być suchutko.

ANDIX
26-11-2009, 13:01
Teraz czeka mnie jeszcze ułożenie na stropie-100m2.Czy dajecie folie budowlana pod styro i nad?Bo są różne szkoły.W projekcie nie mam w ogóle żadnej mowy o folii :o

Folia nie jest materiałem izolacyjnym więc pod styropian się nie nadaje (zwłaszcza w posadzkach na gruncie) Paroizolacja (folia na styropianie) ma zapobiec przedostawaniu się pary wodnej pod ocieplenie i skraplaniu się jej na zimniejszej warstwie przegrody (np.na stropie).

Marzek_rodo6
04-12-2009, 20:17
Czy "normalnym" zjawiskiem są wybrzuszenia na macie systemowej z ogrzewaniem podłogowym? Moi "fachowcy" ułozyli 18 cm syropianu, na to dali matę z folią aluminiową i połozyli rurki do ogrzewanai podłogowego. Jednak jak spojrzymy na salon, podłoga wydaje się wybrzuszać miejscami (czuć pod nogami jak pływa). Kiedy zwróciłam uwagę, powiedziano mi że to normalny objaw i że rurki od ogrzewania podłogowego naprężają się i podnoszą matę systemową. Zaniepokoiło mnie to bardzo, gdyż zamierzam wylać posadzkę anhydrytową (nie więcej jak 4,5 cm)i obawiam się czy nie wyjdzie mi posadzka z "brzuszkami"?I myślę teraz jak pozbyć sie tych wybrzuszeń- kotwy montowane do chudziaka raczej nie znajdą zastosowania- szkoda niszczyć izolacji przeciwilgociowej na chudziaku....

Vafel
04-12-2009, 20:23
Ja miałem taką matę tylko w łazience i WC, czyli na stosunkowo niewielkich powierzchniach. W łazience pod jedną ścianą rzeczywiście poszła trochę do góry, ale wylewka ją docisnęła do podłoża. Tylko, że akurat w tym miejscu u mnie wyszło prawie 8 cm wylewki.

Wirecki
04-12-2009, 20:23
... ułozyli 18 cm syropianu, na to dali matę ... zamierzam wylać posadzkę anhydrytową (nie więcej jak 4,5 cm)Sugeruję przed wylaniem przeczytać wątki o proporcjach styro:wylewka. Jest tego sporo na forum.... Opinie różne, jak to zwykle bywa...

4,5 to moim zdaniem mało. Nawet nie pytam, jaka to mata i czy to 4,5 bedzie nad rurkami czy łacznie z nimi (z wartwą wokół nich)

Marzek_rodo6
04-12-2009, 20:38
4,5 cm czystej wylewki anhydrytowej Agilia (lafarge) łącznie z rurkami- producent wskazuje na mniejsze zużycie tego materiału w stosunku do tradycyjnych wylewek miksokretowych (cementowych), w przekonaniu utwierdził mnie dodatkowo kierownik, że taka grubość jest ok, jednak nie sa to wylewki na tyle popularne u nas żeby mozna było porozmawiać z użytkownikiem, nie wspomne o użytkowniku z ogrzewaniem podłogowym, jednym słowem prowadze eksperyment....

Wirecki
04-12-2009, 21:21
Napisz do Janzara. Kilka razy bardzo mi pomógł, może coś doradzi zanim będzie za późno.
Tzn. że nad rurkami będzie ok 3 cm? Nieźle.....

Vafel
04-12-2009, 21:33
Podobno przy tych anhydrytowych wystarczy 2,5 cm nad rurkami. A jak się coś tam jeszcze do nich doda to może być nawet mniej. Ale nie znam nikogo, kto by to wypróbował.

freetask
04-12-2009, 21:38
Podobno przy tych anhydrytowych wystarczy 2,5 cm nad rurkami. A jak się coś tam jeszcze do nich doda to może być nawet mniej. Ale nie znam nikogo, kto by to wypróbował.
a czy wtedy nie będzie bardziej wyczuwalnych różnic w temperaturze podłoża? Tzn. tak mi się wydaje, że przy grubszej wylewce temperatura jest bardziej wyrównana na całej powierzchni, a przy takiej cieniutkiej może być wyczuwalne gdzie jest rurka a gdzie jej nie ma... jest to możliwe?

K160
04-12-2009, 22:04
Będąc na fali - dzisiaj układałem pierwszą w życiu podłogówkę - prawie idealnie rozplanowałem układ, ale zabrakło mi 2 metry no i po godzinnym obmyślaniu stwierdziłem , że najmniejsze zło to będzie JEDNO skrzyżowanie rurek PEX.

Oczywiste że to błąd, ale czy kiedykolwiek będę ponosił negatywne konsekwencje tej decyzji ?

Miejsce krzyżowania spokojnie przykryje ponad 1cm wylewki, jest w miejscu nie na narażonym na zgniecenie przy wylewaniu...krzyżuje się na wlocie ciepłej i wylocie najzimniejszej , więc na przegrzanie nie ma co liczyć.

Co innego może się stać ?

Pozdrawiam

Wirecki
05-12-2009, 20:27
Będąc na fali - dzisiaj układałem pierwszą w życiu podłogówkę - prawie idealnie rozplanowałem układ Gratuluję. I podziwiam. Chyba mam jakiś kompleks, bo prawie zawsze mam jakieś wątpliowości... Pozdrawiam.

Marzek_rodo6
06-12-2009, 19:01
a czy wtedy nie będzie bardziej wyczuwalnych różnic w temperaturze podłoża? Tzn. tak mi się wydaje, że przy grubszej wylewce temperatura jest bardziej wyrównana na całej powierzchni, a przy takiej cieniutkiej może być wyczuwalne gdzie jest rurka a gdzie jej nie ma... jest to możliwe?[/quote]
Wylewki anhydrytowe są rekomendowane do ogrzewania podłogowego- bardzo dokładnie otaczają rurki- konsystencja tej wylewki jest mocno płynna przy wylewaniu. Szybciej tez robi sie ciepło w domku- wylewka jest cieńsza- szybciej sie nagrzewa. Czy będą odczuwalne rurki? tego nie wiem, nie udało mi sie znaleźć nikogo kto użytkuje podłogówkę na anhydrycie. Choć trafiłam na post w którym była mowa o tym co na ogrzewanei podłogowe: kamień, panel czy deska i ktoś opisywał ze n aposadzkach kamiennych były wyczuwalen rurki...ale to już oddzielny temat....To jeszcze zapytam o jedną rzecz- czy wzmacnialiśći ewylewki w miejscach pod kominek czy pod schody (miejsce zakotwienia schodów)?