PDA

Zobacz pełną wersję : ile stali na zbrojenia



marian1
23-01-2004, 11:14
Ile zużyliście stali na wszystkie zbrojenia, tj. zbrojenia ław, wieńców, nadprozy i podciągów oraz schodów. Ja buduję dom z uzytkowym poddaszem o ow. parteru 80 m kw i częściowym odpiwniczenim 35 m kw. Będę wdzięczny za pomoc.
Marian

23-01-2004, 13:59
Mnie wyszło ok. 4,5 tony na 150 mkw. uytk.

Tomasz M.
23-01-2004, 14:03
A nie masz tego podanego w projekcie - w jego części konstrukcyjnej? Myślę, że wymiana doświadczeń na Forum niewiele da, bo poszczególne projekty mogą bardzo różnić pod tym względem, np. kwestia rodzaju i rozpiętości stropu, nadproża prefabrykowane czy nie i kupa innych rzeczy.

Przekorek
23-01-2004, 17:07
Mnie wyszlo 13 ton - ale buduje na Slasku, na szkodach gorniczych (4 klasa przydatnosci, silne ruchy paratektoniczne). Jak widzisz, nie mareguly

marian1
24-01-2004, 07:23
W części konstrukcyjnej są rysunki pokazujące jak zbroić, ale nie ma informacji, jakie będzie zużycie stali. Do Gościa - miałeś strop monolityczny czy teriva. Ja mam mieć teriva.
Do Przekorka: jak dobrze że nie buduję się na Śląsku tylko w świętokrzyskim.
Marian1

Krystian
24-01-2004, 09:37
marian1 - policz sam wg projektu. To proste, musisz zsumować długość prętów o danej średnicy, pomnożyć przez przekrój poprzeczny pręta i ciężar właściwy stali. Nie pomyl jednostek, bo wyjdą bzdury (długość w metrach, przekrój w m2 i ciężar właściwy w kg/m3, wynik w kg :P ).
Powodzenia.

marian1
24-01-2004, 10:35
Dzieki Krystian. Szczerze mówiąc chiałem skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych Forumowiczów, bo sposób, o którym piszesz przyszedł mi do głowy. W jakimś wątku czytałem nawet ile waży 1 mb. pręta fi 12, ale nie pamiętam gdzie. Jeżeli nie dostane innych odpowiedzi przyjdzie mi "odprężyć się" przy tym liczeniu :x

krzyszt17
24-01-2004, 11:22
Krystian ma rację najlepiej policzyć. Z projektami to jest bardzo różnie, ja miałem projekt dość znanaj firmy Archeton i nie było przewidziane zbrojenie w ławach, ani na ściance kolankowej (wieniec). Oczywiście zrobiłem inaczej niż było w projekcie i zużyłem ok 1,5 tony stali na dom o pow uż ok. 115m2, bez podpiwniczenia, strop Winerbergera, schody betonowe.
Pozdrawiam Krzysztof

marian1
24-01-2004, 11:35
Ja zakładam, że muszę kupić ok. 2 ton stali. Krzyszt- wydaje mi się, że podpiwniczenie nie wpływa znacząco - a nawet wcale - na ilość koniecznej stali. Ławy zbroisz tak czy inaczej, wieńce też. Dodatkowe to tylko schody do piwnicy. A może się mylę? :roll:
Marian

krzyszt17
24-01-2004, 13:56
Marian - podpiwniczenie wpływa na ilość stali. Przecież nad podpiwniczeniem masz strop, czyli wieniec i wszystkie elementy, które wiążą się z wieńcem. To właśnie dodatkowy strop wpływa na to, że koszt domu z piwnicą jest sporo (trochę) wyższy od domu bez podpiwniczenia. Dochodzi jeszcze izolacja, tynki, nadproża nad oknami i drzwiami, więc znowu albo gotowe belki, albo stal.
Pozdrawiam Krzysztof

micmarci
24-01-2004, 14:49
Dzieki Krystian. Szczerze mówiąc chiałem skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych Forumowiczów, bo sposób, o którym piszesz przyszedł mi do głowy. W jakimś wątku czytałem nawet ile waży 1 mb. pręta fi 12, ale nie pamiętam gdzie. Jeżeli nie dostane innych odpowiedzi przyjdzie mi "odprężyć się" przy tym liczeniu :x

Producent ma swoje przeliczniki fi 12 waży w granicach 1 kg na mb