PDA

Zobacz pełną wersję : garaż 2 stanowiskowy koszta.



michal.bdg
25-11-2009, 14:43
Mam prośbę do osób które budowały garaż 2 stanowiskowy w bryle budynku. LICZYŁ KTOŚ KOSZTA POSIADANIA GARAŻU. Planuję 6x6. Przy dachu 30 stopni daje ok. 50 m. powierzchni, czyli ok.2500 PLN za dachówki. Brama 5m ok4500-5000 PLN. Ma ktoś moze pozostałe wyliczenia np. % wkład więźby ocieplenie, wylewki robocizna, itp.
-z góry dziękuję za pomoc w imieniu swoim oraz pozostałych forumowiczów zgłębiających ten temat.

pierwek
25-11-2009, 15:58
jakbym wszystko liczył to bym nawet nie zaczął budowy domu, a powoli już kończę - nie stresuj się tak ;)

jarett
25-11-2009, 17:39
Lepiej stresować się teraz niż gdy skończą się pieniądze z kolejnej transzy kredytu.

Podpisuję się pod pytaniem michala - sam zastanawiam się nad przeprojektowaniem garażu na 2 stanowiska, ale jeśli takie powiększenie miałoby mnie kosztować 20k to wolałbym te kasę wpakować w wentylację mechaniczną...

martek1981
25-11-2009, 18:04
Mój największy błąd jak na razie to, że nie zrobiłem garażu dwustanowiskowego :x , nawet nie z myślą o stawianiu w nim dwóch samochodów, ale innych ważnych rzeczy :wink: Oczywiście wyjdzie drożej, bo przecież zwiększasz powierzchnię i to nie tylko garażu ale i poddasza, mimo wszystko uważam jednak że warto. Może w następnym domu :D

adi_
25-11-2009, 22:08
mam garaz wolno stojacy na jedno autko koszta 15 tysiakow
i nigdy wiecej
takiego malego garazu mam teraz w domu wbudowany na dwa autka brama podwojna bo mam waska dzialke i teraz to jest wygoda wszystko sie miesci chociaz autko jeszcze nie
dom nie skonczony a garaz sluzy jako magazyn i kuchnia i przebieralnia i salon rozrywkowy
niewane ile to bedzie jeszcze kosztowac drogi raz tez bym budowal dustanowiskowy

Nefer
25-11-2009, 22:12
Garaż 2 stanowiskowy kosztuje trochę wiecej niż 1 stanowiskowy :):):):) (a kto by to liczył ? 6x6 = 36 .Przy moim dachu 30 stopni nadal to jest 36 mkw i 90 m3 kubatury. To tyle płytek, kleju, ileś farby, ocieplenia, wieksza brama - ale liczyć to ? )

jacekp71
25-11-2009, 22:47
nię sądzę, żeby dało się jakoś uogólnić procent różnicy w koszcie garażu jedno- i dwustanowiskowego, sporo zależy od układu,
poza tym garaż to nie tylko (choć i nie zawsze) powierzchnia na samochód - tworzy się bowiem powierzchnia mieszkalna lub rekreacyjna nad garażem,

zetka
26-11-2009, 10:06
Mój współinwestor też nie chciał garażu na 2 samochody, bo jak twierdził za dużo by to kosztowało (poza tym moje prawo jazdy i drugie auto było dopiero w planach) :-? A teraz mieszkamy, auta 2, oba pod chmurką bo mały garaż zawalony rupieciami i już nie raz wspomniał, że żałuje iż nie zgodził się na dwustanowiskowy jak go wtedy namawiałam :evil:

Szymon_J
26-11-2009, 10:53
Lepiej zrobic garaz dwustanowiskowy i pomieszkac rok z zarowkami na kablach zamiast lamp niz pozniej przez wiele lat zalowac, ze zrobilo sie za maly garaz. O ile zarowki mozna dosc latwo zastąpic lampami o tyle rozszerzenie garazu juz nie jest takie proste.

Koszt zrobienia garazu dwustanowiskowego - pi razy oko kilka tysiecy (chociaz nigdy nie tego nie liczylem, bardziej mowie "na czuja").

CityMatic
26-11-2009, 12:38
Lepiej zrobic garaz dwustanowiskowy. Koszt zrobienia garazu dwustanowiskowego - pi razy oko kilka tysiecy (chociaz nigdy nie tego nie liczylem, bardziej mowie "na czuja").

Bo tego nie da się policzyć, a wystarczy, że kupi sobie ktoś szersze auto, lub inaczej zaparkuje w swoim pojedynczym i przejście czy otworzenie drzwi staje się niemożliwe, nie mówiąc o ustawieniu czegokolwiek po bokach,np roweru czy pompki albo zimą wyjście z auta w grubym ubiorze nie ubrudzenie się o wszak brudny samochód :(
Koszt oczywiście drzwi jest policzalny ale jest on niczym w porównaniu z wygodami jakie niesie to pomieszczenie. :wink:

Yoric
26-11-2009, 14:00
przewidz 30 000 PLN - powinno wystarczyc jak nie bedziesz szalal
50 000 - Full wypas

Zołza
26-11-2009, 16:09
projekt lmp42a lipińscy

garaz dwustanowiskowy

z cegły 25 nieocieplonej w środku mam tylko posadzkę, i tynki cementowo wapienne, dwa małe okienka, plus rolety zewnętrzne, strop nad garazem

moje i męza auto nie potrzebuje płytek w garazu

na dole dwa samochody, dwa rowery, narty biegówki, kosiarka, hydorfor do studni i miejsce na odkurzacz centralny

nad garazem magazyn tzw "przyda się" ale nie ma tego za duzo-zrobiłam bardzo przemyślany porządek

i przejscie do domu przez pom gosp.

najlepsza rzecz w moim domu to własnie garaz na dwa samochody w bryle budynku,

nie wyobrażam sobie życia bez tego rozwiązania i nigdy nie bedę liczyć ile mnie to kosztowało

Zołza
26-11-2009, 16:13
i moim zdaniem

jak ma się robic garaż na jeden samochód to lepiej tego nie robić bo szkoda kasy

od razu na dwa albo wcale

mój projekt zakładał garaz na jedmo auto, mała ciasna klitka

ale mogłam też dobudować garaż później - ale nie kazdy projekt uwzględnia taką możliwość

pblochu
26-11-2009, 16:29
przewidz 30 000 PLN - powinno wystarczyc jak nie bedziesz szalal
50 000 - Full wypas

Tak wyjdzie i to oby tylko
ławy, wylewka, izolacje,strop więźba Robole (ci to zainkasują) \tynki glazura podłoga elektryka a niektórzy to jeszcze ogrzewanie, ocieplenie elewacja - w zasadzie taki sam koszt m2 garażu jak m2 domu - w końcu konstrukcja niczym się nie różni, no może ewentualnie trochę cieńsze ocieplenie ale to już ta część po kropce w ogólnym rachunku
Nie wymieniłem tu dupereli i dupersznytów które jak zwykle wychodzą w trakcie.
śrubka listeweczka włącznik pierdółka, tu stówka tam stówka ech.
A potem samochód w pierwszej fazie przed garażem W drugiej przed bramą
Ale jestem wredny a co mnie tam

martek1981
26-11-2009, 17:11
Myślę, że trochę Was poniosło, z tymi kosztami i z tym, że albo robić garaż dwustanowiskowy, albo wcale. Nie neguję zalet garażu na dwa auta jednak, nie każdemu jest on potrzebny (mi akurat by był). Poza tym autorowi wątku chodzi chyba o różnicę w koszcie budowy między garażem jedno- , a dwustanowiskowym? Jeżeli tak to nie będzie ona wynosiła 50, 30, ani nawet 20 tysięcy. Można to policzyć, tylko jeżeli jest potrzeba takiego garażu to czy jest sens :wink:

phans
26-11-2009, 17:45
Mam prośbę do osób które budowały garaż 2 stanowiskowy w bryle budynku. LICZYŁ KTOŚ KOSZTA POSIADANIA GARAŻU. Planuję 6x6. Przy dachu 30 stopni daje ok. 50 m. powierzchni, czyli ok.2500 PLN za dachówki. Brama 5m ok4500-5000 PLN. Ma ktoś moze pozostałe wyliczenia np. % wkład więźby ocieplenie, wylewki robocizna, itp.
-z góry dziękuję za pomoc w imieniu swoim oraz pozostałych forumowiczów zgłębiających ten temat.
Domyślam się jaki jest cel tego pytania więc zastanów się czy będziesz mieć w domu w miarę duże pomieszczenie gospodarcze? Jeżeli go brakuje to z garażu 2 robi się 1 stanowiskowy i z 1 robi się 0 stanowiskowy bo gdzieś te wszystkie graty trzeba trzymać. Przeważnie w projektach są minimalistyczne wymiary garaży 1 i 2 stanowiskowych czyli prawie nic poza tymi samochodami tam nie zmieścisz. Również należy pamiętać, że dom powinien być domem a nie garażem z tylnym, bocznym wejściem do domu :-)

slawkin
26-11-2009, 21:12
Trochę się ponabijam :)

Koszt wybudowania garażu dwustanowiskowego jest DWUKROTNIE większy od wybudowania garażu jednostanowiskowego.

Posiadacz garażu na dwie bryki :) (których przez budowę garażu dwustanowiskowego już nie mam) :)

Yoric
27-11-2009, 09:34
Myślę, że trochę Was poniosło, z tymi kosztami i z tym, że albo robić garaż dwustanowiskowy, albo wcale. Nie neguję zalet garażu na dwa auta jednak, nie każdemu jest on potrzebny (mi akurat by był). Poza tym autorowi wątku chodzi chyba o różnicę w koszcie budowy między garażem jedno- , a dwustanowiskowym? Jeżeli tak to nie będzie ona wynosiła 50, 30, ani nawet 20 tysięcy. Można to policzyć, tylko jeżeli jest potrzeba takiego garażu to czy jest sens :wink:

A gdzie napisane jest, ze autor watku chce rozbudowywac .... napisal o garazu 6 x 6.
Zgodze sie raczej z pblochem, ze te szacunki moje 30 - 50 tysiecy moze okazac sie za malo ...
Rachunek jest prosty - 36 m2 x koszt metra kwadratowego i masz cene za garaz .
Troche dodajesz na bramę, napędy i 50 tysi peka.

q-bis
27-11-2009, 09:59
Metr kwadrat domu w SSZ kosztował ok 900 pln. Garaż mam 38mkw 2 stanowiska. Był w planie 1 stanowiskowy - 21 m2. Tak więc po odpowiednich działaniach - koszt dodatkowego stanowiska wyniósł 15.300 pln. Plus tynki i styro na sufit - 1000 pln, plus brama 3000 pln, razem około 20.000 pln.
Ale - u góry jest łazienka - tu wykończenie droższe, pewnie by wyszło jakieś dotkowe 10.000 pln...
Tylko czy to na pewno dobre wyliczenia... :roll:
Lepiej nie róbcie tego dodatkowego stanowiska... :wink:

arturromarr
27-11-2009, 10:23
Dla mnie sprawa jest prosta: garaż dwu-stanowiskowy jest lepszy od jedno, a ten z kolei lepszy od żadnego.
Jak każda wygoda kosztuje, myślę że minimum te 20 tyś w prostym nie wykańczanym jakoś ekstra domu. Każdy metr domu to koszta i nikt tego nie oszuka.
Jeszcze jedna kwestia to miejsce na działce. Nie podoba mi się jak domy zajmują większość zieleni na działce a często widzę domy z rozłożystym dwu-stanowiskowym garażem ma niedużej działce gdzie nie ma już miejsca w ogrodzie na grila ze znajomymi.

Ja nie mam ani tych dodatkowych tyś. , ani dużej działki więc muszę zadowolić się jednostanowiskowym.

kubanki
27-11-2009, 16:54
A ja zamieszam w forumowej kadzi ;)

Moim zdaniem garaż (jakikolwiek) to luksus (żeby nie rzec wręcz fanaberia) :). No, ale że w Polsce traktuje się samochód nie jako narzędzie, a jako członka rodziny niemalże, to buduje mu się osobny pokój (dla każdego oczywiście). Koszt budowy garażu jest nieznacznie tylko niższy od normalnego pomieszczenia w domu (jeśli w ogóle). W Szwecji na przykład garaże przy domkach budują sobie bogaci jednie.
A już w ogóle nie podobają mi się domy, gdzie główną w dominantą w bryle jest okazały garaż. Dla mnie garaż to coś takiego jak altanka na narzędzia ogrodnicze - ma być wciśnięty gdzieś w kąt tak, żeby go nie było widać. Wozownie w starych dworach też były ukryte gdzieś w głębi podwórza - a jak było potrzeba, to stangret zaprzęgał konie i podjeżdżał pod portal dworu po jaśniepaństwo. A nawet jak stangreta nie było (przypadek szlachty zaściankowej) to rolę jego wypełniał pan domu. No, ale de gustibus non est disputandum.

Myśmy wybudowali wiatę na dwa stanowiska. Powierzchnia pewnie z 50m2 (nie liczyłem dokładnie). Koszt się zamknął pewnie w kilku tysiach max. "Posadzka" - ze żwiru płukanego (który i tak kupiliśmy w żwirowni w hurtowej ilości w celach ogrodowych). Reszta - to belki i łaty z tartaku, impregnat, 9 stóp fundametowych (wykonanych przy okazji innych prac murarskich w ogrodzie), pokrycie (kto z czego lubi). No i praca własna :)

Wady wiaty: nie ma miejsca na upychanie niepotrzebnych szpargałów
Zalety wiaty: nie ma miejsca na upychanie niepotrzebnych szpargałów (więc się ich nie gromadzi :) )

phans
27-11-2009, 18:25
kubanki jak masz pomieszczenia gospodarcze [najlepiej w domu] to ok - twój przemyślany, myślę że ciekawy i dobry wybór.
Zauważ, że niektórzy jak budują domy to są mocno ograniczeni przez warunki zabudowy i na taką wiatę na 2 samochody czy nawet 1 nie mają miejsca. Druga sprawa to czy wiata z przodu budynku ładnie wygląda? Ładna to niestety również kosztuje. A wiata to faktycznie powinna być schowana ale znów mało osób ma takie działki. To coś takiego jak ludziska budują domki z poddaszami użytkowymi - bo im nic innego z WZ nie wychodzi. Bo sąsiad postawił sobie taki dom i ty również musisz podobny itd. Również może być podobnie z tymi garażami.
Dla mnie samochód może stać pod wiatą najlepiej z tyłu lub z boku budynku. Jednak jak już wspomniałem, większość osób budując dom zapomina o pomieszczeniach gospodarczych i niekiedy taki garaż z myślą o samochodzie staje się takim pomieszczeniem.
Co do kosztów to kiedyś rodziny mieszkały po 4-5 osób w mieszkaniach które miały po ok. 30m. Teraz to na rodzinę trzeba mieć salon z min. 30m - to również może być fanaberią dla osób starszych co nie wychowali się w dobrobycie.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
27-11-2009, 18:47
koszt wybudowania mojego domu wg kosztów z muratora to 275kplz a identyczny dom ale z garażem jednostanowiskim to 233tys zł m42a przemyslany i m42 przemyslany looknij sobie a policzysz to juz pewnie sam ;)

helixwroclaw2005
27-11-2009, 19:01
Q-BIS pochwalisz się jaką to bramę kupiłeś za 3tys. do garażu dwu stanowiskowego :roll:

Campto
27-11-2009, 19:46
Mam prośbę do osób które budowały garaż 2 stanowiskowy w bryle budynku. LICZYŁ KTOŚ KOSZTA POSIADANIA GARAŻU. Planuję 6x6. Przy dachu 30 stopni daje ok. 50 m. powierzchni, czyli ok.2500 PLN za dachówki. Brama 5m ok4500-5000 PLN. Ma ktoś moze pozostałe wyliczenia np. % wkład więźby ocieplenie, wylewki robocizna, itp.
-z góry dziękuję za pomoc w imieniu swoim oraz pozostałych forumowiczów zgłębiających ten temat.

Buduję dom z garażem dwustanowiskowym i nie liczyłem kosztów. Mogę jednak stwierdzić, iż "zgubiły się" w natłoku kosztów całości. :D Na pewno jednak nie żałuję.
Poza tym weź pod uwagę trochę mylny Twój sposób myślenia. Podajesz koszty garażu 6x6 a nie różnicę w kosztach pomiędzy garażem jedno- a dwu- stanowiskowym.

pierwek
27-11-2009, 21:33
W Szwecji na przykład garaże przy domkach budują sobie bogaci jednie.

W Polsce na budowę domu mogą pozwolić sobie raczej zamożni ludzie więc garaż, nawet dwustanowiskowy, nie jest dla nich dramatem. Widać w Szwecji i ludzie mniej zamożni mogą pozwolić sobie na dom ;)

kubanki
27-11-2009, 22:04
Co do kosztów to kiedyś rodziny mieszkały po 4-5 osób w mieszkaniach które miały po ok. 30m. Teraz to na rodzinę trzeba mieć salon z min. 30m - to również może być fanaberią dla osób starszych co nie wychowali się w dobrobycie.

Ale ten salon nie jest dla samochodu, tylko dla rodziny (dla ludzi)... To jest ta różnica. Ja po prostu uważam, że nie warto strzelać takiej forsy dla samochodu. Natomiast rozumiem, jak ktoś chce zaszaleć, żeby coś zrobić dla siebie (np. basen ;) ). Tzn. tak: jeśliby ktoś zrezygnował, dajmy na to, z basenu, bo nie starczyłoby mu na garaż, uznałbym go za dziwaka ;)


W Polsce na budowę domu mogą pozwolić sobie raczej zamożni ludzie więc garaż, nawet dwustanowiskowy, nie jest dla nich dramatem. Widać w Szwecji i ludzie mniej zamożni mogą pozwolić sobie na dom
No nie wiem jak to jest z tą zamożnością. Kiedyś była jakaś ankieta n/t zarobków i wcale forumowicze nie wyglądali tak zamożnie (w mojej opinii).
Dotychczas myślałem, że należę do tych zamożnych raczej, ale w związku z tym, że nie zbudowałem garażu, muszę zrewidować to mniemanie ;)

jarett
27-11-2009, 23:06
W Szwecji na przykład garaże przy domkach budują sobie bogaci jednie.

W Polsce na budowę domu mogą pozwolić sobie raczej zamożni ludzie więc garaż, nawet dwustanowiskowy, nie jest dla nich dramatem. Widać w Szwecji i ludzie mniej zamożni mogą pozwolić sobie na dom ;)

hmm.... schlebiasz sobie ? :)
Wybudowanie przeciętnego domu pod dużym miastem kosztuje pewnie średnio tyle samo co kupno mieszkania o takie samej powierzchni w mieście. Jeśli zgodzisz się mieszkać 10-15km od miasta (tańszy grunt) to wyjdzie nawet dużo taniej (albo dużo większa powierzchnia). Wysokość raty kredytu za niewielki dom, może być niższa niż koszt wynajęcia 3 pokojowego mieszkania w mieście. Przy budowie domu trzeba się ponadto nieźle napałować, do mieszkania wchodzisz jak jaśniepan na gotowo. Budowa domu jest więc chyba ekonomiczną alternatywą dla oszczędnych i wytrwałych.

Jeśli by tak każdy zamożny co to sobie chatę stawia miał w głębokim poważaniu czy wyda 20kzł w te czy we w te to każdy by se budował 2stanowiskowe garaże, gwc, solary, 3warstowe ściany, rozpasione dachy najlepiej z tytancynku itd itp.

Zresztą - rozmowa schodzi na zły tor. Myślę, że odpowiedź padła. około +20kafli to realna kwota za komfort dodatkowego stanowiska. Kwestia tylko czy masz te 20kafli i czy nie lepiej je sensowniej zainwestować.

Nefer
28-11-2009, 00:40
Dokładnie - ja buduję, bo mnie nie stać na mieszkanie jakie chciałabym mieć.
Cena za metr i tak wyniesie połowę (bez działki) :)

q-bis
30-11-2009, 07:06
Q-BIS pochwalisz się jaką to bramę kupiłeś za 3tys. do garażu dwu stanowiskowego :roll:

Wyliczałem koszt JEDNEGO stanowiska...
Dlatego podałem cenę bramy do JEDNEGO stanowiska...
Nie napisałem nigdzie, że to koszt bramy do garażu dwu staniowskowego :roll:

PS
Bramę mam jedną za ok 6 tys...

pierwek
30-11-2009, 12:37
Dokładnie - ja buduję, bo mnie nie stać na mieszkanie jakie chciałabym mieć.

To powiedz to komuś kto wynajmuje 35m mieszkanie, jeździ 18 letnim fordem eskortem, wakacje spędza z żoną i dziećmi u rodziców na wsi oraz żeby wyprawić komunię dla dziecka zaciąga pożyczkę w Providencie. Zdaje się, że nie macie pojęcia za jakie pieniądze niektórzy ludzie muszą przeżyć do pierwszego.

30-11-2009, 16:04
Też żałuję że nie mam dwustanowiskowego :P

iwomalinka
30-11-2009, 16:12
też będziemy mieli garaż dwustanowiskowy, choć auto jedno :wink: , ale takie rzeczy jak rowery, kosiarka tez muszą gdzieś stać, szczególnie jak ma się dom niepodpiwniczony :wink:

buduj na dwa auta- miejsce zawsze się przyda i nie patrz tak skrupulatnie na koszty :wink:

jarett
30-11-2009, 20:12
lepiej!
buduj dom 400m2
i garaż trzystanowiskowy
a co jeśli oprócz kosiarki będziesz miał odśnieżarkę? i glebogryzarkę?
gdzie to wszystko będziesz trzymał?

30-11-2009, 20:25
lepiej!
buduj dom 400m2
i garaż trzystanowiskowy
a co jeśli oprócz kosiarki będziesz miał odśnieżarkę? i glebogryzarkę?
gdzie to wszystko będziesz trzymał?

A że tak spytam mieszkasz już w swoim domu? Bo mam podejrzenia, że stanie się to dopiero za jakiś czas...
Naprawdę aż dziw bierze ile wielkogabarytowych różności jest potrzebnych w ogrodzie i nie jest to tylko kosiarka - choćby meble ogrodowe, huśtawki chowane na zimę, trampoliny i inne takie. Narzędzia ogrodnicze, taczka, węże i podobne też swoje zajmują. Poza tym rowery, deski, narty...
Jeśli nie masz wielkiej piwnicy, to wszystko ląduje w garażu. A także np drewno do kominka.
Poza tym "zwykłe" rzeczy w garażu obecne czyli opony, narzędzia, "zestaw młodego inżyniera", drabina (niezbędna) w domu, kilka drobnych rzeczy z budowy - i jest cały niewielki garaż zapakowany 8)

jarett
30-11-2009, 20:31
Wiesz, nie potrzebuję mieszkać w swoim domu, żeby znać temat topografii gratów. Kolega, który zadał pytanie wylicza koszt dachówek na drugim stanowiskiem...

...myślisz że odpowiedź pod tytułem: "wal koszty, buduj, potem będziesz się zastanawiał co tam trzymać. Kup se drzwi garażowe za 5000 zł a potem trzymaj za nimi kosiarkę za 800zł" jest satysfakcjonująca?

edi1977
30-11-2009, 20:43
No to moje szalenstwo:

- garaz wolnostojacy : 10m x 7m
- dach dwuspadowy 25st, konstrukcja drewniana, pelne deskowanie, papa, dachowka Creaton Premion
- dwie bramy: 2850x2350
- komin

koszt: niedooszacowania (okolo 80 - 100 tys)

satysfakcja: 100%

30-11-2009, 21:17
Wiesz, nie potrzebuję mieszkać w swoim domu, żeby znać temat topografii gratów. Kolega, który zadał pytanie wylicza koszt dachówek na drugim stanowiskiem...

...myślisz że odpowiedź pod tytułem: "wal koszty, buduj, potem będziesz się zastanawiał co tam trzymać. Kup se drzwi garażowe za 5000 zł a potem trzymaj za nimi kosiarkę za 800zł" jest satysfakcjonująca?

Tylko kosiarkę możesz wymienić za rok jak coś będzie nie halo, z rozbudową garażu nie będzie tak łatwo. Niektóre rzeczy trudno później "nadrobić", często się nie da. A tych oszczędności z których jesteś taki dumny w czasie budowy później nie odczuwasz. Tylko niewygodę takiego a nie innego rozwiązania.
Niektóre koszty są bardziej uzasadnione, niektóre mniej, ale na przestrzeni gospodarczej naprawdę nie warto oszczędzać. Ja mam "na styk", za jakiś czas będzie jej za mało.
Ja w każdym razie żałuję, że nie mam garażu dwustanowiskowego. W momencie budowy wydawał mi się fanaberią i przerostem formy nad treścią. Zwłaszcza, ze garaż miał gospodarczą niszę. Teraz myślę zupełnie inaczej, chętnie bym poniosła dodatkowy koszt gdyby to było możliwe.

daggulka
30-11-2009, 21:50
garaż? tylko dwustanowiskowy .....
no chyba , że ktoś jest masochistą i ma ochotę zimą przy -15 na dworze ciągnąć losy kto dziś parkuje a kto nie i marznie oraz zdrapuje rano lód z szyb .....

koszty? zgubią się w kosztach budowy całego domu ..... ja mówię :warto mieć garaż dwustanowiskowy nawet jeśli tylko jedna osoba w rodzinie ma prawko i samochód - bo to może się zmienić , garaż już potem - nie .....

mariankossy
30-11-2009, 23:34
garaż? tylko dwustanowiskowy .....
no chyba , że ktoś jest masochistą i ma ochotę zimą przy -15 na dworze ciągnąć losy kto dziś parkuje a kto nie i marznie oraz zdrapuje rano lód z szyb .....

koszty? zgubią się w kosztach budowy całego domu ..... ja mówię :warto mieć garaż dwustanowiskowy nawet jeśli tylko jedna osoba w rodzinie ma prawko i samochód - bo to może się zmienić , garaż już potem - nie .....

Tak to może 3 stanowiskowy, bo auto dziecka ma stac na zewnątrz :lol:

chyba że dziecko jest masochistą :D :D :D :D

Nefer
01-12-2009, 00:31
A dlaczego nie 4-stanowiskowy ?
Jeśli ktoś ma taką potrzebę - to jego sprawa i jego kasa i nikomu nic do tego. Zapraszam do dziennika Kamyka - tam można obejrzeć garaż 4-atnowiskowy. I nie jest mniejszy od salonu :):)
Każdemu według potrzeb.

mariankossy
01-12-2009, 00:38
A dlaczego nie 4-stanowiskowy ?
Jeśli ktoś ma taką potrzebę - to jego sprawa i jego kasa i nikomu nic do tego. Zapraszam do dziennika Kamyka - tam można obejrzeć garaż 4-atnowiskowy. I nie jest mniejszy od salonu :):)
Każdemu według potrzeb.

Nie mówie NIe!

Teściu też może zaparkować :lol: :lol:

Nefer
01-12-2009, 01:03
No widzisz ? Jednak jesteś prorodzinny (chć może czasem wydawać Ci się , że jak jakaś rodzina ma 4 samochody to nie jest możliwe i muszą wołać teścia, żeby sobie zaparkował :))

Yoric
01-12-2009, 08:30
Proponuje dla oszczednych - 5 stanowiskowy

Przeciez jednostkowy koszt stanowiska spada wraz z iloscia tych stanowisk ...wiec 5 stanowiskowy wyjdzie najtaniej ....na stanowisko :).
Nie zapominajmy tez o zyskach spowodowanych nizszym zuzyciem szyb samochodowych wskutek ich "nieskrobania".