PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



laparia
26-11-2009, 10:29
Witam

Mam w chwili obecnej wentylację grawitacyjną. Pomyślałem o instalacji rekuperatora. Czy można zainstalować reku wykorzystując obecna kanały wentylacyjne. Kanały są w każdym pokoju. Do wykorzystania nie użytkowane poddasze lub piwnica.
Jak to zrealizaowć nie rujnując mieszkania już gotowego do zamieszkania.
Jakie mogą być zyski z instalacji reku.

Dzieki z góry za wszelkie info.

ardziu
26-11-2009, 15:18
Da się przerobić. Koszt zależy od tego jak domek wygląda - gdzie są kominy, z czego są stropy, etc.

Zyski - komfort dla nosa i płuc, brak wilgoci, oraz nieco mniej pieniążków wydawanych na ogrzewanie.

CityMatic
26-11-2009, 15:49
Dzieki z góry za wszelkie info.

Proponuję coś takiego-odpowiedzi jest tyle że ho ho :lol:
http://www.google.pl/search?hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&hs=dOM&q=site%3Aforum.muratordom.pl+%22rekuperator%22&btnG=Szukaj&lr=lang_pl&aq=&oq=site%3Aforum.muratordom.pl+%22jakie+rynny%22

k62
26-11-2009, 16:00
Czy można zainstalować reku wykorzystując obecna kanały wentylacyjne. Kanały są w każdym pokoju.
Ja z 6 kanałów wykorzystałem tylko 2.
Jeden nie był wcale drożny (zalany pewnie przy zalewaniu stropu),
w drugim przesunięcie cegieł o 6 cm (taki mały uskok fachowcowi wyszedł),
w pozostałych dużo wypłyniętej zaprawy.

Po kilku miesiącach mieszkania w kupionym i wyremontowanym domu doszedłem do tego, że nie mam czym oddychać. Źle mi się spało, a szczególnie wtedy, gdy przed ubiegłą zimą doszczelniłem stare okna.

Trzeba było trochę zniszczeń w domu zrobić, by była wentylacja mechaniczna, ale nie żałuję. No może teraz wybrałbym inny rekuperator.
Powietrza mi teraz nie brakuje :)

Dzisiaj temp w salonie na wys. 0,5m - 21,5 st C
Temperatura powietrza nawiewanego - 21,5 st C
(przy najcieplejszym anemostacie)

Warto dodać, że wyciągane powietrze z dolej łazienki podgrzewa się w kominie bo kanał biegnie obok kanału spalinowego. :roll:

tankredus
26-11-2009, 19:15
Witam

Mam w chwili obecnej wentylację grawitacyjną. Pomyślałem o instalacji rekuperatora. Czy można zainstalować reku wykorzystując obecna kanały wentylacyjne. Kanały są w każdym pokoju. Do wykorzystania nie użytkowane poddasze lub piwnica.
Jak to zrealizaowć nie rujnując mieszkania już gotowego do zamieszkania.
Jakie mogą być zyski z instalacji reku.
Dzieki z góry za wszelkie info.

Jakimi motywami kierujesz się myśląc o zmianie wentylacji ?
Czy z grawitacyjną, którą masz jest coś nie tak ? Co ?
Pozdrawiam :)

laparia
27-11-2009, 07:48
Witam

Nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć jak działa moja wentylacja. Jeszcze nie mieszkam. Powoli wykańczam siebie przy okazji też.
Zastanawiam się nad montażem reku z uwagi na potencjalne oszczędności wynikające z ogrzewania. Czy zakup się opłaci. Chciałem wykorzystać istniejące kanały. Nawiew na pokoje wywiew w łazienkach. Nie wiem czy to zadziała. Rekuperator zamontować na nieużytkowym poddaszu.

pozdrawiam

tankredus
27-11-2009, 09:49
Witam

Nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć jak działa moja wentylacja. Jeszcze nie mieszkam. Powoli wykańczam siebie przy okazji też.
Zastanawiam się nad montażem reku z uwagi na potencjalne oszczędności wynikające z ogrzewania. Czy zakup się opłaci. Chciałem wykorzystać istniejące kanały. Nawiew na pokoje wywiew w łazienkach. Nie wiem czy to zadziała. Rekuperator zamontować na nieużytkowym poddaszu.

pozdrawiam

Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny, to zajrzyj tutaj.
http://forum.muratordom.pl/koszty-wariantow-wentylacji,t168738.htm

Myślę, że ekonomicznie nie ma to żadnego sensu. Możesz, natomiast, zainstalować kratki higrosterowalne w łazienkach i kuchni i ewentualnie nawiewniki. Oszczędności podobne do reku, a koszt nieporównywalny ...
Co do wilgoci i grzybów/ duszności, to kup higrometr... W nowym mieszkaniu będzie dużo wody technologicznej... trzeba zapewnić wentylację. Po pierwszym sezonie grzewczym sytuacja się normuje.
Nie przejmuj się demonizowaniem wentylacji grawitacyjnej :)
Jeśli masz zrobić przekucia w suficie ... to przed gładzią/siatką bo później już nie będzie idealnie ...

Pozdrawiam

Jani_63
05-01-2010, 01:44
Myślę, że ekonomicznie nie ma to żadnego sensu. Możesz, natomiast, zainstalować kratki higrosterowalne w łazienkach i kuchni i ewentualnie nawiewniki. Oszczędności podobne do reku, a koszt nieporównywalny ...

Pozdrawiam
:o A na jakiej zasadzie kratki higrosterowalne generują oszczędności odzyskując energię cieplną?

racer
07-01-2010, 08:05
Myślę, że ekonomicznie nie ma to żadnego sensu. Możesz, natomiast, zainstalować kratki higrosterowalne w łazienkach i kuchni i ewentualnie nawiewniki. Oszczędności podobne do reku, a koszt nieporównywalny ...

Pozdrawiam
:o A na jakiej zasadzie kratki higrosterowalne generują oszczędności odzyskując energię cieplną?

heheh, dobre :)

fenix2
07-01-2010, 14:08
Witam

Nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć jak działa moja wentylacja. Jeszcze nie mieszkam. Powoli wykańczam siebie przy okazji też.
Zastanawiam się nad montażem reku z uwagi na potencjalne oszczędności wynikające z ogrzewania. Czy zakup się opłaci.

A czym, że ogrzewasz? Próndem, wónglem czy gazem ?

Jani_63
07-01-2010, 16:26
Zastanawiam się nad montażem reku z uwagi na potencjalne oszczędności wynikające z ogrzewania. Czy zakup się opłaci.

NA PEWNO !!!

Kwestią jest tylko na ile w zależności od sposobu grzania.
Licząc procentowy udział w dostarczaniu energii będziesz mile zaskoczony.
Licząc na kasę, to zależy czym podkładasz do pieca.
Począwszy od starych opon, a na prądzie skończywszy :lol: :lol: :lol:

laparia
08-01-2010, 07:01
Piec z podajnikiem na eko-groszek. A co myślicie o reu Dospela tym tanim. Dom ma ok 150 m2.

pozdrawiam

fenix2
08-01-2010, 17:29
Piec z podajnikiem na eko-groszek. A co myślicie o reu Dospela tym tanim. Dom ma ok 150 m2.

pozdrawiam

Przy piecu na Eko groch za dużych oszczędności na reku się nie spodziewaj!
Policz za ile lat ci się ta inwestycja zwróci. Chyba że nie liczysz się z kasą i reku robisz dlatego żeby nie mieć komarów w domu,
co tam jeszcze: żeby mieć świeże powietrze,
co tam jeszcze żeby mieć mniejszy kurz,
co tam jeszcze żeby się sąsiadom i na forum pochwalić
co tam jeszcze żeby mieć za suche powietrze i stosować później nawilżacze. :)

A koszt to nie tylko samo urządzenie. Ale np. dobry projekt który da ci gwarancje że to spełni twoje oczekiwania. itp......

Jani_63
08-01-2010, 18:37
Piec z podajnikiem na eko-groszek. A co myślicie o reu Dospela tym tanim. Dom ma ok 150 m2.

pozdrawiam

Pod tym linkiem masz dokładne wyliczenia dotyczące zysku energii za ostatni miesiąc:
http://forum.muratordom.pl/post3922269.htm?highlight=#3922269

Pod tym adresem znajdziesz dokładne wyliczenia szacunkowych zysków dla sezonu grzewczego z uwzględnieniem wentylacji na poziomie 130 m3/h:
http://forum.muratordom.pl/post3914831.htm?highlight=#3914831

Przelicz sobie oszczędności energetyczne do ilości zużywanego opału potrzebnego do ich uzyskania, to Ci wyjdzie kwota, jaką możesz zaoszczędzić konkretnie w swoim przypadku. :wink:

Nie wiem dokładnie o który model reku Dospela Ci chodzi, ale Twoja kubatura to jakieś 400 - 420 m3, więc najtańsze modele mogą być zdecydowanie za słabe.
Będziesz potrzebował centrali o wydatku co najmniej 80% kubatury, żeby można było zapewnić sobie komfort całoroczny.
Już nie pamiętam dokładnie, ale mają tam jakiś model o wydajności zdaje się że 350 m3, co powinno w Twoim przypadku wystarczyć.
Inna sprawa, jaka jest sprawność tej centrali?

Piczman
08-01-2010, 19:34
Ten tani reku Dospela ma sprawność w okolicach 80 %.
Dla Ciebie będzie dobry Economic 300 !
Za tą kasę jest ok.