PDA

Zobacz pełną wersję : Solar a powietrza pompa ciepła



qlek74
27-11-2009, 14:47
Witam
Czy może ktoś mi pomóc rozgryźć następujący temat?
Jestem przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru urządzenia do ogrzewania c.w.u. A wybór ma być pomiędzy solarami a powietrzną pompą ciepła (np Vitocal 160-A). Cena jest podobna ale eksploatacja już nie. Czy ktoś ma doświadczenie z taką pompą ciepła. Przez ile godzin na dobę chodzi? Zakładam wykorzystywanie wody rano przed pracą i od 16 to już jest cała rodzinka (4 osoby). Czy temperatura ciepłej wody 45 stopni to nie za mało?
Solary płaskie pracują tylko przez 6-7 miesięcy w roku natomiast pompa przez cały rok. Najbardziej zależało mi na tych okresach przejściowych abym nie musiał włączać pieca na paliwo stałe.
Jeżeli mieliście jakieś doświadczenie z taką pompą to proszę o podzielenie się uwagami lub pomoc w rozwiązaniu dylematy. Jak ktoś ma piec na paliwo stałe i solary to też prosiłbym o informację jak jest w okresie zima - wiosna i jesień - zima jak jeszcze piec nie chodzi.
Tylko proszę nie pisać, że to się nie opłaca. Takie komentarze proszę zachować dla siebie.
Z góry dziękuję

Jarecki79
27-11-2009, 15:59
Jak zakładałem solary próżniowe, to ich koszt wyszedł powyżej 12tys.zł.
Latem się sprawdziły, obecnie są w zasadzie bez użyteczne jak w ciągu miesiąca jesiennego zapewnią 20%zapotrzebowania na ciepłą wodę, to wszystko. Teraz jednak pali się już w kotle i jest ciepła woda. Zawsze można dołożyć rur...

Nieco później znajomy wspominał o grzaniu ciepłej wody pompą ciepła typu powietrze marki Buderus. Urządzenie miało kosztować podobno w granicy 6tys.zł a dodatkowy plus to można latem chłodzić dane pomieszczenie.
Podobno koszt użytkowania takiego urządzenia jest zbliżony do użytkowania lodówki. Urządzenie malutkie, służy tylko do podgrzewania ciepłej wody i niczego więcej, nie ma funkcji grzewczej budynku. Tak zachwalał, a czy to prawda, ciężko stwierdzić. Mam kolektory i następne urządzenie nie jest mi już potrzebne

Poszukaj informacji na stronach buderusa.

W mailu znalazłem nazwę: Logafix WPT-300M, ceny są podobno w euro?? Być może tylko sprowadzają na zamówienie??

qlek74
27-11-2009, 20:36
Dziękuję za informację

coulignon
27-11-2009, 22:33
tutaj jest taka ciekawa pompka:
http://www.allegro.pl/item821377719_pompa_ciepla_tania_woda_uzytkowa_dla _gastronomii.html

4300 zł, marka Chigo. Ciekawe ile pochodzi.

czajnik
28-11-2009, 14:51
Oba systemy mają wady i zalety. Z tego powodu prawidłowym rozwiązaniem jest dopiero połączenie obu elementów w jeden system. Kolektor, jako podstawowe źródło, a jako uzupełniające (w okresach niedoboru promieniowania słonecznego) pompa ciepła.

Niestety, trzeba na to wywalić trochę kasy, ale jeśli jako dolne źródło ciepła dla pompy wykorzystamy powietrze wywiewane z budynku, to mamy ciepłą wodę przez cały rok za śmieszne pieniądze.

Jeżeli jednak kogoś nie stać, to w pierwszej kolejności zrezygnowałbym w tym systemie z kolektora, a nie z pompy ciepła. Kategorycznie jednak pozostałbym przy dolnym źródle w postaci powietrza wentylacyjnego wywiewanego. Trzeba pamiętać, że im wyższa temperatura dolnego źródła, tym wyższe COP (czyli tym więcej zostaje w portfelu).

qlek74
29-11-2009, 21:36
Czajnik dzięki za opinie.
Ale mam jeszcze jedno pytanie z tym związane. Ile godzin dziennie może chodzić taka pompa ciepła? Bo z danych producenta pobiera około 430 W. No i czy temperatura wody około 45-50 stopni jest wystarczająca?

yaiba83
06-12-2010, 08:59
Witam

Jestem użytkownikiem/administratorem tej pompy w mojej firmie.
Poczytajcie w instrukcji obsługi jaką wydajność ma ta pompa - bodajże 1,54kW + 1,5 kW grzałka elektryczna.
Te 1,5kW bez grzałki to tak średnio się sprawdza przy dogrzewaniu wody. Jak nagrzeje te 300l to jest ok, ale jak ludzie zaczynają się prysznicować to temperatura wody dość szybko spada. Po kąpieli 3 ludzi sprzątaczka do mycia ma już letnią wodę (ok 30oC).

Tak szczerze to się nie czarujmy 2kW to mają czajniki bezprzewodowe do grzania wody na kawę, a nie 1,5kW do grzania 300l wody.

Inna sprawa opłacalność - zakładając COP pompy 4,0 czyli 400Wat bierze otrzymujemy 1600W (25% energii el reszta z powietrza) to wychodzi cena 1kW ok 15groszy z tej pompy (60gr kWh /25% bo tyle zużywa pompa - reszta z otoczenia).
Cena 1kW z gazu na dzień dzisiejszy to ok 25groszy.

Tak więc na jednym kW jesteśmy 10 groszy do przodu. Teraz biorąc pod uwagę cenę pompy ok 15tyś dzielone przez 10gr to sami sobie odpowiedzcie ile to musi kW wyprodukować i czy nie zdąży się w tym czasie ta pompa rozłożyć na czynniki pierwsze zanim to się zwróci....

Pozdrawiam

rzufik1
06-12-2010, 09:07
hm....w cene tego 1 kW gazu zapomniałeś chyba wliczyć opłaty przesyłowe i abonamenty za samo posiadanie gazu...

yaiba83
06-12-2010, 09:15
rzufik1 - źle mnie zrozumiałeś
Nie napisałem ile kosztuje 1m3 gazu tylko ile kosztuje wytworzenie 1kW mocy.

Żeby było jaśniej - wczoraj czytałem artykuł (ładny dom 12/2010) na temat kosztów ogrzewania ciepłej wody różnymi technikami z uwzględnieniem strat (np wychładzanie wody w zasobniku)
Cena ogrzania 1m3 wody
Gaz (piec klasyczny) - ok 13zł
Gaz (piec kondensacyjny) - ok 12zł
Pompa ciepła - ok 10zł
Piec (węgiel/drewno) - 9zł, poza sezonem grzewczym 23zł
Kominek z płaszczem wodnym - 8zł
Kolektory słoneczne (jak grzeją) - 0,7zł

Nic nie reklamuję, nie nastawiam nikogo negatywnie na ekologię itp, ale pompa ciepłą to naprawdę nieopłacalne rozwiązanie. Miesięcznie w firmie płacimy za prąd do ciepłej wody ok 135zł a zużywamy z 6-7m3 na miesiąc. Poza tym wydajność - 1,54kW jak jest większy pobór to nie daje rady i załącza się grzałka elektryczna a licznik z orbity chce wyskoczyć.

Osobiście jak bym już miał brać pompę ciepła to Hewalexa za 1/2 ceny Viessmanna i o wydajności 3,6kW (1000W z prądu reszta z otoczenia)

Liwko
06-12-2010, 15:15
Miesięcznie w firmie płacimy za prąd do ciepłej wody ok 135zł a zużywamy z 6-7m3 na miesiąc.
Albo kłamiesz, albo macie ciągłą cyrkulację i dlatego tyle prądu wam żre. Zapewne w firmie nie macie w dodatku taniej taryfy. Gdyby to wszystko zrobić jak należy to w domu przy 3 osobach nie powinno się zapłacić więcej niż 30zł.

Liwko
06-12-2010, 15:23
Najważniejszą zaletą pompy w stosunku do solarów jest to że zapewni ci 100% zapotrzebowania na CWU niezależnie od pogody.

yaiba83
06-12-2010, 22:25
Cyrkulacja w firmie działa od godziny 6:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.
Pompa ustawiona jest na 52oC.
Jak sprzątaczka kończy pracę o 18:00 woda w zbiorniku ma 30oC. Wracając z delegacji o 22:00 pompa jeszcze pracuje (a cyrkulacji już dawno nie ma) a temperatura zaczyna przekraczać 51oC.

Ludzie ja nie kłamię, nie teoretyzuję !!! My mamy pompę ciepła Vitocal 160-A i uważam, że to porażka. Strasznie się zniechęciłem do firmy Viessmann, bo za takie pieniądze (daliśmy prawie 16 tyś) a tu taka porażka wydajnościowa.
Ja wam podaję przykład z życia wzięty a nie z sloganów reklamowych.

Dobiję was jeszcze bardziej - mamy pompę na powietrze obiegowe (duża kotłownia) - wiecie jaki hałas to generuje? Porażka.

Inna sprawa - mówisz panie kolego, że pompa ciepła działa nawet jak nie ma słońca - zgodzę się ale jak jest przynajmniej +15oC (poczytaj instrukcję tej pompy na stronie producenta), a zimą? No pewnie, przecież z powietrza, a ciepłe powietrze to skąd - co z kaloryferów piec wyprodukuje? to tak jakby z pustego w próżnię przelewać, jakby od razu kondensatem nie można było wody podgrzać.

Prezes uległ reklamom i teraz mówi, że na wiosnę będzie montował na firmie kolektory. Jak zamontuje to się odezwę i w tej tematyce. Nie zamierzam z nikim teoretyzować tylko przedstawić jak to się ma faktycznie do rzeczywistości, bo w reklamie wszystko jest takie piękne...

Pozdrawiam

Liwko
07-12-2010, 08:09
No widzisz, prawie wszystko jasne, prawie bo nie wiemy jeszcze ile osób z niej korzysta.
Po pierwsze nie kupił bym Viessmanna ze względu na cenę. Pompę do CWU można już kupić za 5-6tyś. Są już takie które pracują do temp +5oC. Można tu wykorzystać wywiewane powietrze z wentylacji. Po drugie cyrkulację ustawiłbym tylko w niezbędnych godzinach (rano i wieczorem). Po trzecie korzystałbym z taniej taryfy, a po czwarte grzał do temp. 45oC.
Tak można w domu i system się świetnie sprawdzi. We firmie pewnie będzie inaczej. Jeżeli zużywa się bardzo dużo CWU solary mają jakiś sens. Dla domu zdecydowanie wybrałbym pompę, tylko nie w takiej cenie.

Liwko
07-12-2010, 08:43
A ja sądzę że największy tkwi w cyrkulacji. Nie wiemy jak daleko stoi pompa od odbiornika i jak zaizolowana jest CCWU.

Jastrząb
07-12-2010, 10:44
Prezes uległ reklamom i teraz mówi, że na wiosnę będzie montował na firmie kolektory. Jak zamontuje to się odezwę i w tej tematyce. Nie zamierzam z nikim teoretyzować tylko przedstawić jak to się ma faktycznie do rzeczywistości, bo w reklamie wszystko jest takie piękne...
Pozdrawiam
Zobaczymy jak mu przyjadzie zaplacic rachunek za prad przy "darmowej cieplej wodzie" z solarow (zwlaszcza zima ;-))

pozdrawiam
marcin

Jastrząb
07-12-2010, 10:54
A ja sądzę że największy tkwi w cyrkulacji. Nie wiemy jak daleko stoi pompa od odbiornika i jak zaizolowana jest CCWU.
Potwierdzam. Nawet w zaizolowanych rurach w domu (nieduze odleglosci) i chodzacej cyrkuliacji 2h dziennie (rano i wieczorem 5minut - przerwa 10minut), straty ciepla sa zauwazalnie wieksze i woda z 45 potrafi sie po 2 uzytkownikch schlodzic do 38. Fakt, ze grzanie chodzi tylko w taniej taryfie, wiec ma prawo sie przez wiekszosc dani solidnie temp obnizyc.


marcin

piwopijca
07-12-2010, 11:04
...
Cena ogrzania 1m3 wody
Gaz (piec klasyczny) - ok 13zł
Gaz (piec kondensacyjny) - ok 12zł
Pompa ciepła - ok 10zł
Piec (węgiel/drewno) - 9zł, poza sezonem grzewczym 23zł
Kominek z płaszczem wodnym - 8zł
Kolektory słoneczne (jak grzeją) - 0,7zł
...
Osobiście jak bym już miał brać pompę ciepła to Hewalexa za 1/2 ceny Viessmanna i o wydajności 3,6kW (1000W z prądu reszta z otoczenia)

Ciekawe porownanie, niestety mnie ogrzanie 1,0m3 wody kosztuje ok. 2,3 zl.
Wydaje mi sie jednak ze ta negatywna reklama Veissmena zwiazana jest z "ukryta" reklama innej firmy, ktora to nazwe juz przemyciles na forum.
Wg mnie to kolejny, podszywajacy sie pod "zwyklego" forumowicza przedstawiciel handlowy.

Pzdr.

Jastrząb
07-12-2010, 11:06
Cyrkulacja w firmie działa od godziny 6:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.
Pompa ustawiona jest na 52oC.
Jak sprzątaczka kończy pracę o 18:00 woda w zbiorniku ma 30oC. Wracając z delegacji o 22:00 pompa jeszcze pracuje (a cyrkulacji już dawno nie ma) a temperatura zaczyna przekraczać 51oC.

Ludzie ja nie kłamię, nie teoretyzuję !!! My mamy pompę ciepła Vitocal 160-A i uważam, że to porażka. Strasznie się zniechęciłem do firmy Viessmann, bo za takie pieniądze (daliśmy prawie 16 tyś) a tu taka porażka wydajnościowa.
Ja wam podaję przykład z życia wzięty a nie z sloganów reklamowych.

Dobiję was jeszcze bardziej - mamy pompę na powietrze obiegowe (duża kotłownia) - wiecie jaki hałas to generuje? Porażka.

Inna sprawa - mówisz panie kolego, że pompa ciepła działa nawet jak nie ma słońca - zgodzę się ale jak jest przynajmniej +15oC (poczytaj instrukcję tej pompy na stronie producenta), a zimą? No pewnie, przecież z powietrza, a ciepłe powietrze to skąd - co z kaloryferów piec wyprodukuje? to tak jakby z pustego w próżnię przelewać, jakby od razu kondensatem nie można było wody podgrzać.

Prezes uległ reklamom i teraz mówi, że na wiosnę będzie montował na firmie kolektory. Jak zamontuje to się odezwę i w tej tematyce. Nie zamierzam z nikim teoretyzować tylko przedstawić jak to się ma faktycznie do rzeczywistości, bo w reklamie wszystko jest takie piękne...

Pozdrawiam
Jak kupisz Porshe, to tez nim nie przwieziesz tony wegla. Ale to nie znaczy ze Porshe jest zle ;)
Twoj przyklad to po prostu nietrafiony albo zle przemyslany zakup.
- Kupiony drogi produkt (moze to samo kupic 3x taniej)
- prawdopodobnie zle dobrana moc urzadzenia do potrzeb,
- nieprzemyslalne skad PC ma czerpac powietrze,

Ale to nie przekresla urzadzenia do zastosowan domowych. Zwlaszcza jak ktos nie ma gazu. Bo solary to nie jest, moim zdanie, altrernatywa w naszym klimacie.
Ja do zastosowan domowych, pedzac taka pompe powietrzna w taniej taryfie, (oczywiscie nie tak droga pompe!), nawet uyzwajac cyrkulacji wody, (ale odpowiednio ustawionej ze nie chodzi 100% czasu), ba, uzywajac jej w zamknietym pomieszceniu technicznym o malutkiej powierchni 6m^2, nie moge slowa zlego powiedziec.
Wody jest dosyc, jest to na tyle tanie ze nie zglebiam dokladnie kosztow, pomieszczenie jest raptem pare stopni chlodniejsze niz dom, (to nawet dobrze, bo zona tam ziemniaki trzyma ;-). Jedyna wada jest taka, ze to slychac. Ale chodzi urzadzenie tylko w nocy, kiedy spie na pietrze, wiec mnie halas kolo dupy lata :-)


marcin

yaiba83
07-12-2010, 15:42
Nie jestem przedstawicielem żadnej firmy związanej z grzaniem
Pracuję w www.ate-zbaszyn.eu (http://www.ate-zbaszyn.eu) <-można przeczytać profil działalności firmy.
Wystarczy reklam.

A teraz po kolei.
Rurki od ciepłej wody są plastikowe (pex al pex czy jakoś tak), nie ocieplane dodatkowo.
Co do cyrkulacji - tutaj przyznaję wam rację, że na pewno ma znaczenie, bo choć zużycie wody jest stosunkowo niewielkie to obieg wody duży.
Po nocy jak załączy się pompka obiegowa, to do pełnego wymieszania obiegu wody temperatura spada na zbiorniku o prawie 5oC. Ile wody jest w obiegu to nie wiem, ale sądzę po spadku temperatury, że całkiem dużo.

Jeżeli chodzi o taryfę to mamy tylko dzienną, bo nocą firma nie pracuje.

Jeżeli chodzi o PC Hewalexa to podałem jako przykład na podstawie danych producenta, które mogą okazać się wyssane z palce (ale chyba bez przesady).

Suma sumarum do pomp ciepła nie mam nic, tyko patrząc na obietnice producentów myśleliśmy iż wyjdzie to taniej.

yaiba83
07-12-2010, 15:47
Ciekawe porownanie, niestety mnie ogrzanie 1,0m3 wody kosztuje ok. 2,3 zl.
Wydaje mi sie jednak ze ta negatywna reklama Veissmena zwiazana jest z "ukryta" reklama innej firmy, ktora to nazwe juz przemyciles na forum.
Wg mnie to kolejny, podszywajacy sie pod "zwyklego" forumowicza przedstawiciel handlowy.

Pzdr.

Zdradź mi i innym użytkownikom jaką metodą otrzymujesz tak tanio ciepłą wodę użytkową. Jestem w trakcie budowy (stan surowy zamknięty), więc mam jeszcze szansę na wykonanie instalacji.

Liwko
07-12-2010, 16:31
Przy PCi rachunki za CWU na poziomie około 10zł miesięcznie od osoby to żadna tajemnica, jednak to nie jest tak jak wy macie we firmie. Zaizolujcie dobrze rurki , ustawcie cyrkulację na niezbędny czas i rachunki od razu pójdą w dół.

piwopijca
07-12-2010, 17:43
@Liwko
To jest koszt cwu za 1m3 cwu a nie dla jednej osoby.

@yaiba83
Coz tutaj jest tak niesamowitego?
Czas pracy PCi na potrzeby cwu wynosi 81 h i liczony jest od 07/07/2010. Zuzycie zaokraglam w gore na 2,0 kWh (chociaz powinno byc ok. 1,7-1,8kWh)
Grzeje wode raz dziennie w godzinach taniej taryfy (13-15) od temp. 25*C do temp. 55*C
Koszt miesieczny wynosi ok. 13 zl a 1m3 wody cieplej wuzywam w przeciagu 5,8 dnia (zaokraglijmy do 6 dni) no i wyjdzie 2,6 zl / m3 cwu - zaokraglone, zeby nie bylo to tamto ... :)

Teraz najwazniejsze, zuzycie cwu jest w miare niskie ale nie mozna sie wogole kapac i myc zbyt czesto :)
Powaznie, ja zawsze biore prysznic a zona w wannie sie kapie, ccwu dziala na przycisk dzwonkowy umieszczony w lazience -obok umywalki.
Nagrzanie wody o godzinie 14-15 wystarcza nam do kapieli i codziennej toalety.
Trzeba nauczyc sie oszczedzac a mozna zuzywac wowczas mniej cwu nie tracac komfortu zycia

Mam mala PCi bo 5,9kW-owa i jej zapotrzeboanie na cele co to 1,4kWh (0*C/35*C) a na cele cwu to 1,7kWh (0*C/55*C) -wg producenta

Pzdr.

Liwko
07-12-2010, 19:55
To jest koszt cwu za 1m3 cwu a nie dla jednej osoby.
Wiem, tylko chodziło mi o przeciętny miesięczny koszt CWU przy normalnym użytkowaniu dla jednej osoby. Mocno zaokrąglony.

rwxw
08-12-2010, 18:42
Przez ile godzin na dobę chodzi? Zakładam wykorzystywanie wody rano przed pracą i od 16 to już jest cała rodzinka (4 osoby). Czy temperatura ciepłej wody 45 stopni to nie za mało?
Oszacuj ile ciepłej wody zużywacie (do tego trzeba dobrać zasobnik) i policz ile energii trzeba, aby ją ogrzać od 10 do 45 stopni. Przyjmując współczynnik sprawności pompy 3 latem a 1.5-2 zimą oszacuj wysokość rachunków (polecam tanią taryfę - 2x taniej) - będziesz mniej więcej znał koszty. Mając do dyspozycji wodę 45 stopni nie będziesz jej mieszał z zimną do wanny czy pod prysznic i weź to pod uwagę szacując zużycie. 45 jest ok, ale to dolna granica, jeśli masz długie i niezaizolowane rury, może być tak sobie, ale sprawdź to jak możesz na istniejącej instalacji. Pompa nawet mając małą moc (ten opisywany 1kW z hakiem) wydoli, bo będzie grzała wodę przez kilka godzin, ale przy odpowiednio dobranym zasobniku nie będzie z tym problemów. Jeśli zasobnik będzie kiepski i się sam będzie wychładzał po długim niedziałaniu pompy (np. z powodu drogiej taryfy) zawsze go możesz owinąć wełną i stretch folią co problem załatwi.

Rurki od ciepłej wody są plastikowe (pex al pex czy jakoś tak), nie ocieplane dodatkowo.
Właśnie znalazłeś jedną z przyczyn waszego niezadowolenia, druga to duże zużycie ciepłej wody w tym samym czasie i za mały zasobnik. Jeśli się da, to wyłączcie cyrkulację na miesiąc i sprawdźcie jakie będą rachunki, jeśli się nie da, to płacz i płać.

yaiba83
15-12-2010, 22:02
W tej chwili w kotłowni mamy (w porywach) temperaturę w okolicach 10oC. Pompa swoją znamionową wydajność osiąga dopiero od 15oC. W tej chwili praktycznie można polegać na grzałce elektrycznej. Już nie będę więcej najeżdżał na vieśka, bo mnie znowu od przedstawiciela handlowego zwyzywacie, ale chciałbym zaznaczyć jedno, myślę że bardzo istotny wniosek dla przyszłych inwestorów:
Jeżeli zdecydujesz się na eko-energię to wybierasz pompę ciepła lub solary. W żadnym wypadku nie dajcie się nabrać na chwyt marketingowy promujący zestaw solar+pompa ciepła, dlatego iż teraz w trakcie zimy ani solar, ani pompa ciepła wody nie nagrzeje.
Jeżeli się decydujesz na jakiś solar lub PC to alternatywą musi być kocioł na gaz (czasami kocioł na paliwo stałe).
Wszystko ma swoje plusy i minusy - solar bardzo tania energia, ale tylko jak ładnie świeci słoneczko, Pompa ciepła niby bardziej uniwersalna ale za to więcej prądu pobiera, ale te dwie metody łączy jedna zależność musi być ciepło lub świecić intensywnie słoneczko - zimą niestety tylko GAZ (ew inne paliwo, ale pewnie bardziej upierdliwe)

Liwko
16-12-2010, 08:02
W tej chwili w kotłowni mamy (w porywach) temperaturę w okolicach 10oC. Pompa swoją znamionową wydajność osiąga dopiero od 15oC. W tej chwili praktycznie można polegać na grzałce elektrycznej.
W tej chwili są pompy które pracują przy temp. +5oC. I to w cenie około 5tyś.

Jastrząb
16-12-2010, 09:23
Jeżeli się decydujesz na jakiś solar lub PC to alternatywą musi być kocioł na gaz (czasami kocioł na paliwo stałe).

Wszystko ma swoje plusy i minusy - solar bardzo tania energia, ale tylko jak ładnie świeci słoneczko, Pompa ciepła niby bardziej uniwersalna ale za to więcej prądu pobiera, ale te dwie metody łączy jedna zależność musi być ciepło lub świecić intensywnie słoneczko - zimą niestety tylko GAZ (ew inne paliwo, ale pewnie bardziej upierdliwe)
Sorry, ale ja mysle inaczej.
Moim zdanieml laczenie dwoch systemow grzania wody jest bez sensu bo przeplacasz za 2 urzadzenia i komplikujesz wszystko ponad miare.
Jesli cos nie wyrabia (PC powietrzna, badz solar) i nie akceptujesz grzania wody pradem w tych okresach gdy nie wyrabia, to od razu wal z gazem na 100% i nie baw sie w zadne solary czy PC. (zakladajac ze masz gaz).
Jaki jest sens kupowania 2 urzadzen - PC i pieca gazowego.
Zwlaszcza ze wiekszosc ludzi majacych PC nie ma nawet przylacza gazowego.
A stawianie jakiegos smieciucha na wszystko do grzania wody?? To od razu koze w salonie do kompletu.

Swoja droga nie wiem o co tyle krzyku.
Mam taka PC powietrzna, w ogrzewanym pomieszczeniu techn. 6m^2!!, i daje rade dla 2 osob bez problemu. W pomieszczeniu jest chlodniej o pare stopni niz gdzie indziej. Acz zeby byc uczciwym nie wiem jakby to wygladalo przy 4 osobach.
I druga sprawa nie jestesmy rozrzutni z woda. Jakby 4 osoby 2 razy dziennie sie kapaly w wannie, to by bylo pewnie gorzej.

marcin

photos
16-12-2010, 09:39
Moim zdaniem nie warto łączyć tych dwóch systemów. To co napisał Jastrząb to jedna prawda - koszta. A druga to to że w lato pompa ciepła radzi sobie bardzo dobrze więc po co solar. W zimę troche słabiej ale solar w ogóle....moim zdaniem wybór jest prosty

ProStaś
16-12-2010, 12:48
Moim zdaniem nie warto łączyć tych dwóch systemów.
(...)
moim zdaniem wybór jest prosty

Należy się w pełni zgodzić.
Jak ktoś ma jeden - bezobsługowy i tani system - ogrzewania, jak gaz lub PC, to nie ma sensu utrudniać sobie życia iluzją, przyszłych i niepewnych oszczędności.

Jak ktoś chce mieć tani kWh z paliw stałych, a nie chce się męczyć paleniem przy 35 st. upale by mieć CWU, to albo godzi się na wyższe rachunku za wodę latem i grzeje ją prądem albo inwestuje większą gotówkę i ma super tanią wodę poprzez powietrzną PC (zimą ładowaną kotłem na paliwo stałe).

Praktycznie wszystkie inne mixy rozwiązań się nie sprawdzają.

pzdr

yaiba83
17-12-2010, 09:04
Moja filozofia jest taka (a każdy ma swoją własną).

Za niedługo zamierzam montować kotłownię i chcę wodę grzać gazem. Dodatkowym wspomagaczem będzie solar (3 płyty firmy H....x). Do tematu podchodzę tak, iż gaz to główne paliwo, jak będzie słoneczko i mi przygrzeje to rachunek za gaz spadnie. Jeżeli słoneczka nie będzie to rachunek będzie "normalny".
Co do opłacalności solarów - temat rzeka... U mnie na chwilę obecną zużycie wody przez moje kaczuszki wynośi ok 7-8m3 na miesiąc. Jak w niedalekiej przyszłości pojawi się jeszcze dzidzinek to już wogóle będzie kosmos.
Dla mnie solar to DODATEK/wspomagacz a nie jedyne słuszne podgrzewanie cwu.
W tej chwili kasę mam, więc mogę sobie pozwolić na solar, nawet gdybym na nim wyszedł na zero. O wydatku zapomnę a jak pojawi się słoneczko na niebie to i na mojej buzi :lol2:

Liwko
17-12-2010, 09:18
Łączenie solarów z gazem to kompletny dramat, żeby nie powiedzieć idiotyzm.

Jastrząb
17-12-2010, 09:18
Moja filozofia jest taka (a każdy ma swoją własną).

Dla mnie solar to DODATEK/wspomagacz a nie jedyne słuszne podgrzewanie cwu.
W tej chwili kasę mam, więc mogę sobie pozwolić na solar, nawet gdybym na nim wyszedł na zero. O wydatku zapomnę a jak pojawi się słoneczko na niebie to i na mojej buzi :lol2:

Wszystko byloby fajnie, gdyby ten dodatek nie byl dosc drogi :-/
Albo inaczej, ile sie wydaje na CWU grzane gazem, miesiecznie. Jakiego rzedu sa to kwoty. 50PLN? Jak zaoszczedzisz przez pare miesiecy w roku po pare zlotych na gazie, to Ci to nie sfinansuje tego solara przez 20lat pewnie :-/
WIem, solary sa sexy bardzo, ale odrobina rachunku ekonomicznego by nie zaszkodzila.

A czym grzejesz sam dom??

marcin

photos
17-12-2010, 11:02
Ale autor ma trochę racji....bo ma na to kasę :) A jak to mówią bogatemu wszystko wolno :)
A tak na poważnie. Około 200 dni ogrzewasz dom jakimś tam sposobem więc i wodę też. Czyli jak przez pozostałe 160 dni nawet samą grzałką elektryczną ogrzewałbyś wodę To kasy którą wydasz na solary wystarczyłoby Ci na około 8 lat... Ale jest też druga strona medalu...Yaiba83 mówi że ma na to kasę...która tak czy siak jak nie na solar to powiedzmy pójdzie na wielką plazmę...a rachunki za wodę dalej będą wysokie
Ja podobnie podchodziłem do zakupu pompy ciepła do ogrzewania domu...może to jest drogi interes ale w chwili obecnej jako tako mnie na niego stać...a że w życiu różnie bywa nie wiadomo jak będzie za te 10 lat...Może nie będzie mnie stać nie tylko na pompę ale też ciężko byłoby płacić te dużo wyższe rachunki za ogrzewanie...a tak problem z głowy... :)
Któryś system pewnie wybierzesz tylko pomyśl jak to będzie w okresach przejściowych...kiedy to jeszcze nie będziesz ogrzewał domu pełną parą, a słoneczka może nie wystarczać na ogrzanie wody...tu pewnie pompa sprawdziłaby się bardziej....Ale tak jak napisałeś każdy ma własną filozofię :)

Jastrząb
17-12-2010, 11:39
Ale autor ma trochę racji....bo ma na to kasę :) A jak to mówią bogatemu wszystko wolno :)
OK, zgoda ze bogatemu wolno. Tylko niech bogaty nie nazywa obnizenia rachunku za ciepla wode dzieki solarom (o pare PLN) oszczednoscia. Po pierwszy bogatemu taka oszczednosc powinna kolo d...y latac.
Jakby bogaty napisal, ze jest hobbysta, albo kaprys taki ma, to OK, slowa nie powiem. Taki sam kaprys jak duza plazma.



A tak na poważnie. Około 200 dni ogrzewasz dom jakimś tam sposobem więc i wodę też. Czyli jak przez pozostałe 160 dni nawet samą grzałką elektryczną ogrzewałbyś wodę To kasy którą wydasz na solary wystarczyłoby Ci na około 8 lat... Ale jest też druga strona medalu...Yaiba83 mówi że ma na to kasę...która tak czy siak jak nie na solar to powiedzmy pójdzie na wielką plazmę...a rachunki za wodę dalej będą wysokie
Jakie tam wysokie. W moim buddzecie domowym rachunek za CWU to pewnie z 2% (strzelam). Jakby mnie nie bylo stac na ta CWU, to nie mialbym tez co do przyslowiowego garnka wlozyc. A wtedy brak cieplej wody to najmniejszee zmarwienie ze tak powiem.

Aha, jak tak od czapy zakladam ze CWU mnie kosztuje 50PLN miesiecznie. Nie sprawdzalem, nie liczylem dokladnie. Tak samo jak nie licze ile piw miesiecznie wypijam, a cala pewnoscia wiecej niz za 50PLN :P ;-)



Ja podobnie podchodziłem do zakupu pompy ciepła do ogrzewania domu...może to jest drogi interes ale w chwili obecnej jako tako mnie na niego stać...a że w życiu różnie bywa nie wiadomo jak będzie za te 10 lat...Może nie będzie mnie stać nie tylko na pompę ale też ciężko byłoby płacić te dużo wyższe rachunki za ogrzewanie...a tak problem z głowy... :)
A ja nie. U mnie nie wolno palic stalymi paliwami (plan zagospodarowania zabrania). Do rury z gazem mam hektar - za przylacze to bym samochod kupil. Gaz czy olej ze zbiornika drogi. Mi po prostu PC wyszla najtanszym zrodlem energi do CO, biorac pod uwage ze wsio na kredyt, + koszt zakupu urzadzenia i koszt eksploatacji.



Któryś system pewnie wybierzesz tylko pomyśl jak to będzie w okresach przejściowych...kiedy to jeszcze nie będziesz ogrzewał domu pełną parą, a słoneczka może nie wystarczać na ogrzanie wody...tu pewnie pompa sprawdziłaby się bardziej....Ale tak jak napisałeś każdy ma własną filozofię :)
Toz zarowno PC jak i piec gazowy czy inszy bezobslugowy, moze grzac wode latem bez problemu. Nie musi chodzic CO zeby byla ciepla woda. Oczywiscie wylglada to inaczej przy wszelakiem masci piecach na paliwa stale ktore trzeba zaladowac, ropalic, popiolu sie pozbyc etc.

A autor ma jak zrozumialem gaz! Wiec swobodnie mozna grzac wode w srodku lata. I wtedy ta oszczednosc dzieki solarom jest, sorry, ale pomijalna jak dla mnie. Zwlaszcza ze solar nie nagrzeje wody przez caly okres pozagrzewczy i tak go trzeba bedzie wspierac albo tym piecem, albo prundem.

marcin

photos
17-12-2010, 11:51
A autor ma jak zrozumialem gaz

Nie doczytałem....w takim razie wolałbym kasę przeznaczyć na Plazmę :)

Liwko
17-12-2010, 12:05
Koszt CWU przy solarach powinno się liczyć w ten sposób. Zakładając cenę za zestaw 10tyś. i żywotność dajmy na to 20lat, dodając do tego koszt pracy pompki, wymianę czynnika i ewentualny serwis czyli jakieś 3000zł wyjdzie nam 13 000zł. Dzielimy te 13 000 przez 20 lat i wynik dzielimy przez 7 miesięcy (taka sprawność)
Wynik wychodzi 93zł!!! miesięcznie!!! Ktoś jeszcze napisze że ma CWU za darmo?

yaiba83
17-12-2010, 21:44
Liwko i Jastrząb - nie rozumiecie jednej rzeczy. Jak na ogrzanie wody wydajemy gruubo ponad stówę to co mi pierniczycie o rachunkach na 50zł.
Solar jest opłacalny, ale tej wody w gospodarstwie musi się ileś tam zużywać.
Jakbym miał zużycie gazu na wodę za 50zł to ani o pompie ciepła bym nie myślał ani o solarach, bo zwrot kosztów inwestycji byłby na poziome30-40lat.

Odnośnie dzielenia 13000 przez 20 lat to też nie jest tak do końca - gaz cały czas drożeje, więc trzeba też to uwzględnić (częstsze przeglądy pieca itp). Wiem, że teraz będzie WIELKA obniżka o 3% a w październiku podnieśli o 8%.

Praca pompki w solarze to max 60W i to tylko przy pełnej mocy.

Każda metoda ma swoje "plusy dodatnie i plusy ujemne". Solar działa przy pełnym słoneczku, pompa ciepła za bardziej uniwersalna, ale zdecydowanie więcej prądu pobiera. Przy odpowiedniej instalacji eko-instalacja ma rację bytu, ale nie można powiedzieć, że solary są super i wszyscy je zamontujcie bo to bzdura!!

Mam znajomą, której najbardziej opłaca się grzać CWU w lecie piecem na węgiel/drewno - nie wierzycie? Koszty przyłączenia gazu byłyby niesamowite (przecisk przez istniejącą drogę a rura idzie pod chodnikiem), zużycie wody - matka z dzieckiem, czasem plus mąż. Aż prosi się by zamontować pompę ciepła, ale to kosztuje plus przerobienie instalacji itd. i zostaje przy tym co ma. dla mnie osobiście to masakra.

KrzysztofLis2
18-12-2010, 12:14
Czyli opłacalność kolektora polega na tym, że aby go efektywnie wykorzystać zwiększamy zużycie ciepłej wody?

Liwko
18-12-2010, 13:05
Czyli opłacalność kolektora polega na tym, że aby go efektywnie wykorzystać zwiększamy zużycie ciepłej wody?

Dokładnie. Najczęściej to się właśnie w ten sposób odbywa;)

yaiba83
18-12-2010, 18:09
Mam wrażenie, że ludzie na tym forum rzadko mają więcej inteligencji niż ogródkowy kalafior.

Sorry, ale już nie daję rady z wami.

Nigdzie nie napisałem, że jak zamontuje solary to zwiększę zużycie wody co by się samemu oszukiwać!!! Czytajcie ze zrozumieniem, bo mnie z równowagi wyprowadzacie. Jak mam 6 osobową rodzinę to jak nie zamontuję solarów to ile wg was powinienem zużywać ciepłej wody 2m3, 2,5m3 a może 3,2m3, bo mi osobiście wychodzi na poziomie 8m3 w domu o powierzchni 220m2 (tzn że i cyrkulacja też musi być niestety), więc gazem za 40zł nie na grzeję, no chyba że kogoś rajcuje woda na poziomie 35oC, w końcu człowiek ma 36,6 więc za bardzo różnicy nie odczuje...

Liwko
18-12-2010, 18:25
35 nie, ale już 40 spokojnie wystarcza pod prysznic a do wanny 45. Przy sześcioosobowej rodzinie prawdopodobne zużycie CWU to tak jak napisałeś 8m3. W okresach letnich prawdopodobna oszczędność przy solarach to około 50zł miesięcznie w porównaniu do PC. Zakładając że solary pracują 7 miesięcy wyjdzie 350 rocznie. Solary kosztują 10 000, pompa 5000-wybieraj. Mając gaz nie pchał bym się w żadne z tych rozwiązań.

yaiba83
18-12-2010, 20:26
Zauważyłem ostatnio ciekawą zależność - wszyscy piszący na forach co są "na nie" dla solarów czy pomp ciepła po prostu ich nie mają i w swoich wypowiedziach używają stwierdzeń prawdopodobnie, wydaje mi się itd. Jakoś nie spotkałem na necie (i w realu) nikogo kto by w to zainwestował i narzekał (chodzi mi o solary), bo na wydajność PC to w naszej firmie narzekamy. Jeden klient się trafił co narzekał na solar Hewalexa, że nie daje rady ale miał za mało rur (uwierzył w ilość sztuk a nie sprawdził jaką mają powierzchnię czynną absorbera).

Z tą oszczędnością wg opinii to jest jak z ogrzewaniem - na innych postach można poczytać, kup sobie kondensata zobaczysz jaka to ekonomia jakie to super wygodne. Średnio 10m3 gazu na dzień idzie. 2200 zł kosztowało nas grzanie gazem itd... Dom 140m2 i temperatury w dzień na poziomie 20-20,5oC a noc 19-19,5. Brachol ma 220m2 (budję identyczny) i pali drewnem, którego zużywa też za 2200zł na rok. Temperatura w dzień 22,5-23,5oC w dzień (wyjątek łazienka ok 26oC co dla mnie jest chore), noc 21-22oC. Fakt że trzeba do pieca nakładać, że popiół trzeba wynieść raz na jakiś czas komin wyczyścić, ale mina sąsiadów od pieców gazowych BEZCENNA. Pierwsze słowa po wejściu do domu brachola zawsze te same, ale wy tu fajnie cieplutko macie. Gazownicy zawsze będą bronić swoich pieców, że są super bezobsługowe i tu się zgodzę, ale każdy zazdrości tego komfortu nie przyznając do błędu.

Ktoś na forum fajnie to skwitował (temat bodajże "ile gazu wam poszło" czy jakoś tak) - gazownicy podświadomie szukają tej cieńkiej czerwonej linii dzielącej ekonomię z komfortem, stąd takie niskie temperatury. Znajomy ma dom 200m2 i pali gazem (pic atmosferyczny) przy temperaturze 22oC i uczciwie mówi, że za gaz płaci 5-6 tyś zł. Ile na kondensacie zaoszczędzi 3-4 tyś?

Podobnie jest z kolektorami - jest to wydatek niemały, szczególnie jak się buduje dom za kredyt i przychodzi wykończenie (inwestora też). Ci, którzy mieli na to kasę o wydatku zapomnieli i teraz cieszą się komfortem ciepłej wody i niskimi rachunkami. Ci, którym pieniążków zbrakło teraz szukają wszystkich możliwych argumentów aby usprawiedliwić ich (solarów) nieposiadanie. Wiem, że można się wyszorować w przysłowiowej "misce wody", też się będzie chodziło czystym i nie będzie śmierdzieć (jakiś czas kiedyś też tak miałem), ale ja teraz uwielbiam sobie nalać 3/4 wanny gorącej wody otworzyć piwko i się pomoczyć. Jak bym nie miał kasy to też bym się usprawiedliwiał, że nie warto wywalać tyle pieniędzy, że to nieekonomiczne itd A ja lubię komfort w przyzwoitej cenie, bo grosza też szanuję i w totka też nie trafiłem, więc solar dla mnie jak znalazł

Raz tak myślałem kupując aparat fotograficzny twierdząc, że nie ma sensu przepłacać na lustrzankę. Biorąc pod uwagę cenę średniego body i 2 szkiełek. Stwierdziłem, że mocno zaawansowany kompakt /na tamte czasy/ Sony DSC-HX1 będzie połączeniem ekonomii z jakością i nie ma sensu wywalać tyle pieniędzy bo to snobizm i tak samo się kłóciłem z innymi użytkownikami... do czasu aż nie wpadła mi kiepsa lustrzanka. Okazało się, że najuboższy model lustrzanki bije na głowę mój kompakt. Teraz się usprawiedliwiam, że to wszystko można wyfotoszopować i podrasować zdjęcia tylko ja się pytam po co to się oszukiwać i udowadniać światu że czarne jest białe a białe jest czarne...

Liwko
19-12-2010, 10:22
ja np. nie wyobrażam sobie dla 6 osobowej rodziny zużycia 8m3 - ja dla rodziny 2+1 zużywałem 13m3... CWU??? Basen miałeś???

Liwko
19-12-2010, 10:29
No to napiszę tak. Dobry piec na groch=10 000zł (jak się budowałem, teraz nie mam pojęcia) Solary=10 000, komin=5000, całość 25000.
Pompa ciepła 10 000 (jak się budowałem), odwierty 10 000, reszta taka sama jak w wypadku grochu. Całość 20 000zł.
Temperatura w domu przy podłogówce 21-22oC a odczuwalna o dwa stopnie wyżej, w łazienkach 24-25. całej wody na 3 osoby idzie 10m3 miesięcznie. Ja codziennie prysznic (nie lubię wanny), żona codziennie prysznic albo wanna, syn codziennie prysznic albo wanna. Rachunek za prąd na te cele za cały rok 1500zł.
I tutaj konkluzja. Solary to tylko wspomaganie do innego systemu i jak się policzy całość to o kant d... rozbić bo system wychodzi za drogo!!!

Liwko
19-12-2010, 10:31
nie, małe dziecko i żone co często wycierała podłogi..okresowo trochę mi podciekała bateria i wc...może 1-1,5m3 miałbym mniej zużycia...w mojej rodzinie po prostu idzie tyle wody :)

No to nie CWU tylko CWU i ZWU a to duża różnica. Prawdobodobne w tym momencie zużycie CWU to 5-6m3. I jak w tym momencie z opłacalnością solarów?

Liwko
19-12-2010, 12:36
a widzieliscie dobre polskie samochody albo sprzet elektroniczny????

W tych pompach to pewnie tylko obudowa jest polska;)

Liwko
19-12-2010, 12:42
tak, tak a swistak siedzi i zawija.....
Zapraszam do siebie bo nijak nie jestem w stanie ci inaczej udowodnić. Wczoraj w łazience miałem 28oC. Przysięgam na mamusię Bobek.

yaiba83
19-12-2010, 17:00
Jak sobie pooglądacie w TV w wolnym czasie troszkę sportu zimowego (skoki narciarskie, biegi) to zauważycie, że co druga reklama to Viessmann. Te reklamy kosztują kupę kasy i z czegoś ta kasa musi się wypracowywać.
Po prostu Viessmann ma produkty dobre niektóre nawet bardzo dobre, ale większość ludzi kupujących nie do końca ma pojęcie o danych technicznych a z jakich materiałów produkt jest wykonany nie wspomnę. Wtedy kiedy przychodzi do wyboru urządzenia ludzie z ograniczoną wiedzą na dany temat stosują uproszczoną zasadę oceny produktu - po cenie. Ci co mają kasę nie wierzę, że się znają na wszystkim (a na pewno nie na PC, czy piecach) wtedy każdy chcąc kupić produkt najlepszy sugeruje się ceną i wybiera Viessmanna bo skoro jest drogi to musi być dobry... i owszem jest dobry, ale w tej cenie można znaleźć produkty równie dobre a nawet lepsze za dużo mniejsze pieniądze.
Dobrym przykładem jest nasza kotłownia w firmie posiadamy pompę ciepła powietrze/woda do cwu Vitocal 160-A oraz Vitodens 200W 80kW do centralnego. Całość kosztowała ok 32tyś. Powiem tak - szału nie ma. 3 tygodnie temu dokupywaliśmy do pieca sterownik pokojowy (a jak w standardzie nie ma!!)
Vitorol 200 (http://www.kotly-viessmann.pl/index.php?p12,sterowanie-vitotrol-200-zdalny-panel-do-regulacji-pogodowej), którym można tylko w dzień regulować temperaturę (nocnej już nie), nie ma możliwości nastaw na poszczególne dni tygodnia i kosztuje przeszło 500zł. Dla przykładu brachol ma w domu piec Junkersa za 2 tyś i w standardzie jest sterownik TRZ 12-2 (http://www.armaland.pl/regulator-pokojowy-junkers-trz-12-2.php?off=13) za 300 zł który bije Viessmanna na głowę.
Powiedzcie mi szczerze dlaczego mam uważać, że taki Junkers to shit a Viessmann cacy, skoro ten pierwszy ma więcej funkcji programowalnych i w ogóle ekran LCD a viesiek tylko manual i do tego taki drogi?

Jeszcze więcej na czujniku jest ustawione 18oC w dzień a kocioł tak grzeje, że w pomieszczeniach nie spada temperatura poniżej 21oC. Był serwisant mocno obniżył krzywą grzewczą i nic to nie dało, więc gdzie ta ekonomia i super jakość Viessmanna, którego wszyscy tak chwalą i taki drogi? Otóż te reklamy kosztują, a skoro się reklamują to muszą mięć kasę i dużo produktów sprzedawać, bo pewnie są super jakości....... itd....

Liwko
19-12-2010, 18:54
Dzisiaj zacząłem dogrzewać garaż bo w domu 24,3oC:) więc otworzyłem do niego drzwi. Widzę problem nie w temp. na zewnątrz ale z wiatrem. Gdy jest wiatr temperatura spada do 21-22 a gdy go nie ma zaczyna się robić w domu tropik. Pompa wyczuwa temp. ale wiatru już nie:(

photos
19-12-2010, 19:44
a co do Viessmanna...mam...a raczej mam miec bo jeszcze nie zamontowana...7,7 kw z wbudowanym zbiornikiem na cwu za 19 tys brutto...wiec nie tak strasznie wysoko stoi cenowo...Moze wszyscy tak uwazaja i boja sie wyceniac...i stad takie a nie inne zdanie. Ewentualnie otrzymaja wycene na wysoką sume i od razu rezygnuja zamiast zabrac sie za negocjacje...a przeciez to chyba normalne zjawisko ze handlowcy podaja ceny z jakims tam zapasem. Czasem mniejszym czasem wiekszym. Tak ostatnio przeliczalem to na calosci od pierwszej oferty zbilem 7 tys...moze nie duzo ale zawsze cos

photos
19-12-2010, 20:24
i oto chodzi aby nie zalowac...urzadzenie ma dzialac i cieszyc wlasciciela swymi zaletami...a czy to bedzie viessmann, junkers czy ecopower to juz kwestia drugorzedna

ProStaś
20-12-2010, 08:41
Te pompy to gadzet dla idiotów!!

Poczułem się urażony.
Być może masz to gdzieś, ale zilustruję pewną różnicę w kulturze słowa pisanego.
Grzejesz eko-groszkiem, Twój wybór, którego nigdy nie nazwałem i nie nazwę idiotycznym.
A wiesz dlaczego ?
Myślę, że nie.

Wracając do tematu.
Nie wiem czemu wszyscy przyczepili się taniej taryfy i grzania w powietrznej PC wody do temp. 40-45 st. C ??

Przecież absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie by nie zakładać żadnego programatora, wetknąć wtyczkę do gniazdka i korzystać. Tak jak się chce.
Nic też nie stoi na przeszkodzie by ustawić temp. na zasobniku 60 st. C (sama pompa) lub nawet 85 st. C (pompa +grzałka). Ucierpi na tym ekonomiczność rozwiązania, ale można dostosować komfort używania powietrznej PC do własnych potrzeb. Pomimo takich, mniej korzystnych nastaw, PC, nadal bije ona na głowę solary (uniwersalnością i kosztami eksploatacyjno-inwestycyjnymi).
300 l. wody o temp. 60 st. C to śmiało można brać kąpiel (oczywiście nie mówimy tu o 300 l. wannie z hydromasażem - zresztą te same uwagi tyczą się też solarów) i kilka, bezp. jeden po drugim, pryszniców.
300 l. wody od temp. 85 st. C to trudno by było (abstrahując od wielopokoleniowej rodziny) sensownie spożytkować.

Zgadzam się z twierdzeniem, że każdy przypadek jest inny, indywidualny.
Jeśli dla kogoś problemem jest czas nagrzewania wody przez powietrzną PC (tu solar może być lepszy, ale tylko w sprzyjających warunkach pogodowych), to powinien wybrać inne rozwiązanie. Tyle tylko, że bardzo szybkie podgrzanie CWU dają tylko kotły na paliwo stałe, na olej i gaz.
Dla powietrznej PC pewnym rozwiązaniem przyspieszającym nagrzanie wody jest jednoczesna praca PC i grzałki. U mnie np. PC ma moc 1,8 kW, grzałka 1,5 kW- razem 3,3 kW. Szału nie ma, ale przy podgrzewaniu wody na bieżąco (bez dławienia do taniej taryfy), trudno odczuć dyskomfort.

Liwko
20-12-2010, 11:43
Liwko ciągle tak pisze na gosci z solarami..a jak jeszcze ktoś ma gaz z rury i solary uuuuu kolego... to Liwko sobie nie żałuje
A co, trzeba ludzi uzmysławiać by nie szli tą drogą;)

dla mnie jest to gadzet i tyle.
Gadżet to ja dostałem w nagrodę w konkursie o solarach. Solarna ładowarka do telefonu tyle że nie działa:( Solary są wspaniałym wynalazkiem tyle że w Hiszpanii, Grecji, Włoszech ale nie w Polsce gdzie ich sprawność to zaledwie 50-60% przy wysokiej cenie.

ProStaś
20-12-2010, 12:08
niby czemu masz sie czuć urażony??


Bo mam PC i jakoś nie czuję się idiotą.

Pomyśl jak byś się poczuł, gdybym Ci zaserwował tezę: kotły na ekogroszek to gadżet dla idiotów ??
Jak chcesz to mogę dołożyć do tego jakąś "przemyślną" argumentację.

Liwko
20-12-2010, 12:29
Bo mam PC i jakoś nie czuję się idiotą.
I nie masz solarów :wave:

ProStaś
20-12-2010, 13:45
Bobek
Spoko, mam dystans :)

pzdr

Liwko
20-12-2010, 14:07
Bobek to ja ci powiem że mając kotłownie na paliwo stałe i wstawiając tam PC do CWU jest rozwiązaniem 100 razy lepszym bo sprawność roczną miałbyś 100% i wysokie COP. Przy okazji latem można troszkę domek schłodzić;)

ProStaś
20-12-2010, 14:13
Przy okazji latem można troszkę domek schłodzić;)

Przy tej zimie w ogóle o tym zapomniałem.
Jak sobie latem (tak przy 30-35 st.) wezmę powietrze z poza budynku i schłodzone wrzucę do pralni, a drzwi od pralni otworzę na strefę dzienną to jest prawdziwe miodzio.

Jastrząb
20-12-2010, 15:46
niby czemu masz sie czuć urażony?? Liwko ciągle tak pisze na gosci z solarami..a jak jeszcze ktoś ma gaz z rury i solary uuuuu kolego... to Liwko sobie nie żałuje :)

no nie wiem.... wtedy to juz nie ma żadnej ekonomiczności...
dla mnie jest to gadzet i tyle..każy ma swoje zdanie

Solar fajna rzecz, faktycznie CWU b. tanio. Ale caly czas nie grzeje. Nie grzeje zima, nie grzeje w dzien pochmurny, nie grzeje w nocy (chyba ze sie myle).

Moja PC grzej zawsze, wzglednie tanio. W nocy taniej. Grzeje tez zima!!
Twoj solar grzeje czasem prawie za darmo, czasem wcale.
Co sie bardziej oplaca, to zalezy od zuzycia wody, trybu zycia i i losci domownikow, wiec ja bym ani jednego ani drugie tak kategorycznie gadzetem nie nazywal.

Piszesz o ekonomicznosci.
Ile CWU (w skali roku) produkujsz solarami a ile innym sposobem?
Zmierzyles, czy tylko szacujesz?


marcin

Jastrząb
20-12-2010, 15:50
A ja mam klimę :) no i co :P i nic ;)

Ps a na co mi zimą PC??? do cwu?? jak mam z kotła gorąca wodę :)
Nie zdarzylo Ci sie ani razu, ze CWU z solara zabraklo albo wogole nie bylo (bo chmurki, srodek nocy itp), a okres grzewczy sie jeszcze nie zaczal?
Ale za to ja juz wiem,. czemu Ty tyle tej cieplej wody zuzywasz.
Jakbym ciagle musial w "piecu palic", wegiel a popiol nosic to tez musialbym sie co chwile kapac ;-)))

marcin

Liwko
20-12-2010, 16:19
Jakbym ciagle musial w "piecu palic", wegiel a popiol nosic to tez musialbym sie co chwile kapac ))
:)

Jastrząb
21-12-2010, 07:19
na magrinesie zużywam dużo wody bo mnie na to stać!!... jak ciebie nie stać to nie zabieraj głosu albo myj sie w kałuzy...
Kurcze nie kumam :-( "Stac Cie" jak sam piszesz, a musisz opal nosic? Jakby mnie bylo stac to bym sobie zrobil bardziej bezobslugowy system grzania ;-)

Duga rzecz. Narzekales ze przy PC trzeba czekac az sie woda w taniej taryfie nagrzeje.
Ale tego co widze, to Ty masz znacznie gorzej!? Musisz latac, sprawdzac temperature ile solar nagrzal, jak nie nagrzal zalaczac grzalki, tudziez palic w piecu.
Mowiac krotko przerypane. Do tego troche loterii - bedzie slonko czy nie, wlaczac grzalki czy nie. Jak zle obstawisz to wody cieplej nie ma gdy potrzebna.

Jak czesto zdarza Ci sie ze chcesz sie wykapac, a tu dupa bo slonko sie schowalo i trzeba czekac az wode grzalka nagrzeje??
A co jak CIe w domu nie ma, kto Ci ta grzale "załoncza"? Co przychodzisz styrany po pracy, pozno, a tu trzeba czekac az grzalka nakotluje wody cieplej?

marcin
P.S. Ja moja PC do grzania wody widuje jak mnie po cos trzeba do technicznego pojsc.

Jastrząb
21-12-2010, 07:56
na magrinesie zużywam dużo wody bo mnie na to stać!!...
A ja tam sie myje zeby byc czystym. Dziwny jakis jestem.



jak ciebie nie stać to nie zabieraj głosu albo myj sie w kałuzy...
Czy jest na sali psycholog biegly w leczeniu kompleksow?

marcin

Liwko
21-12-2010, 09:47
Na marginesie moja domowa instalacja jest wykonana również pod pci, wymieniam kocioł, na pompe, wierca chlopaki 2 dziury i mam pci ...ale na chwile obecną DLA MNIE jest to niopłacalne...
No nie dziwię się, skoro wydałeś więcej na cały system niż kosztuje pompa z odwiertami to nijak z tego zrezygnować.

Jastrząb
21-12-2010, 10:00
stac mnie było i na zrobienie pc, czy bezobsługowego rozwiązania..ale uznałem ze to jest dla mnie najlepsze i tyle ,chyba proste?? TY uznałes ze dla ciebie bedzie najlepsze pci i tak zrobiłes i co z tego wynika...nic...dokładnie nic..

Widzisz, to jest roznica miedzy nami. Ty "uznales" ze jest to dla CIebie najlepsze. Ja policzylem, ze PC jest dla mnie najbardziej oplacalna w perspektywie 10lat.
Zakladam bowiem, ze nikt mi 200m rury z gazem gratisowo nie podciagnie.



nie zdarza ,bo od tego jest automat zeby pilnował,,,ale skad Ty mozesz to wiedziec ??? no skad??

Oczywiscie ze nie moge wiedziec. Ale zwroc uwage co napisales w poprzednim poscie: ...jak nie dogrzało wody, to załonczam grzałke i tyle mojego.
Abstrahujac od błędu ortograficznego, na ile rozumiem jezyk polski to napisales, ze musisz Ty ta grzaałke załączyc. Nie ma tam słowa o automacie który to robi, prawda??
Wypowiadaj sie precyzyjnie, to nie bedzie nieporozumien.

Napisz mi tez prosze (serio jestem ciekawy) jaka jest logika takiego automatu. Np, jak o 17.00 woda jest chlodniejsza niz XX, to uruchamia sie grzalka.
Albo jak na 4 godziny przez zachodem slonca ... to.



dla siebie szukasz??? szukaj szukaj być może jest Ci potrzebny...
Wiesz, ja nigdy nie napisalem, ze zainstalowalem PC "bo mnie stac". Nikomu tez nie pisalem, żeby sie nie odzywał skoro go nie stać.
Jak powyzej, PC jest w moim przypadku najtanszym rozwiązaniem w okresie 10letnim.
Serio wolabym miec rure z gazem pod domem i pojechac na kosmiczne wakacje. Ale nie mam tej rury.
Ba, twierdze, ze majac rure instalowane PC to durny pomsyl!!
Twierdze zas tez, ze wole wydac duzo kasy na PC, niz targac wegiel na plecach (mam chory kregoslup i cenie sobie wygode). Nie wspominajac, ze w mojej gminie nie wolno grzac domu paliwami stalymi.

marcin

Jastrząb
21-12-2010, 10:15
To by było na tyle....
A jakbys tak swoja uwage rozwinal??

marcin

yaiba83
21-12-2010, 10:25
Jak już tak chwalicie pompy ciepła to ja mam do was kilka pytań (rozważamy PC tylko powietrze/woda, bo na odwierty nigdy się nie zgodzę)

1) Tak na zaczepkę - Jastrząb - piszesz, że pompa ciepła w kotłowni z piecem na paliwo stałe ma wydajność 100%. Wg mojej opinii lepiej PC wyłączyć i od razu walić wyprodukowane ciepło w wodę aniżeli np nie ocieplać rurek w kotłowni by było tam ciepło i tracić energię elektryczną aby to odzyskać z powrotem do wody za pomocą PC.

2) Piszecie o fajnych możliwościach PC np latem do oszuszania/schładania pomieszczeń. Super - uważam to za nie głupi pomysł, ale z tego co mi wiadomo to PC działa dosyć podobnie do klimatyzacji. Teraz pytanie - u nas w firmie po roku korzystania z klimy okazało się, że w urządzeniach urosły całkiem pokaźne grzybnie. Czy w pompach ciepła takie coś występuje. Wg mnie tak, bo jest duży przepływ powietrza przez urządzenie, jest efekt skraplania, niskie temperatury na wylocie itp. Sprostujcie mnie jeżeli myślę inaczej.

3) Po części związana z pytaniem nr 2 - skoro jest dość ogromny przepływ powietrza przez PC to to się nie brudzi, nie zakurza, są tam jakieś filtry do czyszczenia, można to zrobić samemu trzeba wzywać serwis?

Pytanie nr 2 i 3 bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu na solray niż na PC. Wymienić glikol raz na 5 lat to nie problem - a jak wygląda z czyszczeniem PC. Jeżeli są filtry to w nieskończoność czyścić się ich nie da na pewno będzie trzeba je wymieniać a to są koszty...

Nie ma rozwiązania idealnego na grzanie wody. Solar ma swoje wady, ale przy rosnących cenach paliw staje się miłym dodatkiem. Przy rosnących cenach prądu konkurencją dla PC :D


Czekam na wasze konstruktywne odpowiedzi - pozdrawiam

ProStaś
21-12-2010, 10:46
Ad. 1. Jak kocioł na paliwo stałe to ja bym zasobnik od PC ładował gorącą wodą z kotła. PC można zakupić z wężownicą.
Ad. 2. Powietrze wpływa jednym kanałem do PC i omywa lamelowy skraplacz, który odbiera ciepło z powietrza (dalej jak każda PC), a następnie jest ono usuwane drugim kanałem. Oba wejścia do PC (nazwijmy je krótkimi kanałami) są zabezp. grubą siatką uniemożliwiającą przedostanie się grubszych nieczystości. Instrukcja PC nie wskazuje jakichkolwiek czynności serwisowych w zakresie odgrzybiania itp. Faktem jest, że skraplanie występuje, ale na zewn. PC (musiałem ją wycierać !!).
Ad. 3 Ja odkurzam te ww. kratki i tyle.

pzdr

Liwko
21-12-2010, 10:52
2) Piszecie o fajnych możliwościach PC np latem do oszuszania/schładania pomieszczeń. Super - uważam to za nie głupi pomysł, ale z tego co mi wiadomo to PC działa dosyć podobnie do klimatyzacji. Teraz pytanie - u nas w firmie po roku korzystania z klimy okazało się, że w urządzeniach urosły całkiem pokaźne grzybnie. Czy w pompach ciepła takie coś występuje. Wg mnie tak, bo jest duży przepływ powietrza przez urządzenie, jest efekt skraplania, niskie temperatury na wylocie itp. Sprostujcie mnie jeżeli myślę inaczej.
Z tego co mi wiadomo to klima raczej wysusza pomieszczenia więc widział bym tu raczej kłopot z wentylacją.

Jastrząb
21-12-2010, 11:05
Jak już tak chwalicie pompy ciepła to ja mam do was kilka pytań (rozważamy PC tylko powietrze/woda, bo na odwierty nigdy się nie zgodzę)

1) Tak na zaczepkę - Jastrząb - piszesz, że pompa ciepła w kotłowni z piecem na paliwo stałe ma wydajność 100%. Wg mojej opinii lepiej PC wyłączyć i od razu walić wyprodukowane ciepło w wodę aniżeli np nie ocieplać rurek w kotłowni by było tam ciepło i tracić energię elektryczną aby to odzyskać z powrotem do wody za pomocą PC.

Nie mam pieca na paliwo stale, zeby byla jasnosc. Mam PC do ogrzewania domu, ale taka ktora produkuje wode do CO max 35stopni. Jest dzieki temu bardziej sprawna, lub inaczej zoptymalizowana do grzania domu. Jest to tzw. pompa z bezposrednim parowaniem. Wiec musze inaczej grzac CWU. Do tego sluzy pompa pwietrze-woda ktora stoi w pom. technicznym.
I tu masz racje, ze grzanie CWU jest niejako 2-stopniowe - odbieram cieplo od domu zeby nagrzac wode. Czyli ogrzewanie domu musi wyprodukowac odrobine wiecej ciepla.
Piec na paliwa stale ma ta wade, ze latem trzeba jakos wode ogrzac w nim nie palac. Pradem, taka PC powietrzna lub solarem + pradem.
Majac gaz, nigdy w zyciu bym takiego podwojnego ustrojstwa nie zbudowal bo z moich oszacowan wynika, ze grzanie CWU gazem jest na tyle tanie, ze zwrot za solary/PC jest dlugi. Ale jak ktos zuzywa 20m^3 CWu na miesiac, to pewnie moje wyliczenia biora w leb i okres zwrotu jest krotszy. Ale bezsensem jest "lanie" CWU bez opamietania, zeby "skrocic" okres zwrotu za solary ;-)



2) Piszecie o fajnych możliwościach PC np latem do oszuszania/schładania pomieszczeń. Super - uważam to za nie głupi pomysł, ale z tego co mi wiadomo to PC działa dosyć podobnie do klimatyzacji. Teraz pytanie - u nas w firmie po roku korzystania z klimy okazało się, że w urządzeniach urosły całkiem pokaźne grzybnie. Czy w pompach ciepła takie coś występuje. Wg mnie tak, bo jest duży przepływ powietrza przez urządzenie, jest efekt skraplania, niskie temperatury na wylocie itp. Sprostujcie mnie jeżeli myślę inaczej.
Szczerze mowiac nie umiem odpowiedziec. Nigdy sie tym nie zastanawialem, warto sie nad tym pochylic.



3) Po części związana z pytaniem nr 2 - skoro jest dość ogromny przepływ powietrza przez PC to to się nie brudzi, nie zakurza, są tam jakieś filtry do czyszczenia, można to zrobić samemu trzeba wzywać serwis?
U mnie filtrow brak.



Pytanie nr 2 i 3 bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu na solray niż na PC. Wymienić glikol raz na 5 lat to nie problem - a jak wygląda z czyszczeniem PC. Jeżeli są filtry to w nieskończoność czyścić się ich nie da na pewno będzie trzeba je wymieniać a to są koszty...
A ile taki filtr moze kosztowac, 20PLN? 30??



Nie ma rozwiązania idealnego na grzanie wody. Solar ma swoje wady, ale przy rosnących cenach paliw staje się miłym dodatkiem. Przy rosnących cenach prądu konkurencją dla PC :D
Jane, ze nie ma idealnych rozwiazan. Solar grzeje czasem (reszte zakladam grzejesz pradem w okresie nie dzialania pieca). Wiec o ile grzanie sloncem zostaje b. tanie przy podwyzkach pradu, to jesli jest dogrzewanie pradem przy braku slonca, to Cie wali po kieszeni wraz ze zwrostem ceny pradu. I tu co sie bardziej oplaca, zalezy od ilosci uzytkowanej CWU. Bo przy PC, podywzka pradu jest zmiejszana powidzmy 3-krotnie przez COP pompy.
Mowiac o darmowej CWU z solara, nie zapominajamy o okresie przejsciowym, ktory zjada to oszczednosc. I im wiecej CWU zuzywamy, tym wiecej nas prad do dogrzewania kosztuje okresie bezslonecznym.
Ale znajac wlasne potrzeby to sie wszystko da POLICZYC.
Zamiast wyskakiwac z kategorycznym stwierdzeniem, ze przy solarach woda jest za darmo, a PC do CWU to gadzet.

marcin

Jastrząb
21-12-2010, 11:07
Z tego co mi wiadomo to klima raczej wysusza pomieszczenia więc widział bym tu raczej kłopot z wentylacją.
Pompa powietrze-woda do CWU, tez osusza powietrze, ma odplyw skroplin. Wiec teoretycznie jest cos na rzeczy. Fakt, ze jeszcze nie widzialem, zeby z niej cos kapalo (ale sie nie przygladalem specjalnie tez)

marcin

Liwko
21-12-2010, 11:18
Pompa powietrze-woda do CWU, tez osusza powietrze, ma odplyw skroplin. Wiec teoretycznie jest cos na rzeczy. Fakt, ze jeszcze nie widzialem, zeby z niej cos kapalo (ale sie nie przygladalem specjalnie tez)

marcin

Zapewniam cię że pomieszczenie z PC do CWU to idealne miejsce na suszarnię. Skropliny odprowadza się do kanalizy.

yaiba83
21-12-2010, 14:02
Nie twierdzę, że woda przy solarach jest za za darmo a PC to gadżet.
Co mi się nie podoba w PC (na podstawie pompy Viessmann Vitocal 160-A WWKS na powietrze obiegowe) to hałas jaki to produkuje. Jak ktoś ma stosunkowo niewielki dom (nie za duży obieg cyrkulacyjny) to taka pompa 1,54kW może być fajna. Przy dużej cyrkulacji i większym zapotrzebowaniu na wodę to już taka 3,6kW to minimum. Jestem ciekaw jak pracuje ta chociażby Hewalexa w stosunku do Viessmanna (czy ma obiecane parametry i jaki hałas generuje).

Jeżeli chodzi o dogrzewanie wody grzałką elektryczną to dla mnie to jest nieporozumienie i nie biorę nigdzie takiej wersji pod uwagę (gdzie jest gaz), bo po to montuje się PC aby tego prądu pobierać jak najmniej.

Liwko
21-12-2010, 14:08
Ale to często solary w okresie ich działania często wspomagane są grzałkami a nie PC bo niby jak w pochmurny i deszczowy dzień dogrzać tą CWU z solarów?

Jastrząb
21-12-2010, 14:17
Nie twierdzę, że woda przy solarach jest za za darmo a PC to gadżet.
Ale twierdzi tak z uporem maniaka nie jakis bob_budowniczy.



Co mi się nie podoba w PC (na podstawie pompy Viessmann Vitocal 160-A WWKS na powietrze obiegowe) to hałas jaki to produkuje.
Halas jest, fakt. Ale nie na tyle duzy, zeby przeszkadzac. Jak nie w poblizu drzwi do pom technicznego to nie slysze go.



Jeżeli chodzi o dogrzewanie wody grzałką elektryczną to dla mnie to jest nieporozumienie
I tu sie calkowicie zgadzam.
Nasteopujaca sytuacja. Nie mam gazu. "Stac mnie". Mam dwie opcje:
- kopciuch na wegiel + solary + dogrzewanie CWU w okresie przejsciowym
- jedna bezobslugowa PC ktora obskoczy i CO i CWU,

to ja bym sie nie zastanawial nawet. Jakos mnie nie kreci noszenia wegla i przekonywanie siebie ze rozpalanie, i targanie opalu jest takie fajne :-/

marcin

yaiba83
21-12-2010, 15:24
No to ja jestem w takim razie kosmita, bo uwielbiam palić w kopciuchu :)
Kopciuch to u mnie będzie podstawowy piec do grzania CO (praktycznie drewnem, na mróz lekko węglem), jak się piec rozgrzeje i solar wykryje cieplejszą temp na piecu to załączy pompkę, więc zimą (nie w okresach przejściowych) CO tylko z kopciucha.
Na okresy przejściowe to gaz.
Na okresy letnie solar+ew gaz gdyby nie chciało przestać padać.

Można stwierdzić, że PC gruntowa by mi to wszystko zastąpiła.
Czy wyszłaby taniej/drożej na razie trudno stwierdzić, bo każdy broni swojej racji. Mnie ciężko w piecu palić nie jest i bardzo to lubię, a jak mnie nie ma to zawsze jest ktoś kto w nim napali.

Jastząb i Liwko jakiej wydajności macie te wasze pompy i ile was kosztowały?

Liwko
21-12-2010, 15:31
Moc 8kW 10tyś.+ odwierty 10tyś. Reszta jak w standardowej kotłowni. Mogłem jeszcze zejść z ceny o jakieś 4 tyś robiąc kolektor poziomy.
Zapłacisz za swój system dużo, dużo więcej i rachunki będziesz miał większe więc wytłumacz w jakim celu to robisz? Jak lubisz palić to do tego zamontuj zwykły kominek bez żadnego płaszcza i po kłopocie;)

yaiba83
21-12-2010, 15:35
Jaki masz duży dom w m2?
Drugie pytanie grzejesz grzejnikami czy podłogówką?
10 tyś to naprawdę tanio mi się wydaje - jakiej firmy masz pompę?

Liwko
21-12-2010, 15:52
Dom 133m2 standardowo ocieplony. Wszędzie podłogówka i sądzę że to mistrzostwo świata. Pompa tej firmy. http://www.ppcpompy.eu/page13.php
Sorry że tak w skrócie ale jestem trochę zalatany.
Pzdr

yaiba83
21-12-2010, 15:52
A na 220m2 co ewentualnie byście polecali i ile by musiało być odwiertów, kolektorów poziomych.
Lubimy mieć w domu 22-23oC non stop.
Ile to prądu miesięcznie pożera? Albo jaki COP to posiada?

Jastrząb
21-12-2010, 15:55
No to ja jestem w takim razie kosmita, bo uwielbiam palić w kopciuchu :)
Kopciuch to u mnie będzie podstawowy piec do grzania CO (praktycznie drewnem, na mróz lekko węglem), jak się piec rozgrzeje i solar wykryje cieplejszą temp na piecu to załączy pompkę, więc zimą (nie w okresach przejściowych) CO tylko z kopciucha.
Na okresy przejściowe to gaz.
Na okresy letnie solar+ew gaz gdyby nie chciało przestać padać.

Można stwierdzić, że PC gruntowa by mi to wszystko zastąpiła.
Czy wyszłaby taniej/drożej na razie trudno stwierdzić, bo każdy broni swojej racji. Mnie ciężko w piecu palić nie jest i bardzo to lubię, a jak mnie nie ma to zawsze jest ktoś kto w nim napali.

Jastząb i Liwko jakiej wydajności macie te wasze pompy i ile was kosztowały?
Sorry, ale ja nie kumam takiego masochizmu. Jak chce se popalic, to wrzucam 5 szczapek do kominka, siadam z winem/piwem przed i jeszcze se muzyke ulubiona puszczam.

Gaz i piec na paliwo stale i do tego jeszcze solary?
Ja bym jeszcze w kazdym pomieszczeniu postawil koze na wszelki wypadek ;-)
I na wszelki wypadek kupil nagrzewnice na gaz z butli ;-)
Dobra, koniec ironi.

Nie wiem czemu piszesz ze to trudno powiedziec.
To wszystko mozna kosztowo policzyc, ale do PC potrzebujesz:
- przylacze eleketryczne
(zakladajac ze rezygnujesz z przylacza gazowego i gotujesz na prundzie. Co polecam.Zero tlustych gazowych naolotow w kuchni. Miodzio. No chyba, ze ten tluszcz kuchanny tez lubisz szorowac ;)

do Twojego zestawu:
- przylacze elektryczne
- przylacze gazowego
- piec gazowy
- piec na paliwo stale
- solary
- komin i czyszczenie komina,
- i wszystko to razem do kupy polaczyc.

Drastycznie mniej rzeczy potrzebujesz w przypadku PC.
Twoj wybor.

Ale jesli mialbym dostepny przy dzialce gaz, to ja bym zrobil wszystko na gaz i juz.
W miare tanio, praktycznie bezobslugowo. Ale to jest moje zdanie.

Moja PC ma moc 10KW. wraz z kolektorem kosztowala cos kolo 40tys. 180m^2 po podlodze do ogrzania. Kupione z drogiej firmy 2 lata temu.Tak jak pisze Liwko mozna znaczenie taniej. Mnie nawet przy montrazu PC nie bylo, musiala to zrobic doswiadczona i majaca dobre refernecje firma :-( A to kosztuje.
Na ta chwile od poczatku sezonu grzewczego spalila 1000kWh. Czyli jakies 400PLN (w wielkie mrozy czasem chodzila z godzine czy dwie w drozszej tarfyfie).
A dom ma jeszcze pare razacych "Dziur" w ociepleniu :-( Mam jedno miejsce na dachu, gdzie wrecz wytapia sie sneig. Cos zdrowo ekipa spitolila :-(

marcin

yaiba83
21-12-2010, 16:16
Co do gotowania to gaz odpada, bo w bloku nam się to już nie sprawdziło - mama dużo gotuje (praktycznie na 2 rodziny)
Gaz i tak będziemy mieli.
Prąd też będzie.
Reszta do dyskusji.

Troszkę przeraża mnie jeszcze jeden fakt - niektórzy piszą 100% podłogówki a tego się boję.
Dlaczego boję - otóż wielu mnie straszy, że od podłogówki mocno się kurzy (w co wierzę, bo nad niektórymi kaloryferami też się da podobny efekt zauważyć u tych co mają w domu większy syf niż standard przewiduje) a i bakteryjki rzekomo też się radośniej unoszą i często pojawiają się zachorowania na gardło.

Dla tych co posiadają takie systemy pytanie - na ile to mity a na ile prawda?

Liwko
21-12-2010, 16:27
Do ilu grzejesz grzejniki a do ilu podłogówkę? Tu znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

Jastrząb
21-12-2010, 17:02
Dlaczego boję - otóż wielu mnie straszy, że od podłogówki mocno się kurzy (w co wierzę, bo nad niektórymi kaloryferami też się da podobny efekt zauważyć u tych co mają w domu większy syf niż standard przewiduje) a i bakteryjki rzekomo też się radośniej unoszą i często pojawiają się zachorowania na gardło.

Dla tych co posiadają takie systemy pytanie - na ile to mity a na ile prawda?
Mit. Kaloryfer dziala tak, ze wpada do niego powietrze od spodu ogrzewa sie i unosi do gory. Co tez powoduje, ze w pomieszczeniu temperatura najwyzsza jest na gorze.
ale tez powietrze sie przemieszcza (razem z kurzem). Sie toto nazywa konwekcja.
Na podlodze tego efektu nie ma, bo podloga oddaje cieplo poprzez promieniowanie. Powietrze wogole nie lata, a jesli juz to nie tak intensywnie jak przy kaloryferze.

Do tego dochodzi brak grzejnikow - bezcenne :-)
Do tego dochodzi rownomierne rozlozenie temperatury po pomieszczeniu. Jak se siade kolo okna (standardowe miejsce na kaloryfery) to nie leci mi pot po tylku.
Na srodku pomieszczenia i w kacie jest taka sama temperatura.

Ale tez zeby byc uczciwym, nie moge odkrecic kaloryfera poczekac pol godziny zeby sie pomieszczenia nagrzalo. Podniesienie temp w pomieszczeniu podlogowka o 1C moze trwac godziny. Czyli nie da sie tak, ze przyjechali niepodziewani goscie i odkrecasz grzejnik w pokou goscinnym ktory tak stoi pusto i w 2 godz. podnosisz temperature o pare stopni. Podlogowka grzejesz zawsze i wszedzie - dzienne wahania temperatury sa b. male.
Przynajmniej stosuje sie do moje sytuacji, gdy w podloge idzie woda pewnie max 35 stopni.
Jak wtloczysz w podloge wode 55stopni jakiegos pieca, to pewnie zareaguje duzo szybciej.

marcin

yaiba83
21-12-2010, 17:50
A to żeś teraz ciekawostkę przyrodniczą zapodał. W sumie nie przeszło mi to przez głowę.
Czyli jak wszystko ma swoje zalety i wady - z jednej strony równomierny rozkład temperatur, z drugiej - jak w rodzinie, gdzie każdy ma swój pokoik i lubi różne temperatury to trzeba by było do każdego pomieszczenia zamontować zawory 3 drogowe. Czyli "podchajcować" w razie np. choroby dziecka to się nie da, chyba że farelką...

Liwko
21-12-2010, 17:54
Da się regulacją na rozdzielaczu. Możesz ustawić dla każdego pomieszczenia inną temp. Tylko że zmiana tej temp. trwa kilka godzin. Jest też jeszcze jedna zaleta podłogówki a mianowicie niższe koszty ogrzewania o około 15%.
Pzdr

yaiba83
23-12-2010, 21:34
Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz, bo moim zdaniem to trochę mankament pomp ciepła, no chyba że się mylę.
Chodzi mi o taką kwestię - wszyscy co posiadają PC piszą, że to super, wychodzi tanio jak się wybierze taryfę nocną.... no właśnie i tutaj pojawia się mój dylemat.
Przez całą noc PC grzeje a w dzień tylko tyle co musi?
Dla mnie szczerze to z lekka idiotyzm, bo każdy posiadacz kotłów na paliwa stałe czy pieców gazowych zawsze grzeje nimi na dzień a na noc temperaturę się obniża o 2 góra 3 stopnie celem poprawienia komfortu do spania.
Przy pompie ciepła z tego co zauważyłem jest zupełnie odwrotnie - nocą chajcuję bo tanio, w dzień oszczędzam...

Jak to jest naprawdę?

Liwko
23-12-2010, 21:58
No to faktycznie czegoś nie rozumiesz. Podłogówka jest dość "mułowatym" ogrzewaniem. Gdy ją wieczorem zaczniesz nagrzewać to dopiero nad ranem zacznie oddawać i to jest właśnie w niej najlepsze.
Pzdr

yaiba83
24-12-2010, 09:37
Jaką masz powierzchnię domu i na ile macie nastawioną temperaturę?

Co do podłogówki - u brachola w łazience stosunkowo szybko czuć ciepło z podłogi, tylko on to zasila kopciuchem przez zawór trójdrogowy.

Liwko
24-12-2010, 09:45
Co do podłogówki - u brachola w łazience stosunkowo szybko czuć ciepło z podłogi, tylko on to zasila kopciuchem przez zawór trójdrogowy.

Czyli wyższą temperaturą. Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, a takie powinno być przy podłogówce trwa to dobrych kilka godzin. Od godz. 21 gdy zaczyna być zasilana podłogówka przez jakiś czas temp. nawet spada a dopiero później zaczyna rosnąć.

yaiba83
24-12-2010, 16:55
Tak se pomyślałem dzisiaj, że właściciele PC też przeginają z opłacalnością na swoją stronę zarzucając innym, że pomijają wygodne dla nich wady.
Chodzi mi o to, że grzejecie PC jak dobrze idzie 80%w nocy bo tańsza taryfa a 20% w dzień jak nie ma trzaskających mrozów. Można by i się nawet z tym zgodzić, ale w takim przypadku przy kosztach ogrzewania należy doliczyć mały dodatek, który jak dotąd wszyscy właściciele PC pomijają.
Otóż prąd używany w dzień w taryfie dzień/noc jest droży od jednotaryfowego.
Zatem do kosztu ogrzewania należy doliczyć nadwyżkę ceny za prąd zużyty w dzień wg stawki dwutaryfowej w stosunku do jednotaryfowej. bo gdybyśmy nie mieli PC to w dzień byśmy mieli tańszy prąd.

Tak poza tym to życzę wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia (ateistom zdrowego i szczęśliwego wolnego od pracy :P)

Liwko
24-12-2010, 22:41
bo gdybyśmy nie mieli PC to w dzień byśmy mieli tańszy prąd.
Wyobraź sobie że latem gdy pompa grzeje tylko CWU i zużywa na to około 60kWh na miesiąc to średnią za kilowatogodzinę mam o 20% niższą niż rodzice przy G11
Co do taryf to nigdy nie pisałem że pompa pracuje tylko w taniej. Do tej pory miałem dane szacunkowe bo miałem podlicznik bez sterownika więc szacowałem zużycie 70-80% w II taryfie. Już się uporałem z licznikiem i od 1 stycznia będę co miesiąc przedstawiał zużycie.
Śledź wątek o pompach;)

filus
17-01-2011, 07:45
Ja mam podlogówke (80% powierzchni domu) i to nie jest mit, tak jak kazde rozwiazanie ma swoje plusy i minusy

hydraulik_
13-02-2011, 10:19
Pompa typu split jest bardziej uzasadniona ekonomicznie niż kolektory.Może nawet wspomagać C.O. w okresach przejściowych.
Działa bez wzgledu na pogodę i jest ponad 2 razy tańsza w inwestycji.
Kolektory maja sens dopiero przy 50% dotacji (koszt max 6000 ZŁ)

wojgoc
12-03-2011, 00:04
pytanie - jaka PC do c.w.u dla 4osobowej Rodziny załozylibyście w swoich domach?
Viessmann, Buderus, Ariston, De Dietrich czy może polski Hawelux?

hydraulik_
12-03-2011, 08:23
pytanie - jaka PC do c.w.u dla 4osobowej Rodziny załozylibyście w swoich domach?
Viessmann, Buderus, Ariston, De Dietrich czy może polski Hawelux? Aristony są fajne i tanie

rydzadam
12-03-2011, 09:11
Aristony są fajne i tanie

Mam lodówkę Aristona :):), działa bez zarzutu jakieś 10 lat

Jacek150
12-03-2011, 10:06
Jeśli chodzi o koszty grzania PC to przyszedł mi rachunek za 4 miesiące ( od 11 do 03 ) na 2000 zł. Prąd w domu łącznie z pompą ciepła 12 kw. Taryfa budowlana , w domu ok 20 stopni. Myślę , że licząc z grubsza ok 100 zł prad na potrzeby domu a 400 ogrzewanie z cwu . Do grzania 300 m2 . Chyba nie drogo , no i pierwszy sezon grzewczy.

rydzadam
12-03-2011, 12:00
Kapitalny wynik. Ja dla porównania za ekogroszek+drewno kominkowe wydaję rocznie ok. 3000-3200 zł na jakieś 130 m2 + niegrzana piwnica, a dom jakoś tragicznie ocieplony nie jest: 10 posadzka, 15 ściany, 25 dach. Dlatego do dzisiaj żałuję, że nie zainwestowałem w PC + DZ poziome.

wojgoc
12-03-2011, 15:33
Dlatego do dzisiaj żałuję, że nie zainwestowałem w PC + DZ poziome.
a co to jest DZ?

Liwko
12-03-2011, 15:36
a co to jest DZ?

Dolne źródło, albo inaczej kolektor.

parasite
12-03-2011, 15:37
a co to jest DZ?

Dolne źródło

surgi22
13-03-2011, 17:49
pytanie - jaka PC do c.w.u dla 4osobowej Rodziny załozylibyście w swoich domach?
Viessmann, Buderus, Ariston, De Dietrich czy może polski Hawelux?
Ja zdecydowałem sie na Viessamna 160a ( na poddaszu nieużytkowym ).

wojgoc
13-03-2011, 18:05
Ja zdecydowałem sie na Viessamna 160a ( na poddaszu nieużytkowym ).
i jak się sprawuje? długo juz użytkujesz? jak od strony kosztowej?

Grzesiek13
13-03-2011, 18:06
Weź viessmanna, ma chyba najmniejsze zapotrzebowanie powietrza.

Grzesiek13
13-03-2011, 18:07
i jak się sprawuje? długo juz użytkujesz? jak od strony kosztowej?

Wijgoc on go dopiero bedzie montował. koszt to raczej na priva.

surgi22
13-03-2011, 18:29
Masz rację mam go zamówionego a będę montował po wakacjach.

Liwko
13-03-2011, 20:23
Weź viessmanna, ma chyba najmniejsze zapotrzebowanie powietrza.

A kosztuje ile?

Liwko
13-03-2011, 20:28
4tyś?

wojgoc
13-03-2011, 20:31
najtaniej znalazłem w internecie za 8410zł

Liwko
13-03-2011, 20:38
najtaniej znalazłem w internecie za 8410zł

Czyli ta CWU będzie 2x droższa . Na alledrogo.pl podobne pompy można kupić za pół ceny. Wiesiek to drożyzna za którą nic nie idzie, a mało tego jeszcze potrafią ludzi naciągnąć na zbędne wydatki. Dla mnie to największe naciągacze na rynku.

Liwko
13-03-2011, 20:52
ja myślę podobnie, ale znam sporo ludzi, którzy mają wszystko z wieśka, to PC też z wieśka kupią...

Tylko nie wiedzą że to nie wieśka:)

wojgoc
13-03-2011, 21:11
Czyli ta CWU będzie 2x droższa . Na alledrogo.pl podobne pompy można kupić za pół ceny. Wiesiek to drożyzna za którą nic nie idzie, a mało tego jeszcze potrafią ludzi naciągnąć na zbędne wydatki. Dla mnie to największe naciągacze na rynku.
nie bardzo kumam twoją wypowiedź - ja znalazłem Vitocal 160-A za 8410zł - wg mnie to cena atrakcyjna

wojgoc
13-03-2011, 21:49
Czyli ta CWU będzie 2x droższa . Na alledrogo.pl podobne pompy można kupić za pół ceny.
jak masz za 1/2 ceny podobną do wieska to wrzuc mi na PW linka

surgi22
13-03-2011, 21:54
4tyś?

Cena oficjalna od 9400 PLN

surgi22
13-03-2011, 21:57
jak masz za 1/2 ceny podobną do wieska to wrzuc mi na PW linka

Dołączam się do prośby ( poproszę o odpowiednik Vitocal 160 za połowę ceny ).

wojgoc
13-03-2011, 21:59
Cena oficjalna od 9400 PLN
9371 netto

r7m8
13-03-2011, 22:58
A czy nie lepsza jest ta:
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html
Cena netto 3290 PLN
COP z tego co widzę to 3,8
Max. temp.wody 60st.C

wojgoc
13-03-2011, 23:05
A czy nie lepsza jest ta:
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html
Cena netto 3290 PLN
COP z tego co widzę to 3,8
Max. temp.wody 60st.C
ale do tego trzeba jeszcze osobno zasobnik na wode.
te, o których mowa tutaj to takie - http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-z-pompa-ciepla/podgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc38-2w300.html
a to juże sie robi cena wieska doliczając Vat.

r7m8
13-03-2011, 23:18
ale do tego trzeba jeszcze osobno zasobnik na wode.

Ja patrzę pod kątem podpięcia PC do bufora więc zasobnik odpada. Poza tym "Vieśek" ma COP 3,58 i moc 1,54 kW a Hewalex COP 3,8 i moc 3,8 kW co jest korzystniejsze w przypadku wykorzystania pompy do wspomagania CO w okresach przejściowych.

wojgoc
13-03-2011, 23:27
proponujesz coś, na co patrzysz pod swoim katem - Twoje spojrzenie, Twój problem.
Wątek jest raczej o całorocznym wykorzystaniu PC do c.w.u

Liwko
14-03-2011, 10:36
jak masz za 1/2 ceny podobną do wieska to wrzuc mi na PW linka

Pierwsza z brzegu
http://allegro.pl/pompa-ciepla-do-cwu-atlantic-discovery-sklep-zory-i1503920677.html

pokles
14-03-2011, 11:52
pytanie - jaka PC do c.w.u dla 4osobowej Rodziny załozylibyście w swoich domach?
Viessmann, Buderus, Ariston, De Dietrich czy może polski Hawelux?

B... i H... maja identycznie (moze to ta sama?) wygladajaca PC do CWU kazda za cos kolo 10 tys., czemu te urzadzenia sa takie drogie skoro to prawie tak samo dziala jak lodowka? na rynku pojawiaja sie juz urzadzenia o lepszych parametrach i o polowe tansze

pokles
14-03-2011, 12:05
Ja patrzę pod kątem podpięcia PC do bufora więc zasobnik odpada. Poza tym "Vieśek" ma COP 3,58 i moc 1,54 kW a Hewalex COP 3,8 i moc 3,8 kW co jest korzystniejsze w przypadku wykorzystania pompy do wspomagania CO w okresach przejściowych.

z tymi COP'ami trzeba ostroznie, ja mam te pompke Hew. COP 3,6 podpieta do 1000l bufora ale wg producenta taki jest przy temp pow. 7 i grzaniu wody do 30 stopni, ale nie ma podanego od ilu - moze 0....
do CO gdy chcesz wspomagac to grzejesz wode w zakresie 30-50 (podlogowka 20-30) a tu juz COP jest malutki ale tez bardziej oplacalny niz czysty prad,
ja dostarczam PC pow 12-13 stopni ale nie daje jej szans wykazac sie COP'em 3,6 bo u mnie grzeje zazwyczaj ciepla wode...

pokles
14-03-2011, 12:21
Czyli ta CWU będzie 2x droższa . Na alledrogo.pl podobne pompy można kupić za pół ceny. Wiesiek to drożyzna za którą nic nie idzie, a mało tego jeszcze potrafią ludzi naciągnąć na zbędne wydatki. Dla mnie to największe naciągacze na rynku.

wiesiek i jego pompka: COP pompy ciepła 3,5 , Moc grzewcza 1,54 kW, Wbudowana grzałka elektryczna o mocy 1,5 kW, Zasobnik ciepłej wody użytkowej 285 litrów, Dostępna wersja pompy ciepła z wężownicą dla podłączenie instalacji solarnej jako dodatkowego źródła ciepła dla podgrzewu c.w.u. - czyli tylko opcja...

a ja znalazlem juz i na tym forum byl link do takiej o param.: COP 3,5 , moc grz.: 4,2kW, zasobnik: 300l, grzalka 2kW plus dodatkowa weżownica w cenie..., no tak 2! razy nizszej od Wieska,

yaiba83
14-03-2011, 12:34
W pompie Vieśmana równie skutecznie spada COP przy wyższych temperaturach co u konkurencji (sprawdzone doświadczalnie). Przy wyższych temperaturach wody >45*C wbudowana grzałka 1,5kW lepiej grzeje niż 1,54kW pompy, więc COP już nie wygląda tak jak w instrukcji go malują.
Na > allegro (http://allegro.pl/podgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc3-8-2w-300-hewalex-i1503234412.html) < można dostać PC Hewalexa 3,8kW z zintegrowanym zbiornikiem 300L za ok 6500zł.
Prawdopodobnie jedna i druga da radę dogrzać ci wodę w domu, ale większy komfort będzie z Hewalexem. 2 razy większa moc oznacza 2 razy krótszy czas jej pracy i 2 razy więcej ciszy. Viessmann po prostu w czasie będzie dłużej nagrzewał wodę i będzie sporo dłużej będzie generował hałas. Ponadto porównaj obie instrukcje obsługi. Hewalex można zdecydowanie lepiej skonfigurować, w Viessmannie poza temperaturą niewiele idzie przestawić co by się użytkownikowi przydało. Hewalex rozrywa na strzępy Viessmanna, prawdopodobnie inni producenci także. Viessmann osiadł na laurach i trzepie kasę na marce którą latami budował a teraz skutecznie to niweczy...

surgi22
14-03-2011, 19:06
Prawdopodobnie jedna i druga da radę dogrzać ci wodę w domu, ale większy komfort będzie z Hewalexem. 2 razy większa moc oznacza 2 razy krótszy czas jej pracy i 2 razy więcej ciszy. Viessmann po prostu w czasie będzie dłużej nagrzewał wodę i będzie sporo dłużej będzie generował hałas. Ponadto porównaj obie instrukcje obsługi. Hewalex można zdecydowanie lepiej skonfigurować, w Viessmannie poza temperaturą niewiele idzie przestawić co by się użytkownikowi przydało. Hewalex rozrywa na strzępy Viessmanna, prawdopodobnie inni producenci także. Viessmann osiadł na laurach i trzepie kasę na marce którą latami budował a teraz skutecznie to niweczy...

Porównaj również : pobór mocy elektrycznej Viessman 0,43 kw przy mocy grzewczej na potrzeby cwu 1,52, pobór mocy elektrycznej Hewalex 1 kw , przy mocy grzewczej 3,8 kw - nie widzę istotnej różnicy efektywności . 2 razy szybciej oznacza też 2 razy drożej. Jeżeli nie masz odpowiedniego dopływu ciepłego powietrza to możesz nadmiernie wychładzać pomieszczenie, jeżeli nie potrzebujesz w krótkim czasie dużych ilości ciepłej wody to niekoniecznie będzie to dla ciebie korzystniejsze ekonomicznie. Ale jeżeli masz liczniejsza rodzinę 5-6 ośób i/lub lubisz codzienne kąpiele zamiast prysznica to pewnie Hewalex to lepszy wybór.

rwxw
14-03-2011, 20:42
W pompie Vieśmana równie skutecznie spada COP przy wyższych temperaturach co u konkurencji
Takie są prawa fizyki, czym większa różnica temperatur, tym sprawność mniejsza. Zerknijcie na : http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump#COP_and_lift gdzie widać jak szybko spada cop przy wzroście różnicy temperatur dla różnych rodzajów pomp ciepła i dla przypadku idealnego - cyklu Carnota.

surgi22
14-03-2011, 22:31
OK masz rację koszty będą podobne, Myslę jednak ze przy niezbyt dużej rodzinie np.3-4 osobowej, bardziej efektywne będzie używnie ciągłe PC o mniejszej mocy niż przerywane o mocy większej. Np, w zimie uzycie PC na powietrze wenętrzne 2x większej mocy może nadmiernie schłodzic pomieszczenie, a latem przerwa w pracy spowodowana 2x szybszym podgrzaniem wody i wyłączniem pompy doprowadzic do okresowego znacznego wzrostu temperatury. Ponieważ zamierzam umiścic pompę na poddaszu ma to istotne znaczenie.

wojgoc
14-03-2011, 22:34
[B] Ponieważ zamierzam umiścic pompę na poddaszu ma to istotne znaczenie.
to tak ja, tylko ja na użytkowym

surgi22
14-03-2011, 22:56
Moje na razie będzie nieużytkowe, ale dobrze zaizolowane i w przyszłośic może do zagospodarowania.

pokles
15-03-2011, 08:23
OK masz rację koszty będą podobne, Myslę jednak ze przy niezbyt dużej rodzinie np.3-4 osobowej, bardziej efektywne będzie używnie ciągłe PC o mniejszej mocy niż przerywane o mocy większej. Np, w zimie uzycie PC na powietrze wenętrzne 2x większej mocy może nadmiernie schłodzic pomieszczenie, a latem przerwa w pracy spowodowana 2x szybszym podgrzaniem wody i wyłączniem pompy doprowadzic do okresowego znacznego wzrostu temperatury. Ponieważ zamierzam umiścic pompę na poddaszu ma to istotne znaczenie.

uwierz - podobnie jak ja po pierwszym sezonie grzewczym bedziesz sie rozgladal na rynku za czyms mocniejszym tanszym o lepszych parametrach :)

kbab
15-03-2011, 10:54
pojawiła się na rynku chyba korzystniejsza pc od hewalexu
http://allegro.pl/ulrich-pompa-ciepla-woda-powietrze-0-85-3-5kw-hit-i1495739380.html

pokles
15-03-2011, 10:57
piszemy tu o slabym drogim wiesku, prawie wszystko od niego jest tansze i mocniejsze :)

pokles
15-03-2011, 11:03
pojawiła się na rynku chyba korzystniejsza pc od hewalexu
http://allegro.pl/ulrich-pompa-ciepla-woda-powietrze-0-85-3-5kw-hit-i1495739380.html

nie za silna... ale ciekawa bo pracuje przy -25, ciekawe jakiego ma COP'a przy powiedzmy 0 stopniach

HenoK
15-03-2011, 11:31
nie za silna... ale ciekawa bo pracuje przy -25, ciekawe jakiego ma COP'a przy powiedzmy 0 stopniach
Nie pracuje przy -25 st. C, tylko wytrzymuje taki mróz (do takiej temperatury nie zamarza woda w wymiennik).
Pracuje do temperatury -5 st. C.
Pisałem już o tym tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171168-Wyb%C3%B3r-pompy-ciep%C5%82a&p=4591135&viewfull=1#post4591135

surgi22
15-03-2011, 12:09
Kolejny błąd w myśleniu,schłodzenie czy podgrzanie powietrza nie zależy od mocy pompy.Te rzeczy zależą od przepływu powietrza potrzebnego do pracy pompy,im dłużej będzie wiesiek pracował nad podgrzaniem wody tym więcej powietrza Ci usunie(schłodzi) niż np.Hewalex.
Powiem więcej,pompy typu Hewalex mają możliwość podpięcia zasysanego powietrza z dowolnego miejsca w domu,np.z ciepłego garażu(większy COP) i wyrzutu schłodzonego powietrza w dowolne miejsce,także w lato jak znalazł,darmowa klima po wpięciu w WM :)
Wiesiek,widzę,że nie ma takiej możliwości,no ale marka Viessmann będzie na tabliczce ;)
Oj bym skłamał,jest możliwa wersja wieśka z kanałami...
Już to poniżej jest zdecydowanie lepswze niż wiesiek i te ceny:
http://www.eko-instal.pl/rotaberg-rsj-35-300-rdn3-pompa-ciepla-z-wezownica.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.eko-instal.pl%2Frotaberg-rsj-35-300-rdn3-pompa-ciepla-z-wezownica.html)
http://www.eko-instal.pl/dimplex-bwp-30h-pompa-ciepla-do-cwu.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.eko-instal.pl%2Fdimplex-bwp-30h-pompa-ciepla-do-cwu.html)

Nie czytasz ze zrozumieniem , niczego nie będę usuwał, bedę używał powietrza w pomieszczeniu ( strychu ). Do usuwania powietrza z domu i wykorzystania ciepła w nim zawartego zdecydowanie korzystniejsze jest użycie rekuperacji.

Jani_63
15-03-2011, 12:18
Nie pracuje przy -25 st. C, tylko wytrzymuje taki mróz (do takiej temperatury nie zamarza woda w wymiennik).
Pracuje do temperatury -5 st. C.
Pisałem już o tym tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171168-Wyb%C3%B3r-pompy-ciep%C5%82a&p=4591135&viewfull=1#post4591135
A deklarowany COP osiąga przy temperaturze powietrza DZ +20oC