PDA

Zobacz pełną wersję : Drzewo na kratownice pod drewniana podłoge?



lutek34
28-11-2009, 17:55
Witam
Remontuje teraz część kamienicy gdzie były drewniane podłogi na drewnianej kratownicy położonej na betonowej płycie z której równolegle co 2m wystają po kilka centymetrów stalowe trawersy. Mam teraz odbudować tą kratownice i planuje na betonie co 80cm ułożyć kantówki 8x10cm, następnie prostopadle do tych kantówek ułożyć co 40cm kantówki 8x8cm i skręcić je ze spodnimi kantówkami, na to zostaną przybite deski ze starej podłogi o grubości 32mm, następnie przykręcę płytę OSB 18mm i na to w późniejszym terminie zostanie ułożona deska berlinecka. Drzewo jakie zaproponował mi gość w pobliskim tartaku na tego typu konstrukcje to sosna z tym że jest ona mokra i inwestor się mocno obawia czy użycie mokrej sosny czy w ogóle jakiegokolwiek mokrego drzewa nie spowoduje że coś złego zacznie się z podłogą dziać. Jaka jest Wasza opinia na ten temat.

beton44
28-11-2009, 18:49
z grubsza rzecz biorąc

te mokre drewno wyschnie w podłodze

i zmieni nieco swoje wymiary....
trochę się skurczy, trochę skręci....

ogólnie nie jest polecane robienie większości robót
z drewna mokrego...

lutek34
28-11-2009, 22:52
ogólnie nie jest polecane robienie większości robót
z drewna mokrego...

Ja wiem że lepiej użyć drzewo suche ale w tartakach takiego nie sprzedają

beton44
29-11-2009, 04:47
hmmmm.....

no nie wiem jakaś dziwna okolica z tym nie sprzedawaniem suchego
drzewa...

o ile mi wiadomo to istnieją suszarnie drewna....
http://www.cdm-drewno.pl/files/CDM_produkcja04_suszarnia3.JPG

ew. można kupić dechy i z pół roku potrzymać na strychu....

Trociu
30-11-2009, 13:30
Mam teraz odbudować tą kratownice i planuje na betonie co 80cm ułożyć kantówki 8x10cm, następnie prostopadle do tych kantówek ułożyć co 40cm kantówki 8x8cm i skręcić je ze spodnimi kantówkami, na to zostaną przybite deski ze starej podłogi o grubości 32mm, następnie przykręcę płytę OSB 18mm i na to w późniejszym terminie zostanie ułożona deska berlinecka. A nie za dużo tego? Po co ta kratownica? Nie wystarczą kantówki w jednym kierunku?
I po co dodatkowo kłaść OSB na deski podłogowe o grubości 32m jeżeli rozstaw legarów będzie 40cm? I do tego jedno z grubszych OSB?

lutek34
30-11-2009, 21:57
bo tak życzy sobie inwestor żeby było jak on to mówi pancernie. Pierwotnie miała byc kratownnica a na to płyta OSB 22 ale że zerwaliśmy zdrowe deski i nie było co z nimi zrobić to padła propozycja żeby je użyć jeszcze raz i na to ciensza płyta OSB18, chociaż tez chcieli kłaść na to płyte 22

diabel200
30-11-2009, 22:33
Czy inwestor przewiduje parkować tam czołg? skoro ma być pancernie.

Ja sam nie mogę jakoś pojąć po co to wszystko: kratownica, deski, plyta i na to właściwa podłoga.

Może jeszcze by zrobić coś ze stali? jakąś siatkę ze stalowych kantówek będzie mocniejsze:)
Dobra przepraszam,ale nie moglem sie powstrzymać.

Mokre to mokre, chociaż mój kumpel zrobił z mokrego drzewa ( mokrego= ciekło z niego jak to ładowaliśmy na tira), przeleżało to tylko nie cały miehc na dworze bez przykrycia, w listopadzie zeszłego roku, po czym zrobił z tego mokrego( cięzkiego jak cholera) drzewa więźbę dachową( dużą) i dom stoi, dach też.
Drzewo co prawda wysychało i trzebabyło co jakiś czas dokręcać śruby łączeniowe, dobijać gwoździe bo był dostęp, czego pod tymi warstwtwami nie bedzieciem ieli.

lutek34
30-11-2009, 22:43
Drzewo co prawda wysychało i trzebabyło co jakiś czas dokręcać śruby łączeniowe, dobijać gwoździe bo był dostęp, czego pod tymi warstwtwami nie bedzieciem ieli.

no własnie, ale nic jutro mają dowieść drzewo z tartaku i bedziemy działać.
Kratownice robimy dlatego że ta podłoge trzeba poziomować