PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie papy do odeskowanego dachu



A_dam
29-11-2009, 10:29
Witam!
Zapewne podobne tematy już były na tym forum. Na razie nie sprawdzałem. Dziś sobie sprawdzę i poczytam.

Mam pytanie do osób, które już swoje domki opapowały lub wiedzą jak to powinno być zrobione. Mój wykonawca dachu chce na deskowaniu położyć papę i przymocować ją tylko za pomocą kontrłat. Na moją uwagę, - czy słyszał o gwoździach papiakach, które służą do mocowania papy - oburzył się, że to wymysł. On robił wiele dachów i nigdzie nie przybijał papiakami. Powiedziałem mu, że będzie miał okazję zrobić to po raz pierwszy. Byle dobrze. Uważam, że na zakładkach należy mocować papę papiakami.
Czy mam rację?

Pozdrawiam.

andrzej belka
29-11-2009, 12:08
tak i dsodatkowo zgrzewac albo sklejac

lukasz_p
29-11-2009, 13:43
Witam!
Zapewne podobne tematy już były na tym forum. Na razie nie sprawdzałem. Dziś sobie sprawdzę i poczytam.

Mam pytanie do osób, które już swoje domki opapowały lub wiedzą jak to powinno być zrobione. Mój wykonawca dachu chce na deskowaniu położyć papę i przymocować ją tylko za pomocą kontrłat. Na moją uwagę, - czy słyszał o gwoździach papiakach, które służą do mocowania papy - oburzył się, że to wymysł. On robił wiele dachów i nigdzie nie przybijał papiakami. Powiedziałem mu, że będzie miał okazję zrobić to po raz pierwszy. Byle dobrze. Uważam, że na zakładkach należy mocować papę papiakami.
Czy mam rację?

Pozdrawiam.

Tak. masz rację. polecam nadto papy termozgrzewalne ale przystosowane do mocowania wyłacznie mechanicznego, np. któreś z pap vedag

awieuro
29-11-2009, 17:05
wykonawca ma rację...
papiaki są niepotrzebne w momencie gdy od razu kontrujemy, łacimy i kryjemy.
Niezgrzana lub naiezlepiona papa na zakładach wspomaga wentylacjędachu
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
29-11-2009, 18:11
Oczywiście! Nie mniej znacznie wygodniej jest przy montażu mocować rozwijaną papę papiakami przy górnej krawędzi. Pozdrawiam.

p1oterek
29-11-2009, 18:50
W moim przypadku papa była przybijana papniakami bez podkładek i praktycznie od razu były nabijane kontrłaty.
pozdrawiam

adi_
29-11-2009, 21:49
hehehe dokladnie tak samo jak u mnie
moze ta sama ekipa robila

A_dam
30-11-2009, 19:19
Dziękuję za podpowiedzi. Nie myślałem o papie termozgrzewalnej. Mam zamiar wykorzystać papę podkładową 2,5 - 3 mmm.
Na dzisiaj mam inną zagwozdkę.
Buduję dom parterowy bez użytkowego poddasza (może ktoś/kiedyś będzie go użytkował). Fachowcy stawiający więźbę przekonują mnie, że w tym przypadku nie warto deskować i papować, bo szkoda pieniędzy i czasu. Mnie pieniędzy nie szkoda. Z czasem mam mały problem, bo go nie mam. Namawiają mnie do położenia folii. Mówią, że będzie szybciej i taniej. I wcale nie gorzej. Ja jednak upieram się przy deskowaniu i papowaniu. Tylko sam już zaczynam mieć wątpliwości czy warto.
Poradźcie mi coś, bo zwariować można. Więźbę skończą w czwartek/piątek i ... co dalej? Deskować?
Pozdrawiam.

adi_
30-11-2009, 20:17
masz tydzien jeszcze
jesli tak to deskuj jak nie to nie deskuj
folia oki jak wieje nie oki deskowanie przy wietrze mozna byle ciesle nie pospadali gozej z papa ale jak beda rozwijac i odrazu buc tez powinno byc oki
tak mysle

majki
30-11-2009, 20:22
Buduję dom parterowy bez użytkowego poddasza (może ktoś/kiedyś będzie go użytkował). Fachowcy stawiający więźbę przekonują mnie, że w tym przypadku nie warto deskować i papować, bo szkoda pieniędzy i czasu. Mnie pieniędzy nie szkoda.

Też mam taki typ poddasza i dach cały odeskowany ( 400 m2 ).
Deskowałem i w przypadku kolejnego domu i dachu nadal bym deskował. Ja osobiście nie widze innej możliwości. No chyba że kasa :wink: ale jak sam piszesz że nie szkoda, to ja Cię akurat doskonale rozumiem :D :wink:

pozdrawiam, majki

Andrzej Wilhelmi
01-12-2009, 16:50
Fachowcy ... Namawiają mnie do położenia folii. Mówią, że będzie szybciej i taniej. I wcale nie gorzej.

Tylko w jednym mają rację "będzie szybciej i taniej" ale znacznie gorzej. A no jacy fachowcy takie rady. Pozdrawiam.

Sandacz
01-12-2009, 17:06
Prawdziwy i uczciwie podchodzący do sprawy fachowiec, nigdy nie będzie namawiał na szmatę dachową :wink: namawia zawsze ten komu się tylko spieszy...

Grand77
01-12-2009, 17:41
deskowanie to podstawa,i wzmacnia kontrukcje dachu.
zapytalbym tych spieszacych sie fachowcow,czy sobie tez by tylko ofoliowali.

krolik2002
05-04-2010, 18:48
po pokryciu papą (na zszywki) natychmiast nabili łaty/kontrłaty. Dziś była ulewa i wiatr......w kilku miejscach delikatnie (ale jednak) kapie. Co teraz robić?? Niebawem zaczynają klaść ceramikę.

Pytania:
Czy samo krycie papą bez zgrzewania ma być w 100% szczelne?
Wstrzymać kładzenie dachówki w takiej sytuacji??
Jak uszczelnić obity łatami dach???

Dach 45st

Jan P.
06-04-2010, 11:05
Dach pokryty papą ma być SZCZELNY przed położeniem dachówki. Pozdrawiam Jan.

Andrzej Wilhelmi
08-04-2010, 22:54
Święte słowa! Krycie wstępne powinno dawać gwarancję szczelności. Jest to w interesie dekarza. Jak widać przecieki to dość łatwo je zlikwidować. Decyzja jak i czym należy do dekarza. Pozdrawiam.