PDA

Zobacz pełną wersję : Elektryka - Co na "obwodzie wakacyjnym" ?



szczukot
29-11-2009, 10:56
Witam
chcialbym podczas prac elektrycznych zrobic sobie jeden wspolny wylacznik na "okres wakacyjny". Czyli jak wyjezdzam na dluzej to robie pstryk, i wszytsko sie wylacza oprocz newralgicznych obwodow.
Co powinno nadal dzialac ? Przychodzi mi do glowy alarm, zamrazarka i piec CO (z pompami, seownikiem itp). Cos jeszcze ?

Fantom

TINEK
29-11-2009, 15:08
Akwarium

Kris2222
29-11-2009, 15:18
a po co komplikowac instalacje , nie łatwiej(taniej) raz w roku ( tyle przewaznie mamy wakacji) zajżec do rozdzielni i wyłączyć co potrzeba , i tak dzisiaj pomieszczenia są podzielone na obwody

jak już chcesz coś takiego to pomyśl nad tym by instalacją sterować alarmem .
U siebie mam coś takiego , jak wychodzę z domu i włączam alarm to on wyłącza np. pralnie , gdzie żona prasuje :wink: ,i pozostałe obwody nie potrzebne do funkcjonowania domu w czasie naszej nieobecności ,
To samo z wodą , alarm odcina główne zasilanie wody w momencie opuszczenia chałupy .
Wszystko można posterować, najbardziej mi sie podoba załączanie światła na zewnątrz na telefon albo na holu , wszystko by wyglądało jakbyśmy byli w domu .

szczukot
29-11-2009, 15:38
a po co komplikowac instalacje , nie łatwiej(taniej) raz w roku ( tyle przewaznie mamy wakacji) zajżec do rozdzielni i wyłączyć co potrzeba , i tak dzisiaj pomieszczenia są podzielone na obwody


No wlasnie. Jak mam wylaczyc powiedzmy 10-15 obwodow to wole jeden :)
a wyjezdza z domu sie duzo czesciej (swieta, wakacje, dlugie weekendy itd).

Fantom
ps. Z odcieciem wody to super pomysl. Musze go zalatwic teraz - akurat "projektuje" instalacje.

Deamos
29-11-2009, 16:21
Mozna isc krok dalej i zamiast wylacznika zastosowac stycznik i wylaczac wybrane obwody wlaczajac alarm wykorzystujac do tego oczywiscie centralke alarmowa, ktora to sama zrobi ;)

szczukot
29-11-2009, 16:45
Mozna isc krok dalej i zamiast wylacznika zastosowac stycznik i wylaczac wybrane obwody wlaczajac alarm wykorzystujac do tego oczywiscie centralke alarmowa, ktora to sama zrobi ;)

Fakt, mozna.
Tylko, ze mam troche zle wposmnienia po stosowaniu stycznikow w pewnej insalacji. Na pewno byla skopana, ale niechec pozostala ;)
Pomysl dobry. Wlaczajac alarm (nie obwodowy) autoamtycznie odlaczamy wiekszosc obwodow. Nie musimy sie wtedy zastanawiac, czy zostawilismy laczone zelazko lub kuchenke.

Fantom

Deamos
29-11-2009, 17:29
Mozna isc krok dalej i zamiast wylacznika zastosowac stycznik i wylaczac wybrane obwody wlaczajac alarm wykorzystujac do tego oczywiscie centralke alarmowa, ktora to sama zrobi ;)

Fakt, mozna.
Tylko, ze mam troche zle wposmnienia po stosowaniu stycznikow w pewnej insalacji. Na pewno byla skopana, ale niechec pozostala ;)
Pomysl dobry. Wlaczajac alarm (nie obwodowy) autoamtycznie odlaczamy wiekszosc obwodow. Nie musimy sie wtedy zastanawiac, czy zostawilismy laczone zelazko lub kuchenke.

Fantom

Troche OT, ale fakt wlaczenia alarmu mozna wykorzystac tez do innych rzeczy, u siebie np. przy sterowaniu ogrzewaniem zastosuje dwa termostaty - jeden standardowo w pokoju, drugi (jakis tanszy) w kotlowni, ale z wyprowadzonym czyjnikiem temperatury w poblizu pierwszego (by nie montowac dwoch obok siebie). Centralka bedzie przelaczala przekaznikiem sterowanie termostatow i ustawiala inna (nizsza) temperature jak nikogo nie bedzie w domu ;)
W ten sam sposob mozna m.in. wylaczac cyrkulacje CWU jak ktos ma i oszczedzic sporo energii.