PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator w "nieprzystosowanym domku"



szczukot
29-11-2009, 11:04
Witam
Posiadam SSZ domku z wentylacja grawitacyjna. Zaczynam troche sie zastanawiac nad rekuperatorem. Czy istnieje mozliwosc przerobki takiego domu ? Aktualnymi kanalami wyciagowymi sa kominy : 2 lazienki, WC, kuchnia, okap kuchenny. Wszytsko idzie w dwoch pionach.
1) Mam rozumiec, ze powinienem zamknac te kominy a wyloty z nich w posadzkach puscic do rekuperatora ?
2) Jak zrobic wyloty powietrza na parterze (u gory latwiej - po strychu) ?
3) Czy daloby sie jakos to zrobic, aby mogl sobie miec "przelacznik" : rekuperator / graitacyjnie ? Czyli przekladam kierunek w kominie i mam graitacje lub do rekuperatora (np wylaczam go wogole w lato) ?

Fantom

szczukot
01-12-2009, 09:31
Nikt sie nie orientuje ?
Bo tak mysle, aby np nad stropem, na poddaszu nieuzytkowym, odciac (zasuwa) kominy wentyalcyjne. Ponizej sie wpiac z rekuperatorem jako wyciag, a powyzej wpiac sie jako wydmuch. Do tego czerpnie gdzies z boku domu wprowadzic. Rozpowadzic tylko po pomieszczeniach na pietrze - latwo. Pomine salon i pokoik z parteru, ale nie bede mial problemu z rozprowadzeniem powietrza.
I tak nie zakladam, ze bede trzymal pelna szczelnosc domu. Traktuje ten rekupertaot jako dodatek, ktory czasami bede uzywal a czasami nie. No i np w lato, bede mogl go smailo wylaczyc, wysunac zasuwy z koinow i miesdzkac na grawitacyjnej.
Nie wiem czy nie za male srednice tych kominow sa (typowe ksztalki ceramiczne).
Co o tym sadzicie ?

Fantom