PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator - koszt miesięczny zużycia energii elektrycznej



pietrz44
01-12-2009, 09:46
Witam

Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w budowanym domu. Czytałem dużo na forum ale nie dopatrzyłem się tej informacji.
Proszę o odpowiedź na pytania:

1. Ile prądu zużywa sam rekuperator na miesiąc działania w zł. ?
2. Ile zużywają prądu wentylatory działające w instalacji rekuperatora, przykładowo w Waszej instalacji ?

Dzięki z góry za odpowiedź.

piwopijca
01-12-2009, 10:10
Po kiego zakladasz nowy temat!!!!!!!!!!!!!!!

Nie lubie tego robic, ale...
Moze sam cos poczytaj i nie sciemniaj ze nie znalazles bo jest nawet kilka watkow o rekuperatorach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil:
1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie
2 -poszukaj na forum, sa juz opisywane koszty zuzycia teoretyczne (podawane przez producentow) i praktyczne (podawane przez uzytkownikow).


Pzdr.

am76
01-12-2009, 10:26
1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie

Nie wiem co masz dokładnie na myśli - domyślam się że chodzi Ci o to że rekuperator zużywa zero energii.

Otóż jest tak, że w branży oglónie budowlanej (architekci, projketncji, bankierzy od kredytów, murarze) rekuperator = wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Jako ciekawostkę podam, że analityk/ekspert analizujący mój wniosek kredytowy nie wiedział co jest ta wentylacja mechaniczna i pytał czy to może jest rekuperator?

A co do głównego pytania
- dla średniego domku, dla przeciętnej wydajności dobry "rekuperator" ze stoprądowymi wentylatorami powinien się zmieścić w mocy 50-70W
- ... z wentylatorami zmiennoprądowymi 2 razy tyle

Pozdr AM

piwopijca
01-12-2009, 10:34
Hm... uwazam ze zainteresowany powinien jednak doczytac zeby wiedzial dla samego Siebie co jest co. Suche odpowiedzi nie zawsze wystarczaja zeby zrozumiec -a warto wiedziec wiecej, chocby dlateg zeby nikt nie probowal nas oszukac/naciagnac albo wmowic jakies bzdury.
Nie padly by pytania typu ile rekuperator a ile wentylatory zuzywaja pradu -dlatego warto pofatygowac sie i troszke poczytac.


Pzdr.

CityMatic
01-12-2009, 15:51
Witam

Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w budowanym domu. Czytałem dużo na forum ale nie dopatrzyłem się tej informacji.
Proszę o odpowiedź na pytania:

1. Ile prądu zużywa sam rekuperator na miesiąc działania w zł. ?
ok 35zł

plus 1zł /godzinę gdy pracuje grzałka w wielkie mrozy


2. Ile zużywają prądu wentylatory działające w instalacji rekuperatora, przykładowo w Waszej instalacji ?
100-120W


Dzięki z góry za odpowiedź.
Proszę

pietrz44
02-12-2009, 20:10
Po kiego zakladasz nowy temat!!!!!!!!!!!!!!!

Nie lubie tego robic, ale...
Moze sam cos poczytaj i nie sciemniaj ze nie znalazles bo jest nawet kilka watkow o rekuperatorach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil:
1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie
2 -poszukaj na forum, sa juz opisywane koszty zuzycia teoretyczne (podawane przez producentow) i praktyczne (podawane przez uzytkownikow).


Pzdr.

Piwopijca czytałem wiele tematów o rekuperatorach i nie znalazłem informacji na ten temat. Może nie te czytałem.

Dzięki CityMatic za odpowiedź.

Proszę o wypowiedzi innych użytkowników rekuperatorów jak u Was jest ze zużyciem prądu do jego działania ?

02-12-2009, 20:30
W moim przypadku, przy wydajności ok. 130 m3/h i pracy całą dobę - dzienna ilość zużywanej energii na potrzeby wentylacji wynosi 2.08 kWh/d.
A więc moc pobierana przez dwa wentylatory i automatykę wynosi ok. 87 W.

coulignon
02-12-2009, 20:50
jeśli producent podaje że moc wentylatorów to 100W to jaki może być miesięczny rachunek za prąd?

Wydaje mi się wiedza to zaiste tajemna... Ja nie jestem w stanie policzyć... Ale zapytam kolegę co to ma stopień doktora (wprawdzie chemii) - jest mądrzejszy. Może i co poradzi...

pietrz44
02-12-2009, 20:54
W moim przypadku, przy wydajności ok. 130 m3/h i pracy całą dobę - dzienna ilość zużywanej energii na potrzeby wentylacji wynosi 2.08 kWh/d.
A więc moc pobierana przez dwa wentylatory i automatykę wynosi ok. 87 W.

Dzięki falkon za odpowiedź.

W systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?

coulignon
02-12-2009, 21:00
systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?

Jezuuuu.... Chłopie... Przeczytaj co masz pod nickiem ... Pytasz o tak elementarne rzeczy że pisanie odpowiedzi jest demoralizujące.

Piczman
02-12-2009, 21:02
Większość producentów podaje max zużycie prądu, zwykle centrale chodzą na 50 % lub mniej i wtedy co?
Dzielimy ?
Otóż nie !!! U mnie max to 112 W a 50 % już 46 W, 25 % to 12 W !

W tej chwili mój koszt wentylacji to 15 zł/miesiąc utrzymując ok. 60 % wilgotności w pierwszym sezonie grzewczym, rok i 3 miesiące od rozpoczęcia budowy.
W przyszłości będzie troszkę mniej. Wszystko chodzi 24h/dobę !

pietrz44 jak masz WM to są zawsze tylko 2 wentylatory.
To nie sa wiatraczki wyciągowe w każdym pomieszczeniu :o

panda
02-12-2009, 21:32
Tak na mój gust to pietrz44 dokładnie nie wie co to jest tylko o tym słyszał, a że nie chce mu się odrobić pracy domowej to czeka że ktoś spłodzi solidny elaborat od A do Z. Po co parę godzin przed kompem siedzieć i szukać, może ktoś poświęci własny wolny czas i zrobi kompilację. :evil:

Lookita
02-12-2009, 21:37
u mnie Mistral pochlania lekko 200 pln/rok,na stronie swej,producent podaje ok. 350 pln....nie mam dokladnych danych,ale wiecej je u mnie thermomix oraz piekarnik...

Jezier
03-12-2009, 08:16
U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.

Piczman
03-12-2009, 12:37
U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.

Ci którzy nie są wtajemniczeni myślą że to skomplikowane urządzenie, przereklamowane i zupełnie niepotrzebne ale że bardzo chcą TO mieć to pytają gdzie się da.
Na forum chwalą, a jak zapyta sąsiada ( co tez guzik ma pojęcia) to jest bee ,,,

Ja Go rozumiem, przecież to podstępem jakimś pachnie, tylko 17 zł ? :o

CityMatic
03-12-2009, 13:12
U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.

To pytanie:

Czyli wentylatory chodzą na 1/2 mocy, a oba mają po 50W? :wink:

03-12-2009, 13:25
W systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?

Oczywiscie, dwa: nawiewny i wywiewny. Nie stosuje się innej ilości wentylatorów w typowym pojedynczym układzie wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Podana moc zużywana jest na te dwa wentylatory, regulator, siłownik na zaworze mieszającym przy nagrzewnicy oraz siłowniki przepustnic powietrza: z GWC, z czerpni zewnętrznej i by-pasu.

Jezier
03-12-2009, 14:07
U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.

To pytanie:

Czyli wentylatory chodzą na 1/2 mocy, a oba mają po 50W? :wink:
Chyba tak, ale mogłyby być i takie o mocy max 100 W a chodzić na 1/4 mocy.

celulit
15-09-2014, 14:55
tu elegancko widać ile prądu żre rekuperacja :cool: - http://www.youtube.com/watch?v=YUYcrnYxThc&list=UUUK3dOBYsU9yVjObuETzytw

Tomasz Brzęczkowski
15-09-2014, 15:32
tu elegancko widać ile prądu żre rekuperacja :cool: - http://www.youtube.com/watch?v=YUYcrnYxThc&list=UUUK3dOBYsU9yVjObuETzytw
Gdyby Szanowny Kolega, kiedykolwiek włączał, lub podnosił bieg wentylatorom. zobaczyłby kolega, że pobór mocy szybko przyrasta a potem spada i stabilizuje się. Taki miernik można za 40 zł kupić i samemu sprawdzić.
To nie jest praca wentylatorów,

celulit
15-09-2014, 17:18
To nie jest praca wentylatorów,

No pewnie też jest jakaś elektronika - niemniej jednak pomiar jest z centrali rekuperacyjnej + gwc

Tomasz Brzęczkowski
15-09-2014, 17:26
No pewnie też jest jakaś elektronika - niemniej jednak pomiar jest z centrali rekuperacyjnej + gwc To zapraszam jak Pan nie chce sam sprawdzić, jak wzrasta moc przy podwyższeniu biegu wentylatora. Idzie szybko w górę, potem spada. Coś jakby Pan autem przyspieszał.