PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła na powietrze wentylacyjne



beatapp
01-12-2009, 16:13
rozwazam zainstalowanie w domku 115 m pompy ciepla na powietrze wentylacyjne (instalator zaproponowal Fighter 410P).
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-410-p/menu-id-230.html
czy ktos z uzytkownikow forum ma doswiadczenia z taka pompa. Podobno oszczednosci energii to ok. 30% w porownaniu z kotlem elektrycznym. W klimacie nadmorskim (Szwecja) sprawdza sie i jest bezawaryjna ale nasze zimy sa mrozniejsze.
Bede wdzieczna za komentarze.

nabial
01-12-2009, 16:25
jak widać w danych technicznych moc tej pompy jest żadna. Jedyne co ma w niej moc to grzałka elektryczna (9kW). Innymi słowy nadaje się tylko i wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej. Pompę do ogrzewania wody użytkowej można kupić znacznie taniej (poniżej 10000). Nie nada się do ogrzania mieszkania ani domu. Wydaje mi się , że instalator ma gorący towar, który chce upchnąć.........

beatapp
01-12-2009, 19:55
wg wyliczeń zapotrzebowanie na moc cieplną budynku to Qo=6,5kW a pompa wedle informacji producenta nadaje sie do budynków o zapotrzebowaniu 4-6kW. dodatkowo ma być kominek z DGP.
więc moze dla budynkow energooszczednych okaże siie wystarczająca?

HenoK
02-12-2009, 10:25
jak widać w danych technicznych moc tej pompy jest żadna. Jedyne co ma w niej moc to grzałka elektryczna (9kW). Innymi słowy nadaje się tylko i wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej. Pompę do ogrzewania wody użytkowej można kupić znacznie taniej (poniżej 10000). Nie nada się do ogrzania mieszkania ani domu. Wydaje mi się , że instalator ma gorący towar, który chce upchnąć.........Więcej danych wyczytasz w pikach pdf, które można pobrać.
Moc pobierana przez sprężarkę to 650W, czyli urządzenie to ma całkiem sporą moc grzewczą, tylko trzeba mu dostarczyć odpowiednio dużo ciepłego powietrza :(.

nabial
03-12-2009, 08:29
650 W sprężarka. Powiedzmy, że zimą powietrze wentylacyjne po odzysku (bo rozumiem że ta pompa ciepła ma w sobie rekuperator) ma temperaturę 12-15 stopni. To wtedy niech sprawność wynosi 6
Daje to moc grzewczą 4-5 kW - ciężko ogrzać tym normalny dom i wodę użytkową. Największą sprawność pompa osiągnie latem, tyle że wtedy nie trzeba grzać pomieszczeń, a jedynie wodę użytkową.
Ponadto - nie ma perpetuum mobile. Bez względu na to w jaki sposób - Dom trzeba ogrzać. Wykorzystanie energii zawartej w powietrzu wentylacyjnym na wiele nie wystarczy - trzeba by policzyć pojemność cieplną kubatury pomieszczeń. Ponadto nie całe to powietrze w ciągu godziny jest wymieniane - zgodnie z prospektem to 80-200 m3 (trochę mało jak na normalny domek). Ile z tego powietrza jesteśmy w stanie odzyskać energii?
Ja bym się bał eksploatacji do ogrzewania domu. Co innego woda użytkową - jak najbardziej, tyle że pompy do ogrzewania CWU korzystające z powietrza wentylacyjnego kosztują grubo poniżej 10000 żł ................
Per saldo wydaje mi się, że ogrzewać będą głownie grzałki elektryczne.........
jeżeli taka pompa byłaby wystarczająca, to po co ten sam producent produkowałby pompy na powietrze zewnętrzne?
(notabene tez ciężko byłoby nimi grzać efektywnie u mnie, w Zakopanem :(
Ja mam pompę gruntową i mam pewność, że do -20 będzie OK. Że więcej kosztują.....wg mnie lepiej wydać 55000 z sensem niż 19000 zł bez sensu, albo z dużym ryzykiem niepowodzenia
Proponuję, żeby instalator pokazał taka instalację działającą, z analizą kosztów użytkowania (a nie sama analizę wyssaną z palca). Jak coś kupujesz - nie kupuj kota w worku - MUSISZ zobaczyć działającą instalację

beatapp
04-12-2009, 12:57
podobno calkowite zużycie energii el. roczne w domku 127m ( w klimacie nadmorskim) przy zastosowaniu tejze pompy to 12 000 kWh (wlaczajac w to zuzycie wszystkich urzadzen). calkowity koszt roczny to 5629 zl - tj. srednio 470zl/mc.
Instalator dobral tylko pompe dla potrzeb projektu, a polecal ja uzytkownik.

nabial
05-12-2009, 18:05
no to przy mojej pompie ciepła solanka woda przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło wyjdzie mi 1500 zł/rok. oblicz proszę, po ilu latach zacznę zarabiać - dość szybko (koszt mojej kotłowni to 55000)

beatapp
07-12-2009, 14:14
nie watpie ze pompa z kolektorem gruntowym jest efektywniejsza ale cena jest zaporowa
jezeli przyjmiemy ze oszczedzasz rocznie 3000zl to przey zalozeniu roznicy kosztow inwestycji 25000zl (55 000 - 30 000) wychodzi, ze po ok. 8 latach

HenoK
07-12-2009, 15:12
no to przy mojej pompie ciepła solanka woda przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło wyjdzie mi 1500 zł/rok. oblicz proszę, po ilu latach zacznę zarabiać - dość szybko (koszt mojej kotłowni to 55000)Przesadzasz. W klimacie nadmorskim pompa ciepła powietrze woda osiąga COP min. 2,0-2,5. Załóżmy, że Twoja będzie miała COP 4,0-5,0, czyli dwukrotnie lepszą. Zużyjesz więc 6tys. kWh. Przy tej samej cenie energii zapłacisz 2 razy mniej, czyli min. 2800zł.
Druga sprawa, to dlaczego za 12tys. kWh wychodzi cena 5629zł - 0,47zł/kWh.
Bez większego problemu mozna zastosować II taryfę i zejść do np. 0,35-0,40zł/kWh.

beatapp
07-12-2009, 16:25
cenę ok 5600zl za 12000kwh podaje łódzki zaklad energetyczny http://www.lze.lodz.pl/serwis/index.php?id=88
byc moze placi sie mniej w innych rejonach

policzylam 9000 kwh rocznie na ogrzewanie i cwu. ~ 4000zl

ale jesli mialoby to wynosic 2800zl to wtedy przewaga pompy z kolektorem gruntowym jest watpliwa - zwrot kosztow po ok. 20 latach

nabial
07-12-2009, 16:54
mylimy pojęcia. Do ogrzania mojego domku potrzeba 13000 kWh energii. Nieważne jakiej. Pompa ciepła pracuje ze sprawnością około 4:1, czyli energii elektrycznej potrzeba 4 razy mniej, zatem 3250kWh. Pomnożyć to przez 0,45 zł za kWh daje około 1500 zł. jeżeli twój dom potrzebuje 13000 kWh energii, to trzeba wiedzieć, z jaka sprawnością pracuje pompa, zapewne niewielką, jeżeli jej moc jest tak mała, jak podajesz. Wtedy można porównać wyniki :)
jeżeli natomiast jest potrzeba 13000 kWh energii elektrycznej no to załamka kosztowa. Wtedy koszt energii około 5800 zł. Ja zyskuję 4300 zł rocznie. Różnica kosztów mojej i Twojej pompy to około 30000 zł (19000 zł to sama pompa, trzeba ja przecież zainstalować, pociągnąć odpowiednie kanały, itd, itp). Zatem koszt zwróci się po 7 latach. A potem na plusie mam 4300 zł/rocznie. Duużo piwa :)

beatapp
07-12-2009, 19:57
biawar podaje dla tej pompy COP= 2,6 i w prospekcie informacyjnym oszczednosci energii rzedu 6000 - 8000 kWh/rok
szacowane zuzycie roczne na potrzeby ogrzewania i cwu dla domu 180 m2 ~9500.
przy zalozeniu mniejszej powierzchni (117m2) - zuzycie roczne to ~ 6200 kWh a wiec koszt ok. 2800 zl zgodnie z szacowaniem,
obecnie w mieszkaniu 57 m za ogrzewanie i ciepla wode place rocznie 2200zl.

nabial
07-12-2009, 21:14
a jakie masz zapotrzebowanie na ciepło dla domku?
Robiłaś OZC? Bo możemy sobie dyskutować ile wlezie, natomiast podstawa to zapotrzebowanie na ciepło. Zwróć uwagę, że COP 4 vice 2,6 da zupełnie inne oszczędności, jeżeli zapotrzebowanie na ciepło wynosi 6kW, a inne, gdy 8 albo 12, prawda?

beatapp
08-12-2009, 12:01
wlasnie nie wiem jak to zapotrzebowanie policzyc, pewnie sa programy do obliczenia takiego zapotrzebowania ale trzeba wiedziec gdzie szukac.
bede wdzieczna za wskazowki.
w projekcie mam zapisane"zapotrzebowanie na moc cieplną budynku Qo=6,5kW" przy temp zewn -20 i wewn. 20.
sa tez podane wspolczynniki przenikania ciepla dla scian, okien, dachu.

nabial
08-12-2009, 19:52
DOKŁADNIE, SĄ PROGRAMY firmy SANKOM i INSTALSOFT można pobrać wersję demo za friko i policzyć sobie chałupkę - demo nie ma wielu ograniczeń - brak możliwości wydruku, tylko 3 pliki możliwe do zapisania i takie tam. Ja polecam insalsoft, ponieważ można sobie jakby zbudować domek w module CO, a potem policzyć zapotrzebowanie w module OZC. W każdym razie z powietrza wentylacyjnego wiele sobie nie pogrzejesz domku, uwierz mi. Chodzi o możliwy do uzyskania strumień energii z powietrza wywiewanego (załóżmy że 200m3 na godzinę). Większość tej energii będzie, jak sądzę, pochodzić z grzałek elektrycznych, a mniejszość z odzysku. Gdyby było tak dobrze, to po co producenci produkowaliby gruntowe PC o mocy 6kW (wg mnie idealna moc dla Was)

beatapp
10-12-2009, 11:39
bardzo dziekuje za te wskazowki, bede liczyc.
czekam tez na odpowiedz z biawaru