PDA

Zobacz pełną wersję : Układanie paneli podłogowych



FOMFNY
01-12-2009, 17:56
Witam mam kupione panele podłogowe laminowane, chcialbym je polozyc ale nie wiem jak :)

Bede kierowal sie tym filmem :

http://www.youtube.com/watch?v=RIaMu1BfCJE&feature=related

Czy jest w nim wszystko zawartwe co musze wiedziec aby dobrze polozyc ta podloge, jakies porady jeszcze?

Podloga betonowa ( mieszkam w bloku zelbeton) pokoj 5,4m dl 2,3m szer

Zamierzam to zrobic tak wedlug kolejnosci :

Folia, plyty pilsniowe kat 45stopni, zaczac ukladac panel od okna od strony gdzie sa drzwi, 2 rzad chce zaczac ucinajac panel na pol i do konca caly, 3 rzad zaczynam od calego itd Czy tak sie uklada panele ?

szczeliny dylatacyjne 1cm wszedzie, przy drzwiach bedzie 2 cm, czy ostatni panel na boku ktory bedzie mial na szerokosc ok 13 cm przykleic go klejem?

freetask
01-12-2009, 18:15
Folia, plyty pilsniowe kat 45stopni, zaczac ukladac panel od okna od strony gdzie sa drzwi, 2 rzad chce zaczac ucinajac panel na pol i do konca caly, 3 rzad zaczynam od calego itd Czy tak sie uklada panele ?

to zależy czy chcesz uzyskać minimum odpadów czy np. jakiś konkretny wzorek ze złączeń paneli, przeczytaj instrukcję dołączoną przez producenta, powinien podać minimalny wymiar zakładu (np. 40cm) - przy cięciu na pół będzie dobrze ;-), poza tym zwróć uwagę, aby ostatni pasek nie wyszedł Ci za wąski, jeśli tak by miało być zacznij od przycięcia pierwszego rzędu...

Jarek.P
01-12-2009, 19:54
Folia, plyty pilsniowe kat 45stopni, zaczac ukladac panel od okna od strony gdzie sa drzwi, 2 rzad chce zaczac ucinajac panel na pol i do konca caly, 3 rzad zaczynam od calego itd Czy tak sie uklada panele ?

szczeliny dylatacyjne 1cm wszedzie, przy drzwiach bedzie 2 cm, czy ostatni panel na boku ktory bedzie mial na szerokosc ok 13 cm przykleic go klejem?

NIe ma sensu układać z równym przeplotem. Narobisz w ten sposób kuuupę odpadów (bo długość pomieszczenia na pewno nie daje dokładnie połowy panela na końcu), a efekt wizualny naprawdę nie jest tego wart.
Swoje panele (drewniane) kładłem w ten sposób i powiedziałbym, że takie ułożenie wręcz zwraca uwagę na ich łączenia, ale i to jedynie dla uważnie się przyglądających. Nie ma sensu, o wiele prościej i lepiej w końcowym efekcie kłaść jak leci (znaczy następny rząd zaczynasz od tego, co zostało z poprzedniego).

A co do drugiego pytania - jeśli panele są typu "click", to kleić nie ma potrzeby.

J.

freetask
01-12-2009, 20:52
NIe ma sensu układać z równym przeplotem. Narobisz w ten sposób kuuupę odpadów (bo długość pomieszczenia na pewno nie daje dokładnie połowy panela na końcu), a efekt wizualny naprawdę nie jest tego wart.
Swoje panele (drewniane) kładłem w ten sposób i powiedziałbym, że takie ułożenie wręcz zwraca uwagę na ich łączenia, ale i to jedynie dla uważnie się przyglądających. Nie ma sensu, o wiele prościej i lepiej w końcowym efekcie kłaść jak leci (znaczy następny rząd zaczynasz od tego, co zostało z poprzedniego).

kwestia wzoru panela i gustu - ja się zabawiłem w równe schodki - mi się bardziej podoba :-) odpady - w zależności od pomieszczenia, w jednym musiałem docinać kilka cm, w innym kilkanaście, kiedyś liczyłem - kilkadziesiąt złotych w błoto (tzn. tyle ścinków mi zostało nieprzydatnych do niczego - wycinki ze środka), taki koszt mojego "widzimisię" :-)

FOMFNY
01-12-2009, 23:51
Czy taki wzor ukladania paneli jest prawidlowy i czy bedzie to dobrze wygladac :P

Te na czerowno to polowa penala reszte dlugie

http://i47.tinypic.com/2ql96o3.jpg

Pierwszy od lewej rzad przy scianie gdzie sa drzwi beda wchodzic 4 panele, ostatni bede musial obciac o ok 15 cm, 2 rzad pierwszy i ostatni panel obcinam o polowe, 3 rzad tak samo jak 1, 4 tak ja 2, itd na szerokosc wejdzie 12 paneli, ostatni rzad panel bedzie mial szerokosc ok 15 cm ( czy uzywac w tym waskim rzedzie kleju, bo na filmie wyzej to robia hmm )

Jutro ukladam prosze o porade :P

Kris2222
02-12-2009, 06:19
oczywiście twoja wersja jest ok , ,bo zakładając że zostanie ci 15 cm z pierwszego rzędu to i tak nie możesz od niego zaczynać bo za krótki , min .to 30-40 cm zależy odp paneli , na opakowaniu będzie pisać
a z tym klejeniem to niema sensu , panele to podłoga pływająca , nie powinna być z żadnej strony zrobiona na styk z scianą , albo przyklejona do podłoża

paneli trochę sie nakładłem , ale powiem szczerze nigdy foli nie dawałem pod podkład , ,co ma za zadanie ta folia? , przecież nie ma takiej możliwości by wylewka złapała wilgoć , po to robi sie hydroizolacje .Dając folie to tak jakbyś wiedział że izolacja jest do niczego
nie widze takiej potrzeby by ta folia tam była , może mnie ktoś oświeci i poda jakies mądre powody dla których tam być powinna?

Jarek.P
02-12-2009, 06:39
nie widze takiej potrzeby by ta folia tam była , może mnie ktoś oświeci i poda jakies mądre powody dla których tam być powinna?

NIe dając folii pozbawiasz się na własne życzenie świadczeń gwarancyjnych. Stanowisko producentów paneli jest tutaj zwykle proste: nie ma folii = nie ma gwarancji. A ile na tej folii zaoszczędzisz?

J.

Kris2222
02-12-2009, 06:44
ale nie chodzi o oszczędność , wiem że to koszt około 150zł na 100m2 ale nie podoba mi sie fakt bycia tam tej foli jako kolejnej tamy do tzw."oddychania bydynku "
widze tylko same problemy , wilgoć która będzie chciała wyjść nic tylko stanie pod folią i sie zacznie robić pleść i takie tam podobne ustrojstwa.
Bo przecież że by to wszystko miało rece i nogi to musielibyśmy zapewnić pod tą folią wentylacje , przewiew , a jest to niemożliwe.

Jarek.P
02-12-2009, 06:57
ale nie chodzi o oszczędność , wiem że to koszt około 150zł na 100m2 ale nie podoba mi sie fakt bycia tam tej foli jako kolejnej tamy do tzw."oddychania bydynku "
widze tylko same problemy , wilgoć która będzie chciała wyjść nic tylko stanie pod folią i sie zacznie robić pleść i takie tam podobne ustrojstwa.
Bo przecież że by to wszystko miało rece i nogi to musielibyśmy zapewnić pod tą folią wentylacje , przewiew , a jest to niemożliwe.

W dobrze zrobionej podłodze i tak masz jakąś izolacje albo tuż pod wylewką, albo już na pewno pod styropianem. Więc teoretycznie i tak masz tam przegrodę z góry wykluczającą wszelkie "oddychanie". I masz rację, przy naprawdę suchej i dobrze zrobionej wylewce ta folia właściwie nic nie daje.
Ale myślę, że producenci dając przykaz stosowania tejże zabezpieczają się w ten sposób przed problemami z panelami położonymi na niedosuszonej wylewce, bądź z jakichkolwiek innych powodów zawierającej więcej wilgoci niż panel. Bo ten ją wtedy wciągnie. I napuchnie.

J.

Jarek.P
02-12-2009, 07:00
Czy taki wzor ukladania paneli jest prawidlowy i czy bedzie to dobrze wygladac :P
[...]12 paneli, ostatni rzad panel bedzie mial szerokosc ok 15 cm ( czy uzywac w tym waskim rzedzie kleju, bo na filmie wyzej to robia hmm )

Jutro ukladam prosze o porade :P

Pytasz drugi raz dokładnie o to samo, zrozumieliśmy przecież.

Oczywiście rób jak ci się podoba, ale ja bym zrobił tak: pierwszy rząd od całego, drugi od połówki, trzeci od tych 15cm co zostały z pierwszego, czwarty z tego, co zostało z drugiego. I tak dalej.

A czy kleić ten ostatni pasek? Przy dobrych clickach nie trzeba, ale na pewno nie zaszkodzi. Jak już pisałem wcześniej.

J.

freetask
02-12-2009, 09:36
a z tym klejeniem to niema sensu , panele to podłoga pływająca
zgadzam się, nie klej do podłoża, bo jak podłoga będzie pracować to Ci w którymś miejscu wybrzuszy, click'a, moim zdaniem, też nie ma sensu klejem smarować...

FOMFNY
02-12-2009, 09:39
Jarek.P zaczynac od 15 cm panela rzad gdy producenci paneli podaja min. 40 cm to chyba cos nie tak piszesz, dzieki za rady ide wiec ukladac tak jak pisalem bez klejenia ostatniego rzedu.

Kris2222
02-12-2009, 11:59
dobrze pisze bo jak 3 rząd zaczniesz od tych 15cm to bedzie zakładki 45cm

Jarek.P
02-12-2009, 17:47
zgadzam się, nie klej do podłoża, bo jak podłoga będzie pracować to Ci w którymś miejscu wybrzuszy, click'a, moim zdaniem, też nie ma sensu klejem smarować...

A on pisze gdzieś o klejeniu do podłoża? :o
Zrozumiałem, że chodzi o klejenie felców ostatniego rzędu i tego dotyczy moja odpowiedź.

J.

Jarek.P
02-12-2009, 17:51
Jarek.P zaczynac od 15 cm panela rzad gdy producenci paneli podaja min. 40 cm to chyba cos nie tak piszesz, dzieki za rady ide wiec ukladac tak jak pisalem bez klejenia ostatniego rzedu.

A piszą producenci, co robić, jak długość ściany wynosi x paneli i powiedzmy 10cm? :wink:
Jak wychodzi 15cm, to się zaczyna albo kończy od 15cm, jak trzeba 5cm dać, to się daje 5cm, bo i co innego zrobić?

J.

freetask
02-12-2009, 19:23
zgadzam się, nie klej do podłoża, bo jak podłoga będzie pracować to Ci w którymś miejscu wybrzuszy, click'a, moim zdaniem, też nie ma sensu klejem smarować...

A on pisze gdzieś o klejeniu do podłoża? :o

no nie :-) Powinna być kropka a nie przecinek:
Zgadzam się. (z przedmówcą)
i nowa myśl: "nie klej do podłoża..." i tak dalej
miałem propozycję aby przykręcić/przykleić ostatni rząd paneli, żeby się krawędź nie podnosiła stąd o tym napisałem...

Kris2222
02-12-2009, 19:34
a czemu niby miała sie ta panela dźwigać ?będzie leżeć jak każda inna

chłopie komplikujesz se robotę ,to tylko panele za 30zeta metr , za 7-10 lat dasz nowe
daj se na luz i wal to jak leci bez robienia sobie niepotrzebnych problemów
a gwarancja to na kiego dziada w takich panelach , szkoda zachodu na reklamacje jak się coś stanie ,od razu lepiej wyłożyć 500 zł i dać nowe niż sie prosić pare miesiecy , a w końcu i tak winę wcisną tobie bo , np. fola miała 1,5 mm a miała miec min.2mm :lol: :lol: :lol:

freetask
02-12-2009, 19:56
a czemu niby miała sie ta panela dźwigać ?będzie leżeć jak każda inna

to był panel na krawędzi podłoga/stopień, a czemu ma się podnosić? Bo zatrzask jest ciasny i najlepiej się zatrzaskuje, gdy następny panel dociska poprzedni... Ale to i tak nie ma znaczenia, bo ostatecznie listwą przyciśniesz...

pierwek
18-12-2009, 22:57
podepnę się pod stary wątek...

będę układał panele podłogowe na ogrzewaniu podłogowym wodnym. Zakupiłem specjalną piankę z dziurkami właśnie do takich zastosowań o gr 2mm (taka niebieska). Zastanawiam się jednak czy pod panele kładzione na podłogówce daje sie też folię? Tzn czy robi się tak jak normalnie czyli folia, pianka, panel?

Kurcze teraz naszły mnie wątpliwości a za 8 godzin zaczynam układać.... :-?

ma
19-12-2009, 06:20
u mnie folii nie było. Nie wiedziałam nawet, że trzeba. Podłogówka, pianka. panel. działa 2 lata albo i lepiej.

Kris2222
19-12-2009, 07:08
od pianki lepszy będzie karton pod panele na ogrzewaniu podłogowym , takie klocki do układania z dziurami

pierwek
19-12-2009, 08:50
ale podobno karton się po pewnym czasie zgniata i panele są głośniejsze a pianka zachowuje dłużej sprężystość

krzysiek_rz
11-04-2010, 17:06
A ja mam pytanie odgrzebujące temat :), mianowicie .... jak mocować tralki balustrady drewnianej do podłogi panelowej.
Możliwości są dwie:

1. najpierw ułożyć panele a potem wiercić w nich i mocować tralki kołkami,
2. przykręcić kołkami tralki do betonu, a potem kłaść panele i docinać wokół tralek.

Moje refleksje: 1 - błąd w sztuce bo panele się nie powinno przygwoździć do podłogi, 2 - dziwna i pracochłonna robota :)

Liczę na pomoc. Pozdrawiam

krzysiek_rz
14-04-2010, 07:37
Mam szanse na odpowiedź zanim zacznę układać ? :)

Misialki
17-04-2010, 22:05
Zdecydowanie opcja numer 2.

krzysiek_rz
17-04-2010, 23:12
Dzięki, tak zrobiłem. Tralki już stoją na kotwach mocowanych chemicznie do betonu. Pozdrawiam

topi
28-12-2012, 10:24
Witam mam taki problem ponieważ będe układał panele w salonie i jest zabudowany kominek w kształcie fali.i obłożony kamieniem , salon jest połączony z korytarzem w najdłuższym miejscu ma około 11m. postarałem sie to przybliżyć na rysunku. 156800 od kąd układać bo chyba od strony rogu w prawego górnego tylko problem będzie przy wycinaniu przy tej fali żęby tam panele podeszły pod ten kamień odpowiednio daleko żęby nie było widać dziury. Jak myślicie?

wikula7
02-01-2013, 09:20
Przede wszystkim musisz sprawdzić na opakowaniu do jakiej długości / szerokości producent paneli dopuszcza montaż paneli bez dylatacji .
Proponowałbym ( dla własnego bezpieczeństwa ) zrobić dylatację zaraz za kominkiem na zwężeniu i odciąć korytarz od salonu .
A panele proponuję układać od prawego górnego rogu - prostopadle do okna .
Pozdrawiam

ramuh
02-01-2013, 12:24
Moim zdaniem śmiało możesz zacząć układanie od lewego rogu przy kominku idac wzdłóż okna i nie robic dylatacji zadnej ( chyba ze producent przewidzial inaczej)
korytarz ma 11m długosci i jak panele bedziesz układał po długosci to nie ma sie co bac o pracowanie paneli bo na długość nie zapracuja a w salonie jest 6m szerokosci wiec tez nie powinno sie nic podziac