PDA

Zobacz pełną wersję : zacząć remont z głową projektant



alexa1
02-12-2009, 08:16
Jestem zupełnie nowa na forum, bo niedawno stałam się właścicielką wiejskiego murowanego domu z lat 70. Chcielibyśmy lekko przerobić dom (wymiana dachu ) zachowując "wiejski klimat"i wykorzystać drewo ze stodoły znajdującej się na działce oraz ciekawie zaplanować otoczenie wokół bezdrastycznych zmian. Zadzwoniłam do kilku projektantów z pytaniem o koszty i otrzymałam wstępną wycenę telefoniczną 8-9 tysięcy. Trochę mnie to załamało, bo nie spodziewałam się takich cen w dodatku przed obejrzeniem terenu.
Powiedzcie proszę jakie są wasze doświadczenia z projektantami i jakie koszty wchodzily w grę przy projektach? a może ktośpoleci mi sprawdzonego projektanta z małopolski?
dziękuję za informacje.

Waldek78
02-12-2009, 08:47
z reguły z tymi baranami projektantami jest tak że wolą sprzedać/niby zaprojektować/ gotowy projekt domu i ewentualnie przerobić w nim wymiary okien, przestawić ścianki działowe...
tak jest że na tym zarabiają najwięcej - bez wysiłku...
a tu stary dom do przeróbki - trzeba by pomyśleć i zaraz wołają kosmicznych kwot

02-12-2009, 08:52
aby wymienić dach, wykorzystac drewno ze stodoły, oraz ciekawie zaplanowac otoczenie /bez drastycznych zmian/
wystarczy zwykły ciesla z gór /tzw. Góral/ lub srednio rozgarniety okoliczny rolnik ...

p.s.
zrobi to lepiej, a przy okazji zaoszczedzisz sporo kasy ...

alexa1
02-12-2009, 11:08
co do Górali w zupełności się zgadzam. W zeszłym roku poprawiali dach po "super fachowcach "(co najgorsze z rodziny), bo z dachu się lało jak z rynny. Jeśli chcę wymienić dach z eternitu którym jest kryty ; na blachodachówkę, (wysuwając go trochę bardziej niż jest obecny czy potrzebuję planów budowy? ) Czy potrzebuję urzędnika "fachowca" do stwierdzenia czy konstrukcja wytrzyma zmianę dachu? Po mojemu waga niewiele się zmieni ale może się nie znam. Projektanci z którymi rozmawiałam mówili coś o dokumencie WZ z Urzędu Gminy. A tak w ogóle nie wiem od czego zacząć. Z lektury forum wynika, że należy sprawdzić izolację fundamentów, co jeszcze?

Emwuel
02-12-2009, 11:16
... Jeśli chcę wymienić dach z eternitu którym jest kryty ; na blachodachówkę, ...
A co zrobisz ze zdjętym eternitem? 8)
To materiał z azbestem i jest cała procedura jego utylizacji i powinna to robić ekipa z papierami etc. Z dobrych wiadomości - pewnie gmina dotuje wymianę.
Pozdrawiam

02-12-2009, 11:19
... czy konstrukcja wytrzyma zmianę dachu? Po mojemu waga niewiele się zmieni ale może się nie znam ...
waga niewiele sie zmieni /a zmieni się na korzyść .../
czyli z cięższego dachu na lżejszy - srednio rozgarnięty rolnik sobie z tym poradzi ...


... Projektanci z którymi rozmawiałam mówili coś o dokumencie WZ z Urzędu Gminy ...
kwestia jak sobie te swoje roboty przy domu nazwiesz
jesli nazwiesz to remont - to chyba zgłoszenie wystarczy ?
jesli przebudowa - to pozwolenie i projekt
jesli dasz sobie na wstrzymanie i "zapomnisz" zgłosic- to moze Ci sie sliznąc bez papierów ...

... A tak w ogóle nie wiem od czego zacząć. Z lektury forum wynika, że należy sprawdzić izolację fundamentów, co jeszcze?
ja bym przekopał piwnice ...moze tam jakie skarby zakopane ... :-?

alexa1
02-12-2009, 11:24
Nie, jeszcze o dotacji nie ma konkretów, chociaż takie pogłoski "chodzą " od ubiegłego roku. Górale z eternitem u moich rodziców na stajemce poradzili sobie sami, później podjechała ekipa i zabrała odpady.....ale mam nadzieję że w moim przypadku, dotacje do zrywania eternitu wejdą w życie, jesli nie to będzie to dodatkowy koszt i wcale niemały :( ale cóż ....tak długo czekaliśmy na to by mieć swój własny kąt, że nic mnie nie odstrasza. :D

alexa1
02-12-2009, 11:34
Brzoza, dziękuję za Twoje uwagi....chociaż bywają uszczypliwe. Wiem, że "początkujący laik jest łatwym obiektem żartów i niektóre kwestie są tak "oczywiste"dla siedzących w temacie, ze trudno powstrzymać się od kąśliwych uwag , ale nie dam się sprowokować. :D

02-12-2009, 11:38
:P

p.s.
moze Ci wyjasnie dlaczego rolnik ...
Góral Ci te krokwie wymieni na nowe
rolnik /jesli stare są zdrowe - nadbije/czyli wydłuży/ - dlatego jest wyższość rolnika na Góralem ... :wink:

jajmar
02-12-2009, 12:43
Jeżeli chesz wykonać remont pokrycia czyli zdjąć etrnit założyć blachę formalnie wystarczy to zgłosić do urzedu. Nie potrzebujesz wtedy żadnych WZ, aktualnych map do celów projektowych i projektu. Nie opisujesz jednak w zgłoszeniu że chcesz zmieniać więźbe.
Jeżeli jednak w czasie tego remontu chcesz leganie zminić więźbe na "nową" bo stara sie supie ugina czy coś tam jeszcze powinnaś wykonać projekt i zdobyć pozwolenie na budowę. WZ, mapa od geodety i całe opracownie projektowe (inwentaryzacja stanu istaniejącego opnie o tym co masz, jak i nowe rysunki jak ma to wygladąć.) Koszt który podajesz jest wg mnie umierkowany. Penie można taniej ale też na 100% można dorżej.
Jak remont ma polegąć tylko na zmainie pokrycia szkoda kasy na projekt. Jak chcesz przy okazji wstawić dwa okna, zrobić strych jako poddasze użytkowe czyli coś dobudowac wenątrz to warto myśleć o projekcie, inaczej takie zmiany to samowola budowlana.

Cpt_Q
02-12-2009, 12:49
z reguły z tymi baranami projektantami jest tak że wolą sprzedać/niby zaprojektować/ gotowy projekt domu i ewentualnie przerobić w nim wymiary okien, przestawić ścianki działowe...
tak jest że na tym zarabiają najwięcej - bez wysiłku...
a tu stary dom do przeróbki - trzeba by pomyśleć i zaraz wołają kosmicznych kwot

Gdybym był projektantem, tobym się chyba obraził.
Ty to oczywiście jak masz coś do zrobienia, to od razu wybierasz najtrudniejszą opcję i robisz to za darmo...

alexa1
02-12-2009, 13:10
Nie ma się o co sprzeczać Myślę, że w każdej branży najchętniej obsługuje się klientów "kasiastych" z szerokim gestem, i mozliwościami i wykorzystuje się moment dobrego zarobku i często niewiedzę . Ja do tych nie należę i na razie mam nadzieję znaleźć kogośktonajpierw zadeklaruje chęć zobaczenia działki przed podaniem kosztów...chyba będzie bardziej wiarygodny mimo wszystko....a cena 8 000 tysięcy jednak wydaje mi się wygórowana dlatego zapytałam o Wasze doświadczenia z projektantami i cenami za podobne usługi.

out
02-12-2009, 13:12
alexa1

8-9 tys to rzeczywiście spory koszt, możne jednak udało by się wyszukać projektanta który podjąłby się na fuchę zrobić nawet jeśli nie projekt to koncepcje. a jeśli nie to warto na samym początku samemu się zastanowić co chcemy zrobić - wymienić tylko poszycie dachu czy może zmienić jego kształt, podnieść by było więcej miejsca na poddaszu. Przeanalizować należało by tez czy nie wchodzą w rachubę grube rzeczy takie jak: przesuniecie/wyburzenie ścian działowych, zerwanie i wylanie nowych wylewek, wymiana instalacji, itd..

alexa1
02-12-2009, 13:18
projektu potrzebuję w zasadzie do tego by nieco zmienić"smutnąformędomu" myślę, ze elewacja tu coś by pomogła, a także do zaprojektowania budynku gospodarczego w miejsce starej stodoły z wykorzystaniem istniejącej już piwnicy pod nią. Poddasze jest już zagospodarowane i nawet instalacji zmieniać nie będziemy. Masz rację Out co do szukania projektanta.... taka metoda będzie chyba najlepsza :D dam znać jak coś znajdę

maciek01
02-12-2009, 17:54
Tu można poczytać na co potrzeba pozwolenie, a do czego wystarczy zgłoszenie:

http://www.muratordom.pl/prawo-i-pieniadze/dom-w-paragrafach/bez-pozwolenia,6479_4667.htm

http://www.muratordom.pl/prawo-i-pieniadze/dom-w-paragrafach/kiedy-pozwolenie_-a-kiedy-zgloszenie_,6479_3363.htm

http://www.muratordom.pl/prawo-i-pieniadze/dom-w-paragrafach/remont-dachu-zgodnie-z-prawem,6479_21020.htm

http://www.muratordom.pl/prawo-i-pieniadze/dom-w-paragrafach/kiedy-jest-potrzebna-decyzja-o-warunkach-zabudowy,6479_1235.htm

Może jakieś fotki ? To może wtedy ktoś coś podpowie.

alexa1
09-12-2009, 09:49
:D pojawiam się znowu, dziękuję za wszystkie uwagi i proszę o więcej...
W ostatnią sobotę miałam spotkanie z projektantem, który absolutnie przypadł nam do gustu pod każdym względem. Nie zaczął od wyburzania murów na dzień dobry ale proponuje "nowe oblicze " tego co już jest i połączenie drewna z kamieniem, czyli to co i mi się marzyło (drewno odzyskamy ze stodoły). Poza tym widać że to bardziej jego pasja którą wykorzystuje jako dodatkowe źródło dochodów no i jest konkretny i twórczy i o niebo tańszy od tych których znalazłam w książce telefonicznej :) Już zchodzą pierwsze odręczne szkice. Umieszczę zdjęcia jak tylko uporam się z niewiedzą na temat sposobu ich "wklejania". Na wiosnę pewnie pomału "ruszymy".

pozdrawiam wszystkich.

Cpt_Q
09-12-2009, 14:26
...Umieszczę zdjęcia jak tylko uporam się z niewiedzą na temat sposobu ich "wklejania"...

http://forum.muratordom.pl/jak-wkleic-zdjecia,t138412.htm