PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna + Reku + kominek z płaszczem a kominy



mrxaoo
02-12-2009, 15:39
Witam,

mam pytanko do zorientowanych. Planuję w przyszłości budowę domu i zastanawiam się nad instalacjami w nim zbudowanymi. Planuję:
- wentylację mechaniczną
- rekuperator
- kocioł na paliwo stałe (ekogroszek?)
- kominek z płaszczem wodnym

W związku z tym mam pytanie odnośnie projektu domu. Czy w takim układzie muszą być zbudowane kominy? z tego co słyszałem, to jak ma się wentylację mechaniczną, to odpada konieczność budowy kominów (odpada część kosztów). Czy to prawda?
Dodatkowo, jak się ma ta sytuacja do płyty grzejnej w kuchni? gotować oczywiście będziemy, więc naturalnym wydaje mi się potrzeba zamontowania "wyciągu" nad kuchnią. Zawsze prowadziło się wtedy kanał wyciągowy do komina, ale jeśli nie ma konieczności budowania kominów ze względu na wentylację mechaniczną, to do czego zamontować wyciąg kuchenny? I jak się ma do tego sytuacja, jeśli zdecyduję się na gotowania zasilane butlą na propan butan?

anzys
02-12-2009, 15:46
Ja mam dokładnie taki zestaw jak wymieniłeś
komin musi być (komin spalinowy), jedynie nie trzeba kanałów wentylacyjnych budować.
Wyciąg pewnie wepnę do kanału wentylacyjnego w kominie (went. mechaniczną z reku wymyśliłem sobie po postawieniu kominów)

mrxaoo
02-12-2009, 15:57
komin musi być (komin spalinowy) jedynie nie trzeba kanałów wentylacyjnych budować.

Wyciąg pewnie wepnę do kanału wentylacyjnego w kominie

Czyli jak - ma być jeden komin spalinowy dla kominka. A w co wpiąć wyciąg? ciągnąć aż do komina spalinowego? W moim wytypowanym projekcie kominek jest dość daleko od kuchni...

anzys
02-12-2009, 16:20
do jednego pieca ma być jeden kanał spalinowy. Komin może być jeden ale mieć 2 kanały spalinowe i np. 2 wentylacyjne - jak komu pasuje

ja mam 2 kominy (kotłownia w piwnicy jest w innym miejscu niż salon w którym jest kominek), w jednym 2 kanały spalinowe (piec na ekogroszek i opcja dla gazu) i 3 wentylacyjne w drugim 1 spalinowy (dla kominka) i 4 wentylacyjne

jak masz piec na paliwo stałe to musisz mieć komin, nie musi on być jakiś duży, ale spaliny muszą którędyś wylatywać

co do okapu - słyszałem, że niektórzy wyprowadzają przez ścianę, hmm tylko nie wiem jak wtedy wygląda elewacja, dlatego ja wepnę do kanału wentylacyjnego przy kominie

mrxaoo
02-12-2009, 18:38
jak masz piec na paliwo stałe to musisz mieć komin, nie musi on być jakiś duży, ale spaliny muszą którędyś wylatywać

a... czyli tak czy owak - komin dla pieca na paliwo stałe TEŻ musi być, mimo iż wentylacja jest mechaniczna. Tylko nie musi być wyposażony w kanał wentylacyjny, bo jego rolę spełni oddzielny kanał z wentylacji mechanicznej. Dobrze rozumuję?


niektórzy wyprowadzają przez ścianę, hmm tylko nie wiem jak wtedy wygląda elewacja, dlatego ja wepnę do kanału wentylacyjnego przy kominie
no dobra, ale w takim układzie ten wyciąg, nawet jak nie będzie pracował, to będzie stanowił drogę ucieczki powietrza (ciepłego powietrza) poza wentylacją mechaniczną (poza rekuperaorem)... poza tym ja jestem na etapie projektu, więc nie chcę budować zbędnych elementów. A powiększać komin o kanał wentylacyny dla jednego wyciągu - to chyba bez sensu...