PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie ?ciany lukarny a obróbka blacharska...?



ArtMedia
25-10-2001, 16:03
Witam serdecznie i zwracam sie z prosba o opinie...
Chciałbym ocieplic ściay lukarn na dachu mojego domku wełna mineralną 5 cm, tak aby po ociepleniu calego domu uzyskac taką sama elewację oraz ścianki lukarn. Ponoć obróbke blacharska robi sie w takim przypadku wcinając ją w gotowy tynk?
Myślałem jednak o innym rozwiązaniu. Mianowicie chciałbym ocieplic ścianki, pokryc warstwą wyrównującą zbrojoną siatką. Wtedy wykonac pokrycie dachu i obróbke blacharską, a na koniec dokładnie zabezpieczyc blachodachówkę i obróbkę i nanieść tynk cienkowarstwowy, tak aby zachodził kilka mm. na obróbkę lub rowno z obróbką ale zawsze byłaby to grubsza warstwa niz blacha.
Dawałoby to mozliwośc ściekania wody po wierzchu chyba lepiej niż po wcietej blasze, która byłaby mniej szczelna?
Tylko czy nie pękłoby na styku w wyniku rozszerzania sie termicznego blachy?
Jak powinno sie to zrobic najlepiej?

Sebastian.

budowlaniec
25-10-2001, 19:04
Proponuję wykonać to w taki sposób, aby pas w którym występuje obróbka ocieplić wełną mineralną np. gr. 5,0 cm, a pozostały fragment ściany wełną gubszą np. 6,0 cm. W ten prosty sposób powstanie cokół cofnięty, który zapobiegnie przedostawaniu się wody spływającej ze ściany lularny pod obróbkę. Na całości wprasować siatkę na kleju, a po wyschnięciu kleju założyć obróbki blacharskie. Następnie dodatkowo uszczelnić styk obróbki ze ścianą silikonem dekarskim do obróbek oraz ułożyć wyprawę tynkarską. Po tych wszystkich pracach ułożyc pokrycie dachu. Zapewniam połać dachu będzie czysta, a i bezpieczeństwo wykonywania prac przy lukarnach większe. Pozdrawiam.

ArtMedia
26-10-2001, 15:59
O.K.
Ale Rockwool twierdzi, że na dole zawsze musi być listwa początkowa, bo tylko wtedy dają gwarancję. Ponoć dlatego, że tylko po wyprofilowanej listwie prawidłowo ścieka woda?
A jak będzie kawałek wystawać to juz nie będzie ściekac po listwie.
Niemniej pomysl genialny a zarazem prosty. Dziwie się, że sam od razu na to nie wpadłem.

Sebastian.

budowlaniec
26-10-2001, 16:17
Załóż listwę startową przy grubszej warstwie wełny i od niej zacznij ocieplanie, a cieńszą warstwę przyklej w drugim etapie pod listwą startową. Listwa startowa dodatkowo ułatwi utrzymanie lini późniejszej obróbki blacharskiej. Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy.

ryniu
18-09-2003, 08:15
Oświećcie mnie. Czy pionowa część obróbki blacharskiej jest w jakikolwiek sposób związana trwale ze ścianą lukarny czy też po prostu tylko wygięta i zatynkowana a jej jedyne mocowanie jest na krokwi przylegającej do lukarny (czy też innym elemencie dachu głównego). BTW: o ile powinna być odsunięta ta krokiew od ściany lukarny (2 warstw., ociepl. 12 cm) , pokrycie karpiówką?

pitbull
18-09-2003, 08:23
W sposobie jaki zostal opisany powyzej, mocowanie obrobki jest tylko w plaszczyznie poziomej.

ryniu
18-09-2003, 08:32
Pitbull, już chyba kiedyś o to pytałem ale wtedy to był czysta teoria a teraz rzecz trzeba faktycznie zrealizować. W sumie sprowadza się to do problemu wykończenia dachu pulpitowego przylegającego do ściany dwuwarstwowej. Na tejże ścianie montuję poziomo krawędziak, który będzie oparciem dla krokwi (w tym miejscu powstanie, to chyba nieuniknione, mostek cieplny), potem krokwie i co dalej? Czy najpierw ocieplam a potem robię pokrycie dachu i obróbkę (w sposób wykonany jak opisany w powyzszych postach) czy też najpierw robię pokrycie (dochodzące do ściany) a zabezpieczeniem przed zaciekaniem wody pod dach będzie wykonane później ocieplenie?

ArtMedia
18-09-2003, 08:45
Witam.

Stara sprawa...
U mnie zrobili najpierw ocieplenie a później obróbkę. Jest dobrze. Obróbka jest dwuczęściowa. Najpierw pas blachy o kształcie litery L (w przekroju), przylega do blachy i ściany w taki sposób, że jest przyklejony na "Fix All" (i przykręcony na kołki) do warstwy zbrojącej. Póxniej zrobiono tynk, tak, że wystaje on nieco dalej niż blacha (jest znacznie grubszy). Na to wszystko jest blaszana listwa, równiez przylejona na "Fix All" i na kołki do ściany. Dodatkowow górna jej krawędź wypełniona jest ładnie także "Fix All". Jest szczelne i ma zapewniona możliwośc oddzielnej pracy dachu względem ocieplenia. Listwa dolna (spodnia) nie jest związana z listwą górną (wierzchnią). Można zobaczyć to na zdjęciach na moich stronakach (adres w stopce) dział "Budowa". W galerii z tego roku.

Sebastian

pitbull
18-09-2003, 08:52
Tak jak pisze Sebastian.

ryniu
18-09-2003, 09:07
Sebastian, troszkę to skomplikowane a na zdjęciach brak zbliżenia tego detalu. Nie dałoby się zamieścić jakiegoś szkicu z przekrojem tego połączenia?

adru
18-09-2003, 13:27
Ja będę miał tak: na ścianie lukarny(boczne ścianki z desek) obróbka"L" na obróbkę listwa startowa i dalej wełna 4cm itd. Obróbka jest mocowana razem z listwą startową do ściany.Nie ma sensu zakrywać tynkiem obróbki aż do samego pokrycia dachu skoro od wewn. będzie co najmniej 20cm wełny

ArtMedia
18-09-2003, 18:22
Witam ponownie...


Sebastian, troszkę to skomplikowane a na zdjęciach brak zbliżenia tego detalu. Nie dałoby się zamieścić jakiegoś szkicu z przekrojem tego połączenia?
Jeszcze nie skasowałem...
http://strony.wp.pl/wp/abes01/obrobka.htm
Wersja 4. Tylko że pas pod dolny nie wcięty w tynk a tylko przyklejony do warstwy zbrojącej, a tynk wystaje samoistnie ponad...

Sebastian

ryniu
22-09-2003, 11:00
Dzięki, teraz wszystko jest jasne! :)

Aha, te kołki na części pionowej obróbki są wkęcane w mur czy tylko w ocieplenie?

ArtMedia
22-09-2003, 18:30
Witam.

Na wylot przez ocieplenie zakotwione w ścianie...
W sumie to i tak one sa tylko tak "pro forma", bo i tak "FixAll" trzyma tak, że nie oderwiesz.

Sebastian

ryniu
23-09-2003, 08:45
Wniosek z tego, że przynajmniej w miejscach połączenia dachu z budynkiem będę musiał już teraz zrobić ocieplenie. :(

tom soyer
23-09-2003, 10:15
a co generalnie sadzicie o tynkowaniu lukarn? czy nie ma lepszych rozwiazan? ja myslalem o blasze.

ryniu
23-09-2003, 10:51
tom soyer, zauważyłem, że na Zachodzie w ogromnej większości domów boczne ścianki lukarn wykładane są płytkami (coś ala łupek).

tom soyer
23-09-2003, 12:14
no wlasnie to tez mialem w planie ... ale czasami to nie pasuje, trzeba tez znalez kogos kto potrafi to zrobic, i nie jest to tanie

ryniu
23-04-2004, 10:11
Gdzie dostać takie długie kołki do zamocowania opierzenia przez ocieplenie (12 cm) do muru???

tom soyer
23-04-2004, 10:16
Gdzie dostać takie długie kołki do zamocowania opierzenia przez ocieplenie (12 cm) do muru???

moj dekarz ma cos takiego chociaz on wykorzystuje kolki do mocowania opierzenia do drewnianej konstrukcji lukarny. podejrzewam wiec ze ty lukarny masz wymurowane ale chyba niepowinno byc problemu z dosteniem odpowiednich kolkow do muru w porzadnym sklepie z dyblami.

ryniu
23-04-2004, 10:27
moj dekarz ma cos takiego chociaz on wykorzystuje kolki do mocowania opierzenia do drewnianej konstrukcji lukarny. podejrzewam wiec ze ty lukarny masz wymurowane ale chyba niepowinno byc problemu z dosteniem odpowiednich kolkow do muru w porzadnym sklepie z dyblami.
Mój też ma takie kołki (18 cm) ale tylko kilka, przywiózł je z Niemiec. Byłem wczoraj właśnie w specjalistycznym sklepie z dyblami (Wrocław) i jak o takie zapytałem to pan popatrzył na mnie jak na wariata, są 23 cm ale mają wtedy fi... 10 mm.

ryniu
24-04-2004, 11:41
Kto wie gdzie kupić takie długie kołki o średnicy 3-4 mm???