PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja nawiewa a nie wycjąga w czym błąd



sierocki
03-12-2009, 15:22
Witam, mam zamontowaną kratkę wentylacyjną w kuchni na ścianie północnej na zewnątrz mam komin 3m plus daszek na górze. Rura wentylacyjna z kuchni wychodzi na dwór a tam jest trójnik w górę idzie komin na dole jest otwarty. Jednak wentylacja jedynie nawiewa a nie zaciąga. Gdzie popełniłem błąd.

jajmar
03-12-2009, 15:32
żeby wyciągłąo muisi gdzieś wlatywać, masz taką dziure ? Uchylone okno czy coś tego typu?

sSiwy12
03-12-2009, 15:36
Rura wentylacyjna z kuchni wychodzi na dwór a tam jest trójnik w górę idzie komin na dole jest otwarty. Jednak wentylacja jedynie nawiewa a nie zaciąga. Gdzie popełniłem błąd.

8) :lol:

sierocki
03-12-2009, 15:50
Rozumiem że łatwo się śmiać. Ja szukam przyczyny nawiewania. Nic nie jest otwarte. Czy to że trójnik na dole nie ma zaślepki jest przyczyną nawiewania powietrza do domu?

sSiwy12
03-12-2009, 16:07
Tylko dla przypomnienia:

.... natomiast kratkę wentylacyjną którą zamontowałem wyposażę w komin długości 2mb oraz daszek. Dodatkowo w pokoju mam kanał wentylacyjny do którego podepnę kolejną kratkę wentylacyjną. .

A biorąc to pod uwagę, oraz to co napisałeś wyżej, można zaryzykować stwierdzenie, że przyczyn jest kilka, ale ściśle ze sobą powiązanych:
- zbyt małe „nawiewniki” i komin z pokoju „zaciąga” powietrze z kuchni,
- zbyt mała wysokość komina wentylacyjnego z kuchni (nawet te 3m) i jego „otwarcie”,
- komin wentylacyjny wykonany zapewne z nieocieplanej blachy.

Rom-Kon
03-12-2009, 17:14
...a ja z uporem maniaka twierdzę że w budynkach niskich - jednorodzinnych nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna...
Jeśli ma być wentylacja to tylko mechaniczna...

...ale to jest tylko moja prywatna opinia nie poparta dowodami naukowymi tylko "organoleptycznie" sprawdzona na wielu budowach...

sSiwy12
03-12-2009, 17:18
[quote="Rom-Kon"]...a ja z uporem maniaka twierdzę że w budynkach niskich - jednorodzinnych nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna...
quote]

Zimą raczej bywa :lol:

sierocki
03-12-2009, 18:29
Całość wykonana z rury pcv. Czy powinienem ją ocieplić? I czy na dole komin wentylacyjny musi mieć przestrzeń otwartą czy zamkniętą?

phans
03-12-2009, 20:13
Po raz drugi nie kumam jak ty masz tą wentylację w kuchni/domu zrobioną :-) pomimo założenia drugiego wątku w tej sprawie. Może jaśniej lub jakieś rysunki...
Oj chyba nie odrobiłeś pracy domowej i nie przeczytałeś cały wątek również z linkami jaki ci podesłałem.

lolek30
04-12-2009, 09:31
Ja szukam przyczyny nawiewania. Nic nie jest otwarte.


jak nic nie jest otwarte, okna masz szczelnie pozamykane i bez nawiewników no to właśnie widzisz jedną z wad wentylacji grawitacyjnej...

Poprostu w domu masz cieplej i jest podciśnienie a jak jest pozamykane wszystko to zimne powietrze wpada kanałem wentylacyjnym . To jest częsty problem i w przypadku piecyków łazienkowych z otwarta komora spalania może się źle skończyć taka "wentylacja"...

aby pojawił się ciąg w kanałach wentylacyjnych w odpowiednią stronę musisz rozszczelnić dom czyli doprowadzić powietrze do mieszkania przez np nawiewniki czy uchylone okna . Co prawda bedzie wtedy zimniej i trzeba więcej grzać no ale coś za coś ...

Rom-Kon
04-12-2009, 11:35
...a ja z uporem maniaka twierdzę że w budynkach niskich - jednorodzinnych nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna...


Zimą raczej bywa :lol:
...dokladnie raczej bywa.. czasem jest innym razem nima :wink:
:lol: :lol: :lol:

pierwek
04-12-2009, 11:43
żeby wyciągłąo muisi gdzieś wlatywać, masz taką dziure ? Uchylone okno czy coś tego typu?

ostatnio cyknąłem taką fotkę... o to Ci chodziło?
http://79.188.255.66/murator/fun/wentylator.jpg

:lol:

arti.sa
04-12-2009, 12:08
A to nie wyciąg ? :)

pierwek
04-12-2009, 12:27
wyciąg z nawiewem czyli 2 w 1...

M K
04-12-2009, 12:46
Witam, mam zamontowaną kratkę wentylacyjną w kuchni na ścianie północnej na zewnątrz mam komin 3m plus daszek na górze. Rura wentylacyjna z kuchni wychodzi na dwór a tam jest trójnik w górę idzie komin na dole jest otwarty. Jednak wentylacja jedynie nawiewa a nie zaciąga. Gdzie popełniłem błąd.

Kilka pytań:
- Ten kanał wentylacyjny wystaje ponad dach, czy ponad szczyt dachu?
- Jaki jest przekrój kanału, rury pcv?
- Na zakończeniu rury jest daszek, czy nasada?

Pozdrawiam

sierocki
04-12-2009, 20:17
Mieszkam na parterze rura wentylacyjna ma 3mb nie wystaje ponad dach to jedno. Jej średnica w ścianie to 100 potem przechodzi na trójniku w 160 na zakończeniu jest nasada o taki mały daszek i pełno dziurek w nim. Problem jest w tym że np. jak rano wstajemy to okno w kuchni i sypialni jest na dole zaparowane i lekko skroplone czy to zła oznaka?
Posiadam również w domu 2 kratkę wentylacyjną podpiętą w komin wentylacyjny wystający ponad dach i ta ciągnie powietrze z domu bardzo dobrze mimo że nie ma w domu nawiewników.

phans
04-12-2009, 20:30
:-)
Czyli nie masz nawiewników.
Masz 2 kominy czyli otwory wywiewne. Z tym jeden to jakaś namiastka komina (te 3mb z rury pcv której nie wolno stosować bo to materiał palny!). Drugi komin to jakiś chyba normalny wystający nad dachem. Ile ma on metrów? Na pewno o wiele więcej. Piszesz, że mieszkasz na parterze. Ile kondygnacji jeszcze masz nad sobą?
A dlaczego tak masz? Bo kominy kończą się na różnych poziomach i jeżeli nie dostarczysz powietrza do mieszkania przez nawiewniki okienne to z tego komina krótszego będzie powietrze nawiewać do mieszkania aby ujść tym kominem wyższym bo powoduje większe podciśnienie. Ale o tym była już mowa w wątkach co ci przytaczałem.

M K
04-12-2009, 20:31
Mieszkam na parterze rura wentylacyjna ma 3mb nie wystaje ponad dach to jedno. Jej średnica w ścianie to 100 potem przechodzi na trójniku w 160 na zakończeniu jest nasada o taki mały daszek i pełno dziurek w nim. Problem jest w tym że np. jak rano wstajemy to okno w kuchni i sypialni jest na dole zaparowane i lekko skroplone czy to zła oznaka?
Posiadam również w domu 2 kratkę wentylacyjną podpiętą w komin wentylacyjny wystający ponad dach i ta ciągnie powietrze z domu bardzo dobrze mimo że nie ma w domu nawiewników.

Domyślam się, że mieszkasz w budynku wielorodzinnym, wielokondygnacyjnym.
I w kuchni nie ma komina tylko trzeba było kombinować. Stąd ta rura 3 metrowa.

sierocki
04-12-2009, 21:10
Dokładnie tak w kuchni nie było wentylacji. Druki komin wentylacyjny ma z 15-17mb i bardzo dobrze zaciąga powietrze z mieszkania. Natomiast ten który wykombinowałem działa teraz jako nawiewnik, będę musiał zamontować nawiewniki okienne aby wentylacja w kuchni spełniła swoje zadanie. Jak otwieram okno w kuchni zaraz mój komin 3m pełni swoją funkcję.
Jednak nikt nie odpowiedział czy skraplanie się wody na oknie na dole mniej więcej 2cm od dołu to coś co nie powinno się wytwarzać w mieszkaniu i może świadczyć o wilgoci?
Mam w zegarze coś co mierzy wilgotność i wskazuje w dzień 30% natomiast rano gdy ogrzewanie jest jeszcze wyłączone 40%.

M K
04-12-2009, 21:48
Dokładnie tak w kuchni nie było wentylacji. Druki komin wentylacyjny ma z 15-17mb i bardzo dobrze zaciąga powietrze z mieszkania. Natomiast ten który wykombinowałem działa teraz jako nawiewnik, będę musiał zamontować nawiewniki okienne aby wentylacja w kuchni spełniła swoje zadanie. Jak otwieram okno w kuchni zaraz mój komin 3m pełni swoją funkcję.
Jednak nikt nie odpowiedział czy skraplanie się wody na oknie na dole mniej więcej 2cm od dołu to coś co nie powinno się wytwarzać w mieszkaniu i może świadczyć o wilgoci?
Mam w zegarze coś co mierzy wilgotność i wskazuje w dzień 30% natomiast rano gdy ogrzewanie jest jeszcze wyłączone 40%.

Ten komin wentylacyjny z kuchni, to jest mocno kombinowany :wink:
Z tego co opisałeś wynika, że nie ma możliwości aby ten wyciąg działał prawidłowo, czyli wyciągał. Zrobiłeś coś w rodzaju zetki czyli typowego nawiewu. Tutaj mogą nie pomóc nawet nawiewniki. Ponieważ wsteczny ciąg pokonuje tylko otwarcie okna. A w zimie też będziesz je otwierał?
A jak wiatr będzie z kierunku północnego gdzie jest usytuowany komin to na 100% będzie tylko nawiew i nie pomoże otwarcie okien.
Skropliny na dole szyby mogą wystąpić okresowo np. rano lub przy gotowaniu. i to jest dopuszczalne.

phans
05-12-2009, 00:06
Jak to niektórych (sierocki) trzeba ciągnąć za język :-( a trzeba było tak od razu napisać.
Zainstaluj sobie te nawiewniki w oknach niech powietrze będzie wyciągane z mieszkania przez ten jedyny komin co jest super długi (pewnie w łazience?).
Ten niby komin w kuchni zaślep, wywal lub jeżeli używasz go do okapu w kuchni to zastosuj w nim szczelną klapkę zwrotną tak aby ta klapka się zamykała przy próbie wdmuchiwaniu powietrza z zewnątrz i się otwierała gdy uruchomisz okap kuchenny.
Przeczytaj wreszcie artykuł http://www.wentylacja.org.pl/02_art10.htm, możesz zainstalować również nawiewniki okienne(najlepiej z ręczną regulacją otwarcia, ciśnieniowe) w kuchni gdy nie będziesz miał tam faktycznie komina.

sierocki
05-12-2009, 07:54
Ten długi komin wentylacyjny jest w pokoju gościnnym, który jest połączony z kuchnią także wyciąga wszystko. Trochę nakombinowałem ale trzeba z tego wybrnąć.

sasey
05-12-2009, 08:05
Po pierwsze dolna część tego komina(trójnika musi być zamknieta) wylot tylko na górze. To oże jednak być za mało i wtedy dobrze jest zastosować nasade kominową, która obracając się wytwarza sztuczny ciąg i to powinno pomóc. Pamietać trzeba,że do wentylacji grawitacyjnej bardzo wazna jest odpowiednia wysokość kanału wentylacyjnego

M K
05-12-2009, 11:00
Ten długi komin wentylacyjny jest w pokoju gościnnym, który jest połączony z kuchnią także wyciąga wszystko. Trochę nakombinowałem ale trzeba z tego wybrnąć.

"Wentylacja nawiewa a nie wyciąga w czym błąd"

1. Rura nie wystaje ponad dach i nie pomoże nawet 3m kanału.
2. Przejście przez ścianę fi 100 a potem fi 150 - po co? Wystarczyłoby fi 100.
3. Dolna część komina czyli trójnik jest otwarta i powstała zetka. Jeżeli chodziło tu o swobodny wypływ skroplin, to trzeba było zatkać zaślepką-korkiem ten trójnik i zrobić w spodzie zaślepki otwór fi 10-12 mm.
4. Na zakończenie komina założyłeś daszek, a powinno się tu zastosować specjalną nasadę np obrotową.
5. Po co ta rura jak masz sprawny kanał wentylacyjny w połączonym z kuchnią pokoju?

sierocki
05-12-2009, 11:54
To moja wina. Nie było wcale w domu wentylacji a wersalką wyszedł grzyb. Odsunęliśmy wersalkę od ściany zamontowaliśmy wentylację w komin ten 15m i zachciało się nam jeszcze jednej w kuchni nie wiem po co. Ale moja żona upiera się że jedna kratka nie wystarczy i znów wyjdzie grzyb. Chyba zupełnie niepotrzebnie zamonowałem ten druki komin wentylacyjny.