PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie - opinia.



tufus
04-12-2009, 10:30
Witam,

Chciałbym uzyskać opinię na temat energooszczędnych świetlówek, które mają moc od 7W do 14W z trzonkiem GU10, czy można je stosować zamiast halogenów, czy wystarczą mi w suficie w łazience cztery takie lampki. Która barwa ciepła czy zimna jest lepsza. Chcę się dowiedzieć od kogoś kto tego typu źródeł światła używa, nie interesuje mnie reklama.

Pozdrawiam.

Lopesjus
06-12-2009, 10:25
jaka jest powierzchnia łazienki? Czy jest dodatkowe oświetlenie przy lustrze? Barwa zbliżona do naturalnej to barwa ciepła (2700 K) - powinna być lepsza. Poza tym, w łazience świetlówki energooszczędne mogą okazać się bardziej prądożerne (częsty rozruch) niż zwykłe żarówki żarnikowe lub halogenki. Jeśli ma to być oświetlenie dodatkowe (ozdobne), to polecam żarówki diodowe (ostatnio staniały, koniecznie barwa ciepła i BEZWZGLĘDNIE przynajmniej 1 rok gwarancji - nie daj się nabrać na Allegro na chińszczyznę bez gwarancji)

retrofood
06-12-2009, 16:41
jaka jest powierzchnia łazienki? Czy jest dodatkowe oświetlenie przy lustrze? Barwa zbliżona do naturalnej to barwa ciepła (2700 K) - powinna być lepsza. Poza tym, w łazience świetlówki energooszczędne mogą okazać się bardziej prądożerne (częsty rozruch) niż zwykłe żarówki żarnikowe lub halogenki. Jeśli ma to być oświetlenie dodatkowe (ozdobne), to polecam żarówki diodowe (ostatnio staniały, koniecznie barwa ciepła i BEZWZGLĘDNIE przynajmniej 1 rok gwarancji - nie daj się nabrać na Allegro na chińszczyznę bez gwarancji)

słusznie prawi. Nie polecam energooszczędnych ani do łazienki, ani do innych miejsc, gdzie uzywane sa krótko.

bartolinixxx
06-12-2009, 20:02
Witam,

Chciałbym uzyskać opinię na temat energooszczędnych świetlówek, które mają moc od 7W do 14W z trzonkiem GU10, czy można je stosować zamiast halogenów, czy wystarczą mi w suficie w łazience cztery takie lampki. Która barwa ciepła czy zimna jest lepsza. Chcę się dowiedzieć od kogoś kto tego typu źródeł światła używa, nie interesuje mnie reklama.

Pozdrawiam.

Mnie te "wieczne" żarówki ledowe zaczynają właśnie padać po około roku. Już padły dwie w łazience i jedna w kuchni. Gdybym ich nie kupił to na prąd bym wydał znacznie mniej przy zwykłych halogenach. Szkoda słów.

sys
06-12-2009, 20:53
Witam,

Chciałbym uzyskać opinię na temat energooszczędnych świetlówek, które mają moc od 7W do 14W z trzonkiem GU10, czy można je stosować zamiast halogenów, czy wystarczą mi w suficie w łazience cztery takie lampki. Która barwa ciepła czy zimna jest lepsza. Chcę się dowiedzieć od kogoś kto tego typu źródeł światła używa, nie interesuje mnie reklama.

Pozdrawiam.

Witaj. Mam zainstalowane w domu albo żarówki ledowe albo właśnie tkz. halogeny energooszczędne - te z trzonkiem G10... w salonie oświetlają ściany 5 szt 9W + 11 led 1,5W załączane w różnych kombinacjach co daje naprawdę dobre efekty, no może nie idzie przy tym za długo czytać gazety ale na wypicie drinka lub kawy z przyjaciółmi świata jest aż nad to, dodać do tego wszystkiego że cale oświetlenie zżera niecałe 60W/h...można być zadowolonym...
tu foto:
http://images41.fotosik.pl/226/73e837e9ca376dd1m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73e837e9ca376dd1.html)http://images48.fotosik.pl/230/36bbf862c8837fb6m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/36bbf862c8837fb6.html)
...kuchnie mam małą, właściwie to taki aneks kuchenny- 5m2 - tam oswietlają blaty robocze 4szt halogeny energooszczędne 11W- nie wiem czy żarówka wypali się z czasem ale ale narazie wystarcza...
...Łazienka (też nie za wielka - 6m2) ... starczają tam też 4 halogeny 11W , i jest naprawdę dobrze+ oswietlenie nad lustrem (80W :-? ) + ledy 1,5W w zabudowie - tylko jako dekoracja... co do wyposażenia łazienki w oświetlenie energooszczędne to właśnie POLECAM, tyle że u mnie łazienka to łazienka gdzie jak już ktoś tam wejdzie to długo nie wychodzi ;) - WC mam osobno-a tam wiadomo, wpada się na chwilę ;)
Pytanie do Lopesjus...na jakiej podstawie twierdzisz, że krótko zapalane żarówki zmieniają się w 3kW odbiorniki? :wink: Jedynie na czym się straci to na szybszym ich zużyciu...

Lopesjus
07-12-2009, 08:50
trochę się rozpędziłem. Gdzieś wyczytałem, że pierwsza generacja świetlówek energooszczędnych pobierała dużo energii na rozruch. Obecnie sprowadza się to do szybszego zużycia.

Cytat z ciekawnik.pl:

"należy jeszcze wspomnieć o trwałości żarówek energooszczędnych. Częste włączanie i wyłączanie świetlówki kompaktowej (w przeciwieństwie do zwykłych żarówek żarowych) może mieć wpływ na jej żywotność. Przeciętna żarówka energooszczędna posiada około 7000 cyklów włączenia-wyłączenia, dlatego częste włączanie / wyłączanie żarówki (ponad 20 razy na dzień) może skrócić jej życie. W przypadku żarówek energooszczędnych zwiększone zużycie prądu przy włączaniu światła jest bardzo niewielkie, gdyż inicjacja trwa zaledwie jedną milisekundę."

Mamy dwie łazienki - o ile tę na dole odwiedzamy rzadziej, to w górnej mamy spokojnie ponad 50 cykli włączania/wyłączania. Przy założeniu, że kompakty wytrzymają rok w takich warunkach, równoważy to oszczędność wynikającą z mniejszego poboru energii... Tak czy siak - do łazienek nie polecam

O jakich halogenkach energooszczędnych piszesz?

sąsiad
07-12-2009, 09:04
W lipcu zeszłego roku kupiłem 8 żarówek energooszczędnych w IKEA. Przez prawie półtora roku padła mi już połowa, czyli 4, a ostatnio piąta świeci mi "na pół gwizdka". W ogóle te żarówki są do niczego. Kupowałem dość mocne, bo miały oświetlać, a nie stwarzać atmosferkę i od razu po wymianie stwierdziłem, że za słabo świecą - niczego precyzyjnego nie ma sensu w ich świetle robić, bo szkoda oczu, czytanie właściwie nie wchodzi w rachubę. Jedno dobre, że są to żarówki nieparzące, więc można nawet dzieciom do nocnych lampek wkręcić.

Lopesjus
07-12-2009, 09:23
nie polecam zakupu żarówek kompaktowych czy diodowych bez gwarancji minimum 3 lata... sam się naciąłem na żarówkach diodowych kupionych na Allegro (użytkownik erte78 (http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=3739777)), padały tak, że po pół roku została jedna sprawna. Brak napisu na żarówce lub napis "Made in China" powinien dyskwalifikować ewentualną chęć zakupu

sys
07-12-2009, 11:39
Dobra Panowie, IKEA... a jaka była nazwa tych żarówek? bo z tego co widzę szukaliście najtańszych...
Osobiście szukałem również tanich rozwiązań w internecie lub markecie ale mogłem zaoszczędzić ile?...3-5zł na sztuce?
Kupiłem w rodzimej hurtowni żarówki Kanluxa..może to nie jest super firma ale serwis gwarancyjny pewny... o ile wiem wszystko co jest sprzedawane podlega min 12 miesięcznej gwarancji...zresztą kupowałem zwykłe żarówki Kanluxa do żyrandoli jakieś 2 lata...po roku naprawdę mocnej eksploatacji najnormalniej w świecie zaczęły wysiadać...odnosiłem do hurtowni, wymieniali mi od ręki (podstawa to paragon/faktura + opakowanie... Więc jestem spokojny o żywotność mojego oświetlenia ;)

Lopesjus
07-12-2009, 13:10
... o ile wiem wszystko co jest sprzedawane podlega min 12 miesięcznej gwarancji...

Niestety nie - gwarancja jest obligatoryjna.
Rożnica na żarówce diodowej markowej i no-name, to ok 10-12 zł - markowe mają gwarancję 3-letnia, no-name - maksymalnie 3 m-ce...
W listopadzie wydałem na żarówki diodowe i kompakty ponad 600 zł, tym razem kierowałem się okresem gwarancji, cena była czynnikiem istotnym, ale drugorzędnym

Na temat jakości sieci I*** nie będę się wypowiadał...