PDA

Zobacz pełną wersję : Tynki czy wylewki - co najpierw?



Adam Borinski
05-12-2009, 18:58
Własnie zakończyliśmy budynek w stanie surowym i planujemy roboty wykończeniowe na przyszły rok. Problem, który mnie nurtuje to kolejność robót. Czy najpierw powinienem wykonać tynki wewnętrzne, czy wylewki? Większa powierzchnia parteru będzie posiadała ogrzewanie podłogowe (czy brać pod uwagę możliwość uszkodzenia instalacji CO podczas wykonywania tynków jaśli te będą wykonane w pierwszej kolejności?).

kgolebiowski
05-12-2009, 19:29
A nie bierzesz pod uwagę wykonania jeszcze wcześniej instalacji elektrycznej,chyba że już ją masz?Odpuść pomysł chodzenia przez dwa tygodnie tynkarzy a potem przez kilka dni posadzkarzy po podłogówce.Nie będzie wielkim problemem naprawienie uszkodzonej rurki ale po co kłopot i nerwy jak zaleje pół chałupy?

Adam Borinski
05-12-2009, 19:46
Po montażu okien planujemy montaż instalacji C.O. a następnie instalacji elektrycznej. I jak już wcześniej wspołniałem dylemat co dalej - wylewka czy tynk? Nie chciałbym po czasie zrywać posadzki jak sie pojawi jakaś nieszczelność w rurkach z ogrzewania podłogowego.

skorpio
05-12-2009, 19:51
Najpierw instalacje elektryczne, potem tynki, później hydraulika i na koniec wylewki. Tynki zrobione po wylewce będą pękać i odpadać przy podłodze (podczas ruchów wylewki).

kgolebiowski
05-12-2009, 19:51
rób- elektrykę,tynki,hydraulikę i dopiero wylewki....
To jest oczywista oczywistość.Jeśli już koniecznie chcesz robić inaczej to wcześniej zrób podłogówkę i wylewki a potem tynki jeśli jest to technologicznie uzasadnione.Z przerażeniem patrzyłem jak przez dwa dni kilku chłopa w kaloszach maszerowało po mojej podłogówce.

kgolebiowski
05-12-2009, 19:59
Tynki zrobione po wylewce będą pękać i odpadać przy podłodze (podczas ruchów wylewki).
Przy ścianach układa się 1 cm styropian żeby wylewka mogła pracować więc tynki nie mają prawa pękać.

skorpio
05-12-2009, 20:06
Tynki zrobione po wylewce będą pękać i odpadać przy podłodze (podczas ruchów wylewki).
Przy ścianach układa się 1 cm styropian żeby wylewka mogła pracować więc tynki nie mają prawa pękać.

Przy ścianach przeważnie układa się taśmy dylatacyjne, a te nie mają 1 cm grubości.

kgolebiowski
05-12-2009, 20:12
Przy ścianach przeważnie układa się taśmy dylatacyjne, a te nie mają 1 cm grubości.
Sorry nie widziałem ,u mnie wywinięta na ściane jest przez hydraulika taka żółta cienka pianka,czarna folia.Wylewkarze ułożyli przy ścianach taki biały styropian 1 cm.

Wirecki
05-12-2009, 22:44
najpierw tynki, potem wylewki. Jeśli masz dużo styro na podłodze, możesz zaoszczędzić na tynkach i odpuścić sobie trochę (=gr. styro) od dołu.

irreality
05-12-2009, 22:46
A u mnie było odwrotnie - najpierw wylewki a później tynki.
I też wyszło.

Pinok
05-12-2009, 23:03
Elektryka, hydraulika, wylewki, tynki.
Jak tynkarze wychodzili to ładnie po sobie posprzątali i wylewki nadal mam równe.
Nie wyobrażam sobie zrobienia tynków i dopiero wpuszczenia hydraulika żeby te równiutkie ściany znowu rozpruwał i zaciapywał. Nigdy nie zrobi tego tak dobrze jak tynkarze.

Elmeros
06-12-2009, 09:37
rób- elektrykę,tynki,hydraulikę i dopiero wylewki....

Jak najbardziej odpowiednia kolejnośc, zamierzam zrobic tak samo.
Pozdrawiam

FlashBack
06-12-2009, 09:45
instalacje media -prad, szachty, tynki, izolacje stropow, ogrzewania podlogowe, posadzki. klasyczny pan z M lubi robic tynki by je rozproc razem ze scianami pod rury/ki :D

qwazar
06-12-2009, 13:02
Zrobiłem najpierw tynki, potem ogrzewanie a na końcu wylewki.
Ważne ! Przed tynkowaniem dokładnie obfotografuj dom, żebyś przy instalacji CO nie kół w przewodach prądowych.

Pinok
06-12-2009, 13:47
Problemów tych niema kiedy zrobi sie najpierw wylewki.

aadamuss24
06-12-2009, 13:58
Tynki zrobione po wylewce będą pękać i odpadać przy podłodze (podczas ruchów wylewki).
Przy ścianach układa się 1 cm styropian żeby wylewka mogła pracować więc tynki nie mają prawa pękać.

Hej. Taśma oddziela wylewkę w poziomie. Przy tynkach po wylewce, opierają się one na niej a tam taśmy brak więc naprężenia oddziałują bezpośrednio na tynki. Więc na początek tynk później wylewka.

Czy tynkując bez okien wnęki okienne należy wytynkować czy to dopiero po montażu okien ? pozdr adam

janzar
06-12-2009, 14:11
Własnie zakończyliśmy budynek w stanie surowym i planujemy roboty wykończeniowe na przyszły rok. Problem, który mnie nurtuje to kolejność robót. Czy najpierw powinienem wykonać tynki wewnętrzne, czy wylewki? Większa powierzchnia parteru będzie posiadała ogrzewanie podłogowe (czy brać pod uwagę możliwość uszkodzenia instalacji CO podczas wykonywania tynków jaśli te będą wykonane w pierwszej kolejności?).

jastrych po tynkach
pozdrawiam JZ

am76
06-12-2009, 14:14
rób- elektrykę,tynki,hydraulikę i dopiero wylewki....
Część hydrauliki przed tynkami żeby nie trzeba było naprawiać tynków po hydrauliku.

mpudlo
06-12-2009, 19:29
Własnie zakończyliśmy budynek w stanie surowym i planujemy roboty wykończeniowe na przyszły rok. Problem, który mnie nurtuje to kolejność robót. Czy najpierw powinienem wykonać tynki wewnętrzne, czy wylewki? Większa powierzchnia parteru będzie posiadała ogrzewanie podłogowe (czy brać pod uwagę możliwość uszkodzenia instalacji CO podczas wykonywania tynków jaśli te będą wykonane w pierwszej kolejności?).

jastrych po tynkach
pozdrawiam JZ

A jakies uzasadnienie???
Bo ja, jako ze juz zakonczylem budowe i mialem najpierw robione wszystkie instalacje (wraz z podlogowka) i wylewane posadzki, a dopiero pozniej tynki, nie widze zadnego uzasadnienia, by robic najpierw jastrych a pozniej tynkowac sciany. Jesli do tego dolozymy, ze pytajacy ma miec podlogowke, to nie podjalbym nigdy ryzyka, by tynkarze chodzili po nieoslonietych rurkach.

A robienie tynkow przed wykonaniem kompletnych instalacji, by w kolejnym etapie znow je niszczyc i poprawiac, uwazam za strate czasu i pieniedzy.

Z wlasnego doswiadczenia proponuje:
- zrobic wszystkie instalacje
- jak podlogowka, to zalac ja od razu jastrychem
- tynki

Ja na czas tynkowania przykrylem cala posadzke kartonami z rozlozonych pudelek (z leroya merlina :wink:). Tynkarze byli bardzo zadowoleni z tego rozwiazania, a skrobanie 130-metrowej posadzki z pozostałosci gipsowych trwalo moze ze 2 godz.

Ruchy posadzki i odpadanie tynku... tego jeszcze na forum chyba nie bylo :wink:

pozdro,
mp

skorpio
06-12-2009, 19:49
Ruchy posadzki i odpadanie tynku... tego jeszcze na forum chyba nie bylo :wink:

pozdro,
mp

Zapraszam do siebie, będziesz mógł zobaczyć to na własne oczy. W jednym pokoju, w którym trzymaliśmy wszystkie graty, zrobiliśmy tynki po wylewce.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
06-12-2009, 20:15
daj wam boze zdrówko :D robić tynki po posadzkach.... juz widze te piekne posadzki (bo sa naprawdę ładne- oczywiscie robione mechanicznie) zafajdane tynkami.. czy to gipsowymi czy cem-wap.. przyjdzie kleić kafle na podłodze a tu zonk- brudna posadzka i klej nie trzyma (co myslicie że gość od kafelek bedzie czyścił te posadzki z tynku??? taaa juz to widzę...) a instalacje... pewnie chciałby sie, żeby hydraulik nie dewastował scian, położył pieknie rurki...ale jak się ma tynki- to porzadny hydraulik robi podejscia pod baterie od razu na wymiar (bo niby skąd ma wiedziec ile wyjdzie tynku???) martwicie sie dziurami?? one są w podłodze wiec i tak będą zalane posadzką , a wyprowadzenia pod baterie? spoko tynki, i tak trzeba szpachlowac to się wyrówna... a na marginesie co ekipa to będziecie mieli trochę tynków obitych ;) nie wspominam o schnięciu tynków tam gdzie zrobiona juz jest podłoga...(inne napreżenia )

yaro672
06-12-2009, 20:58
[quote="Bobek_Budowniczy"]daj wam boze zdrówko :D robić tynki po posadzkach.... juz widze te piekne posadzki (bo sa naprawdę ładne- oczywiscie robione mechanicznie) zafajdane tynkami.. czy to gipsowymi czy cem-wap.. przyjdzie kleić kafle na podłodze a tu zonk- brudna posadzka i klej nie trzyma (co myslicie że gość od kafelek bedzie czyścił te posadzki z tynku??? taaa juz to widzę...) a instalacje... pewnie chciałby sie, żeby hydraulik nie dewastował scian, położył pieknie rurki...ale jak się ma tynki- to porzadny hydraulik robi podejscia pod baterie od razu na wymiar (bo niby skąd ma wiedziec ile wyjdzie tynku???) martwicie sie dziurami?? one są w podłodze wiec i tak będą zalane posadzką , a wyprowadzenia pod baterie? spoko tynki, i tak trzeba szpachlowac to się wyrówna... a na marginesie co ekipa to będziecie mieli trochę tynków obitych ;) nie wspominam o schnięciu tynków tam gdzie zrobiona juz jest podłoga...(inne napreżenia )[/q

No i trafiliście w sedno tarczy! :wink:

qwazar
06-12-2009, 21:10
a instalacje... pewnie chciałby sie, żeby hydraulik nie dewastował scian, położył pieknie rurki...ale jak się ma tynki- to porzadny hydraulik robi podejscia pod baterie od razu na wymiar (bo niby skąd ma wiedziec ile wyjdzie tynku???)

O tym samym chciałem napisać.
Hydraulik to nie prorok.

Startos
06-12-2009, 21:58
Ja planuję:
- elektryka
- woda, kanaliza, rury c.o. na tradycyjne grzejniki
- tynki
- podłogówka
- wylewki
Mam nadzieję, że wszystko się ładnie zgra :)

aadamuss24
07-12-2009, 00:58
Można zrobić tynki i dopiero później układać podłogówkę. pozdr adam

sys
07-12-2009, 01:05
lepiej zrobić tynki , potem dać rurki...ten kto widział dom po tynkach ten wie, że nie da się tak posterować ludźmi od tynków by w coś nie wdepli...i nawet nie będzie można mieć do nich pretensji bo nie zrobią tego specjalnie...

rzufik1
07-12-2009, 07:35
Ja planuję:
- elektryka
- woda, kanaliza, rury c.o. na tradycyjne grzejniki
- tynki
- podłogówka
- wylewki
Mam nadzieję, że wszystko się ładnie zgra

hmm, ale goscie od tynków będa sie potykac o te rurki , no i może niechcący mogą coś nadepnąc nadusić ,przeciąć....kopnie ci niechcący kanalizę spadnie uszczelka nikt nie zauważy pózniej dasz na to wylewkę i co?? poza tym musisz zgrać hydraulika żeby przyszedł ci 2 razy...a wiesz jak z fachowcami jest... podłapie inna robotę i mozesz czekac np miesiac i szlag jasny cie bedzie trafiał a hydraulik juz bedzie pewny że musi przyjsc do ciebie i skonczyc....

hm.,... czytać ze zrozumieniem ja tu widze że najpierw tynki były a potem podłogówka...
i powiem to tak że ani ja ani mój hydraulik nie wyobrazaliśmy sobie innej kolejności.

instalacjie wod kan co; elektryka i wszystkie inne druty; tynki ; podejsia pod kaloryfery .... ukladanie styro pod wylewki ...... ukladanie podłogówki i wylewki.

Hydraulik nie mial problemów aby odwiedzić mnie kilka razy.. i sam nawet z wylewkarzem ustalał sobie kiedy jaki etap pracy mają zrobic.
Ale fakt co fachowiec to fachowiec. z moich ekip najlepszy...

sql
07-12-2009, 07:37
ja też robiłem metodą hydraulika-elektryka-tynki-wylewki i muszę przyznać, że też miałem niezłego pietra, bo tynkarze chodzili i chlapali gdzie tylko dało radę,
z ogrzewania podłogowego miałem zrobiony tylko rozdzielacz i jego zasilenie, a tak poza tym to praktycznie wszystko.
najbardziej bałem się o rury od odkurzacza centralnego, ale po tynkach a przed wylewkami zaprosiłem firmę z odkurzaczem i manometrem (swoich jeszcze nie mam) i okazało się, że są szczelniutkie :),
obawiam się, że to jedyna dobra kolejność - jak panowie z rusztowaniami i drabinami będą latać po wylewce z kreta, to moim zdaniem wiele z niej nie zostanie...

piwopijca
07-12-2009, 09:06
Bzdury opowiadasz.
Jesli wylewka zniszczy sie podczas prac tynkarskich to swiadczy tylko o wykonawcy wylewek.
Ja mialem robione tynki c-w po wylewkach, wlasnie po to zeby nie zniszczyli mi instalacji juz polozonej a elektryke mialem bezpuszkowa po podlodze kladziona no i hydraulika z odkurzaczem. Wykonawca tynkow przyznal ze nawet lepiej dla niego zeby byly wylewki, nie bedzie szans uszkodzic mi czegos
Na swiezym jeszcze tynku odcinaja dylatacje lata przy wylewce i jest OK

Pzdr.

Campto
07-12-2009, 13:27
Ja zrobiłem najpierw tynki a potem wylewki. I uważam taka kolejność za słuszną. Nic tynkarze nie poniszczyli a dzięki takiej kolejności mam równe i ładne wylewki. Tynkarze potrafią solidnie "nabrudzić". A pod parkiet to raczej nie wskazane :D

piwopijca
07-12-2009, 13:35
Widzisz, zalezy jak ich rozliczysz :lol:
Ja powiedzialem ze ma byc wszystko pozostawione w czystosci i kazdego dnia wieczorem sprzatali - mieli dosyc spora szpachle i czyscili wylewki. Niczego nie uszkodzili jesli chodzi o powierzchnie jastrychu
Mozna tak udowadniac sobie kto zrobil lepiej, ja chce pokazac ze nie ma jednego zlotego rozwiazania, mozna i przed i po wylewkach robic tynki.
Niektorzy "powiadaja" ze hydraulik tez po tynkach powinien przyjsc - a ja sie nie zgodze. Mozna wszystko zrobic przed wylewkami i tynkami bez zbednego kucia.

Pzdr.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
07-12-2009, 14:09
reasumując.... każdy robi jak uważa i pózniej twierdzi że i tak jego sposób jest najlepszy 8) 8) :D

rzufik1
07-12-2009, 14:28
Bobek .. zwykle tak jest. Cóż takie czasy nastały że każdy swoje chwali ale też skoro znawcy tematu tak zalecaja( u mnie kierbud ) to co ja szaraczek z tych tematów mogę powiedzieć ... tylko tyle że pewnie wie co mówi:)

piwopijca
07-12-2009, 14:41
Zadna kolejnosc nie jest lepsza ani gorsza. Jak zauwazyles, obydwa przypadki maja zalety i wady -wybierz to co najbardziej Tobie (czy kierbudowi) pasuje i juz. Tragedii byc nie powinno :lol:

Pzdr.

Szelma29
10-01-2010, 10:12
widziałam parę budów , łącznie z blokami i zawsze pierwsze tynki potem wylewki...

Daga&Adam
11-01-2010, 12:51
Miały być najpierw tynki...ale z racji że mrozy przyszły, to roboty wstrzymane...
A że nie lubię przestojów, to pomyślałem, że może wpierw podłogówke w całym domu rozłożyc, wylewki a pózniej tynki. Z zabudową poddasza tez czekam az skończą się mokre prace...sam już nie wiem

Nie daj sie Adrian wrobic w taka kolejnosc :-)

To i ja wtrace swoje "trzy grosze" co do kolejnosci:

1. Instalacja wod-kan (bo jest "najwieksza" i tutaj nie da sie zwykle poprowadzic np. rury z kibla inaczej niz po prostej od kibla do pionu, z elektryka czy odkurzaczem mozna zawsze pokombinowac na inne sposoby)
2. Elektryka
3. Instalacja alarmowa
4. Instalacja odkurzacza centralnego
5. Tynki
6. Podlogowka
7. Wylewki

Tynkarze zawsze troche nabrudza, potem kafelkarz moze trafi sie taki co nie bedzie narzekal ale zamiast kleju 2mm bedziesz mial 8mm i 4 x wiecej kasy na to wydasz :)

Glupota tez uwazam robienie wod-kan po tynkach - szkoda prucia (a to znowu kasa).

No ale ja wszystkie instalacje robilem sam, wiec problemu ze zgraniem ekip nie mialem zadnych ;-) Chyba wiecej czasu bym spedzil na szukaniu tych ekip niz na samej robocie...
pozdr.

prezes69
11-01-2010, 13:57
Tynki i dopiero wylewki.

sandra&piotr
21-01-2010, 20:50
a my siedzimy i tak sobie myślimy aby zrobić w kolejności:
-hydraulika,
-wylewki,
-elektryka,
-kominek,
-tynki,
-grzejniki i piece

edde
21-01-2010, 20:53
elektryka po wylewkach? hmmm

sandra&piotr
21-01-2010, 21:07
elektryka po wylewkach? hmmm


a dlaczego elektryki nie robić po wylewkach??

edde
21-01-2010, 21:46
a choćby dlatego, ze b. często b. dużo tej elektryki jest układanej właśnie pod posadzką, no chyba ze planujesz inaczej, ale czy twój elektryk o tym wie?

michalmayday
21-01-2010, 22:13
posadzki robi się po tynkach, z tej racji ze właśnie z powodu braku dyletacji doły ściany mogą pękać, a jak pewnie widzieliście przy laniu posadzki daje się wokół ścian piankę ,między innymi w tym celu.
Zastanawiam się skąd co niektórzy biorą tynkarzy którzy zawsze nafajdają i mało tego nie posprzątają po sobie przecież za takie coś to ja bym ich wywalił z budowy,zostałem nauczony czystości po pracy i teraz jak kogoś uczę to przede wszystkim ład i porządek !!
Śmiało mogę powiedzieć ze na dwadzieścia budów,jedna ma wylane posadzki przed tynkiem

sandra&piotr
22-01-2010, 08:10
tak elekryk wie o tym.
cały czas wydaje mi się, że taka kolejność będzie lepsza np. nie trzeba będzie pruć ścian na instalacje pod grzejniki
chyba, że cały czas mam jakieś mylne myślenie na ten temat...
ale uczę się na swojej budowie :oops:

edde
22-01-2010, 13:16
tak elekryk wie o tym.
cały czas wydaje mi się, że taka kolejność będzie lepsza np. nie trzeba będzie pruć ścian na instalacje pod grzejniki
chyba, że cały czas mam jakieś mylne myślenie na ten temat...
ale uczę się na swojej budowie :oops:

no to elektryk będzie kładł instalację wyłącznie po ścianach i sufitach? ostatnio mało popularne...
a i bez przekuć prze posadzki się nie obejdzie raczej
a co do grzejników: a hydraulik o podłączeniu dolnym grzejników nie słyszał? takie ładne kawałeczki chromowanych rurek z posadzki wystają idąc wprost do grzejnika, żadnego prucia ściany (bo jak rozumiem o podłogówce nie myślisz)

sandra&piotr
31-01-2010, 19:35
wyszło na to, że źle się z Panami fachowcami zrozumiałem.
będą jednak tynki przed posadzkami.