PDA

Zobacz pełną wersję : Przeróbka instalacji CO i inne takie.



ankhou
07-12-2009, 18:12
Witam!
Moje pytania wiążą się z przeróbką instalacji grzewczej na adaptowanym poddaszu. A więc:

1. W chwili obecnej rury odpowietrzające od instalacji poprowadzone są po krokwiach i kończą nieco ponad płatwiami dachu. Pare miesięcy temu zrobilem ocieplenie, ale nie mam jeszcze zabudowy (jest sama wełna na profilach). Czy jest możliwość skrócić te rury tak, aby konczyły się maksymalnie na wysokości murłaty (pod ocieploną połacią)? Byłby do nich łatwiejszy dostęp w razie potrzeby. Rury odpowietrzające z tego co zauważyłem są przedłużeniem jednej z rur doprowadzającej wode do grzejników.

2. Obecnie posiadam stare naczynie wzbiorcze od instalacji o wymiarach 40x40cm. Czy mogę je zamienić na mniejsze, lub ew. po przeróbkach zlikwidować?

3. W ścianach łazienki i kuchni profile ścienne rozstawione są co 30 cm. Czy pod wiszącą szafkę, umywalkę muszę jakoś zmieniać układ profili?

4. Sufit planuje zabudować boazerią z modrzewia (ruszt krzyżowy na wieszakach). W jaki sposób montuje się w boazerii wszelkie instalacje (gniazka, oświetlenie). jakie puszki do tego wykorzystać?

5. Czy mogę jeden duży grzejnik podzielić na dwa mniejsze połączone szeregowo? Wiem, że to nie zalecane, ale czy istnieją jakieś specjalne rozwiązania do tego typu połączenia.

6. Jak ocieplić ścianę kolankową? Czy mogę ją od wewnątrz obłożyć wełną? Ok. 40 cm od ściany jest postawiony ruszt. Czy położenie ocieplenia w przestrzeni między stelazem a ścianą kolankową byłoby dobrym rozwiązaniem? Czy trzeba zachować jakiś odstęp - szczelinę wentylacyjną?

beton44
07-12-2009, 20:32
Ad 1 i ad2. A może jednak te rury odpowietrzające i naczynie wzbiorcze
to tak założyli nie z nudów tylko dlatego że są potrzebne, nie uważasz 8)

ankhou
07-12-2009, 21:47
Wiem że naczynie wzbiorcze i rury są potrzebne w instalacji otwartej (mam kocioł na węgiel), ale ja nie chce ich usuwać ale przerobić ze względu na:
a) naczynie wzbiorcze wychodzi mi w lazience na poddaszu, zbiornik to taki duzy klocek ktory ciezko by bylo zabudowac,
b) po zabudowie rur odpowietrzajacych plytami GK nie bedzie juz do nich tak latwego dostepu w razie awarii (przeciek).

zbigmor
08-12-2009, 08:07
Co do naczynia wzbiorczego to teoretycznie jest możliwe zlikwidowanie (zmniejszenie, jeśli jest dobrane prawidłowo nie jest możliwe), ale wymaga to sporych przeróbek układu, które dodatkowo nie poprawią bezpieczeństwa.
Nie wiem o jakie rury odpowietrzające chodzi, ale nie widzę, żadnego powodu, aby zachowywać do nich dostęp.
Układ profili pod szafkę, czy umywalkę z pewnością można przygotować pod dany cel, ale trzeba by wcześniej wiedzieć gdzie dokładnie będą mocowania. Da się to zrobić bez takiej wiedzy.
Ocieplenie przestrzeni między ścianą kolankową, a stelarzem jest dobrym rozwiązaniem, ale lepszym jest ocieplenie ściany kolankowej od zewnątrz.

ankhou
08-12-2009, 12:45
A zamiania naczynia wzbiorczego na o tej samej pojemności lecz nieco innych gabarytach? Jest możliwa? Lub podniesienie wyżej o 30-50 cm?
Z tego co wyczytałem, takie naczynie musi być na wysokości co najmniej 30 cm nad grzejnikami...ale wole się upewnić:)

Pytania może głupie...ale nie znam się na tym :)

zbigmor
08-12-2009, 13:00
A zamiania naczynia wzbiorczego na o tej samej pojemności lecz nieco innych gabarytach? Jest możliwa? Lub podniesienie wyżej o 30-50 cm?
Z tego co wyczytałem, takie naczynie musi być na wysokości co najmniej 30 cm nad grzejnikami...ale wole się upewnić:)

Pytania może głupie...ale nie znam się na tym :)

Można zmienić na naczynie o tej samej pojemności jak i można podnieść je wyżej.

ankhou
08-12-2009, 13:12
A zamiania naczynia wzbiorczego na o tej samej pojemności lecz nieco innych gabarytach? Jest możliwa? Lub podniesienie wyżej o 30-50 cm?
Z tego co wyczytałem, takie naczynie musi być na wysokości co najmniej 30 cm nad grzejnikami...ale wole się upewnić:)

Pytania może głupie...ale nie znam się na tym :)

Można zmienić na naczynie o tej samej pojemności jak i można podnieść je wyżej.

Dziękuje za informacje :) To mi wystarczy. Jeśli tylko nie zmniejszy bezpieczeństwa i nie wymaga innych przeróbek...:)