PDA

Zobacz pełną wersję : Wybijanie różnicówki przez wentylator



bartekd1
07-12-2009, 22:49
Witam szanownych forumowiczów,
mam problem w łazience dopiero co kupionego mieszkania. Otóż wcześniej znajujący się tam wentylator z opóźniaczem czasowym i higrometrem wyzionął ducha. Postanowiłem go zastąpić nowym - o podobnych funkcjach. Stary wentylator podłączony był za pomocą dwóch przewodów dwużyłowych - jeden z nich stale pod napięciem (zasilanie higrometru + wentylatora gdy higrometr załączy), drugi - na przycisku (wymuszenie nawiewu). Nowy wentylator, jaki kupiłem posiada tylko trzy złącza: L (stała faza), LT (faza na przycisku) i N (0) i tutaj dzieje się rzecz ciekawa, która ewidentnie przerosła moje możliwości i wiedzę - podłączony wentylator pod L i N wybija różnicówkę. Ten sam wentylator, wsadzony na dziko do gniazdka w innej części mieszkania nie powoduje takiego efektu - normalnie pracuje. Co ciekawe - podłączona lampka nocna do przewodów zasilających stary wentylator - powoduje wybicie różnicówki.
Dziwi mnie to, bowiem z tabliczki znamionowej wynika, że stary wentylator miał 20W podczas gdy nowy mniej, bo tylko 14W.
Czy coś robię nie tak? Czy powinienm może jakoś podłączyć wszystkie 4 przewody do wentylatora (np. spiąć dwa zera i podpiąć je pod N)? Czy może jest to objaw jakiegoś uszkodzenia różnicówki? Przynam, że moja wiedza na ten temat jest dość nikła, toteż będę bardzo wdzięczny za wszelakie porady jak rozwiązać problem lub chociaż zdiagnozować by znaleźć przyczynę.

Pozdrawiam

profus
08-12-2009, 07:35
Nie jestem elektrykiem.
Jak dla mnie coś jest nie tak z kablami do wentylatora. Jeźeli podłączasz tam lampkę a wybija różnicówkę tzn źe gdzieś prawdopodobnie jest uszkodzona izolacja. Jeżeli nic nie masz podłączone to nie ma przepływu prądu gdy cokolwiek podłączysz dochodzi do przepływu i następuje jakieś przebicie (np. uszkodzona izolacja). Chodzi o kable te które doprowadzają prąd do miejsca gdzie ma być wentylator.

Może nawet to było przyczyną, że stary wentylator szlak trafił.

Sprawdził bym właśnie to. Czy gdy cokolwiek tam podłączysz to wybije bezpiecznik.[/i]

Jarek.P
08-12-2009, 07:56
Wybijanie różnicówki wywołane musi być jakimś prądem upływu. A to z kolei oznacza, że któryś z przewodów N to tak naprawdę nie jest N tylko PE ("uziemienie"). Próba z lampką nocną to potwierdza.

Lampka zapewne wybija różnicówkę tylko przy jednym z tych przewodów, przy drugim normalnie świeci, tak?

Jeśli tak, to przy pomocy neonówki sprawdź, która z żył tego felernego, wybijającego przewodu jest fazowa i tą wykorzystaj, a druga będzie właśnie żyłą PE i jej po prostu nie podłączaj, bo przy takim wentylatorze jest zbędna. Podłącz oba fazowe zgodnie z ich przeznaczeniem, a N tylko z jednego przewodu, tego, który nie wybija.

J.

bartekd1
09-12-2009, 09:45
profus, Jarek.P serdecznie dziekuje Wam za rady. Rzeczywiscie jest tak, ze na drugim przewodzie N nie wybija po przylaczeniu lampki. Jutro znowu sprobuje z wentylatorem, ale jestem dobrej mysli