PDA

Zobacz pełną wersję : Czy taka konstrukcja dachu jest prawidłowa?



CzarekG
09-12-2009, 07:11
Witam, muszę zaprojektować więźbę dachową, i tutaj pytanie do fachowców, czy w więźbie o konstrukcji płatwiowo-jętkowej, mogę dowolnie przesunąć płatwie tak, że nie będą one w równej odległości od murłat? Takie rozwiązanie umożliwi mi schowanie stolców w ścianach działowych poddasza.

elli3
09-12-2009, 08:15
więźbę dachową to przeważnie konstruktor projektuje. :o
a on powinien takie rzeczy wiedzieć.
dowcip jakiś czy co?? :-?

CzarekG
09-12-2009, 08:24
Potrzebuje to na studia... :P

madzioras
09-12-2009, 08:26
Potrzebuje to na studia... :P

To całe szczęście bo już mi się żal zrobiło ludzi, którym ewentualnie miałbyś dom projektować :o

CzarekG
09-12-2009, 12:19
A czy słup musi podpierać płatew w miejscu, w którym łączy się ona z jętką, czy może podpierać płatew w dowolnym miejscu?

madzioras
09-12-2009, 12:29
Może w dowolnym

edde
09-12-2009, 13:28
CzarekG, aleś sobie miejsce do nauki wybrał, forum wymiany doświadczeń amatorów, w przeważającej większości budujących raz swój jedyny dom...
albo cienka wymówka te studia albo te studia to amatorszczyzna :(

elli3
09-12-2009, 15:09
aaaaaa.......to ja już teraz rozumiem dlaczego część projektu swojego domku, jak go kupiłam, musiałam sobie dośpiewać.(dobrze, że kierbuda mam umiejnego) :D :lol: :lol: :lol:

coulignon
09-12-2009, 15:15
rozwiązanie umożliwi mi schowanie stolców w ścianach działowych poddasza.

Jestem tardycjonalistą. Jajko bym zamurował. Albo zaprawę do komina wlał.

m.k.k
09-12-2009, 19:43
albo cienka wymówka te studia albo te studia to amatorszczyzna :(

Pierwsze źródło: wikipedia
Drugie źródło: google
Wersja dla ambitnych i dociekliwych: anglojęzyczna wikipedia.
Biblioteka? Co to takiego?

Z drugiej strony:
Może ta więźba to fakultet na architekturze terenów zielonych albo innej metafizycze praktycznej :D

r7m8
09-12-2009, 21:02
W ciekawych czasach żyjemy, studia kończą nie ci co są utalentowani i żądni wiedzy tylko ci co za nie zapłacą. Niedawno znajomy opowiadał, że jego kumplowi zaliczono egzamin z komentarzem: ...no dobrze już zaliczę panu ale będę się modlił żeby pan żadnego mostu nie projektował :lol: :evil:
No po prostu strach się bać :wink:

revalidon
09-12-2009, 21:48
Witam, muszę zaprojektować więźbę dachową, i tutaj pytanie do fachowców, czy w więźbie o konstrukcji płatwiowo-jętkowej, mogę dowolnie przesunąć płatwie tak, że nie będą one w równej odległości od murłat? Takie rozwiązanie umożliwi mi schowanie stolców w ścianach działowych poddasza.

Oczywiście, że można i często tak się robi właśnie żeby schować stolce jak to malowniczo określasz... Powoduje to jednak zmianę wysokości podparcia krokwi, co rozwiązuje się poprzez różne wysokości nadciągów...

arturromarr
10-12-2009, 08:30
Pewnie można jeśli konstrukcja wytrzyma, ale to chyba trzeba przeliczyć.
Przesunięcie płatwi skutkuje większą rozpiętością krokwi i trzeba by sprawdzić czy ona wytrzyma.
Za moich czasów (a też już były fora) to nie zadawało się takich pytać tylko liczyło.

elli3
10-12-2009, 19:30
rozwiązanie umożliwi mi schowanie stolców w ścianach działowych poddasza.

Jestem tardycjonalistą. Jajko bym zamurował. Albo zaprawę do komina wlał.

coulingnon rozwaliłeś mnie normalnie.

DACxxxAZ
13-12-2009, 20:29
"czy w więźbie o konstrukcji płatwiowo-jętkowej, mogę dowolnie przesunąć płatwie tak, że nie będą one w równej odległości od murłat? Takie rozwiązanie umożliwi mi schowanie stolców w ścianach działowych poddasza."


Wrzuć to co już zaprojektowałeś i objaśnij jakie zmiany chcesz zrobić

wick
14-12-2009, 09:56
Przesunąć można ale czy dowolnie. Na czym ta dowolność ma polegać. Przy dachu dwuspadkowym nie powinno być wielkich problemów. Gorzej wygląda sprawa przy dachach kopertowych. Tu już trzeba wrzystkie płatwie przesunąć symetrycznie.
Jw. zdjęcia inaczej będzie to kolejny zapomniany temat.

Barbossa
14-12-2009, 10:00
symetrycznie nic nie musisz, jedyne co musisz to policzyć
i albo dobrać przekroje krokwi dla każdej z połaci niezależnie, bądź wybrać najniekorzystniejszą i mieć (być może) przewymiarowane pozostałe

tu jest problem czystoakademicki
zapewne wyliczanka musi doprowadzić to do nie więcej niż 10% zapasu (pewnie takie są warunki narzucone), przy czym trzeba policzyć dla każdej połaci oddzielnie
i tyle
co tu dalej dyskutować :roll:

pkm
14-12-2009, 12:52
To ja może tak, rodzaji konstrukcji dachowych jest naprawde sporo, w zasadzie w konstrukcjach dachowych drewnianych dawno już wszystko wymyślono, więc proponuje korzystać z gotowych wzorców i schematów. Temat jast bardzo szeroki dlatego zarówno dla studentów jak i dociekliwych inwestorów moge polecić ksiazke ,,Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym" Janusz Kotwica
Wszystko odnośnie dachów jest tam zebrane i wydaje mi się przekazane prostym jezykiem.
Życze miłej lektury.

miwol
14-12-2009, 13:30
A tego dzieła J. Kotwicy nie ma na DVD, albo w jakichś streszczeniach chociaż? :o :lol: :lol: :lol:

pkm
14-12-2009, 14:23
Hmm...jest takie coś jak biblioteka, czytelnie...ja wiem że mało kto wie jak to ,,drzewniej" poszukiwało sie wiedzy :wink: ale watro spróbować
Niestety nie mam skanów

wick
15-12-2009, 12:01
symetrycznie nic nie musisz, jedyne co musisz to policzyć
i albo dobrać przekroje krokwi dla każdej z połaci niezależnie, bądź wybrać najniekorzystniejszą i mieć (być może) przewymiarowane pozostałe

tu jest problem czystoakademicki
zapewne wyliczanka musi doprowadzić to do nie więcej niż 10% zapasu (pewnie takie są warunki narzucone), przy czym trzeba policzyć dla każdej połaci oddzielnie
i tyle
co tu dalej dyskutować :roll:Może i nie musi tylko czy go będzie na to stać. Nie sądze że przy dachu kopertowym każda połać pracuje niezależnie. Rozrzucając swobodnie podpory pośrednie burzysz tą zależność.To troszke tak jakby produkcja kabrioletów polegała na wycięciu dachu i pozostawieniu przedniej szyby.
Z problemem czystoakademickim to chyba do akademi morskiej trzeba się zgłosić.

Cytat z pewnego projektu "W stosunku do projektu podstawowego płatwie pośrednie więźby dachowej zostaną przesunięte w stronę kalenicy o około 30 cm, a wraz z nimi całe układy słupowo-płatwiowe(ścianki stolcowe).
Takie przesunięcie podpór pośrednich jest korzystne dla konstrukcji - zmieni to nieznacznie schemat statyczny konstrukcji,wygładzając schemat stat. naprężeń wewnętrznych dla krokwi."
Obyło się bez obliczeń czystoakademickich.

Kris2222
15-12-2009, 12:06
chłopie na którym roku jesteś , takie rzeczy w szkole średniej uczą , chyba że na ogólniaku byłeś
ale jak dla mnie politechniki nie powinny przyjmować ludzi bez jakiejkolwiek wiedzy na temat budownictwa

labas1
15-12-2009, 13:04
A co Wy się tak produkujecie, jak studencina ma Was w du.pie.

zbigmor
15-12-2009, 13:10
chłopie na którym roku jesteś , takie rzeczy w szkole średniej uczą , chyba że na ogólniaku byłeś
ale jak dla mnie politechniki nie powinny przyjmować ludzi bez jakiejkolwiek wiedzy na temat budownictwa


Nawet na wydziałach chemii? :o

pablitoo
15-12-2009, 13:14
chłopie na którym roku jesteś , takie rzeczy w szkole średniej uczą , chyba że na ogólniaku byłeś
ale jak dla mnie politechniki nie powinny przyjmować ludzi bez jakiejkolwiek wiedzy na temat budownictwa


Nawet na wydziałach chemii? :o

Elektroniki , automatyki i informatyki również :o :o

wick
15-12-2009, 13:18
chłopie na którym roku jesteś , takie rzeczy w szkole średniej uczą , chyba że na ogólniaku byłeś
ale jak dla mnie politechniki nie powinny przyjmować ludzi bez jakiejkolwiek wiedzy na temat budownictwaZnalazło by się też paru co posiadają"uprawnienia do projektowania w branży konstrukcyjno-budowlanej" a o takich oczywistych rzeczach nie wiedzą. A może autor tego wątku chce się ustrzec konstruktora naciągacza.Nie przepłacać za coś co jest takie oczywiste. I nie tobie jest oceniać kto,gdzie,kiedy i jakie szkoły kończy.

wick
15-12-2009, 13:21
A co Wy się tak produkujecie, jak studencina ma Was w du.pie.I tu się zgodzę.

osek
15-12-2009, 13:44
chłopie na którym roku jesteś , takie rzeczy w szkole średniej uczą , chyba że na ogólniaku byłeś
ale jak dla mnie politechniki nie powinny przyjmować ludzi bez jakiejkolwiek wiedzy na temat budownictwa
dobrze że nie ty o tym decydujesz....
mi sie wydawało że "dopiero na studiach człowiek ukierounkowuje sie w czymś tam"
ja studiuje budownictwo po ogólniaku i co?! na marketing byś mnie wysłał?!
przyznaje że na początku ludzie po trechnikach mieli u nas łątwiej... ale z budownictwa ogólnego, bo mateamtyka i mechaniki to już jednak sie bardziej przydawał profil matematyczny w ogólniaku.

Barbossa
15-12-2009, 14:30
Może i nie musi tylko czy go będzie na to stać. Nie sądze że przy dachu kopertowym każda połać pracuje niezależnie. Rozrzucając swobodnie podpory pośrednie burzysz tą zależność.To troszke tak jakby produkcja kabrioletów polegała na wycięciu dachu i pozostawieniu przedniej szyby.
Z problemem czystoakademickim to chyba do akademi morskiej trzeba się zgłosić.

Cytat z pewnego projektu "W stosunku do projektu podstawowego płatwie pośrednie więźby dachowej zostaną przesunięte w stronę kalenicy o około 30 cm, a wraz z nimi całe układy słupowo-płatwiowe(ścianki stolcowe).
Takie przesunięcie podpór pośrednich jest korzystne dla konstrukcji - zmieni to nieznacznie schemat statyczny konstrukcji,wygładzając schemat stat. naprężeń wewnętrznych dla krokwi."
Obyło się bez obliczeń czystoakademickich.
Kolego, w żołnierskich słowach poproszę, bo nic nie rozumiem z tego :-?

Kris2222
15-12-2009, 20:43
no znam takiego po ogólniaku dzisiaj jest kierownikiem budowy, a przynajmniej próbuje , bo on ma tylko w głowie wykute formułki w głowie , zero doświadczenia,
jakby w technikum trochę na budowie porobił to by wiedział co na każdej budowie musi być :lol: :lol:
kolego na budownictwie ty wiesz? :lol:

DACxxxAZ
15-12-2009, 21:27
"Może i nie musi tylko czy go będzie na to stać. Nie sądze że przy dachu kopertowym każda połać pracuje niezależnie. Rozrzucając swobodnie podpory pośrednie burzysz tą zależność.To troszke tak jakby produkcja kabrioletów polegała na wycięciu dachu i pozostawieniu przedniej szyby.
Z problemem czystoakademickim to chyba do akademi morskiej trzeba się zgłosić.

Cytat z pewnego projektu "W stosunku do projektu podstawowego płatwie pośrednie więźby dachowej zostaną przesunięte w stronę kalenicy o około 30 cm, a wraz z nimi całe układy słupowo-płatwiowe(ścianki stolcowe).
Takie przesunięcie podpór pośrednich jest korzystne dla konstrukcji - zmieni to nieznacznie schemat statyczny konstrukcji,wygładzając schemat stat. naprężeń wewnętrznych dla krokwi."
Obyło się bez obliczeń czystoakademickich."

ok. biorę pierwszy lepszy projekt z biurka ,zmieniam i gotowe :)

teraz mam jeden słup na klatce schodowej ,płatew wlazła mi w komin i dla pozostałych słupów muszę zastosować podwalinę . Pozdrawiam Cieśla okrętowy z Czeskiej Marynarki wojennej :lol:

wick
16-12-2009, 00:50
teraz mam jeden słup na klatce schodowej ,płatew wlazła mi w komin i dla pozostałych słupów muszę zastosować podwalinę . Pozdrawiam Cieśla okrętowy z Czeskiej Marynarki wojennej :lol:
Lub likwiduje 2 stropy wraz z trzema żebrami(podwalina) i wykorzystuje superpodwaline zwaną ściana nośna. Jeszcze jest ten słup(orginalny projekt)który prawie wchodzi w schody. Kominy zostają nienaruszone. Wada jest taka że że wraz z płatwią trzeba przesunąć okna połaciowe. Zmniejszą się również pomieszczenia.

Obawiam się że Czeska Marynarka Wojenna może nie być "czystoakademicka" (tu wstaw główkę)

wick
16-12-2009, 01:05
no znam takiego po ogólniaku dzisiaj jest kierownikiem budowy,jakby w technikum trochę na budowie porobił to by wiedział co na każdej budowie musi być :lol: :lol: A on nie wiedział i wyjął zioło i poczęstował wszystkich wkoło. I stało się jasne że on nie po technikum tylko po ogólniaku był.(tu wstaw głowke albo dwie).

Barbossa
16-12-2009, 07:17
sądząc po treści i czasie wpisu, żarłeś lub jarałeś jakieś świństwo
cóż młodość ma swoje prawa
ale przechwalać się tym to już raczej na HP proponuję

Ciril
16-12-2009, 09:30
Osobiście, po przeczytaniu tego wątku, stwierdzam, że dyskusja upadła tu poniżej wszelkiej godności.


Ludzie, skąd w Was tyle agresji, że na pytanie jakiegoś młodego, niedoświadczonego człowieka reagujecie jak hieny na zapach krwi??




Do tej pory myślałam, że FM to kulturalne forum, ale teraz widzę, że niestety i tutaj zdarzają się ludzie, którzy z kulturą naprawdę są na bakier...



Smutne to jest, naprawdę smutne.... :(

wick
16-12-2009, 09:35
sądząc po treści i czasie wpisu, żarłeś lub jarałeś jakieś świństwo
cóż młodość ma swoje prawa
ale przechwalać się tym to już raczej na HP proponujęI właśnie podtarłeś sobie gębe czyimś kosztem. Oj nieładnie,nieładnie.

wick
18-12-2009, 22:25
Odłóżmy na chwile kompleksy edukacyjno wiekowe.
Opisywane przeze mnie zmiany wyglądają jak na zdjęciu. Dzięki takiemu przesunięciu płatwi pośrednich,można usunąc dwa stropy nad tarasami(takie fajne mostki cieplne i podciągom będzie lżej).
http://images37.fotosik.pl/234/4cab6c2949db2791med.jpeg (http://www.fotosik.pl)
Pisałem wcześniej że takie przesunięcie wpływa pozytywnie na konstrukcje dachu jako całość. Wada to okna(chyba tym się kierował pierwotny projektant).Zbyt wysoko zepsują wygląd dachu.
Moje pytanie czy można zrobić to tak jak na zdjęciu niżej.
http://images41.fotosik.pl/235/b1dbcdbf0089ed35med.jpeg (http://www.fotosik.pl)
Czy takie przesunięcie płatwi będzie miało wpływ na konstrukcje dachu jako całość.
I jeszcze ten biedny słup który prawie wchodzi w schody. Czy można go przesunąc w miejsce niebieskiej kropki a koniec płatwi kalenicowej wzmocnić mieczem.

Barbossa
18-12-2009, 23:38
Odłóżmy na chwile kompleksy edukacyjno wiekowe........
nie nie odkładajmy, fakt, że się nie znasz, nie potrafisz..., nie umiesz..., wiekowo nie dociągasz.... nie zwalnia z odpowiedzialności za słowa
nie zasłaniaj się siwymi włosami i demencją starczą, nie każ równać w dół
łyknij beczkę vitabue... i staraj się pisać coś sensownego

wick
19-12-2009, 16:54
Zapomniałeś dodać że piszesz o sobie. Sądząc po czasie wpisu miałeś problem z otwarciem tejże beczki. Próbowałeś też zębami ale sądząc po tych wielokropkach zapomniałeś gdzie protezke odłożyłeś.
Tu sugerujesz że dach to tylko krokwie
symetrycznie nic nie musisz, jedyne co musisz to policzyć
i albo dobrać przekroje krokwi dla każdej z połaci niezależnie, bądź wybrać najniekorzystniejszą i mieć (być może) przewymiarowane pozostałe
Ja ci udowodniłem,że przesuwając płatwie symetrycznie,niemusisz zmieniać przekroju krokwi.
Nadal niestety niewiem czy można płatwie przesuwać swobodnie(np.równaj w dół).
Więc może zanim wygonimy forumowicza do konstruktora,zaproponujmy kilka rozwiązań.
Większośc z nas się niezna,ale każdy ma jakieś doświadczenie z budową domu,dachu,beczki itp.

labas1
19-12-2009, 16:59
Większośc z nas się niezna,ale każdy ma jakieś doświadczenie z budową domu,dachu,beczki itp.

Ta, z takim doświadczeniem to sobie faktycznie można mędrkować na Muratorze.

pkm
19-12-2009, 22:25
W tej konkretnej sytuacji przesunięcie płatwi w kierunku środka krokwi w sesie statyki bedzie korzystne, jednak kluczową sprawą w tej sytuacji będzie podparcie słupów, prawdopodobnie w stropie przewidziano wzmocnienie stropu w miejscu podparcia słupów dachowych. Przesunięcie ich moze ujemnie wpłynąc na strop nad parterem.

Barbossa
20-12-2009, 08:35
... A może autor tego wątku chce się ustrzec konstruktora naciągacza.Nie przepłacać za coś co jest takie oczywiste. I nie tobie jest oceniać kto,gdzie,kiedy i jakie szkoły kończy.



Więc może zanim wygonimy forumowicza do konstruktora,zaproponujmy kilka rozwiązań.
Większośc z nas się niezna,ale każdy ma jakieś doświadczenie z budową domu,dachu,beczki itp.


Potrzebuje to na studia...

grunt to zrozumieć, o co Autorowi chodzi


...
Większośc z nas się niezna,ale każdy ma jakieś doświadczenie z budową domu,dachu,beczki itp.
staraj się pisać w swoim imieniu, tym bardziej, gdy piszesz o nieznajomości tematu,

wick
20-12-2009, 10:31
W tej konkretnej sytuacji przesunięcie płatwi w kierunku środka krokwi w sesie statyki bedzie korzystne, jednak kluczową sprawą w tej sytuacji będzie podparcie słupów, prawdopodobnie w stropie przewidziano wzmocnienie stropu w miejscu podparcia słupów dachowych. Przesunięcie ich moze ujemnie wpłynąc na strop nad parterem.W stropie przewidziano wzmocnienia. Pytania dotyczące drugiego zdjęcia nadal aktualne.