PDA

Zobacz pełną wersję : Ile to trwa?



ngel
10-12-2009, 08:06
Kochani, doświadczeni Forumowicze. Jako laik kompletny zwracam się do Was z zapytaniem ile mniej więcej czasu zajmą niżej wymienione prace. Które z tych prac można realizować jednocześnie? Oczywiście zakładamy model idealny- czyli że wszysycy umówieni fachowcy wchodzą bez godziny poślizgu i każdy wykonuje swoją robotę sumiennie i uczciwie a dostawcy materiałów 5 minut przed umówioną godziną czekają na mojej budowie- taaaaa wiem, że nierealne ale zakładamy model czysto teoretyczny (czas na poślizg doliczę sobie sama ;) ) Te prace to:
-montaż okien
-elektryka
-tynki (wapienno-cementowe nakładane ręcznie)
-instalacja wodna
-co wraz z ogrzewaniem podłogowym
- kominek z rozprowadzeniem ciepła
-przydomowa oczyszczalnia ścieków
- wylewki
-zabudowa poddasza
- montaż drzwi wewnętrznych
- zrobienie łazienki (ok 8 metrów pow) bez żadnych cudów typu półeczki itp- no po prostu płytki, zamontowanie wanny, kabiny, kibelka itp
- położenie płytek na powierzchni około 80 metrów
-ocieplenie i elewacja zewnętrzna (ocieplenie z wełny)
Domek około 200 m (widoczny na zdjęciu)
uff chyba tyle
za wszelkie realne podpowiedzi będę "dźwięczna" :D

madzioras
10-12-2009, 08:17
Wszystko pięknie tylko, że:
1. Elektryka - czas zależy od ilości punktów do zrobienia
2. Woda i CO - jak wyżej
3. Tynki - zależy od ilości metrów, ilości okien (obróbka przy oknach jest bardziej czasochłonna), równości ścian itd.
4. Wylewki - tak samo jak w przypadku tynków
5. Montaż okien i drzwi - ilośc okien i drzwi
Itd. Itd....

gonzo93
10-12-2009, 09:07
-montaż okien - 2 dni (kilkanaście szt. w tym 1 b. duże wyjście na taras)
-elektryka - 3 tygodnie (ok 250 pkt)
-tynki (wapienno-cementowe nakładane ręcznie) - 1 miesiąc (gipsowe)
-instalacja wodna - kilka wejść po 1 dniu i kotłownia 1 tydzień
-co wraz z ogrzewaniem podłogowym - patrz wyżej.
- kominek z rozprowadzeniem ciepła - ?
-przydomowa oczyszczalnia ścieków - ?
- wylewki - 3 dni lub pół roku (jak spier***ą)
-zabudowa poddasza - 1,5 miesiąca (30cm wełny +2xkg)
- montaż drzwi wewnętrznych - ?
- zrobienie łazienki (ok 8 metrów pow) bez żadnych cudów typu półeczki itp- no po prostu płytki, zamontowanie wanny, kabiny, kibelka itp - 1 tydzień
- położenie płytek na powierzchni około 80 metrów - 1 tydzień
-ocieplenie i elewacja zewnętrzna (ocieplenie z wełny) - 1 miesiąc.
Domek około 200 m (widoczny na zdjęciu)

Równocześnie można:
-elektrykę, odkurzacz centralny, podłogówkę, hydraulikę, alarm, ocieplenie zewnętrzne, okna.
potem:
- tynki wewnętrzne
- wylewki
- ocieplenie poddasza, płytki i łazienki, malowanie, wykończeniówka.

Rozumiem, że jest "parcie czasowe". Jak ktoś się spręży i ma dobrych wykonawców i kasę to w rok wybuduje i zamieszka.

ngel
10-12-2009, 10:04
dzięki Gonzo własnie takiej odpowiedzi oczekiwałam
Parcie czasowe zawsze jest ale bez przesady. Próbuje oszacować kiedy jest realna (a nie optymistyczna) szansa na przeprowadzkę jak zacznę stan surowy wykańczać od powiedzmy 15 marca (wstawienie okien)? Założenie jest takie żeby Święta Bożego Narodzenia spędzić już w domku w miarę wykończonym ale oczywiście marzy mi się wczesniejsza przeprowadzka ;)

gonzo93
10-12-2009, 10:20
dzięki Gonzo własnie takiej odpowiedzi oczekiwałam
Parcie czasowe zawsze jest ale bez przesady. Próbuje oszacować kiedy jest realna (a nie optymistyczna) szansa na przeprowadzkę jak zacznę stan surowy wykańczać od powiedzmy 15 marca (wstawienie okien)? Założenie jest takie żeby Święta Bożego Narodzenia spędzić już w domku w miarę wykończonym ale oczywiście marzy mi się wczesniejsza przeprowadzka ;)
W pół roku da się, ale trzeba mieć pozamawiane ekipy i szczęście do wykonania. Na pewno warto (lista zawsze będzie niekompletna ;/):
- dokładnie przemyśleć elektrykę (miejsca wyprowadzeń, przełączników itp);
- co do cm ustalić miejsca wyprowadzeń wody (biorąc pod uwagę wymiary białego montażu, grubości płytek, wysokości wylewek - najtrudniej, wielkości kabiny prysznicowej itd.);
- przewidzieć możliwość uszkodzenia przez kolejne ekipy przewodów w ścianach (elektryk radził sprawdzać drożność kabli po każdej ekipie);
- fotki, fotki i jeszcze raz fotki wszelkich instalacji które potem znikają pod tynkiem/wylewkami;
- brać pod uwagę REALNĄ grubość wylewek, a nie abstrakcyjne projektowe 6cm, (tyle jest realne przy IDEALNIE równych i poziomych chudziaku i stropie);
- bardzo dokładnie przewidzieć wysokości posadowień okien, szczególnie w kuchni przy blacie (jeśli blat ma wejść pod okno) ma to wpływ potem na wysokość zabudowy;
- przewidzieć kanał wentylacyjny do okapu (konieczna wiedza co do cm o przyszłej zabudowie kuchni);
- przewidzieć grube peszle na wprowadzenie do domu wszelkich mediów z zewnątrz (prądu, gazu, wody, elektryki do zasilania bramy, alarmu, pompy, oświetlenia zewnętrznego itp itd);
- szczególnie przypilnować jakości tynków i wylewek, mają ine kluczowe znaczenie dla dalszego wykańczania domu;
- przy projektowaniu garażu dokładnie przewidzieć wielkość bramy i skonsultować wielkość otworu z przyszłymi montażystami bramy garażowej.
-...

ngel
10-12-2009, 10:41
dzięki Gonzo własnie takiej odpowiedzi oczekiwałam
Parcie czasowe zawsze jest ale bez przesady. Próbuje oszacować kiedy jest realna (a nie optymistyczna) szansa na przeprowadzkę jak zacznę stan surowy wykańczać od powiedzmy 15 marca (wstawienie okien)? Założenie jest takie żeby Święta Bożego Narodzenia spędzić już w domku w miarę wykończonym ale oczywiście marzy mi się wczesniejsza przeprowadzka ;)
W pół roku da się, ale trzeba mieć pozamawiane ekipy i szczęście do wykonania. Na pewno warto (lista zawsze będzie niekompletna ;/):
-1 dokładnie przemyśleć elektrykę (miejsca wyprowadzeń, przełączników itp);
- 2co do cm ustalić miejsca wyprowadzeń wody (biorąc pod uwagę wymiary białego montażu, grubości płytek, wysokości wylewek - najtrudniej, wielkości kabiny prysznicowej itd.);
- 3przewidzieć możliwość uszkodzenia przez kolejne ekipy przewodów w ścianach (elektryk radził sprawdzać drożność kabli po każdej ekipie);
-4 fotki, fotki i jeszcze raz fotki wszelkich instalacji które potem znikają pod tynkiem/wylewkami;
- 5 brać pod uwagę REALNĄ grubość wylewek, a nie abstrakcyjne projektowe 6cm, (tyle jest realne przy IDEALNIE równych i poziomych chudziaku i stropie);
- 6 bardzo dokładnie przewidzieć wysokości posadowień okien, szczególnie w kuchni przy blacie (jeśli blat ma wejść pod okno) ma to wpływ potem na wysokość zabudowy;
- 7 przewidzieć kanał wentylacyjny do okapu (konieczna wiedza co do cm o przyszłej zabudowie kuchni);
- 8 przewidzieć grube peszle na wprowadzenie do domu wszelkich mediów z zewnątrz (prądu, gazu, wody, elektryki do zasilania bramy, alarmu, pompy, oświetlenia zewnętrznego itp itd);
-9 szczególnie przypilnować jakości tynków i wylewek, mają ine kluczowe znaczenie dla dalszego wykańczania domu;
- 10 przy projektowaniu garażu dokładnie przewidzieć wielkość bramy i skonsultować wielkość otworu z przyszłymi montażystami bramy garażowej.
-...
Gonzo wielkiś jest ;-)
-1 nad elektryką myślimy intensywnie żeby zanim wejdzie ekipa mieć obmyslone co do gniazdka i włącznika gdzie co ma być
-2 hmm no z grubsza wiem ale co do cm to musze doprecyzować
-3 o matko!
-4 bezwzględnie!
-5 o tu to już musi partia rządząca pomyśleć- czyli małż
-6 tak tak to już obliczyłam- ale nie zaszkodzi sprawdzić
-7 przewidziano, wymurowano
-8 są w planach- byle nie zapomnieć
-9 taaa łatwo powiedzieć- przypilnować ;)
-10 zapamiętać!

Wielkie dzięki!! Czekam na jeszcze!

orko
10-12-2009, 10:48
Rozumiem, że jest "parcie czasowe". Jak ktoś się spręży i ma dobrych wykonawców i kasę to w rok wybuduje i zamieszka.
A jak kaska się skończy zanim dom ukończymy, to resztę można robić długo coraz dłużej.

ngel
10-12-2009, 10:51
Rozumiem, że jest "parcie czasowe". Jak ktoś się spręży i ma dobrych wykonawców i kasę to w rok wybuduje i zamieszka.
A jak kaska się skończy zanim dom ukończymy, to resztę można robić długo coraz dłużej. oczywiście że tak- ale mnie chodzi o mniej więcej określenie czasowe ile co trwa? Wiadomo, że jak kasy braknie to może reszta nie powstać nigdy- tfu tfu

Rom-Kon
10-12-2009, 11:42
...podam przykład z mojego podwórka... poddasze... identyczne metry... przy jednym stawka 35zl/m2 a przy drugim 55zl/m2... pierwsze poddasze robią w 3 tygodnie a drugie 2 miesiące... i teraz małe pytanie - dlaczego? :wink:


...podpowiedź: za 35zl/m2 to trzeba ostro "gibać" by na tym jakoś wyjść... ci za 55zl/m2 mogą sobie pofolgować :lol:

... czyli im niższa stawka tym szybsza robota! :lol: :lol: :lol:



...przyjemnego rozmyślania nad tym problemem :wink:

M@riusz_Radom
10-12-2009, 12:01
Powiem tak - nie da się tego jednoznacznie określić ( ile to trwa ) ale bierz poprawkę, że jak coś zamierzasz zrobić po wprowadzeniu się, to zakładany okres czasu pomnóż x2 albo i x3 a i x4 nie będzie przesadzone ...

gonzo93
10-12-2009, 12:21
Co do kabli w ścianie to można nawet gościom rysować na ścianie przebiegi kabli a i tak czasem jest to nieskuteczne.

freetask
10-12-2009, 12:57
weź pod uwagę, że te czasy są mocno zależne od "sprężu" ekipy i drobnych szczegółów, które są charakterystyczne dla Twojego domku, np. elektryka w moim domku i sąsiada (takie same, podobna liczba punktów) -a rozdzielka - u mnie 34 obwody, u sąsiada niecałe 20, czy muszą bruzdować? jeśli ściany nierówne to może i tak tyle tynku nałożą, że nie trzeba bruzdować?
u mnie:
wylewki 1 dzien - 150m
tynki - 1 -2 tygodnie (gipsowe)
okna - 1 dzień
woda -1 dzień
kominek - tydzień
elektryka - 2 - 3 tygodnie
poddasze + łazienka, schody - 1 miesiąc

te czasy to oczywiście, samego bywania ekipy, wtedy kiedy ekipa już wejdzie, zgrać to tak aby ekipy jedna za drugą wchodziła - trudno, miałem kilku niesolidnych - wiadomo opóźnienia, miałem solidnych - też mieli obsuwy, właśnie dlatego,że byli solidni - i musieli najpierw solidnie dokończyć aby przyjśc do mnie, trudno tak dokładnie określić, że robota potrwa dokładnie 23 dni, czasem wyjdą jakieś kwiatki i się przeciąga... no ale poodzenia w planowaniu i wykonaniu :-)