PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuje obraz pewnej działki - Zdjecia satelitarne.



Łukasz789
10-12-2009, 09:49
Witam szanownych forumowiczów nie wiem czy w dobrym miejscu jeśli nie to proszę o przeniesienie, pisze do Was z zapytaniem następującym jak sprawdzić wielkość, rozmiary działki itp. Chodzi o to ,ze ojciec ma otrzymać 1/2 działki która leży obok jego domu rodzinnego za zrzeczenie się jego , spraw byłaby prosta ale ma w ciemno wybierać którą część chce i tu jest problem a my tak nie chcemy , jego brat i matka powiedzieli mu ,ze nie otrzyma żadnych mapek itp. dopóki się nie zdecyduje.Ktoś doradził mi ,żeby skorzystać ( choć jest to bardzo prowizoryczne) z mapek satelitarnych ale nie znam strony internetowej na której są one. Dlatego piszę do Was jak coś takiego rozwiązać. Nie byliśmy w urzędzie ale jeśli ojciec nie jest tam ani zameldowany ani nic na razie do niego tam nie należny to raczej nie otrzyma mapek.

tomkwas
10-12-2009, 10:41
Zdjęcia, chyba lotnicze, z zaznaczonymi działkami ( przy odpowiednim zbliżeniu ).
Zdaje się że można szukać po numerach działek, ale nie pamiętam dokładnie:
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/

m.k.k
10-12-2009, 11:08
Mapki powinien otrzymać z urzędu bez kłopotu, choć oczywiście za stosowną opłatą. Na mapce, którą ja dostałem są działki sąsiadów, podobnie sąsiedzi dostali z moją. Do ksiąg wieczystych też jest wgląd publiczny.
Ale w necie najlepiej na adres powyżej, choć nie cały kraj ma podział na działki

Łukasz789
10-12-2009, 11:25
Rozumiem już oglądam właśnie ja trochę nie mogę sobie poradzić z wymierzeniem wielkości działek. Mam pytanie gdym ja poszedł czyli w sumie nie związany ze sprawa spadkowa i poprosił o te mapki wydaliby mi je??

tomkwas
10-12-2009, 11:41
Powinni wydać.

m.k.k
11-12-2009, 08:36
Chodzi o to ,ze ojciec ma otrzymać 1/2 działki która leży obok jego domu rodzinnego za zrzeczenie się jego , spraw byłaby prosta ale ma w ciemno wybierać którą część chce i tu jest problem a my tak nie chcemy , jego brat i matka powiedzieli mu ,ze nie otrzyma żadnych mapek itp. dopóki się nie zdecyduje.

Masz świadomość, że "zdecyduje" staje się wiążące prawnie dopiero w chwili podpisania aktu notarialnego, a wcześniej to takie, z całym szacunkiem, rodzinne ble ble gadanie. Jeśli rodzina robi jakieś problemy nawet tak prymitywne, że nie chce udostępnić mapek, to po prostu ojciec może nie podpisać aktu notarialnego i pozostanie stan dotychczasowy. Rodzina musi przeprowadzić podział geodezyjny działki i za niego zapłacić. Jeśli przeprowadzi go bez porozumienia z Twoim ojcem, on nie musi zaakceptować tak wyznaczonej działki. Rozumiem, że chodzi o polubowne załatwienie sprawy, więc raczej nie chcecie iść na noże, ale też nie chodzi o to, by pozwolić dalszej rodzinie na wszystko.
A jeśli faktycznie są jakieś tarcia, to tym bardziej powinieneś uważać. Na przykład sprawdź w urzędzie, jakie warunki musi spełniać działka aby można było ją zabudować (powierzchnia, szerokość, linia zabudowy itp.).
Założyłem milcząco że rozmawiamy o działce budowlanej, a nie wielohektarowym polu ziemniaków
:D

Łukasz789
11-12-2009, 09:11
Rozmawiam o tylko ok. 14 arowej (7a dla nas) w ścisłym centrum Krakowa. Bardzo dziękuje za pomoc.Czy takie informacje o trzymam w ciągu jednego dnia np. w urzędzie miasta??

m.k.k
11-12-2009, 11:21
Wydaje mi się, niezbyt dobrze pamiętam, bo załatwiałem dawno i wiele rzeczy w krótkim czasie, ale że za takie rzeczy odpowiada powiat. Wejdź na strony urzędu miasta, tam powinieneś znaleźć jakieś informacje o ewidencji gruntów. I jakiś adres, telefon, godziny otwarcia. Nie wiem, czy od ręki, to zależy od konkretnego urzędu, a często i od urzędnika (czy mu się chce ruszyć po jeden papier, czy poczeka aż będzie miał trzy do przeniesienia). Pogadaj z Krakusami, którzy znają ten urząd.

kar_ma
11-12-2009, 18:41
Jako osoba często odwiedzająca wydział geodezji urzędu miasta Krakowa powiem, że taką mapkę dostaniesz od ręki w urzędzie na ul. Grunwaldzkiej, nie musisz być właścicielem - koszt to 9 zł za arkusz A4 (powinno się zmieścić). Możesz również otrzymać odpłatnie skrócony wypis z rejestru gruntów bez danych osobowych, na którym będzie podana dokładna powierzchnia działki oraz nr księgi wieczystej - koszt takiego wypisu to 3,60 zł.

Sprawę załatwisz na miejscu.

Łukasz789
11-12-2009, 20:24
Aha dziękuje za pomoc co do powierzchni to nie jest to aż takie proste bo powierzchnia działki to cala powierzchnia z domem i ogrodem a chodzi nam tylko o powierzchnie ogrodu a to udzielić nie będzie proste.

pjr
11-12-2009, 21:31
Znając numer i adres działki bez problemu otrzymasz mapę ewidencyjną w geodezji urzędu miasta (ktoś wyżej podał adres). Na niej możesz sobie zaprojektować podział działki. Natomiast jeżeli ojciec ma część działki wybierać w ciemno to warto uzyskać następujace informacje:
1. Na mapie zasadniczej sprawdzić co jest pod ziemią (ważne szczególnie w centrum miasta) albowiem mogą pod ziemią mogą być np. rury, kable energetycznie itp. Na nich się nie wybudujesz. Mapa zasadnicza jest trochę droższa.
2. Wypis z rejestru gruntów opisujący powierzchnie, przeznaczenie, dane osobowe właściciela również uzyskasz w tej samej geodezji ale po wykazaniu swojego interesu prawnego (ochrona danych osobowych).
3. Przeznaczenie działki w planie zagospodarowania przestrzennego. Te informacje uzyskasz w wydziale architektury urzędu miasta. Są to ważne informacje bo może być tak, że część działki może być przeznaczona pod zabudowę (ważne jaką) natomiast inna część np. pod tereny zieleni do zachowania. Wtedy ojciec będzie miał trawniczek do koszenia.
4. Warto też popatrzeć na sąsiedztwo (po prostu zróbcie sobie wycieczkę) albowiem jedna część może przylegać do posesji uciążliwego sąsiada (nie przypuszczam by w centrum Krakowa byłby gnojownik przy płocie ale np. warsztat samochodowy lub kotłownia jest możliwa). Może na tej działce być zabytkowa studnia, altanka, drzewo będące pomnikiem przyrody. Takie drobiazgi zdecydowanie obniżają wartość nieuchomości.

ppred
13-12-2009, 12:19
Może spróbuj na początek tutaj:
http://planowanie.um.krakow.pl/bppzoom/index.php
pozdrawiam,
pp