PDA

Zobacz pełną wersję : Czym usunąć fugę z gresu szkliwionego?



fallen
11-12-2009, 13:38
Witam!
W kuchni mam polożony gres szkliwiony Paradyż Arkesia Beige (poler). Do tego fugi w kolorze grafitowym.

Po zdjeciu folii z podłóg po malowaniu mieszkania zauważyłem, że w kilku miejscach zostaly matowe smugi na plytkach - akurat na srodku kuchni.

Czym to usunać? Czy mozecie polecic jakis dobry srodek albo domowy sposob, ktory nie uszkodzi plytek (nie byly impregnowane).
Pozdrawiam!
R

Browar
11-12-2009, 13:51
A jaka to fuga? Bo jak akrylowa.... to trochę lipa :roll:

fallen
11-12-2009, 14:17
Nie pamietam:)

Niebesko-biale worki (na pewno NIE Mapei). Jak wroce do domu to zobacze i napisze. A w miedzyczasie - jesli nie akrylowa, to czym usuwac?
R

hojnorek
11-12-2009, 14:34
nie chcę Cię martwić, ale....
kupiłem tego paradyża:
arkesja beige i arkesja grys
nie wiem jak długo kartony w hurtowni były narażone na działanie wody, ale faktem jest że kartony były rozmoknięta a płytki odbarwione od kartonów. towaru nie odebrałem, bo magazynier nie był w stanie doczyścić płytek. poszły do reklamacji.

jeśli coś zaradzisz to proszę o info na forum. będę wdzięczny za informacje jak to czyścić, bo ja na razie jestem załamany :( nie po to decydowałem się na kafle żeby teraz chuchać na nie bardziej niż na papierowe panele :(

fallen
11-12-2009, 14:40
Moje plytki sa ok, przed polozeniem i fugowaniem kladlismy je tak, zeby dopasowac w miare wzor piasku, wiec kazda byla ogladana w miare dokladnie i zadnych odbarwien nie bylo.

Ktos radzil, zeby wziac 1 plytke luzem i pojsc do kamieniarza po odpowiedni srodek czyszczacy...
R

hojnorek
11-12-2009, 14:50
próbowałem napisać że być może fuga zafarbowała płytkę... i "po ptokach"
ale jeśli da się to doczyścić to poproszę o nazwę środka

M K
11-12-2009, 15:55
Nie pamietam:)

Niebesko-biale worki (na pewno NIE Mapei). Jak wroce do domu to zobacze i napisze. A w miedzyczasie - jesli nie akrylowa, to czym usuwac?
R

W sklepach są środki na bazie kwasu, przeznaczone do usuwania z płytek, zabrudzeń fugą i różnymi zaprawami.
Miałem płytki mocno pobrudzone fugą przez wykonawcę, udało mi się to usunąć środkiem firmy Atlas o nazwie SZOP. W zależności od wielkości zabrudzeń stosuje się go w postaci nierozcieńczonej oraz rozcieńczonej.

Browar
11-12-2009, 18:18
A jaka to fuga? Bo jak akrylowa.... to trochę lipa :roll:

oo fuck... właśnie zauwazyłem co napisałem :oops: cały dzień w robocie "z klejem akrylowym" i prosze... myślałem epoksydowa a napisałem akrylowa. :x Przęmęczenie już chyba przy piąteczku...

co do zwykłej fugi na bazie cementu to był niedawno taki temacik:

http://forum.muratordom.pl/usuwanie-nadmiaru-fugi-jak,t173685.htm?

vadiol
11-12-2009, 20:19
Czym to usunać? Czy mozecie polecic jakis dobry srodek albo domowy sposob, ktory nie uszkodzi plytek (nie byly impregnowane).
Pozdrawiam!
R

Uzyj Mapei Keranet . Do nabycia w Praktikerze , Castoramie , OBI . Kosztuje ok. 15PLN . Nie niszczy plytek .

fallen
15-03-2010, 12:36
OK, zakupiłem Mapei Keranet i powiem tyle - rewelacja! :)
Mam żółty piaskowy gres szkliwiony, po położeniu grafitowych fug trochę ich na płytkach zostało (rozmazanego po wycieraniu nadmiaru fugi). Myślałem, że już tego nie doczyszczę (leżało naprawdę dłuuugo), a tu niespodzianka! Wystarczy Keranet + gąbka i kilkanaście ruchów ręką (po wszystkim trzeba na mokro umyć płytki).

Już zapomniałem, że te płytki są takie żółte! :))))))))))