PDA

Zobacz pełną wersję : Kubatura a ogrzewanie



tomaszrr
13-12-2009, 16:56
Witam,
jestem właśnie na etapie wyboru projektu i zastanawia mnie jakie znaczenie ma wielkość kubatury do ogrzewania.

Otóż mam upatrzone dwa projekty - jeden ma kubaturę 470, a drugi ten który mi się bardziej podoba 650.

Powierzchnię użytkową mają podobną, więc nie wiem skąd ta różnica

Czy różnica w kosztach ogrzewania domu z kubaturą 650 będzie bardzo duża w stosunku do tej co ma 470?

edde
13-12-2009, 17:20
jeżeli powierzchnia jest podobna to różnica bierze się jedynie z wysokości pomieszczeń, zakładając ze oba projekty (pewnie gotowe) są z jednej pracowni i tak samo liczona jest kubatura i powierzchnie, bo często jest tak, ze różne firmy czy architekci podają to wg różnych norm, wtedy nie bardzo się da to tak na szybkiego porównać

pluszku
13-12-2009, 17:53
Niektore projekty sa "podrasowane" by wykazac mniej m2 niż mają poprzez niewliczanie do powierzchni uzytkowej pewnych pomieszczen ktore inne projekty wliczaja. Mam dom o powierzchni użytkowej 105 m2 i kubaturze 440 m3. Czy z tego wynika, ze srednia wysokosc pomieszczen w moim domu to 4 metry?

jajmar
13-12-2009, 18:19
Jest jeszcze jedna kwestia kubatura budyniku często nie jest taka sama jak kubatura pomieszczeń ogrzewanych.

mariankossy
13-12-2009, 18:22
Witam,
jestem właśnie na etapie wyboru projektu i zastanawia mnie jakie znaczenie ma wielkość kubatury do ogrzewania.

Otóż mam upatrzone dwa projekty - jeden ma kubaturę 470, a drugi ten który mi się bardziej podoba 650.

Powierzchnię użytkową mają podobną, więc nie wiem skąd ta różnica

Czy różnica w kosztach ogrzewania domu z kubaturą 650 będzie bardzo duża w stosunku do tej co ma 470?

1,383 : 1,000 TAKI STOSUNEK KOSZTÓW

czyli o prawie 40% wiecej zapłacisz za ogrzanie większej kubatury przyjmując takie same zapotrzebowanie na energię dla 1 m3 pomieszczeń.

jfilemonowicz
13-12-2009, 19:52
Niektore projekty sa "podrasowane" by wykazac mniej m2 niż mają poprzez niewliczanie do powierzchni uzytkowej pewnych pomieszczen ktore inne projekty wliczaja. Mam dom o powierzchni użytkowej 105 m2 i kubaturze 440 m3. Czy z tego wynika, ze srednia wysokosc pomieszczen w moim domu to 4 metry?

a nie ma Pan np. poddasza nieużytkowego?

jfilemonowicz
13-12-2009, 19:54
Nie da się porównać kosztów ogrzewania na podstawie jedynie kubatury. Tzn teoretycznie się da, ale przy założeniu, że pozostałe elementy takie jak ilość i wielkość okien, a także ich późniejsze rozmieszczenie względem stron świata oraz materiał na przegrody zewnętrzne będą takie same.

yarpenowski
14-12-2009, 09:18
O proszę, temat, który mnie również interesuje. Jestem cały czas na etapie wyboru projektu, więc czas akuratny.

Dotychczas prowadzi u nas projekt http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w4912.html. To co mnie w nim niepokoi to właśnie kubatura - a konkretniej koszt jej ogrzania. W tym projekcie to troszkę ponad 900m3.

Przeglądając projekty znalazłem tez sporo domków z poddaszem użytkowym o podobnej powierzchni użytkowej/zabudowy z kubaturą w granicach ~600.

Nie mam tu pewnie wystarczających informacji czy kubatura dla tych projektów jest liczona podobnie - czy wliczane są wszystkie pomieszczenia itp. Prawdopodobnie kąt nachylenia dachu też robi swoje - im większy tym większa kubaturą - także ta 'prawdopodobnie-niewykorzystana' nad poddaszem użytkowym.

Zastanawiam się właśnie czy nie szukać jednak czegoś z mniejszą kubatura (z nadzieją na minimalizowanie kosztów przyszłego użytkowania) - chociaż z drugiej strony - odmawiając sobie tak wszystkiego człowiek pozbawia się późniejszej radości z użytkowania domu, który chciał na rzecz chłodnej kalkulacji. Pytanie jaki to zysk.

Barbossa
14-12-2009, 09:31
skoro zapotrzebowanie na ciepło jest wyliczane na podstawie KUBATURY, to chyba jasne, że to ona się liczy, nie jakieś tam pu. pum, pc brt i nt
nie ma kubatury liczonej od w/w parametrów powierzchni
jest jedna kubatura i tą przyjmuje się do obliczeń

sSiwy12
14-12-2009, 09:51
Takie wyjaśnienie.

Z reguły w projektach podawana jest kubatura brutto – a ta nijak ma się do „ogrzewania”.

Do celów „grzewczych” potrzebna jest kubatura netto, ale ta raczej nie jest podawana i należy ja wyliczyć.
Najprościej powierzchnia ogrzewana x wysokość pomieszczeń.

W zasadzie można przyjąć definicję zgodną z PN-ISO 9836


Kubatura brutto
Kubatura brutto budynku obliczana jest jako objętość przestrzeni utworzonej przez powierzchnie zewnętrzne elementów ograniczających.
a) wlicza się kubaturę przejść, prześwitów i przejazdów bramowych, poddaszy nieużytkowych oraz takich zewnętrznych, przekrytych części budynku jak: loggie, podcienia, ganki, krużganki, werandy, a także kubaturę balkonów i tarasów, mierzoną do wysokości balustrady,
b) nie wlicza się ław i stóp fundamentowych, kanałów i studzienek instalacyjnych, studzienek przy oknach piwnicznych, zewnętrznych schodów, ramp i pochylni, gzymsów, daszków i osłon oraz kominów i attyk ponad płaszczyzną dachu

Kubatura netto
Kubatura netto budynku jest obliczana jako objętość utworzona przez powierzchnie wewnętrzne elementów ograniczających.

yarpenowski
14-12-2009, 10:01
Generalnie tak, ale wydaje mi się, że zapotrzebowanie na ciepło liczone jest nie tylko na podstawie kubatury (a przynajmniej taka mam nadzieję, bo wtedy bryła budynku, rozmieszczenie okien w projekcie i parę innych rzeczy nie miałby większego znaczenia ;) - zakładając podobną technologię budowy.

Mam jeszcze taką nadzieję (tak, wiem, że to matka głupich), że choć projekt mówi o ~900 m3 kubatury to tak naprawdę ocieplając strop poddasza można zmniejszyć tą kubaturę, którą chcę/muszę ogrzewać (tą na stryszku na poddaszu niekoniecznie chcę).


Z reguły w projektach podawana jest kubatura brutto – a ta nijak ma się do „ogrzewania”.

I taką też mam nadzieję. Nie za dużo tej nadziei na sam start ? :)

sSiwy12
14-12-2009, 10:11
I taką też mam nadzieję. Nie za dużo tej nadziei na sam start ? :)

Analizujac ten projekt, to kubatura netto wynosi mniej niż 500m3

Barbossa
14-12-2009, 10:16
no tak
dla zaoptrzebowania na ciepło liczy się kubaturę netto, a o tym mówi już sam algorytm obliczania,
moim zdaniem taka powinna być podawana przy projektach
a jest podawana brutto? przecież ta niczemu nie służy
zresztą podana netto też nic nie da, bo w zależności od pomieszczeń przyjmuje się róznicę temp przy przegrodach, a ta wiadomo, nie jest jednakowa dla każdego pomieszczenia
po/może tylko w ewentualnym szacunku, ale tego też nie jestem pewien :roll:

sSiwy12
14-12-2009, 10:32
Jest jeszcze gorzej. :lol:

W zasadzie kubatura brutto jest potrzebna tylko dla celów statystycznych.

Kubatura netto, w zasadzie do wyliczeń (starych, bo już nie liczy się z „krotności”, choć niektóre programy tak jeszcze liczą) wentylacji, oraz niektórej „sprawozdawczości”

Teoretycznie jest jeszcze jedna kubatura, przyjmowana do obliczeń „zapotrzebowania cieplnego”, obliczana z zewnętrznych wymiarów przegród.

Logika nakazuje liczenie dla potrzeb grzewczych (jeśli jest to konieczne) w oparciu o kubaturę netto.
Moim skromnym zdaniem „kubatura” może mieć znaczenie, tylko przy wyliczeniach „grzewczych” dla pomieszczeń (obiektów) wysokich np. ponad 3m.

phans
14-12-2009, 10:41
Czy różnica w kosztach ogrzewania domu z kubaturą 650 będzie bardzo duża w stosunku do tej co ma 470?
Może być większa ale nie musi.
Na stronach przy opisie projektów mogliby podawać wart. zapotrzebowania na moc cieplną budynku z podaniem dla której strefy te obliczenia wykonali. Wtedy można by jakoś to porównać ile teoretycznie będzie kosztowało ogrzewanie domu. Kupując projekt gotowy taka wart. w dokumentacji jest więc wystarczyłoby ją tylko podać na stronie www.

sSiwy12
14-12-2009, 10:59
Zawsze większa kubatura = wyższe koszty ogrzewania (dla takich samych warunków brzegowych).

Moc, w tym przypadku, szczytowa, obliczana jest dla warunków -20/+20 (ściślej rzecz ujmując do najniższej temperatury na danym terenie) i „służy” do obliczenia mocy urządzeń grzewczych. Nie ma to związku z zapotrzebowaniem energetycznym (cieplnym) budynku.

Zapotrzebowanie energetyczne (cieplne) wylicza się na podstawie średniej temperatury w okresie grzewczym, jaka panuje na danym terenie i nie ma nic wspólnego z mocą zainstalowanych urządzeń.