PDA

Zobacz pełną wersję : Podmokła działka



Bart30
16-12-2009, 19:09
Czy ktoś z forumowiczów ma taką? Prosiłbym o pomoc w doborze odpowiedniego drzewa na taki teren. Większość działki mam podniesioną, dom posiada opaskę więc się o wilgoć nie martwię natomiast na tyle działki, przy granicy często stoii woda. Włąsciwie przez większą część roku, no może poza latem. Czy olcha byłaby dobrym rozwiązaniem? Widziałęm w Holandii coś w rodzaju żywopłotów wysokich na jakieś 3-4 m. Po za tym, jak już takie drzewka sadzić, w iakich odległościach od siebie. Nie mam jeszcze do końca dzaiłki ogrodzonej, więc lepiej stworzyć "płot żywy" w granicy działki, czy może sadzić je tak, aby płot powstał póżniej?

retrofood
16-12-2009, 19:18
olcha rośnie bardzo dobrze na terenie podmokłym i rośnie bardzo szybko. Sadzić gęsto, potem mozna przeciąć, a i tak się rozrośnie. Po 10 latach będzie już las, że ho ho!

16-12-2009, 19:21
j.w.
sadź gęsto /później przytniesz/
gatunki - wierzba i jesion wg mnie bardziej pochłona wode
.choć olcha jest równiez "wodolubna"

freetask
16-12-2009, 19:43
a może cypryśnik błotny? Tylko jeśli masz bardzo mokro to może z ziemi powyłazić i możesz mieć problem z koszeniem :-D

perm
17-12-2009, 05:48
Wierzba gęsto sadzona. Można ciąć jak żywopłot, i tak odrasta i to szybko.

Bart30
17-12-2009, 07:22
Dzięki :D O cypryśniku też słyszałem, czytałem;) Wsumie gatunki te pobierają wodę z gruntu w okresie wegetacji. Czy oznacza to, że zimą problem pozostanie? A może system korzeni spowoduje, że wilgoć się nie utrzyma? I pytanie za 100 punktów...jechać do lasu po sadzonki (nielegalne), czy kupować? Okolice Koszalina. Pozdro

17-12-2009, 07:45
...Czy oznacza to, że zimą problem pozostanie?
...
pozostaje

...
jechać do lasu po sadzonki (nielegalne), czy kupować?


to zależy na jaki gatunek sie decydujesz
bo watpie czy sadzonki cyprysika nakopiesz w lesie
a wierzbe rozmnaza sie całkiem prosto /nie muszisz kopac w lesie/

KrzysztofLis2
17-12-2009, 09:56
Wierzba gęsto sadzona. Można ciąć jak żywopłot, i tak odrasta i to szybko.
I jeszcze można sobie świetne źródło biomasy do palenia w kominku zorganizować. :D

Guzu
17-12-2009, 11:38
I pytanie za 100 punktów...jechać do lasu po sadzonki (nielegalne), czy kupować?


Jedź do najbliższego leśniczego i spytaj się o szkółkę. Kupisz tanio i każdą ilość.
Ja tak zrobiłem w zeszłym roku, prosto ze szkółki od leśniczego, daglezje i modrzewie o wysokość ok60cm. Za ok 60 szt zaplaciłem 100zl czyli taniocha:)

Bart30
17-12-2009, 17:54
Olcha??Guzu, jakoś nie wydaje mnie się, żeby takowa szkółka była :lol: Modrzew,daglezja itp zgoda, ale wierzba?? :roll: Olcha??

Elfir
17-12-2009, 18:39
Jest piękna olcha w odmianie Imperialis.
A poza tym:
cypryśnik,
metasekwoja
żywotnik zachodni i olbrzymi na mniej mokrych
choina kanadyjska
swierk sitkajski
klon jesionolistny, czerwony, srebrzysty
brzoza omszona (błotna)
grujecznik japoński
dereń biały, świdwa, rozłogowy
trzmielina europejska
jesion wyniosły
ambrowiec balsamiczny
błotnia (klęża) leśna
topola czarna,
czeremchy,
skrzydłoorzech
dab błotny
wiekszośc wierzb
Lilak węgierski (Josiki)
kalina koralowa
Tawuła wierzbolistna i nibywierzbolistna

AManys
18-12-2009, 07:13
Możesz jechać do lasu, ale spotkaj się tam z leśniczym. 2 lata temu chciałem kupić 100 sadzonek sosny czarnej. W ogrodniczym zaproponowali po 4 zł za sztukę. Leśniczy sprzedał mi po 50 gr (kwota z cennika nadleśnictwa).

Osiem razy taniej - "wydaje" mi się - że się chyba opłaciło - zwłaszcza, że bez emocji związanej "legalnym" zaborem cudzej własności z lasu.

Pozdr.

Barbossa
18-12-2009, 08:07
no to Panowie, co w drugą stronę, sucho jak pieprz, ale nie piach
co by rosło szybko? jakie drzewka warto sadzić, bo mi się stary drzewostan na ranczo wykrusza :-?

Guzu
18-12-2009, 09:15
Olcha??Guzu, jakoś nie wydaje mnie się, żeby takowa szkółka była Modrzew,daglezja itp zgoda, ale wierzba?? Olcha??


Oczywiście, że są takowe szkółki, a myślisz, ze skąd oni biorą materiał do zalesień bo na pewno nie chodzą po lesie z łopatą i wykopują samosiejki wierzby i olchy.
Może niekoniecznie w Twojej okolicy jest taka szkółka, a jak nie ma, to polecam Ci daglezje tez znakomicie rosną na mokrym. Mam je posadzone wzdłuż rowu i rosną jak szalone, a w przyszłości nie będzie problemu ze spadającymi liśćmi.

18-12-2009, 09:26
no to Panowie, co w drugą stronę, sucho jak pieprz, ale nie piach ...
sosna, jałowiec, akacja, orzech

Elfir
18-12-2009, 16:30
brzoza, klon jesionolistny, świerk kłujący, jodła jednobarwna i nie akacja tylko robinia akacjowa lub grochodrzew ;)

Mirek_Lewandowski
18-12-2009, 16:37
Hmmm :D
http://images36.fotosik.pl/126/eeaca52cb96e23e6med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Bart30
18-12-2009, 17:13
O rany Elfir, nie spodziewałem się tylu gatunków :D Super, biorę się do graficznego googla i pooglądam!

Barbossa
18-12-2009, 17:47
no to Panowie, co w drugą stronę, sucho jak pieprz, ale nie piach ...
sosna, jałowiec, akacja, orzech
no nie ...
że orzech
no chyba, że inny niż myślę :-?

Elfir
18-12-2009, 18:46
O rany Elfir, nie spodziewałem się tylu gatunków :D Super, biorę się do graficznego googla i pooglądam!

Jeszcze:
klon polny
bożodrzew
jesion mannowy i pensylwański
glediczja (iglicznia)
morwa biała
topola Simona, osika, biała
grusza wierzbolistna, polna, drobnoowockowa
dąb czerwony
sumak octowiec
jarząby o srebrzystych liściach (np. szwedzki)

a to tylko drzewa, bo krzewów jest jeszcze więcej.