PDA

Zobacz pełną wersję : problem z indukcją



neomaniak
18-12-2009, 09:11
Witam,

mam taki problem:
miesiąc temu dostałem w prezecie plyte indukcyjna ID4R :D Mastercooka,pierwszy raz mam doczynienia z taka płyta,zawsze był gaz,płyta fajna prosta w obsłudze ale... :(
zauważyłem że jak ustawię dwa naczynia w rzędzie (garczek z przodu i z tyłu) po prawej czy z lewej stronie nie mam znaczenia i ustawiam np poziom 7 na dolnym a na górnym polu 4 to słysze jak płyta przełącza się miedzy polami raz górne raz dolne,podgrzewa i zaraz sie przełącza co automatycznie wydłuza czas gotowania :( i czy to jest normalne działanie???

Zadzwoniłem na infolinie i pani poinformowała mnie że raczej to jest nie prawidłowe działanie płyty i wezwałem serwis.
Pan ze serwisu stwierdził że jeszcze nie miał doczynienia z taką płytą :-? i podejżewa że to może być coś ze sterownikiem płyty,ale jeszcze musi sciągnąć jakąś dokumentacje i się odezwie.

Po dwóch tygodniach dzwoni i mówi że to jest działanie normalne co mnie zdziwiło bo przedtem mówił co innego?
Więc zadzwoniłem jeszcze raz na infolinie i inna już pani poinformowała mnie że to jest normalne działanie płyty i najlepiej gotowac jest jeden gar z lewej a drugi z prawej :o
Czyli jak gotuje ziemniaczki i smaże kotleta to juz wiecej nic nie mogae postawic bo zaczyna przeskakiwać pole :cry: !!!!

Prosze o jakaś informacje czy ktos już miał taki sam problem!!!???

Pozdrawiam!

arturromarr
18-12-2009, 09:57
To powiedz im, że taka informacja powinna być na półce przy produkcie, bo w tym układzie to zostałaś oszukana. Człowiek nie kupuje płyty cztero-palnikowej, żeby dwóch garnków używać.
Zwyczajnie próbują cie zbyć, reklamuj i żądaj usunięcia usterki.

neomaniak
18-12-2009, 10:37
jakby byla taka informacja to raczej darowałbym sobie zakup takiej płyty wolałbym dolozyc i kupic taka na ktorej mozna gotowac normalnie bez przelaczania sie miedzy polami tylko kto mi powie bo napewno nie sprzedawca bo raczej nie ma takiej wiedzy??!!

neomaniak
18-12-2009, 10:41
nawet w instrukcji nie ma opisanego takiego dzialania
informacja jest ze nie mozna nastawic max mocy na dwoch polach po tej samej stronie bo automatycznie jedno pole zostanie zredukowane do nizszego poziomu ale nic o przeskakiwaniu

neomaniak
18-12-2009, 15:09
dzis zadzwonilem na infolinie i kolejna pani poinformowala mnie ze to raczej jest nie prawidlowe dzialanie plyty :-?
poprosu idzie dostac k...
za kazdym razem inna gadka
kazala pisac maila i czekac na odp?
ciekawe?

revalidon
18-12-2009, 15:33
Może być to jednak prawidłowe działanie płyty zważywszy na to jak działa płyta indukcyjna... Otóż regulacja grzania konkretnego pola polega na zmniejszaniu bądź zwiększaniu taktowania... Przykłądowo przy grzaniu na stopniu 1. "grzanie" załącza się na np. 0,1 s co sekundę, przy np. stopniu 5. na 0,5 s co sekundę itp.... Dlatego może być tak, że przy właczonych dwóch polach słyszysz coś jakby przeskakiwanie z pola na pole, a w rzeczywistosci jest to taktowanie jednego i drugiego pola... Kwestia otwartą jest tylko czy jest to zbieg okoliczności, że tak załączyłeś te dwa pola /moze ci się udać tak załączyć, że taktowanie sie pokryje, choć to mało prawdopodobne przy róznych mocach pół i różnych nastawach/. czy tez steruje tez jakoś tym sterownik urządzenia...

Tak to już płyty inducyjne mają i wszystkie mają jakieś ograniczenia... Z reguły np. nie można na wzszystkich polach grzać z maksymalną mocą....

neomaniak
18-12-2009, 15:57
czyli mowisz ze to mormalne tylko dlaczego o tym nikt nie pisze...dziwne??
przeciez to przeszkadza a wrecz utrudnia gotowanie!!!
i ogranicza swobode dzialania!!!
to poco mi az 4pola jak i tak moge w danej chwili wykozystac tylko dwa zeby wszystko chodzilo bez przeskakiwania???
normalnie rece opadaja :(

neomaniak
18-12-2009, 15:58
Ps.to przeskakuje nawet jak ustawie na dolnym 3 a na gornym 4
koszmar!!!!! :evil:

carpedijem
18-12-2009, 17:55
Płyta Candy, zakres 0-9, po jednej stronie moge mieć max 7 i 9 lub 8 i 8. Czyli jak cała płyta działa na full, to mogę mieć 4x8. To tak w największym skrócie. Przy niższych wartościach nie mam żadnego przeskakiwania.

mynia_pynia
18-12-2009, 18:51
Bez jaj?
Serio mówicie? I coś pstryka jeszcze w trakcie gotowania?
Zawału bym dostała ;) - dobrze że kupiliśmy zwykłą na prąd, bo też był pomysł na indukcje.

iwett27
18-12-2009, 20:23
My mamy plyte Samsunga i dokladnie taki sam problem. Jesli gotujemy na kilku polach jednoczesnie o roznych mocach grzania to po dłuzszej chwili jakies pole zaczyna sie wylanczac co uniemozliwia normalne gotowanie! Albo wyskakuje jakas w naszym przypadku literka informujaca o usterce tylko ze w instrukcji nie ma takiego oznaczenia i wowczas plyta sie wylancza i terzeba odczekac chwilke zanim wroci do normalnej pracy. Tylko ze u nas dzieje sie tak przy wiekszym, gotowaniu np na 3-4 polach naraz. Przy dwóch tak jak opisujesz nie ma tego problemu. Jedno tylko pole mamy takie ze przy ustawieniu na poziom 12 zaczyna takowac tzn wlancza sie i wylancza (ja tak to sobie tłumacze) a jak ustawie na 13 problem znika:) Nie wiem ale chyba bede musiala reklamowac:)

neomaniak
18-12-2009, 20:54
tylko właśnie chodzi o to że oni sami nie wiedzą???
tak jak pisałem już wczesnej na infolini raz mowia ze to nie prawidlowe dzialanie plyty a potem ze wszystko jest ok
tylko jak mam gotowac???
ku... :evil:
mam niby 4 pola a uzywac moge tylko dwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
to teraz prosze o podpowiedz do kogo moge sie zwrocic zeby im to nie przeszlo plazem!!!!

Paweł_D
04-01-2010, 09:59
czesc, tez posiadam płytę Mastercooka i tak jak napisał kolega revalidon
potwierdzam, że to jest zupełnie naturalne zjawisko. Nie bardzo rozumiem dlaczego uważasz że przeszkadza to w grzaniu? wcześniej użytkowałem zwykłą płytę ceramiczną i był dokładnie ten sam efekt - płyta załącza się i wyłącza, w zależności od nastawionej mocy przerwy między załączeniami są po prostu krótsze.
Jeśli denerwuje Cię taki efekt polecam używanie naczyń o grubym dnie które będzie kumulować dobrze ciepło, wtedy pomimo tego że płyta akurat nie grzeje to co jest w środku nadal wrze.

Iwa_P
04-01-2010, 10:25
od 5 lat korzystam z plyt indukcyjnych, poprzednio z firmy MORA, a w nowym domu z WHIRLPOOL czesto korzystam z czterech pol jednoczesnie. Nie wyobrazam sobie, by parametry gotowania zmienily sie bez mojej wiedzy i nigdy nie spotkalam sie bym nie mogla korzystac z pol, ktore akurat chce wykorzystac pojedynczo czy wszystkie jednoczesnie.
Nie dziwie sie, ze bulwersuje Cie taka sytuacja. Reklamuj do skutku.
Plyta indukacyjna powinna zachowywac sie tak samo jak kazda inna plyta grzewcza, tj. ma gotowac kiedy uzytkownik chce i nie ma prawa sama decydowac czy bedzie korzystal z tego czy innego polka.
Jakas paranoja!
No chyba, ze nie zrozumialam do konca o co chodzi?

Iwa_P
04-01-2010, 10:29
Bez jaj?
Serio mówicie? I coś pstryka jeszcze w trakcie gotowania?
Zawału bym dostała ;) - dobrze że kupiliśmy zwykłą na prąd, bo też był pomysł na indukcje.



-------------------------
indukcja jest znakomita i pragne zauwazyc, ze tez na prad;)

Iwa_P
04-01-2010, 10:33
Płyta Candy, zakres 0-9, po jednej stronie moge mieć max 7 i 9 lub 8 i 8. Czyli jak cała płyta działa na full, to mogę mieć 4x8. To tak w największym skrócie. Przy niższych wartościach nie mam żadnego przeskakiwania.

-----------------------

Moja plyta indukcujna Whirpool ma cztery pola max 9 przy czym jedno dodatkowo BOOSTER.

revalidon
04-01-2010, 10:43
Moja plyta indukcujna Whirpool ma cztery pola max 9 przy czym jedno dodatkowo BOOSTER.

A dlaczego nie na czterech polach jest Booster..? Ano widzisz taka jest "uroda" indukcji, że ciagnie duzo pradu i jakieś ograniczenia musza być...

Łukasz_K
04-01-2010, 11:50
Też mamy płytę Mastercooka i nie ma takich dziwnych problemów (mamy IDE64 ZS)
neomaniak - masz płytę podłączoną pod siłę czy pod 230V?? Bo może w tym tkwi problem - brak wystarczającej mocy??
Jak trzeba będzie to znajdę, ale w instrukcji jest napisane aby gotować na przeciwległych polach, aby uniknąć przełączania sie mocy.
Poza tym czas przełączania jest nieznaczny, więc nie powinien wpływać na czas gotowania.


A dlaczego nie na czterech polach jest Booster..? Ano widzisz taka jest "uroda" indukcji, że ciągnie duzo pradu i jakieś ograniczenia musza być...
Niekoniecznie, u mnie booster jest 4 polach, choc rzeczywiście, z uwagi na moc jaką pobiera indukcja na opcji Booster, mogę używac tylko dwów pól jednoczśnie z włączonym boosterem (reszta pól automatycznie jest "obniżana).

Iwa_P
04-01-2010, 16:29
Moja plyta indukcujna Whirpool ma cztery pola max 9 przy czym jedno dodatkowo BOOSTER.

A dlaczego nie na czterech polach jest Booster..? Ano widzisz taka jest "uroda" indukcji, że ciagnie duzo pradu i jakieś ograniczenia musza być...

----------------------

To nie jest dla mnie wada:)

neomaniak
06-01-2010, 10:03
Płyte mam podłączoną do siły i jest ok sprawdzana nawet przez serwis!


Poza tym czas przełączania jest nieznaczny, więc nie powinien wpływać na czas gotowania.

nie zgadzam sie z tym poniewaz jak postawie dwa naczynia i postawie trzecie w ktorym chce cos szybko zagotowac to raczej sie nie doczekam :-?

no chyba ze na chwile wylacze jedno pole... ale to przeciez chore :( !!!

ostatnio jak rozmawialem z pania z infolini to powiedziala ze moglem sobie wybrac inna plyte np. MASTERCOOK ID64E S ze tam tego efektu przeskakiwania nie ma!

Koresponduje tez z jakis panem z [email protected] on pisze ze jest to najnowsza technologia wykorzystywana w indukcji i ze przeskakiwanie jest to normalne zjawisko i ma to zaoszczedzic energie i nie widzi potrzeby informowania klienta ze takie zjawisko wystepuje!

tylko ja jakbym wiedzial ze tak sie dzieje to raczej bym sie nie zdecydowal na ta plyte czytalem rozne fora na temat plyt indukcyjnych ale nikt nie pisal o takim dzialaniu??? :-? :(

A ja w tym zadnej oszczednosci nie widze poniewaz jak chce zagotowac 0,5 l wody uzywajac jednego pola okolo 1min. a jak mam juz trzy naczynia to nie wiem bo po 2min. rezygnuje :cry:

Koszmar!!!!

nie wiem co juz robic zostaje mi sie zwrocic chyba o pomoc do
rzecznika praw konsumenta zobacze co oni mi powiedza?

revalidon
06-01-2010, 10:39
Może do Weissa z radia zet..??

neomaniak
06-01-2010, 11:07
revalidon

Może do Weissa z radia zet..??

Bradzo smieszne :cry:

Paweł_D
06-01-2010, 13:53
Płyte mam podłączoną do siły i jest ok sprawdzana nawet przez serwis!


Poza tym czas przełączania jest nieznaczny, więc nie powinien wpływać na czas gotowania.

nie zgadzam sie z tym poniewaz jak postawie dwa naczynia i postawie trzecie w ktorym chce cos szybko zagotowac to raczej sie nie doczekam :-?

no chyba ze na chwile wylacze jedno pole... ale to przeciez chore :( !!!

ostatnio jak rozmawialem z pania z infolini to powiedziala ze moglem sobie wybrac inna plyte np. MASTERCOOK ID64E S ze tam tego efektu przeskakiwania nie ma!

Koresponduje tez z jakis panem z [email protected] on pisze ze jest to najnowsza technologia wykorzystywana w indukcji i ze przeskakiwanie jest to normalne zjawisko i ma to zaoszczedzic energie i nie widzi potrzeby informowania klienta ze takie zjawisko wystepuje!

tylko ja jakbym wiedzial ze tak sie dzieje to raczej bym sie nie zdecydowal na ta plyte czytalem rozne fora na temat plyt indukcyjnych ale nikt nie pisal o takim dzialaniu??? :-? :(

A ja w tym zadnej oszczednosci nie widze poniewaz jak chce zagotowac 0,5 l wody uzywajac jednego pola okolo 1min. a jak mam juz trzy naczynia to nie wiem bo po 2min. rezygnuje :cry:

Koszmar!!!!

nie wiem co juz robic zostaje mi sie zwrocic chyba o pomoc do
rzecznika praw konsumenta zobacze co oni mi powiedza?

nie wiem czy czytałeś moją odpowiedź ale użytkuje dokładnie tą samą płytę (ten sam model) - działa u mnie tak jak opisujesz i nie widzę w tym żadnego problemu ! Pole zawsze grzeje z ustawioną mocą - czy jedno, czy kilka na raz. Zawsze jest to impuls i przerwa - tym krótsza im wyższa moc. Jeśli na dwóch polach po jednej stronie ustawisz daną moc, to różnica względem tylko jednego pola będzie taka , że zamiast grzanie-przerwa-grzanie-przerwa będzie grzanie pole 1 - grzanie pole 2 - grzanie pole 1 - .... - czyli efekt dokładnie ten sam co przy jednym polu.

W przypadku pły indukcyjnych wogóle nie wyobrażam sobie grzania ciągłego - ich moc jest tak wielka że potrawa odparowałaby chyba w pięć minut.

A jeśli jak piszesz nie możesz się doczekać zagotowania potrawy to dodaj na jakim poziomie mocy - jeśli dużym, to być może używasz złego naczynia?

neomaniak
06-01-2010, 15:48
Paweł_D
A jeśli jak piszesz nie możesz się doczekać zagotowania potrawy to dodaj na jakim poziomie mocy - jeśli dużym, to być może używasz złego naczynia?


Np.gotuje ziemniaki i smaze kotleta i chce zagotowac wode to ustawiam 9 zeby sie szybko zagotowala i wtedy jest efekt przeskakiwania ziemniaczki,woda,woda,ziemniaczki woda przestaje wrzec i po przeskoku znawia grzanie ale zaraz przeskok-bardzo ekonomiczne!
jak dla mnie przerwy sa zbyt duze i odczuwalne!!!!


a uzywam
Zestawu garnków Fagor

Iwa_P
06-01-2010, 16:22
Mysle, ze na forum tego nie ustalisz czy Twoja plyta jest dobra czy zla. Skoro niepokoi Cie jej praca powinienes zamowic do domu specjaliste, ktory poobserwuje prace pol przy jednoczasowym wykorzystaniu kilku lub zapros kogos, kto ma doswiadczenie w gotowaniu na plycie indukcyjnej i byc moze rozwieje Twoje watpliwosci lub je potwierdzi.
Pozdrawiam.

kiklop1
09-01-2010, 09:35
Ta płyta to trochę nieszczęśliwy zakup. Chodzi mnie o wymagania co do tej płyty. Mastercook chyba jej już nie produkuje. W każdym bądź razie na ich stronie internetowej jej niema. Trudno mi jej znaleźć dane techniczne, ale ktoś się pochwalił że jej moc znamionowa to 5600W. J tu leży cały problem. Prawa elektrotechniki się nie przeskoczy. Nawet trzy fazy nie pomogą. Po przekroczeniu tej mocy kuchnia musi przełączać pomiędzy polami,aby nie dopuścić do jej przekroczenia. Każda kuchnia indukcyjna tak się zachowuje, i nie tylko, ceramiczne również. Dlatego przy zakupie trzeba zwrócić uwagę jaką ma moc kuchnia, no i oczywiście trzeba wiedzieć jakie się ma moźliwości przyłączeniowe. Sprawa oczywista jest, że większa moc kuchni to lepiej. Ja mam mastercooka ID64LS. Jej moc znam. to 7200W, natomiast moc zainstalowana to dobrze ponad 11000W. Więc też musi przełączać między polami. Ale w tym przypadku nie będzie tak uciążliwe.W moim przypadku rzadko zauważalne. Te kuchnie mają większy problem. Niedziałające zabezpieczenie przed przegrzaniem, ale to inny temat.

Ikona
09-01-2010, 16:46
Czy konkluzja tego jest taka, że będzie przeskakiwać ale nie stanowi to wady płyty w takim sensie, że nie jest zepsuta? można ją używać, jak się ma mocne nerwy i nic złego się nie stanie?
mój mastercook też takuje, wystarczy, że postawię dwa garnki, na średnią moc. myślałam, że jest zepsuta ale z tego co czytam to po prostu słaby zakup.
lepsze pod tym względem są płyty zwykłe czy po prostu trzeba kupić indukcję jakiejś lepszej firmy?

Łukasz_K
09-01-2010, 17:11
Czy konkluzja tego jest taka, że będzie przeskakiwać ale nie stanowi to wady płyty w takim sensie, że nie jest zepsuta? można ją używać, jak się ma mocne nerwy i nic złego się nie stanie?
mój mastercook też takuje, wystarczy, że postawię dwa garnki, na średnią moc. myślałam, że jest zepsuta ale z tego co czytam to po prostu słaby zakup.
lepsze pod tym względem są płyty zwykłe czy po prostu trzeba kupić indukcję jakiejś lepszej firmy?

A może jak ktoś ma problem, niech precyzuje jakiej płyty dotycza uwagi, bo zaraz jeszcze wyjdzie ze wszystkie płyty Mastercooka są do niczego. Być może opisywany "problem" dotyczy najsłabszego modelu?? U mnie przy dwóch garnkach na IDE64ZS nie ma żadnych przerw w grzaniu, przy 3 tez nic nie zauważyłem. Tyle że u mnie moc płyty to 7,2 a nie trochę ponad 5. A przełączanie się pól występuje bodaj również w produktach wyższej półki (gdzie na forum było miedzy innymi w Tece).

kiklop1
09-01-2010, 18:27
Nawet gdy będzie to Miele za 5000zł. Mocy się nie oszuka.Trochę o tym napisałem w poście wyżej. Łukasz_K posiadasz IDE64ZS. Czy przypadkiem nie tknęła Cię myśl sprawdzenia w niej zabezpieczenia przed przegrzaniem kuchni i garnka. Co prawda mam inny model, ale ma takie same zabezpieczenie. U mnie skończyło się uszkodzeniem dwóch garnków.Szybko kuchnię wyłączałem bo by chyba i ona padła.

Łukasz_K
09-01-2010, 21:11
Nawet gdy będzie to Miele za 5000zł. Mocy się nie oszuka.Trochę o tym napisałem w poście wyżej. Łukasz_K posiadasz IDE64ZS. Czy przypadkiem nie tknęła Cię myśl sprawdzenia w niej zabezpieczenia przed przegrzaniem kuchni i garnka. Co prawda mam inny model, ale ma takie same zabezpieczenie. U mnie skończyło się uszkodzeniem dwóch garnków.Szybko kuchnię wyłączałem bo by chyba i ona padła.

Sprecyzuj nieco, co masz na myśli pisząc o zabezpieczeniu i możliwości zniszczenia garnków/płyty. Co należy sprawdzić i w jaki sposób, bo nie wiem na co patrzeć i czego szukać.

kiklop1
09-01-2010, 21:34
Na stronie mastercooka jest instrukcja użytkowania tejże płyty.Na stronie 12, pod tytułem bezpieczeństwo użytkowania. http://www.mastercook.pl/?page=produkt&mcpc_id=1030&mcp_id=1475

Łukasz_K
09-01-2010, 22:09
Na stronie mastercooka jest instrukcja użytkowania tejże płyty.Na stronie 12, pod tytułem bezpieczeństwo użytkowania. http://www.mastercook.pl/?page=produkt&mcpc_id=1030&mcp_id=1475

jak dobrze rozumiem masz na myśli Ogranicznik temperatury?? zostawiłes puste garnki na polu?? Nie sprawdzałem tej funkcji, poniewaz bardziej skupiałem się tym, by pamietać o nieustawianiu pustych garnków.

SemperSolus
10-01-2010, 07:14
Płyty ID4R są najprostszymi modelami tego producenta. Opisywany sposób pracy jest klasyczny dla tańszych modeli i w tym przypadku to faktycznie taki "urok" modelu. Przełączanie się mocy pomiędzy polami jest związane ze sposobem podgrzewania. Doskonale opisał to revalidon. W droższych modelach płyt dawkowanie mocy jest realizowane w 4 lub 5 segmentach częstotliwości, co powoduje, że nie odczuwamy "skokowego" podgrzewania.

Jeżeli w trakcie zakupu nie zostałeś o tym fakcie (sposobie pracy tego modelu) poinformowany przez sprzedawcę sugeruję reklamację z tytułu ustawy "O szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej" (tzw. niezgodność z umową). Istnieje szansa na uznanie przez sprzedawcę Twoich roszczeń i zgodę na wymianę urządzenia na inny model.

Jedynym rozwiązaniem "uroku" jest zastosowanie garnków i patelni o jak najgrubszych dnach (im garnek jest cięższy tym lepszy). Grube dno pozwoli na lepszą kumulację temperatury przez naczynie i zminimalizuje efekt skoków.

W polskich warunkach problemem jest moc przyłączeniowa przyznawana dla gospodarstw indywidualnych (najczęściej ok 10kW). W efekcie jeżeli mamy na płycie 4 pola booster producenci wprowadzili limity mocy. Najczęściej moc przyłączeniowa płyty wynosi 7,4kW. Jeżeli więc mamy 4 pola, które po włączeniu funkcji booster pobierają po 2kW (mniejsze pola) i 4kW (większe pola) to siłą rzeczy należało wprowadzić ograniczenia o których pisze capedijem. W przeciwnym wypadku płyta przekroczyłaby własną moc znamionową i mogła doprowadzić do uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Osobiście sprzedając sprzęt wyraźnie informuję klientów, że funkcja booster (którą nazywam trybem szybkiego zagotowania) służy właśnie do szybkiego zagotowania wody czy podsmażenia i nie należy jej włączać na dłuższy czas. Moce znamionowe (dla których podawana jest moc przyłączeniowa) są osiągane przez płytę na przedostatnich pozycjach skali.

Wyłączanie się płyty po dłuższej pracy na 3 lub 4 polach jest efektem zabezpieczenia termicznego i przy prawidłowym montażu (szczelina wentylacyjna na spodzie płyty) pole pracujące na średnich poziomach mocy powinno się wyłączyć po około 5-6 godzinach nieprzerwanej pracy.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem się garnka (w wyniku np. wygotowania się wody) powinno załączyć się po około 5 min. Jednak przed testami radzę upewnić się, że płyta na 100% takowe posiada. TO NIE TO SAMO co zabezpieczenie przed przegrzaniem się płyty!!! Te opisywałem trochę wcześniej.

Co do informacji nt. płyt indukcyjnych udzielanych w sklepach to większość moich klientów "robi wielkie oczy" gdy słyszy o mankamentach płyt:
głośności pracy,
zasadach dobierania naczyń
problemach z przełączaniem, od których zaczął się ten wątek.

W temacie panuje przeświadczenie o doskonałości technologii indukcyjnej i jej wyższości nad płytami ceramicznymi, jednak w przypadku tańszych modeli o niskich mocach przyłączeniowych... klient nie uświadomiony o potencjalnych problemach jest najczęściej rozczarowany.

Osobnym mitem jest ekonomiczność zakupu indukcji. Po podliczeniu różnicy w cenie zakupu (w stosunku do identycznej płyty ceramicznej) najczęściej okazuje się, że zwrot wyższych kosztów nastąpi dopiero po... 5-6 latach średnio intensywnej eksploatacji. Przy żywotności sprzętu na poziomie 5-8 lat pozwolę sobie nie komentować...

Podsumowując:
neomaniak - przestań męczyć się z serwisem Masterkooka, jedyne co usłyszysz to to, że płyta działa prawidłowo. Reklamuj z Ustawy w miejscu zakupu. W przypadku problemów pomoże Federacja Konsumenta. Będzie szybciej i mniej stresu...

Kupując garnki dopytujcie się o liczbę warstw dna - im więcej (im cięższy garnek) tym lepiej.

Gotując starajcie się nie nadużywać funkcji booster - ona służy do szybkiego zagotowania. Do normalnej pracy powinny wystarczyć poziomy od 6 do 8 (dla skali 9 stopniowej).

Wyłączanie się płyty po dłuższym gotowaniu to nie awaria - to normalne. Zadziała zabezpieczenie przed przegrzaniem się płyty. Jeżeli przegrzanie następuje bardzo szybko - sprawdźcie otwory wentylacyjne i to czy nie są czymś przysłonięte. Przestrzeń pomiędzy dolną krawędzią płyty, a czymkolwiek innym powinna wynosić co najmniej 2 cm. Ja zalecam swoim klientom 5 do 7 cm.

Systemy zabezpieczenia przed przegrzaniem się naczynia są montowane TYLKO w części modeli. To nie jest standardowe wyposażenie.

Mam nadzieję, że swoimi wypocinami rozjaśniłem trochę sytuację.

kiklop1
10-01-2010, 10:45
Uważam że wątek przez mnie poruszony jest na tyle ciekawy co nader rzadki. Mało się o tym pisze,a zabezpieczenie przed przegrzaniem kuchni i garnka jest chyba dla zwykłego użytkownika bardzo ważne. Przecież każdemu z nas może się zapomnieć.Cytuję z instrukcji obsługi mastercooka.
Jest to przydatne w przypadku,
kiedy przez zapomnienie postawimy na
włączonym polu puste naczynie. W takim
przypadku czujnik dostosuje automatycznie
moc grzania pola, zapobiegając tym samym
wszelkiemu ryzyku uszkodzenia naczyń do
gotowania lub samej płyty.
Uważam skoro zapłaciliśmy za taką opcję, to powinniśmy ją mieć. Dlatego mam pytanie do "SemperSolus " niech wypowie się na ten temat trochę więcej, a do Łukasz_K niech potestuje swoją plytę. Ja bym raczej zaczął od starych garnków.

SemperSolus
10-01-2010, 15:30
kiklop1 - w przypadku Mastercooka system zabezpieczenia przed przegrzaniem naczynia jest stosowany w: ID64ES, IDE64EZ, IDE64LS. W przypadku pozostałych modeli jest stosowany tylko system zabezpieczający płytę przed przegrzaniem (po długim czasie pracy na wysokich mocach element indukcyjny się mocno nagrzewa, schładzanie nie jest wstanie zabezpieczyć go przed przegrzaniem - pole jest wyłączane).

System zabezpieczenia przed przegrzaniem płyty koniec końców może dać podobny efekt jak system przed przegrzaniem naczynia. Garnek w którym nie ma już potrawy czy też płynu zacznie się nadmiernie nagrzewać i przekazywać swoje ciepło na pole grzewcze. Zadziała system schładzania, a w dalszej kolejności pole zostanie wyłączone ale będzie trwało to dość długo i o ile płycie nic się nie stanie to za garnek nie gwarantuję...

Obydwa układy różnią się czujnikiem temperatury. W tańszych modelach mierzona jest tylko temperatura układu indukcyjnego (pola), stąd znaczenie wydłuży się czas po którym pole jest wyłączane (element indukcyjny musi nagrzać się do określonej temperatury, a ponieważ działa system chłodzenia to to trochę trwa...). W droższych modelach montowany jest dodatkowy czujnik który sprawdza temperaturę naczynia i w przypadku jego przegrzewania stopniowo zmniejsza moc grzewczą aż do całkowitego wyłączenia. Ze względu, że czujnik ten jest nakierowany na mierzenie temperatury dna garnka to od momentu wygotowania do wyłączenia upływa znacznie mniej czasu. Tym samym istnieje mniejszy ryzyko zniszczenia garnka.

Aby prawidłowo działał system schładzania płyty pomiędzy jej dolną krawędzią, a kolejnym elementem (ścianką, piekarnikiem itp) powinna być zostawiona wolna przestrzeń o wysokości ok. 5-7cm. Pozwoli to na wydajne pobieranie powietrza do schładzania płyty. Po dłuższych okresach eksploatacji warto sprawdzić czy szczeliny wentylacyjne i same wentylatory nie uległy zabrudzeniu.

Nie bardzo wiem o czym mam więcej napisać. Podać modele? Wszystkich nie pamiętam - tu radzę sprawdzać informacje u źródła (czyli na infoliniach producentów lub dystrybutorów). W przypadku informacji w instrukcji obsługi jest ona wiążąca dla sprzedawcy.

Oznacza to, że w przypadku gdy instrukcja jest do konkretnego modelu płyty i producent podaje informacje o fakcie występowania zabezpieczenia, a w praktyce okazuje się, że dany model jej nie ma to klient ma prawo dokonać zwrotu zakupionego towaru w przeciągu 1 roku od daty zakupu lub żądać doprowadzenia sprzętu do stanu opisanego. Patrz Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

kiklop1
10-01-2010, 19:49
Dzięki. Ładnie został wytłumaczony ten system. Jnstrukcje ze strony mastercooka mówią że każda z nich posjada ten system, ale mniejsza z tym.
Problem podniosłem tylko dlatego, bo myślę że to zabezpieczenie nie działa prawidłowo we wszystkich plytach, albo wcale nie działa. Panowie z serwisu nie mają o tym pojęcia, bo byli u mnie. Powiem więcej, w firmie też nie wiedzą. Płyty są produkowane we Francji, więc dopiero po konsultacji z nimi dadzą może jakąś odpowiedź. Powiem szczerze że jakoś im nie ufam, ze względu na straszne odwlekanie w czasie.Zaczął się już trzeci miesiąc od zgłoszenia.
Tak naprawdę to nie wiem co oni kombinują. Skoro mam uszkodzoną to powinni wymienić, a nie robią tego.Dlatego prosiłem Łukasz_K żeby sprawdził. To by wiele wyjaśniło. Jakby się jeszcze ktoś dołączył, to by była super sprawa. Ja sprawdzając ten system użyłem dwóch garnków. King hoffa z potrójnym dnem, oraz zwykłego emaliowanego. Garnek king hoffa zmienił kolor, oraz mocno wygieło się dno.Próby zaprzestałem jak zaczęło mocno śmierdzieć,ale było już po garnku.W garnku emaliowanym, emalia na dnie zaczęła się murszyć. Również dokonana została próba pomiaru temperatury dna naczynia ale już przez gościa z serwisu. Przy 380oC zaprzestał próby, chyba z obawy uszkodzenia płyty.

Łukasz_K
10-01-2010, 20:07
kiklop, z jednej strony niby dobrze kombinujesz - trzeba mieć to, za co się zapłaciło.
Z drugiej strony, ja nie będę sprawdzał czy zabezpieczenie działa prawidłowo. czemu??
Bo kupowałem płytę dla jej funkcjonalności, a nie zabezpieczeń.
Bo jeżeli spalę garnek, to pół biedy. Jeżeli uszkodzę płytę to już będzie problem (a trudno będzie naprawić to ramach gwarancji, bo producent jasno pisze by nie stawiać pustych ganków.
Ostatnia rzecz - kupując samochód nie próbowałem doprowadzić do kolizji, aby sprawdzić czy poduszki powietrzne zadziałają.
Dla mnie to zabezpieczenie to "dodatek" do płyty, a nie konieczny element.
Kiklop, czy po uszkodzeniu garnka, zgłosiłeś to jako reklamację do producenta, czy tylko próbowałeś się dowiedzieć jak to powinno działać??

kiklop1
10-01-2010, 20:32
Na Łukasza już nie liczę. Kiedyś kończy się gwarancja, a dobra pamięć również. A w zwyczaju nie mam sponsorowania firm, wolę zagrać z Owsiakiem.

Łukasz_K
10-01-2010, 20:42
Na Łukasza już nie liczę. Kiedyś kończy się gwarancja, a dobra pamięć również. A w zwyczaju nie mam sponsorowania firm, wolę zagrać z Owsiakiem.

Z Owsiakiem również lubię grać. Firm nie sponsoruję, tylko kupuję ich produkty. A zabezpieczenia płyty nie chce mi się sprawdzać, żeby nie uszkodzić przez przypadek garnków lub płyty. Kiklop, nie bierz tego tak mocno do siebie.
PS. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

SemperSolus
11-01-2010, 09:26
W przypadku informacji w instrukcji obsługi jest ona wiążąca dla sprzedawcy.

Oznacza to, że w przypadku gdy instrukcja jest do konkretnego modelu płyty i producent podaje informacje o fakcie występowania zabezpieczenia, a w praktyce okazuje się, że dany model jej nie ma to klient ma prawo dokonać zwrotu zakupionego towaru w przeciągu 1 roku od daty zakupu lub żądać doprowadzenia sprzętu do stanu opisanego. Patrz Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Na Twoim miejscu raczej przyjąłbym tę formę reklamacji. Reklamując z tytułu gwarancji... no cóż producent ma duuuuuuuuuuuużo czasu na ekspertyzy i konsultacje, bo w gwarancji nie jest ograniczony żadnym terminem wiążącym. Ustawa zaś nakłada na sprzedawcę 14 dniowy termin, po którym ten musi się określić czy daną reklamację uznaje, czy odrzuca. Jeżeli chodzi o sprawdzanie na pustych garnkach to... sugeruję nie przyznawać się, że robiłeś to specjalnie, bo może zostać to podciągnięte pod użytkowanie niezgodne z instrukcją obsługi.

q-bis
11-01-2010, 13:38
Widzę, że ten wątek o płytach żyje więc pozwalam sobie powtórzyć swój post z innego zamarłego...

Małżonka używając płyty indukcyjnej, położyła na nim garnek emaliowany, na którym wcześniej gotowaliśmy już nie raz i wszystko było ok.
Tym razem jednak garnek "przyspawał" , "zespolił" się z płytą na pow ok 3cm2.
Coś strzeliło zaraz na początku - prawdopodobnie odspoiła się w tym momencie emalia. Po podniesieniu garnka - na płycie "nagar" , "przypalenie" o pow wspomnianej wyżej na garnku brak emalii jw.
Garnek był przyniesiony z garażu - zimny, duży, mógł mieć kilka ziarenek piasku pod spodem.
Obecnie płyta grzeje normalnie ale ma wypaloną tę pow. ze spalenia - na gł ok 1mm w kształcie małego księżyca, rogala, wygląda to nie za bardzo...
Jak myślicie czy są szanse na reklamacje czy to wina użytkownika?
PS
Garnek był z bigosem

SemperSolus
11-01-2010, 15:18
Q-bis - możesz próbować reklamacji ale obawiam się, że mogą być kłopoty z uznaniem Twoich roszczeń za zasadne. Choć w gruncie rzeczy nie zrobiłeś nic niezgodnego z instrukcją.

Osobiście przypuszczam, że doszło do "odklejenia" się emalii z garnka ze względu na kondensację pary wodnej. Wada fabryczna pokrycia emaliowanego - prawdopodobnie w tym miejscu znalazły się jakieś drobiny wody lub pęcherzyk powietrza podczas pokrywania emalią, w wyniku różnicy temperatur doszło do kondensacji pary wodnej w tej przestrzeni i odklejenia się części emalii. Przypuszczam, że ta drobina emalii po prostu wtopiła się w płytę od temperatury i ciśnienia panującego pomiędzy garnkiem, a płytą. Potraktuj to raczej jako gdybanie niż jako pewnik...

Obawiam się, że w tej sytuacji serwis płyty wyśle Cię do producenta garnków. W czystej teorii możesz próbować reklamować. Trudno mi powiedzieć jakie masz szanse. Opisz swoje przygody w mailu do Federacji Konsumentów może podpowiedzą Ci jak poprowadzić sprawę.

kiklop1
12-01-2010, 06:14
SemperSolus wszystko dokładnie wytłumaczył. Tylko wysokie ciśnienie doprowadziło do tak wysokiej temperatury, że aż płyta się wytopiła.J to świadczy jak różne przypadki bywają. Na jednym z forum bodajże forum.gazeta czytałem o przypadku załączenia kuchni przez kota.Normalnie chadzał sobie po płycie i przypadkiem załączył. A że naczynia stały na kuchni, wszystko poszło w ruch. Oni akurat mieli szczęście, że to zauważyli.Brak załączenia blokady,czy brak zabezpieczenia przed przegrzaniem mogło doprowadzić do nieszczęścia.Proszę zauważyć że w tym przypadku uszkodzenie naczynia, czy kuchni byłoby najmniejszym złem.Na tym samym forum kobieta opisuje jak zostawiła na włączonej kuchni patelnię. Po 15min przypomniała sobie.Leci pędem że strachu do domu. Nic się nie stało, zadziałało zabezpieczenie.Jak opisuje było oczywiście czuć lekki metaliczny zapach patelni, ale kuchni i patelni nic się nie stało. Tak że musimy wiedzieć że nowoczesne kuchnie są wygodne i bezpieczne,ale tylko wtenczas kiedy znamy ich możliwości i umiemy z nich korzystać.

link2jack
28-01-2017, 06:00
Czym moze byc spowodowane "taktowanie" plyty indukcyjnej?

https://goo.gl/photos/7sbZxS9LKKSgRjrp9

michcio0711
31-01-2017, 15:40
To jest standardowe zachowanie płyt indukcyjnych przy ustawieniu mocy pola na niewielką wartość - płyta w ten sposób ogranicza ilość ciepła dostarczaną do naczynia. Można to trochę zniwelować stosując garnki z grubym dnem.