PDA

Zobacz pełną wersję : jak obliczyć czy dom spełnia wymogi domu eko i co z budową?



arjuna
20-12-2009, 10:33
Zdecydowaliśmy się już na projekt domu, jednak na stronie projektanta nie ma informacji na temat charakterystyki energetycznej.
W jaki sposób mogę z grubsza obliczyć czy ten dom spełnia standardy domu ekologicznego?

Co mogłabym zmienić w tym domu, by podnieść standard energetyczny?
Planujemy kolektory dachowe, ogrzewanie podłogowe i kominkowe z plaszczem wodnym. W tym miesjcu mam kolejne pytanie: czy oprócz tego powinniśmy montować takze tradycyjne CO na eko groszek, czy będzie już to zbędne.

Jaką izolację styropianową dachu byście proponowali w cm?
Jaką grubosć styropianu proponujecie w sypialniach?

Im blizej budowy, tym większy mętlik mam w glowie. Nikt z tzw. fachowców nie jest w stanie nam powiedzieć, jak by to on widział od początku do konca, a jeśli już maja pomysły, to są one nie na naszą kieszeń. Przecież to niemożliwe, by tylko te najdroższe marki były dobre, a te tańsze do niczego.

Na budowę domu z urzędzeniem go z grubsza będziemy mieć ok.400tyś, tak wiec nie jesteśmy w stanie wprowadzić wszystkich najdroższych rozwiązań, jakie sa nam proponowane.

to ten projekt:
http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2833_dwupokoleniowy

LukaEgon
20-12-2009, 16:44
Dom ekologiczny i energooszczędny to nie do końca to samo :wink:
- Izolacja dachu/stropu wełną mineralną. Jak najgrubiej..powiedzmy +30cm
- z 15 cm styro pod podłogi,
- widzę, że jest do groma okien, więc można pokusić się o okna z mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła,
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
- więcej styro na elewację,

Generalnie to im budynek ma mniej skomplikowaną bryłę, tym lepiej..

No i w sumie wszystko na tyn temat można wyczytać na forum w wątkach o domkach energooszczędnych/pasywnych i przełożyć to "na swoje". Swoje możliwości finansowe i siły. Jeśli szukasz sposobów oszczędzania ciepła/energii to właśnie tam.

A ten styropian w sypialniach to gdzie ma być? :wink: pod łóżkiem? :wink: W sypialni to można jakąś izolację akustyczną dać :wink: :oops:

arjuna
20-12-2009, 18:10
A ten styropian w sypialniach to gdzie ma być? :wink: pod łóżkiem? :wink: W sypialni to można jakąś izolację akustyczną dać :wink: :oops:

przemyslę;)

W sypialniach musi być wiecej styropianu(pod łózkiem też:P), gdyż tam planuję panele, a z tego, co słyszałam nie można kłaść ogrzewania podłogowego pod panele.

Przebrnełam przez wątki forumowiczów, którzy budują/budowali domy energooszczędne i mogę jedynie powiedzieć, że nadal nie wiem jak sobie ze wszystkim poradzić-w opiniach ludzi jest mnóstwo rozbieżności. Najłatwiej by mi było, gdyby ktoś mi napisał: zrób takaą a taka ścianę, taki a taki dach, tak ogrzewaj, z tej firmy kup drzwi i okna...itp:P może idę na łatwiznę, ale jestem laikiem w sprawach budownictwa-nie chcę dać się naciągnać przez fachmanów.

Swoją drogą dzis jeden z budwlańców, z którym rozmawiałam powiedział, że nie ma sensu dawać większej izolacji zew. niż 12 cm. CZy wówczas dom też będzie dosć ciepły?

Przeanalizowałam kosztorys tego projektu i wiem mniej niż na początku...ceny są horrendalne (prawie 560tyś :o ), nie bedę miała takiej gotówki i mam nadzieję, że da się koszty zmniejszyć. CZy ktoś z Was z doświadczeniem mógłby popatrzeć na te koszty i napisac jak koszty mogłabym obciać?

Nie myślę nawet o domu pasywnym, gdyż mając na uwadze koszty wykonania i czas zwrócenia się: po prostu sie to nie oplaca.
Na pewno chcę by był energooszczędny i przy okazji ekologiczny.

Co do okien na dzien dzisiejszy mam z 20 producentów, z których każdy twierdzi, że robi najlepsze okna
:roll:

KrzysztofLis2
20-12-2009, 23:19
Zdecydowaliśmy się już na projekt domu, jednak na stronie projektanta nie ma informacji na temat charakterystyki energetycznej.
Zmień projektanta lub dopytaj.

Dobry architekt ma projekt wklepany do programu OZC (do Obliczania Zapotrzebowania na Ciepło) pewnie w kilku wariantach w zależności np. od grubości docieplenia czy wybranej technologii stawiania ścian (1-...3-warstwowa).


W jaki sposób mogę z grubsza obliczyć czy ten dom spełnia standardy domu ekologicznego?
Programem OZC możesz sobie wszystko policzyć sama, ale nie ma czegoś takiego, jak standard domu ekologicznego. Są standardy domu energooszczędnego, ale moim zdaniem wcale nie są one mocno wyśrubowane... :(


Co mogłabym zmienić w tym domu, by podnieść standard energetyczny?
Dołożyć izolacji, wstawić wentylację mechaniczną z rekuperatorem (odzyskiem ciepła) i GWC, wymienić okna na lepsze, zoptymalizować projekt i dobrze dopasować go do działki (np. brak okien od północy).


Planujemy kolektory dachowe, ogrzewanie podłogowe i kominkowe z plaszczem wodnym. W tym miesjcu mam kolejne pytanie: czy oprócz tego powinniśmy montować takze tradycyjne CO na eko groszek, czy będzie już to zbędne.
Jeśli chcesz mieć kotłownię w salonie, to zbędne. Dobry kominek z PW to dość drogi wydatek, więc warto z niego regularnie korzystać. Z drugiej strony kociołek na węgiel wcale nie musi być drogi, więc można go zawsze do instalacji dołożyć, łącząc jakoś fajnie z niedużym buforem ciepła.

Kolektory płaskie, jeśli bardzo chcecie. I to najlepiej prosto w połaci dachowej (mniejsze straty, troszkę oszczędności na montażu).


Jaką izolację styropianową dachu byście proponowali w cm?
Ja bym w dach dał z pół metra wełny mineralnej, ale wielu czytelników tego forum uzna za przesadę.


Jaką grubosć styropianu proponujecie w sypialniach?
W ścianach to IMHO 20-30 cm dla ściany dwuwarstwowej.


Przecież to niemożliwe, by tylko te najdroższe marki były dobre, a te tańsze do niczego.
Pewnie nie zawsze, ale prowizja od sprzedaży czegoś droższego jest zazwyczaj też większa...

krzyk123
21-12-2009, 11:00
Zdecydowaliśmy się już na projekt domu, jednak na stronie projektanta nie ma informacji na temat charakterystyki energetycznej.
W jaki sposób mogę z grubsza obliczyć czy ten dom spełnia standardy domu ekologicznego?

Co mogłabym zmienić w tym domu, by podnieść standard energetyczny?
Planujemy kolektory dachowe, ogrzewanie podłogowe i kominkowe z plaszczem wodnym. W tym miesjcu mam kolejne pytanie: czy oprócz tego powinniśmy montować takze tradycyjne CO na eko groszek, czy będzie już to zbędne.

Jaką izolację styropianową dachu byście proponowali w cm?
Jaką grubosć styropianu proponujecie w sypialniach?

Im blizej budowy, tym większy mętlik mam w glowie. Nikt z tzw. fachowców nie jest w stanie nam powiedzieć, jak by to on widział od początku do konca, a jeśli już maja pomysły, to są one nie na naszą kieszeń. Przecież to niemożliwe, by tylko te najdroższe marki były dobre, a te tańsze do niczego.

Na budowę domu z urzędzeniem go z grubsza będziemy mieć ok.400tyś, tak wiec nie jesteśmy w stanie wprowadzić wszystkich najdroższych rozwiązań, jakie sa nam proponowane.

to ten projekt:
http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2833_dwupokoleniowy

Myślę, że ten dom będzie bardzo drogi w realizacji, szczególnie przy zachowaniu standardów energooszczędności.
Ma duży metraż i skomplikowaną bryłę/dach.
Ważne jest też ułożenie domu względem stron świata (jak największe dogrzewanie domu poprzez przeszklenia od południa).

Ja bym szukał domu o jak najmniejszym metrażu (który jest akceptowalny) i jak najprostszej bryle. Najlepiej dach 2-spadowy, bez lukarn, wykuszów, balkonów itd.

Myślę, że dobrym pomysłem byłoby poszukanie architekta "czującego" klimaty energooszczędności, który będzie Ci adaptował gotowy projekt. Ewentualnie możesz też zamówić projekt indywidualny.

W dużym przybliżeniu rozsądne grubości ociepleń to:
- ściany 20cm
- podłoga 20cm
- dach 30cm

Do tego okna 3 szybowe i wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

PS. W mojej opinii kolektory słoneczne (o ile nie ma jakichś dopłat od gminu) nigdy się nie zwrócą.

KrzysztofLis2
21-12-2009, 11:24
Myślę, że ten dom będzie bardzo drogi w realizacji, szczególnie przy zachowaniu standardów energooszczędności.
Ma duży metraż i skomplikowaną bryłę/dach.
Ważne jest też ułożenie domu względem stron świata (jak największe dogrzewanie domu poprzez przeszklenia od południa).
Mam podobne odczucia. Zwłaszcza ze względu na ilość okien i ich rozrzucenie po wszystkich ścianach. Jeśli nie jest to kłopotliwe, dobrze jest wydzielić strefę chłodniejszą, ogrzewaną do niższych temperatur, np. pomieszczenia techniczne i spiżarnię, dodatkowo pozbawione okien.


PS. W mojej opinii kolektory słoneczne (o ile nie ma jakichś dopłat od gminu) nigdy się nie zwrócą.
Zwłaszcza w przypadku, gdy źródłem ciepła do podgrzewania CWU miałby być kominek z płaszczem wodnym albo kocioł na węgiel. Tyle tylko, że z kolektorem zyska się sporo na komforcie użytkowania latem (brak konieczności rozpalania kotła codziennie czy co dwa dni, żeby nagrzać wodę do kąpieli).

krzyk123
21-12-2009, 11:38
Tyle tylko, że z kolektorem zyska się sporo na komforcie użytkowania latem (brak konieczności rozpalania kotła codziennie czy co dwa dni, żeby nagrzać wodę do kąpieli).

To prawda. Ale w takiej sytuacji lepszym pomysłem może być niewielka powietrzna pompa ciepła, która będzie działać niezależnie od nasłonecznienia. Cenowo też chyba wyjdzie korzystniej od solarów.

arjuna
21-12-2009, 18:52
wodę do kąpieli chcielibyśmy podgrzewać gazem-tradycyjny junkers.

Z tymi kolektorami to mi daliście do myślenia, rzeczywiscie sa bardzo drogie, a jeśli nigdy nie miałoby sie to zwrócić-to fakt: po co.

Martwię sie sprawą tego projektu, gdyż okazuje się, że aby dom stał sie energooszczędny-potrzeba mi na więcej środków, niż mam.

Bardzo się cieszę, że zwróciliście moja uwagę na rozmieszczenie okien-nawet mi przez myśl nie przeszło, że mogłoby mieć to jakiś wpływ na ciepło wewnątrz domu. A jednak.


Ja bym szukał domu o jak najmniejszym metrażu (który jest akceptowalny) i jak najprostszej bryle. Najlepiej dach 2-spadowy, bez lukarn, wykuszów, balkonów itd.

To akurat w moim przypadku niemożliwe, gdyż chcę mieszkać z moją Mamą-i właśnie stąd tak nietypowy rozkład pomieszczeń. Każde z nas chce mieć przestrzeń do życia, a przy okazji być razem. Stąd taki metraż.

Co do bryły domu, co w takim razie sądzicie o tym? Nie jest zbyt ładny, jednak w środku spełnia nasze wymogi-a przy okazji wygląda tak, jak radzicie, by wygladał:

http://www.archipisniak.waw.pl/SBIS.htm

KrzysztofLis2
21-12-2009, 19:18
wodę do kąpieli chcielibyśmy podgrzewać gazem-tradycyjny junkers.
To po co w takim razie kocioł na węgiel? Zrób i ogrzewanie gazowe, docieplając dom, co by tego gazu za dużo nie zużyć.

krzyk123
21-12-2009, 19:26
Hej. A może poszukaj jakiegoś gotowca energooszczędnego.
Choćby Lipińscy maja spory wybór. Np taki:
http://www.lipinscy.pl/pl/lipinscy-projekty-domow/402/dcp199-dorset

A'propos, napisałaś, że chcesz przeznaczyć na budowę domu 400tyś zł. Jeśli ta kwota ma obejmować również wykończenie, a dom będzie miał ponad 200m2 pow. użytkowej (i będzie energooszczędny) to uważam, że jest to mało realne. No chyba, że będziesz bardzo dużo rzeczy robić samodzielnie i mocno zjedziesz z jakością materiałów.

Pzdr

arjuna
21-12-2009, 19:55
Krzysztof-ja sie zupełnie na tym nie znam, a takie rozwiązanie mam w domu, w którym obecnie mieszkam-jest zwykłe centralne+grzanie wody przez junkers. Jest to wygodne, wiec sadziłam, że takie rozwiązanie przeniosę do nowego domu-i że tak sie po prostu robi.
Jednak jeśli bez sensu jest łączyć wszystkie sposoby grzania wody i powietrza-to na pewno sie dostosuję:nie chcę wydawać kasy na coś, co jest zbędne.

Krzyk123-przeglądałam podane przez Ciebie projekty, jednak nie znalazłam nic, co by odpowiadało moim potrzebom. Już wyjaśniam: chcę 2 wejscia do dwóch oddzielnych mieszkań, połączonych ze sobą pokojem lub korytarzem. W mniejszym lokalu potrzebny mi salon+pokój+łazienka+kuchnia. W większym potrzeba mi na dole mega salonu+jadalnia+kuchnia+łazienka+ ew. pokój i na górze z 3-4 sypialnie z łazienką.
Ciężko jest znaleźć taki projekt. Ja do tej pory znalazłam 2-i podałam Wam linki, a szukam już 0,5 roku.

Co do kwoty: bank nie da mi pozyczki większej niż 0,5mln - koszty ziemi= niecałe 400.000. Nie piszę nawet o wyposażeniu, na nie zarobimy w miedzyczasie-jednak 400tyś. to maksymalna kwota, na jaką mnie stać.

Elewację mógłby zrobić mąż, jednak nic innego sami robic nie będziemy.

Mamy znajomego architekta, który mogłby przerobić jakiś projekt z bardzo drogiej wersji na trochę tańszą, jednak zastanawia mnie-o ile moglibyśmy zejść z kosztów? CZy możemy mniemać, że skoro przy projekcie jest cena 560tyś. to da radę z tego zrobić 150tyś mniej?Zupełnie sie nie orientuję w cenach materiałów i robocizny.
Na marginesie-za cenę 560 tyś w mojej okolicy mogłabym juz kupić dom.

Dla porównania znajomi budowali się pod wrocławiem i tam ekipa wzieła 170tyś. za postawienie 140m domu(stan surowy zamknięty).

Z tego też powodu nie mogę przeżyć tych 560tyś.

Krzyk123-jak sadzisz, jakie rzeczy musielibyśmy robić sami, by najwięcej zaoszczędzić? Jakie roboty nie wymagają duzych umiejętności, a pozwalają dużo zaoszczędzić?

KrzysztofLis2
21-12-2009, 20:08
Krzysztof-ja sie zupełnie na tym nie znam, a takie rozwiązanie mam w domu, w którym obecnie mieszkam-jest zwykłe centralne+grzanie wody przez junkers. Jest to wygodne, wiec sadziłam, że takie rozwiązanie przeniosę do nowego domu-i że tak sie po prostu robi.
Jasne, to jest wygodne, ale generalnie nie ma sensu.

Można z powodzeniem zrealizować podgrzewanie wody i ogrzewanie w jednym urządzeniu -- kotle dwufunkcyjnym albo jednofunkcyjnym, podłączonym do zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Jeśli masz (albo masz mieć) podłączony gaz, instalowanie ogrzewania na węgiel ma sens tylko w przypadku bardzo energochłonnego domu.


Krzyk123-przeglądałam podane przez Ciebie projekty, jednak nie znalazłam nic, co by odpowiadało moim potrzebom. Już wyjaśniam: chcę 2 wejscia do dwóch oddzielnych mieszkań, połączonych ze sobą pokojem lub korytarzem. W mniejszym lokalu potrzebny mi salon+pokój+łazienka+kuchnia. W większym potrzeba mi na dole mega salonu+jadalnia+kuchnia+łazienka+ ew. pokój i na górze z 3-4 sypialnie z łazienką.
Ciężko jest znaleźć taki projekt. Ja do tej pory znalazłam 2-i podałam Wam linki, a szukam już 0,5 roku.
To teraz się zastanów, ile z tych wymienionych przez Ciebie cech faktycznie wynika z Twoich POTRZEB, a ile po prostu CHCESZ mieć. I szukaj dalej, projektu spełniającego już mniej wymagań.

Ja bym jednak zrezygnował z kupna projektu gotowego i spróbował zamówić sobie projekt indywidualny. Dołożysz pieniędzy na pracy architekta, ale za to będziesz mogła zaprojektować sobie dom spełniający wszystkie Twoje oczekiwania i pasujący do działki, a przede wszystkim, bardziej oszczędny.

arjuna
21-12-2009, 20:36
Nie mogę zrezygnować z mojego CHCĘ na rzecz funkcjonalności w 100
%. Sam wiesz, jak to z kobietami...;)

POdsumowując: kocioł będzie niepotrzebny, bo wystarczy gaz, zaraz sobie poczytam o kotłach 2-funkcyjnych, bo nie wiem o co chodzi.

Tak jak radzisz, spotakm sie z architektem, może zaproponuje mi coś ładnego i przy okazji funkcjonalnego.
nie sadziłam, że budowa to tyle dylematów..

pozdrawiam serdecznie.

krzyk123
22-12-2009, 09:06
Hej.

A może poszukaj po prostu 2 bliźniaków i trochę poprzerabiaj wnętrze.
http://projekty.muratordom.pl/kolekcja.htm?IdKolekcji=5
http://projekty.muratordom.pl/kolekcja.htm?IdKolekcji=4

Jeśli chodzi o samodzielne prace to wszystko zależy od tego co potrafisz zrobić. Na pewno warto sporo podłubać podczas wykańczania:
malowanie, kafelkowanie, złożenie kuchni np. z Ikei itd.

Sporo ludzi samodzielnie kładzie instalację odkurzacza centralnego.

Bardziej ambitnie można się pokusić o zrobienie CO i wod-kan, ale tu raczej trzeba by się posiłkować radą/pomocą kogoś kto ma jakieś doświadczenie w temacie.

Można samemu ocieplać dom: styropian na elewacji i wełna w skosy na poddaszu.
Można samemu robić karton gipsy.

Itd. W sumie wszystko można samemu. Kwestia czasu, umiejętności i chęci ;-)

Pzdr

krzyk123
22-12-2009, 09:09
POdsumowując: kocioł będzie niepotrzebny, bo wystarczy gaz, zaraz sobie poczytam o kotłach 2-funkcyjnych, bo nie wiem o co chodzi.



2 funkcyjny przy dużym domu to raczej kiepski pomysł. Tu najlepsza opcja (jeśli chodzi o gaz) to jednofunkcyjny z zasobnikiem na CWU.

Najtaniej, natomiast (pomijając pompę ciepła) w eksploatacji wyjdzie palenie węglem.

arjuna
22-12-2009, 15:48
Witaj!

Ja, niestety sama nie potrafie nawet gwoździa wbić-jednak jeśli chodzi o roboty wykończeniowe, poproszę chłopaków z mojej rodziny-na pewno mi nie odmowią.

Bardzo nie chciałabym bliźniaka, jednak pogrzebię w podanych przez Ciebie linkach, moze nasunie mi się coś odkrywczego.

dziękuje bardzo za rady, trochę mi rozświetliły w głowie.

pozdrawiam

arjuna
26-12-2009, 20:09
żeby cię pocieszyć poczytaj dzienniki budowy Piczman, Njerzy ged, henok, J-J

żaden z nich nie wydał więcej niż ty chciałaś by wydać, ja dla przykładu swój domek postawiłem za 410tyś razem z działką i uzbrojeniem terenu, łącznie pod dachem mam 400m2, z czego 260m2 ogrzewanego, 2 osobne niezależne wejścia, 3 łazienki, 6 sypialni, garaż na 2 samochody + 2 miejsca postojowe za bramą, dachówkę ceramiczną, ogrzewanie podłogowe, rekuperator z GWC, zabudowany taras itp

akurat dom energooszczędny bez problemu da się postawić tanio, drogo to się stawia ścianę 1W, albo fikuśny dom z 5-cioma wykuszami, 6-cioma lukarnami, podcieniami, balkonikami, gzymsikami itp

dziękuję bardzo za porady, zaraz sobie poczytam. PIczmana dziennik już przeglądnełam, jest bardzo czytelny-jednak budował On mały dom i nie wiem, czy Jego rozwiązania sie sprawdzą u mnie.
Szlag mnie trafia, gdyż sie nie znam i nie mam możliwości obiektywnej oceny-czy moje rozwiązania beą dobre i wystarczające.

CZy masz tylko ogrzewanie podłogowe+rekuperator, czy stosujesz tez jakieś inne rozwiązania jeśli chodzi o grzanie powietrza? W jaki sposób grzejesz wodę w łazience i kuchni? CZy używasz takze kominka?

pozdrawiam

aadamuss24
27-12-2009, 11:39
Hej. Myśle, że powinnaś poszukać prostszego projektu, będzie można mniej rzeczy zepsuc :) Każda lukarna, załamanie dachu czy wykusz to miejsca gdzie będzie cieplo uciekało. Sama tego nie zrobisz a wykonawcy zrobią wersję standard. Trudno znaleźć prosty projekt bo to się nikomu nie opłaca :)
I zwolnij trochę tempo bo komuś tu serce padnie, albo Tobie albo nam :)
pozdr adam

HenoK
28-12-2009, 08:16
Duży, a jednocześnie prosty i energooszczędny dom buduje też pigeon - http://forum.muratordom.pl/pigeon-buduje-pasywny-dom,t103517.htm .

Wojciech Majda
13-02-2010, 00:40
arjuna

Ja jako projektant permakulturowy dorzuciłbym jeszcze do Twojej chaty takie 2 rozwiązania:
-ogrzewanie CWU oraz domu ciepłem produkowanym przez kompost
Koszt zbudowania systemu do produkcji ciepła to KILKADZIESIĄT złotych
Paliwem są gałęzie z przycinania żywopłotu, liście spadające z drzew, ścinki trawy... Nie ma tańszego sposobu ogrzewania, a jeśli jest to bardzo chciałbym wiedzieć.

Zwłaszcza jeśli interesuje Cię wygoda to polecam ten system - nastawiasz system raz i ciepło produkowane jest bez prądu przez kilka tygodni/kilka miesięcy (w zależności od wielkości pryzmy).

[ moderowano - reklama ]


-obsadzenie domu dookoła bluszczem - tańsza izolacja chyba również nie istniej.
W ciągu 2-3 lat masz bardzo przyzwoicie porośniętą chałupę bluszczem, który nie dość, że dobrze izoluje ścianę, to jeszcze przedłuża żywotność tynków i całej ściany. Po pierwsze ściana jest chroniona od promieniowania UV a po drugie nie ma tak gwałtownych wahań temperatury, po trzecie chroni też od zacinających deszczy.

Koszt: Paliwo na wycieczkę do lasu/parku gdzie rośnie bluszcz, nawet ukorzeniacza nie trzeba specjalnie kupować, czyli pewnie kilka - kilkadziesiąt złotych.

[ moderowano - reklama ]

HenoK
13-02-2010, 08:06
-ogrzewanie CWU oraz domu ciepłem produkowanym przez kompost
Koszt zbudowania systemu do produkcji ciepła to KILKADZIESIĄT złotych

-obsadzenie domu dookoła bluszczem - tańsza izolacja chyba również nie istniej.
W ciągu 2-3 lat masz bardzo przyzwoicie porośniętą chałupę bluszczem, który nie dość, że dobrze izoluje ścianę, to jeszcze przedłuża żywotność tynków i całej ściany. Po pierwsze ściana jest chroniona od promieniowania UV a po drugie nie ma tak gwałtownych wahań temperatury, po trzecie chroni też od zacinających deszczy.Jaką wydajność cieplną będzie miała taka instalacja wybudowana za kilkadziesiąt złotych. To, że to będzie działało, to trochę za mało.
Jeżeli ma to być alternatywne źródło energii, to ważna jest pewność jego działania.

Przy izolacji bluszczem zwiększenie oporu przejmowania ciepła z 0,04 do 0,15 (m2K)/W jest istotne dla ściany beż żadnej izolacji lub przy przenikalności cieplnej całej przegrody równej 0,7-1,0W/(m2K). Np. ściana, która miała U=0,75W/(m2K) przy oporze przejmowania ciepła 0,04(m2K)/W, przy oporze przejmowania równym 0,15 będzie miała 0,69W/(m2K). Dla ściany z U=0,3W/(m2K) ten sam zabieg da już zmianę tylko do 0,29W/(m2K). To wszystko pod warunkiem, że ściana nie zmieni np. wilgotności.
Czy bluszcz nie będzie sprzyjał utrzymywaniu większej wilgotności ściany?

Wojciech Majda
13-02-2010, 09:50
@HenoK
Jeszcze raz podaje linka do filmiku w którym wykorzystuje się ten system do podgrzewania wody do prysznica dla uczestników kursu. Ilość użytkowników: 20...
http://www.youtube.com/watch?v=KW68v4Rl2S8

Niestety nie posiadam danych dotyczących tego ile ciepła można uzyskać, poza tylko informacją, że przekompostowanie drewna daje więcej energii niż jego spalenie. Powód jest taki, że żadna firma w tym kasy nie widzi, więc po co mieliby takie systemy proponować.

Bluszcz zmniejsza wilgotność ścian, gdyż:
-zapobiega temu, że deszcz będzie w ogóle padał na ścianę
-korzenie czepne bluszcza pobierają również wodę

@mpoplaw

Ludzie na całym świecie wykorzystują ten system do produkcji ciepła. Procesu fermentacji rzeczywiście powinny ustać przy tym systemie. Powiem nawet, że proces fermentacji w ogóle nie powinien się rozpocząć, gdyż proces fermentacji to proces beztlenowego rozkładu materii organicznej (głównie chyba węglowodanów). W trakcie procesów beztlenowych wytwarzana jest duża ilość nieprzyjemnego zapachu, więc nie chcesz go...
Proces kompostowania to proces tlenoweg rozkładu.

Jeśli przypomina Ci ten starodawny zwyczaj, to dobrze kojarzysz. Permakultura to takie właśnie wykorzystywanie starodawnych technik i procesów naturalnych (fizyka i ekologia) i przystosowywanie ich do XXI wieku.


Co do pryzmy kompostowej na środku salonu...
Wiesz mpoplaw najwydajniej energetycznie jak chce się kupę jest przeproszeniem wysrać się do łóżka. Jednak (domyślam się;) że większośc ludzi i Ty również ruszasz tyłek, (marnując energię) i idziesz skupić się ;) do kibelka, po czym spłukujesz wodę (znowu strata energii i wody!). Gdzie chodzi o wydajność, to jest to ważne, ale równie ważna jest wygoda i zdrowy rozsądek!

Dodam jeszcze, że można wykorzystywać kompost w sposób który podałeś - bez transportowania i sterowania w szklarni. Wystarczy zrobić pryzmę albo dwie w szklarni na jesień i ciepełko będzie ogrzewać szklarnię...

krzyk123
13-02-2010, 15:55
Ja jako projektant permakulturowy dorzuciłbym jeszcze do Twojej chaty takie 2 rozwiązania:
-ogrzewanie CWU oraz domu ciepłem produkowanym przez kompost
Koszt zbudowania systemu do produkcji ciepła to KILKADZIESIĄT złotych
Paliwem są gałęzie z przycinania żywopłotu, liście spadające z drzew, ścinki trawy... Nie ma tańszego sposobu ogrzewania, a jeśli jest to bardzo chciałbym wiedzieć.


Jeśli proponujesz to rozwiązanie jako jedyny system ogrzewania domu i CWU to wybacz ale bredzisz i spamujesz. Mam nadzieje, że nikt tego nie weźmie poważnie.

Wojciech Majda
13-02-2010, 16:32
1.W którym momencie napisałem, że proponuje to jako JEDYNY system ogrzewania wody i CWU?
2.Dlaczego uznajesz tę prostą technologię za bzdurną i nie wartą tego by wziąć ją na poważnie?


Gdybyś miał okazje zapoznać się z zasadami projektowania permakulturowego, to wiedziałbyś, że jedną z ważniejszych jest "każda ważna funkcja w systemie powinna być zapewniana przez minimum dwa elementy"

krzyk123
13-02-2010, 16:45
1.W którym momencie napisałem, że proponuje to jako JEDYNY system ogrzewania wody i CWU?
2.Dlaczego uznajesz tę prostą technologię za bzdurną i nie wartą tego by wziąć ją na poważnie?


Gdybyś miał okazje zapoznać się z zasadami projektowania permakulturowego, to wiedziałbyś, że jedną z ważniejszych jest "każda ważna funkcja w systemie powinna być zapewniana przez minimum dwa elementy"

Nie napisałeś explicite, że proponujesz to rozwiązanie jako system uzupełniający klasyczny układ CO/CWU.

Załóżmy że mam ogrzewanie za pomocą pieca kondensacyjnego jednofunkcyjnego z zasobnikiem + podłogówka. W jaki sposób chcesz włączyć opisywany rozwiązanie w taki system?

Wojciech Majda
13-02-2010, 16:56
Ty również założyłeś, że dom powinien mieć jedno źródło ogrzewania, co ma dużo wad.
http://4.bp.blogspot.com/_3LX200BCsTU/SxQifYoUABI/AAAAAAAAAGg/2gkclBCJZaQ/s1600/Kompost+power.jpg

Nie wiem,dlaczego nie pokazuje obrazka, a powinno. W razie czego proszę wpisać w googla permakultura i kompost - zobaczysz wpis pod tym tytułem i tam jest ten obrazek.

HenoK
13-02-2010, 17:37
Nie wiem,dlaczego nie pokazuje obrazka, a powinno.Właśnie, że nie powinno.
W nazwie użyłeś znaku "+", trzeba go zastąpić przez "%2b"
http://4.bp.blogspot.com/_3LX200BCsTU/SxQifYoUABI/AAAAAAAAAGg/2gkclBCJZaQ/s1600/Kompost%2bpower.jpg

Wojciech Majda
13-02-2010, 19:01
Dzięki HenoK, a tak na przyszłość, to skąd mam wiedzieć jakim znakiem zastąpić i co zastąpić?
Obrazek jest trochę ucięty z prawej, ale w sumie pokazuje dość obrazowo o co chodzi - woda krąży w systemie na zasadzie termosyfonu aż do uzyskania najwyższej możliwej do uzyskania temperatury.

arjuna
13-02-2010, 19:44
Wojciech, a mógłbyś mi powiedzieć tak na "chłopski rozum" jak to wszystko wygląda w praktyce? tzn. gdzie ten kompost mam, czy śmierdzi czy może nie smierdziec i gdzie energia z tego idzie?(czy można takie coś połączyć z np. buforem ciepła, na który w sumie Adam mnie już namówił?)
Ja nie rozumiem tego obrazka i nie umiem sobie tego systemu wyobrazić..

co do bluszczu-zawsze myslałam, że to nawadnia ścianę i niszczy ją: człowiek uczy sie całe życie:)

Wojciech Majda
13-02-2010, 21:22
@arjuna wkleję fragment wpisu z mojego bloga:

"...Z wszystkich energii powstających podczas procesu kompostowania najłatwiej jest wykorzystać energię cieplną. Metodę tę stworzył Francuz Jean Pain.

Polega ona na umieszczeniu w kompoście kolektora rurowego( to nic innego jak długa rura przechodząca spiralnie przez pryzmę kompostową). Powodem dla którego rura powinna być w kształcie spirali jest to, by jak największa powierzchnia zewnętrzna rury stykała się z materiałami, które będą kompostowane. Najlepszym materiałem na rurę będzie miedź, gdyż jest dobrym przewodnikiem ciepła. Niezwykle ważne jest by rura miedziana była pokryta cienka warstwą tworzywa sztucznego, w innym wypadku rura miedziana (która jest przecież bardzo droga) szybko skoroduje. Mniej efektywny, choć nadal skuteczny jest... zwykły wąż ogrodowy.

Przy założeniu, że projektujemy nasz system w wersji minimalnej - 1 metr sześcienny materiału na kompost to naprawdę minimum, potrzebujemy około 30 m rury miedzianej znajdującej się w kompoście lub około 60+ m węża ogrodowego. Początek spirali powinien znajdować się na dole pryzmy kompostowej a koniec powinien być najwyżej. Powodem tego jest to, że ciepła woda (na zasadzie konwekcji) unosi się do góry. Dzięki takiemu układowi nie będziemy musieli pompować wody - fizyka zrobi to za nas. Nie powinno się właściwie używać pompy, gdyż w ten sposób temperatura w zbiorniku będzie zawsze najwyższa - woda będzie krążyć w systemie tak długo aż nie osiągnie maksymalnej temperatury jaką może uzyskać. O ile rura idąca w kompoście powinna być jak najlepszym przewodnikiem, gdyż ma odbierać ciepło z pryzmy kompostowej, to rura biegnąca z kompostu do pojemnika z ciepła wodą powinna być jak najlepiej zaizolowana - nie chcemy przecież, by ciepło było tracone do otoczenia.

Teraz trochę o wydajności.. 1 m3 zapewni "paliwo" do ogrzewania na kilka tygodni. Wg Jean Pain'a ilość energii powstała przy kompostowaniu drewna w ten sposób jest wyższa niż gdybyśmy je spalili!

Temperatury w kompoście dochodzą do 70 stopni. Jeśli nasz system będzie wydajnie chłodził kompost(bo przecież odbieranie ciepła tym jest) to kompost nie powinien ogrzewać się do wyższej temperatury niż 40-50 stopni. Zatem całkiem możliwe jest ogrzanie wody do właśnie tej temperatury.

Proces kompostowania zachodzi najlepiej (najszybciej i bez nadmiernych strat azotu) jeśli materiał na kompost zawierają stosunek węgla do azotu wynoszący jak 25:1. Jeśli użyjemy więcej materiału bogatego w węgiel, proces zostanie spowolniony. Jeśli natomiast zużyjemy dużo materiału bogatego w azot nastąpią straty azotu oraz powstanie przykry zapach. Najlepsze rozwiązanie to zbudowanie większej pryzmy kompostowej(kilka, kilkanaście m3) z materiałów bogatych w węgiel. Możemy wykorzystać np. liście, gałęzie z przycinania żywopłotów, drzewek...Jeśli zrobimy naszą pryzmę jesienią to powinna wytrzymać ona całą zimę. Na lato będziemy mieć natomiast gotowy kompost.
Jest to zastosowanie Permakultury przez duże P.

Jeszcze prostszy sposób na wykorzystanie energii cieplnej z procesu kompostowania to zrobienie na jesień(czy wiosnę) pryzmy kompostowej w szklarni. W jego trakcie będzie produkowane ciepło, które będzie z kolei ogrzać szklarnie. Inny skutek uboczny to produkowanie CO2 przez kompost, co (w małym stopniu) zadziała jak nawóz."

Gdzie umieścić pryzmę?
Ja sugerowałbym umieszczenie pryzmy w szklarni - dzięki temu wszelkie ciepło niewykorzystane przez nas do ogrzania domu/CWU zostanie wykorzystane do ogrzania szklarni. Dzięki temu będziemy mogli przedłużyć okres wegetacyjny w szklarni.
Na lato lepiej jednak umieszczać system na dworze - nie chcesz przecież dogrzewać szklarni latem.

Odpowiadając na Twoje pytanie - tak, można połączyć z buforem ciepła. Czy dobrze zrozumiałem, że ten bufor to zbiornik z ciepłą wodą?

Dobrze robiony kompost nie śmierdzi - śmierdzieć będzie jeśli za mocno go podlejesz, dasz za dużo materiałów bogatych w azot (odpady kuchenne, ścinki traw, obornik...)lub za mocno ubijesz wszystkie składniki.

Proporcje węgla ( C ) do azotu (N) w poszczególnych materiałach - do zrobienia dobrego kompostu chcesz proporcji 25:1
Lista pochodzi z książki "Ogród bez chemii"

Materiały bogate w węgiel:
Karton 350:1
Łęty kukurydzy 75:1
Odpady od owoców 35:1
Liście 60:1
Gazety 175:1
Łupiny od orzeszków ziemnych 35:1
Igliwie sosen 80:1
Trociny 325:1
Słoma 75:1
Zrębki drzew 400:1

Materiały bogate w azot:
Mocz 0,8 :1
Lucerna 12:1
Koniczyna 23:1
Fusy kawy 20:1
Odpady kuchenne 20:1
Odpady ogrodnicze 30:1
Ścinki traw 20:1
Siano 25:1
Obornik 15:1
Wodorosty morskie 19:1
Resztki warzyw 25:1
Chwasty 30:1

Czy odpowiedziałem na Twoje pytania?

Wojciech Majda
14-02-2010, 08:36
Sprawdzi się dobrze, zwłaszcza jeśli:

-użyjesz odpowiedniej, przepuszczającej powietrze izolacji (słoma) (20cm warstwa). W takim przypadku objętość wkładu może być dużo mniejsza, niż w systemach nieokrytych - to takie uniwersalne prawo kompostowania, nawet latem:)

-sprawisz, że otoczenie nie będzie aż tak zimne - pryzmę na jesień/zimę będziesz robił w szklarni.

Pozyskiwanie energii cieplnej z kompostu jest dość starą techniką, nawet w Polsce. Ciepłe inspekty są wariacją na ten temat.

marchew
26-08-2010, 11:38
Czy istnieje juz tego typu realizacja w Polsce? Mam na mysli wersje nowoczesna: uzywanie kompostu do ogrzewania domu przez bufor ciepla. Czy sa jakies pomiary efektywnosci?

Katarzyna S
21-10-2010, 19:11
Witam,
Charakterystykę energetyczną może Pani obliczyć w programie np. BuildDesk (jest dostępny bezpłatnie). Samodzielnie nie polecam liczenia, ponieważ musiałaby Pani przebrnąć najpierw przez Rozporządzenie Ministra z dnia 6.11.2008 w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku... Radziłabym zlecić to osobie upoważnionej do obliczania charakterystyk - i tak przy składaniu dokumentacji na pozwolenie na budowę domu, będzie Pani musiała dołączyć również charakterystykę energetyczną.

Największy wpływ na wynik końcowej charakterystyki energetycznej mają zastosowane systemy ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Najlepszym rozwiązaniem byłaby pompa ciepła, zamiast tradycyjnego kotła oraz kolektory słoneczne termiczne. Początkowe większe wydatki (szczególnie na pompę ciepła) zwrócą się po kilku latach, ponieważ oszczędności jakie Pani osiągnie z tej inwestycji będą duże.

Jeśli chodzi o izolację dachu, to proponuję wybrać wełnę mineralną zamiast styropianu. Proszę zajrzeć na strony np. Knauf Insulation. Jest tam ciekawa propozycja wełny szklanej do zastosowania w izolacjach do poddaszy użytkowych - Unifit 035 i Unifit 039.

Jeśli chce być Pani bardziej "eko" :) polecam również przyjrzeć się wełnie mineralnej w ECOSE Technology też z Knauf Insulation.

Co do grubości izolacji, to im więcej tym mniej energii na ogrzewania Pani zużyje w czasie eksploatacji domu. Dobrym rozwiązaniem jest te 30cm, jak pisze LukaEgon.

KrzysztofLis2
22-10-2010, 06:45
Pompa ciepła rzeczywiście jest świetnym urządzeniem z punktu widzenia charakterystyki energetycznej i jeśli chodzi tylko o to, by zoptymalizować wskaźniki w świadectwie, to warto ją zamontować.

Jeśli zaś celem systemu ogrzewania jest przede wszystkim ogrzewanie, to pompa ciepła sens mieć może, lecz wcale nie musi. Przykładowo, sens zakupu pompy ciepła w domku o niskim zapotrzebowaniu na energię jest znikomy.