PDA

Zobacz pełną wersję : Co jeszcze warto posadzić?



OlaK
21-12-2009, 13:55
Chodzi mi o roślinki, z których coś można zebrać i zjeść (albo wypić :lol: ) a które są niekłopotliwe w uprawie.
Posadziłam:
- maliny (czerwone, żółte, czarne) + jeżynę,
- truskawki plus czosnek, który posadziliśmy, bo ponoć truskawki lubią się z czosnkiem,
- kilka drzewek owocowych (czereśnie, wiśnia, śliwy)
- na działce mamy jeszcze kilka starych mirabelek (ałyczy?), z których Tesciowie zrobili całkiem dobrą nalewkę.

Chcę posadzić jeszcze zioła - miętę, melisę, tymianek, szczypiorek i co tam jeszcze z ziół wpadnie mi w ręce. I cytryńca chińskiego, bo ponoć bardzo zdrowy.
Kusi mnie borówka amerykańska, ewentualnie kamczacka i.... grzyby :lol: ostatnio wyczytałam, że można zaszczepić drzewa mikoryzą z grzybnią grzybów leśnych i ponoć normalnie rosna jadalne leśne grzybki :D

Co jeszcze, co jeszcze? :) Co ciekawego macie w ogrodach? :)

nikka55
21-12-2009, 18:28
Proponuję posadzić pigwowiec. Niewymagający, niekłopotliwy, niewysoki krzew. Można go posadzić np. przy ogrodzeniu z siatki i potraktować jak żywopłot. Pięknie kwitnie, a z owoców można zrobić smaczną nalewkę :D Kawałki owoców odsączone z nalewki są pyszne do chrupania.
Można tez zrobić sok - bardzo zdrowy, bo owoce pigwowca zawierają mnóstwo witaminy C.

Z jadalnych może jeszcze poziomki :) Niewymagające, a wręcz ekspansywne. Możne je wykorzystać jako roślinki zadarniające. Te, które rosną w słońcu są bardzo smaczne :)

Mymyk_KSK
21-12-2009, 20:03
jagoda kamczacka - najlepsze odmiany to Duet i Atut - mają lepsze i większe owoce niż Czelabinka i Sinoglazka

Zależy ile masz wolnego miejsca, ale może jeszcze pokusisz się o posadzenie:
- aronii (soki, konfitury, wino)
- czarnego bzu (konfitura, do ciast - wspaniałe są dojrzałe kwiatostany w cieście)
- róży (płatki na konfiturę - pyszności :) )
- rokitnika na olej (do sałatek na przykład)