PDA

Zobacz pełną wersję : Łóżko piętrowe



beciaw2
21-07-2008, 12:22
Od jakiego wieku dziecko może spać na łóżku piętrowym?
Aranżuję pokój dla córek- 4,5 i 2 lata i zastanawiam się czy łóżko piętrowe to dobry pomysł. Teściowa straszy mnie że starsza spadnie i krzywdę sobie zrobi :-?
Dziewczyny są bardzo ruchliwe i zależy mi by pozostawić im jak najwięcej wolnej przestrzeni do zabawy.
Ktoś doradzi?

margarytka
21-07-2008, 18:23
Młodsza na dole starsza na górze , w obu przypadkach łóżko powinno mieć zamontowane listwy zabezpieczające przed upadkiem ( na wysokości ok. 12 cm od góry materaca i listwa szerokości ok.10-12 cm , co najmniej z trzech stron łóżka) no i oczywiście drabinka by wejść na górę.
Jest jedno ale, które należy wziąć pod uwagę : jeśli wysokość mieszkania jest 2,5m, to po pierwszym zachwycie nowym meblem dziecko może wykazywać niechęć do spania na górze, gdyż może się okazać, że jest tam zdecydowanie za ciepło.

damimax
21-07-2008, 18:43
Mój syn, w tej chwili 5-letni śpi na antresoli odkąd skończył 3 lata. Wcześniej spał na normalnym tapczaniku i nie spadał, więc czemu miałby spadać z łózka, które jest lepiej zabezpieczone?
Problemem okazała się jednak paradoksalnie młodsza siostra (w tej chwili 2-letnia), która nie ustaje w wysiłkach by się na to łóżko dostać, brat broni swego azylu no i tu są zgrzyty :-?

beciaw2
22-07-2008, 06:26
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. O ten azyl dla starszej też mi chodzi. Młodsza to typowy gruby Tołdi, po drabince to jeszcze długo nie wejdzie- pupa za ciężka :D co innego turlać się po podłodze :lol:

Trociu
22-07-2008, 08:32
Teściowa straszy mnie że starsza spadnie i krzywdę sobie zrobi :-? A na jakim łóżku teraz ta starsza śpi - ma ono jakiekolwiek zabezpieczenia dookoła, żeby dziecko nie spadło. Jeżeli nie - ile razy udało jej się spaść z łóżka?

dembowy
22-07-2008, 08:42
U nas problemem nie było samo spanie, wcześniej syn spał na wersalce i z niej nie spadał, a lozko piętrowe ma jeszcze dodatkowe zabezpieczenie. Problemem okazało sie wstawanie w nocy na siku, albo jak coś złego mu się sniło i chciał szybko do nas przybiec.... Niestety, ze względów bezpieczeństwa przenieśliśmy go na wznów na wersalkę. Do tematu łóżka piętrowego wrocimy za dwa lata, jak bedzie szedł do szkoły...

beciaw2
22-07-2008, 13:32
Teściowa straszy mnie że starsza spadnie i krzywdę sobie zrobi :-? A na jakim łóżku teraz ta starsza śpi - ma ono jakiekolwiek zabezpieczenia dookoła, żeby dziecko nie spadło. Jeżeli nie - ile razy udało jej się spaść z łóżka?


Jak miała 2lata przeniosłam ją na tapczan z dwóch stron dostawiony do ścian. Na początku spadła ze 2 razy, od tego czasu śpi już spokojnie.
W nocy też nie wstaje, jak coś jej się przyśni to wrzeszczy"mamo chodź do mnie". Tylko jak ja na to piętrowe łóżko wlezę :o

Trociu
22-07-2008, 13:37
Teściowa straszy mnie że starsza spadnie i krzywdę sobie zrobi :-? A na jakim łóżku teraz ta starsza śpi - ma ono jakiekolwiek zabezpieczenia dookoła, żeby dziecko nie spadło. Jeżeli nie - ile razy udało jej się spaść z łóżka?


Jak miała 2lata przeniosłam ją na tapczan z dwóch stron dostawiony do ścian. Na początku spadła ze 2 razy, od tego czasu śpi już spokojnie.
W nocy też nie wstaje, jak coś jej się przyśni to wrzeszczy"mamo chodź do mnie". Tylko jak ja na to piętrowe łóżko wlezę :o
Czyli są marne szanse, że dziecko spadnie. Więc argumenty teściowej można oddalić. Pamiętaj, że łóżka piętrowe same w sobie mają dodatkowe barierki, żeby dziecko nie spadło.

Tutaj jak widzę powstaje inny problem - sprawność mamusi ;) Może czas najwyższy nauczyć dziecko trochę samodzielności coby samemu nie trzeba było się wdrapywać na drabinkę.

ryba7070
22-07-2008, 18:37
Moje córeczki mając 5 i 2 lata zmieniły swoje łóżeczka na jedno piętrowe ( ciasnota lokalowa ) i do tej pory są zachwycone, żadnych problemów nie było, pamiętam, że też byłam pełna obaw jak ta starsza będzie zaspana w nocy schodzic np. do toalety i spadnie ale oczywiście nic takiego nie miało miejsca. Jedynym dla mnie mankamentem jest zmiana pościeli u góry, nie lubię się tam wdrapywac no cóż już nie te latka... :)

kaśka maciej
22-07-2008, 20:47
Moje dwie pociechy syn 9 lat i córa 5 lat śpia na czymś takim

http://www.klups.pl/meble_big/lm_2.jpg

Są bardzo zadowoleni, ja też. Łóżko piętrowe w ich małym pokoju "zawaliłoby" to pomieszczenie na ament


Już się kłócą, które z nich bierze to łózko do nowego pokoju z domu. :wink:

beciaw2
23-07-2008, 07:35
Czy możesz mi napisać jaka to firma i gdzie szukać?

kaśka maciej
23-07-2008, 13:55
Czy możesz mi napisać jaka to firma i gdzie szukać?

Oczywiście, to są meble Klupś :) Łózko jakieś 3 lata temu kosztowało jakieś 900zł. Polecam naprawdę :D
A kupiliśmy to łóżko w najzwyklejszym sklepie z dziecinnymi rzeczami, poprosiliśmy tylko o sprowadzenie :)

Karpatka
23-07-2008, 21:36
Moje dziewczynki śpią na piętrowym od momentu, gdy młodsza miała 3 latka (dół), a starsza 7. Szukaliśmy łóżka bardzo stabilnego, oczywiście z górnymi zabezpieczeniami. Młodsza z dołu spadła raz (fachowo - owinięta w kołdrę :D ), starsza nigdy nie miała problemów z dreptaniem po drabince nawet w nocy. A największą frajdę mają znajome dzieciaki, które w ramach odwiedzin okupują górę (muszę tylko w porę pościel zabrać). Okazuje się, że jest to najlepsze miejsce do zabawy lalkami "w dom" :o

zbludzanka1
25-07-2008, 21:27
mam łóżko piętrowe od roku, moi synowie mieli wówczas 3 i 7 latek i tak , najpierw mały spał na górze , i nie spadał ( z jednej strony jest zabezpieczenie, a z drugiej ściana) a potem się zamienili i to właśnie śpiąc na dole ( zaznaczam że jest to niżej niż na wersalce) to chyba ze 3 razy spadł więc osobiście uważam że na górze jest bezpieczniej.... a rad tesciowej........ to nie radzę brać sobie do serca.............

evito
19-11-2009, 20:10
.

jajmar
19-11-2009, 20:19
Sama piszesz że jest ciasne, co można wiecej napisać ? Chyba nie sądzisz że ktoś napisze ze ciasne łóżko to zaleta.
Nie możesz kupić łóżka piętrowego na którym da się usiąść ? Nie koniecznie aby czytać ale tak ogólnie, dzici szybko rosną.

labas1
19-11-2009, 20:37
A mnie się wydaje że córka jest za mała na pięterko.

adi_
19-11-2009, 21:11
a moze zamias piertowego rozsuwane takie pojedyczne tylko troszke wyzsze i na dole czyli pod gornym jest jeszcze edno wyro a po dnim pulki na posciel sa niby dwa wyra niby pietrowe a jednak to na dole moze byc dla tej mamej pociechy wiez mi malo to miejsca zajmuje

Cpt_Q
19-11-2009, 21:27
adi_ kocham twoje posty :)

out
19-11-2009, 21:42
jeśli to łóżko ze znanego sklepu na i to radze po skręceniu sprawdzić jego wytrzymałość. na własne oczy widziałem jak góra takiego łóżka "zjechała" na dół dla tego ze konstrukcja piętra się rozjechała pod ciężarem dziecka (i nie był to 80cio kilowy nastolatek :D). Dobrze, że nie było drugiego pod spodem.

Dorcia7612
19-11-2009, 22:07
A mnie się wydaje że córka jest za mała na pięterko.
Moje blizniaki maja pietrowe lozko,od kiedy skonczyly 3 lata.Synek spi u gory,corka na dole i nigdy nic sie nie stalo :) Ale nigdy nie zgadzalam sie zeby moja corka spala u gory,a to dlatego ze spi bardzo niespokojnie , jest bardzo roztrzepana i nieprzewidywalna,synek to jej przeciwienstwo.Mysle ze to zalezy nie tyle od wieku dziecka jak od jego zachowania podczas snu i przytomnosci po przebudzeniu,bo czasem dziecko budzi sie w nocy bo musi na toalete :wink:

kobea
20-11-2009, 08:37
Witam.
Jest jeszcze możliwość wykonania łóżka u stolarza na wymiar,ja tak zrobiłam. Jest pojedyncze-górne pod spodem biurko,ale można zamówić jakie się chce. Łóżko drewniane, solidne i bezpieczne .
Pozdrawiam.

beciaw2
20-11-2009, 13:28
Pisałam podobny post półtora roku temu:)
Dziewczyny na forum poleciły mi łóżko Marta firmy Klupś.
Po roku użytkowania stwierdzam ze jest super. Trzeba tylko kołki przy składaniu posmarować klejem. Polecam obejrzyj w necie.
Beata

Ps. czasami , jak córa ma zle sny, śpię razem z nimi i łóżko daje radę.

ohh
20-11-2009, 13:41
http://www.klups.pl/szablon.php?z=1&t=lm&p=lm

evito
20-11-2009, 17:12
.

alfa36
20-11-2009, 20:54
Da się takie lozko jak zalinkowala ohh zrobic szersze? jakos te lozka 90 cm do mnie nie trafiają, wydają mi się zdecydowanie za wąskie. Nie ukrywam, ze reszta, tj dodatkowy materac i szeflady są super.

evito
21-11-2009, 15:56
.

evito
22-11-2009, 18:54
.

damimax
22-11-2009, 19:11
Moim zdaniem wszystko zależy od dziecka. Mój syn dostał łóżko na antresoli jak miał niespełna 3 lata. Najpierw spał na wysokości ok. 1m nad ziemią, potem podwyższyliśmy na 160cm. Nigdy nie było problemów, czy wypadków.
To łózko było jego azylem jak pojawiła się wszędobylska siostra - demontowaliśmy szczeble, żeby mała nie wchodziła do góry.
Do dzisiaj je uwielbia i w domu musieliśmy nawet ścianę przestawiać, żeby to łózko weszło, bo słyszeć nie chciał o parterowym:).
Z minusów widzę:
- zmiana pościeli, ścielenie (chociaz w sumie niewiele widać, byle kołdra nie wisiała:)
- pielęgnowanie chorego dziecka, podawanie lekarstw - ale z czasem to co raz mniej dokuczliwe

perm
22-11-2009, 19:26
Dziecko potrzebuje swojego zamkniętego kącika. Takiego tylko dla niego. Łóżko rozsuwane to nie to samo. Kup piętrowe i minuty się nie zastanawiaj.

MARTINA1
22-11-2009, 19:34
nji

alfa36
22-11-2009, 21:38
czyli to dolne nie ma 80 cm? To ile ma? wlasnie szukam lozka piętrowego, ktore na dole pomiesci dwie osoby.

MARTINA1
23-11-2009, 06:39
vgy

ohh
23-11-2009, 08:23
w jysku mają podobne: http://www.jysk.pl/359/361/3100021/a/catalog

kagar1989
30-12-2009, 09:37
Witam czy na rynku znajdę jakieś łózko piętrowe z jednym miejscem do spania do wagi ok 90-100 KG

czy tylko Antresola będzie odpowiednia do takiej wagi ??

kagar1989
31-12-2009, 09:20
Witam odświeżam temat

michalp
22-12-2010, 11:50
Witajcie,

Poszukuję podwójkego łóżka piętrowego ( dł. ok. 200 ), ale jakiegoś niekonwencjonalnego rozwiązania - co by nie było takie po prostu, że kilka desek zbitych jedna nad drugą i tyle. Nie chodzi mi też o łóżka w postaci różnego rodzaju samochodów i innych. Po prostu eleganckie łóżko, w którym pośpi 10 i 4 latek.

Macie może jakieś zdjęcia, namiary...

Michał

jaksie
22-12-2010, 17:38
http://www.google.com/images?hl=pl&q=%C5%82%C3%B3%C5%BCko+pietrowe&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=ajoSTajBPMeDswbMqN3VDA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=2&ved=0CDwQsAQwAQ&biw=1259&bih=628

tu trochę różnych róznistych

zetka
22-12-2010, 17:47
Najłatwiej chyba będzie znaleźć jakiś ciekawy projekt i zlecić wykonanie lokalnemu stolarzowi. Szukaj tutaj:
http://www.google.pl/images?hl=pl&q=%C5%82%C3%B3%C5%BCko%20pi%C4%99trowe&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=634
http://www.google.pl/images?um=1&hl=pl&biw=1280&bih=634&tbs=isch%3A1&sa=1&q=bunk+bed&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Edit: Jaksie mnie uprzedziła :D

qwinto
09-05-2011, 16:37
odgrzebuję nieco temat. Zbieram informacje i inspiracje łóżek piętrowych. Mam nadzieję, że coś podpowiecie, pokażecie, polecicie i wymienimy się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Ceny wzory wady zalety - wszystko to bardzo mnie interesuje :)

qwinto
11-05-2011, 13:01
Ciekaw jestem na przykład co sądzicie o takim łóżku, które znalazłem:

http://lozkapietrowe.com/uploads/products_thumb/kacper_3-os_olchajpg14451.jpg

To akurat jest łózko KUBUŚ 3 (producent ma jeszcze kilka ciekawych modeli - może ktoś ma w domu ich piętrówkę? Będę wdzięczny za informacje)

qwinto
28-06-2011, 13:19
już jakiś czas temu zdecydowaliśmy się na łózko z fotografii. Kupiliśmy bezpośrednio od producenta z Wieruszowa, przez jego sklep internetowy. wszystkim szukającym solidnego łóżka piętrowego polecam. U nas stoi już jakiś czas i póki co nie mamy mu nic do zarzucenia. no chyba, że samo się nie ścieli :)

JoaKar4
28-06-2011, 21:48
Ja mam 1 lozko z ikea najprostsze drewniane i powiem Wam ze udzwig jest nawet po 100-120kg spokojnie :) wiecej nie probowalismy :)
Moi chlopcy maja 4 i 2 i tez po wakacjach laduja na takim lozku, osobiscie wolalabym nianie elekt. postawic i niech mnie dziecko w nocy obudzi niz lozko wysuwane jesli masz wasko - u nas pokoje maja np 2m szer wiec sa bardzo waskie :) Bo mloda chwila moment i bedzie smigac po lozku :) Moje panny mialy 5 i 2 jak dostaly lozko i spia tak do dzis (maja 14 i 11l) lozko ma 90cm szer a czasami spaly na nim 4 osoby z czego dwie dorosle i moje mlode,

qwinto
29-06-2011, 08:31
oglądaliśmy łóżko w Ikei, ale jakoś nie byliśmy w 100% przekonani co do ich jakości. Dobrze, że w rzeczywistości okazało się inaczej i dobrze Ci służą :)

Co do dwupoziomowego, to fakt: trzeba go zawsze składać, żeby nie zagracało pokoju. łóżko, które mamy jest 3 osobowe, ale to wysuwane spod spodu używane jest sporadycznie - przeważnie jak u dzieciaków ktoś zostaje na noc.

Juniorka
29-06-2011, 13:47
A widzieliście takie rozwiązanie http://allegro.pl/lozko-pietrowe-sofa-kanapa-rozkladana-stiing-i1672745031.html
Ciekawe :D

qwinto
29-06-2011, 23:00
Faktycznie bardzo ciekawe rozwiązanie. zastanawiam się nad jego wykorzystaniem. design wskazuje raczej na wystrój salonu, nie pokoju dla dzieci. Myślę, że świetnie sprawdzi się w sytuacjach kiedy 2 osoby wynajmują 1 pokój, pytanie brzmi jednak: czy np studenci, którzy często dzielą jeden pokój, skuszą się na wydatek ok 2 tys. Nie sądzę. Dla kogo zatem takie łóżko?

ogólnie produkt jest ciekawy, cena nieco wysoka, no i przede wszystkim chyba jednak inna grupa docelowa...?

manhatan17
30-06-2011, 15:04
bardzo ciekawe rozwiązanie (3w1).

Dla kogo? hmmm może dla rodzin które mieszkają w ciasnych mieszkaniach albo małych domkach i mają 2 dorastających dzieci i 1 pokój do dyspozycji. Rozwiązanie super dla nastolatków gdy wiadomo że "młodzież" robi sobie spotkania z kolegami/koleżankami we własnym pokoju i wtedy takie piętrowe łóżko można spokojnie zestawić w sofę. Druga opcja to np. taka sofa w salonie jako awaryjne łóżko dla gości którzy niezapowiedzianie zostaną na noc. Lepsze to chyba niż rozkładanie materacy na podłodze gdy nie ma się oddzielnego pokoju gościnnego.

Ehhh będąc dzieckiem strasznie chciałam mieć piętrowe łóżko ale nigdy się go nie doczekałam. Jednak jeżeli dziecko boi się wchodzić na takie to rodzic powinien kupować łózko zgodnie z upodobaniem dziecka a nie swoim (w końcu to dziecko będzie w nim spać). To tak do postów które były wcześniej namawiające założycielkę wątku do zakupu piętrówki mimo iż jej córka boi/bała się na takim spać.

qwinto
04-07-2011, 14:59
Co do zdania dziecka na temat łóżka, to w dużym stopniu podzielam, a w szczególności w przypadku, o którym piszesz. Myślę jednak, że nie można ulegać wszelkim zachciankom w tej kwestii. Osobiście nie dalibyśmy zgody na łóżko księżniczki, smoka, czy łózko - pociąg. Łóżeczka takie są urocze, ale upodobania dzieciaków zmieniają się bardzo szybko. Pociągi teraz są OK, ale za chwile będą obciachowe a numerem jeden będzie batman... Jestem zdania, że lepiej zdecydować się na uniwersalne łóżko, a upodobania dzieci spełniać fajną poszewką na kołdrę.

asizo
04-07-2011, 19:13
Łóżko piętrowe - fajne rozwiązanie, ale na pewno nie dla małych dzieci (nie pozwoliłabym spac w takim łóżku dziecku do 7 r.ż). O wypadek nietrudno. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, jak śpi dziecko, czy niespokojnie, czy się wierci, na ile jest świadome po obudzeniu się, czy śpi grzecznie całą noc, czy budzi się i wstaje na siku, czy też może zrywa sie i pędzi do sypialni rodziców.
Kupiłam moim córkom łóżko piętrowe rok temu. Było to łóżko rozkładane na 2 oddzielne łóżka. Starsza spała w takim pojedynczym przez ok. rok. Myślałam, ze jak skończy 4 lata, to skręcimy im to łóżko i starsza będzie spała na górze (górny poziom na wys. mniej więcej 120cm), a młodsza o rok siostra na dole. Ale pomysł okazał się niewypałem i parę miesięcy temu sprzedałam łóżko i kupiłam córkom dwa zwykłe, 70x160. Moje dzieci śpią zbyt niespokojnie. Nie chciałam ryzykować. Poza tym nawet w ciągu dnia miałabym sporo stresu, czy np nie przyjdzie im do głowy bawić sie na górnym łóżku i podczas zabawy/kłótni jedna drugiej nie wypchnie za barierkę. Brrr.

qwinto
05-07-2011, 13:04
7 lat, to bardzo wysoka granica jak na łózko piętrowe. na stronie producenta łóżek piętrowych z Wieruszowa (chyba jeden z bardziej znanych) można przeczytać, że dzieciaki 2 letnie bezpiecznie mogą spać na ich łóżkach. Myślę, że barierki to wystarczające zabezpieczenie na noc. Co do zabaw, to faktycznie - lepiej przyzwyczajać dzieciaki, żeby bawiły się na podłodze :)

asizo
05-07-2011, 13:50
qwinto, zapewnienie producenta to jedno, a realia to drugie. Moje łóżko też miało bardzo wysokie barierki (kupując je starałam się wybrać naprawdę solidny i bezpieczny model), mimo to ze względu na to, ze wiem, jak śpią moje córki, zdecydowałam się nie ryzykować i sprzedałam łóżko.

Moja starsza córka potrafi obudzić się w nocy i półprzytomna od razu gna do naszej sypialni. Nawet nie chcę myśleć, co by mogło się wydarzyć, gdyby tak w półśnie "zeszła" z górnego poziomu. Młodsza za to często przez sen kręci się po całym łóżku, głowa wędruje tam, gdzie nogi i odwrotnie. Potrafi też przełożyć nogę przez barierkę (zdarzyło się 2 razy) i spaść z łóżka. Barierka niewysoka, ale i tak daje mi to do myślenia.
Poza tym mając za ścianą dzieci śpiące na łóżku piętrowym chyba sama pozbawiłabym się snu.
Każdy zna swoje dzieci i powinien decydować biorąc pod uwagę nawet najdziwniejsze scenariusze. Ja dla świętego spokoju zrezygnowałam z piętrowego łóżka.

asizo
05-07-2011, 13:53
Btw, miałam takie łóżko. Jeśli chodzi o jakość, to nie ma się do czego przyczepić. Model Irek.
http://www.marmex.pl/files/600/lozko_irek_1%5B2%5D.jpg

Kasiołek
05-07-2011, 20:58
Coś takiego udało mi się znaleźć:
http://img.sprzedajemy.pl/images/uploads/1000x901c_lozko-pietrowe-z-pla-414076.jpg

niby z placem zabaw ?

manhatan17
05-07-2011, 22:48
Zgadzam się że najlepsze są łóżka uniwersalne a takie ala księżniczka czy samochodzik to chwilowy kaprys. Jednak mając 2 konkretne do wyboru ostateczna decyzja powinna zostać podjęta z myślą o gustach dziecka a nie rodzica.

W kwestii piętrowych łóżek: to chyba jednak sprawa indywidualna i rodzic zna najlepiej swoje dziecko oraz to czy będzie bezpieczne w nowym łóżku.

qwinto
06-07-2011, 14:04
Cóż, idealnego rozwiązania nie ma. Przyglądalismy się także takim łóżkom:

http://lozkapietrowe.com/uploads/products/kacper2-osolchajpg03391.jpg
tutaj model Kubuś

Wydaje się bezpieczniejsze, ale na pewno można wskazać wady także tutaj.

Obserwując rynek łóżek piętrowych widać na prawdę ogromny postęp. Można przebierać do woli :)

asizo
06-07-2011, 15:06
qwinto, tak reklamujesz te łóżka i reklamujesz...

qwinto
07-07-2011, 14:33
zareklamować mogę tylko to 3 osobowe, z początku tej strony, bo mam je w domu. co do innych mogę tylko pokazać foty :)

kowi
31-08-2018, 14:25
U mnie w domu mam 3 łóżka piętrowe. Najmłodsze nasze dzieci - trojaczki tez już śpią w łóżku piętrowym. Zaczęły jak miały 2,5 roku. W pokoju trojaków stoi jeszcze łóżeczko dziecięce, takie z wyjmowanymi szczebelkami. To gdzie, która śpi zależy tylko od tego gdzie w danej chwili jest wolne. Oczywiście, na początku każda chciała spać u góry. Teraz po około 2 miesiącach widzę, że już kłótni nie ma o to, która gdzie ma spać.

Ja bardzo polecam łózko piętrowe od sprzedawcy na ALLEGRO - "Sypialnia sosnowa". grube solidne dechy, płaskie szczebelki drabinki.
Mamy takie łóżko: https://allegro.pl/tytan-90x200-lozko-pietrowe-mega-solidne-120kg-i7521964583.html dorobiłem tylko zdejmowaną barierkę na dolnym łóżku.
Co ciekawe w swojej ofercie mają również trzypiętrowe ;-)