PDA

Zobacz pełną wersję : Przepusty na instalacje w fundamentach



Egon
30-12-2009, 14:11
Proszę o wskazówkę, kto wykonuje przepusty i rozprowadzenie instalacji wod-kan-gaz, centralnego odkurzacza (?), doprowadzenia powietrza do kominka, uziomu, ewentualnie innych, na etapie wylewania ław i murowania ścian fundamentowych? Czy odpływy kanalizacyjne wykonywane są od razu dla wszystkich przewidzianych punktów?

ekmir
30-12-2009, 14:39
A jak jest w projekcie?

Egon
30-12-2009, 14:48
A jak jest w projekcie?

W projekcie nic nie piszą, kto ma to zrobić ...

ekmir
30-12-2009, 14:57
Czy odpływy kanalizacyjne wykonywane są od razu dla wszystkich przewidzianych punktów?

Jeżeli w projekcie jest zaznaczone przejście przez fundamenty jakiejś instalacji to należy je przewodzieć i zrobić w trakcie robienia fundamentów. Nie musimy później tracić czasu aby wykonać niezbędne przepusty.

Tak na marginesie to lepiej przewidzieć nawet więcej przepustów aby można było wprowadzić do budynku instalację, której wcześniej nie przewidywano.

ekmir
30-12-2009, 15:04
Jerśli chodzi o to
kto wykonuje przepusty i rozprowadzenie instalacji wod--kan-gaz, centralnego odkurzacza (?), doprowadzenia powietrza do kominka, uziomu, ewentualnie innych
to zależy od Ciebie.
U mnie rozprowadzenie instalacji wod--kan. wykonywała firma, która zasypywała i zagęszczała wewnątrz budynku. Doprowadzenie powietrza do kominka - wykonałem samodzielnie. Uziom fundamentowy wykonał mi elektryk ale jak to często bywa nie tak jak bym sobie tego życzył - więc dodatkowo samodzielnie wykonałem uziom otokowy. Instalacje centralnego odkurzania też mam zamiar wykonać samodzielnie. A do gazu trzeba kogoś z uprawnieniami (tak mi się zdaje).

Egon
30-12-2009, 15:14
Ekmir, dzięki za informacje!

ekmir
30-12-2009, 15:59
i chwała Powstańcom !

retrofood
30-12-2009, 16:22
Uziom fundamentowy wykonał mi elektryk ale jak to często bywa nie tak jak bym sobie tego życzył - więc dodatkowo samodzielnie wykonałem uziom otokowy.
Albo elektryk dupa, albo Ty nadgorliwy. :D

ekmir
30-12-2009, 16:29
Skłaniam się do tego pierwszego ;)