PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownie kominka, reku solarow??



Shime
02-01-2010, 01:08
Jestem na etapie kladzenia elektryki i teraz zapytanie:
-mam kominek chce aby sterowala nim przepustnica elektryczna na dolocie powietrza do kominka
-Regulacja predkosci obrotowej turbiny (od nadmuchu powietrza)
-Sterowaniu gwc i reku( w niedaliekiej przyszlosci)
-Solary
Czy jest jakis sterownik ktoru obsluguje te wszystkie urzadzenia czy zostaje mi tylko zalozyc system inteligentnego domu do zarzadzania tymi urzadzeniami i do tego oswietleniem pradami itp.....???????
A moze lepiej osobny steronwnik do kazdego systemu??


W necie znalazlem cos tkiego do solarow http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_37/products_id/54.html

Do przepustnicy i cwu http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1236

Do nadmuchu i gwc http://allegro.pl/item863302423_sterownik_gwc_wykorzystaj_wiecej_dar mowej_energii.html

Dziki za jakie kolwiek odp.

robertsz
02-01-2010, 07:50
Czy jest jakis sterownik ktoru obsluguje te wszystkie urzadzenia czy zostaje mi tylko zalozyc system inteligentnego domu do zarzadzania tymi urzadzeniami i do tego oswietleniem pradami itp.....???????
A moze lepiej osobny steronwnik do kazdego systemu??

Dziki za jakie kolwiek odp.
Jeden wspólny sterownik do tych wszystkich urządzeń raczej nie istnieje na rynku. Można takie dedykowane cudo zamówić u jakiegoś zaprzyjaźnionego automatyka, koszt materiałów rzędu 2,000zł. Koszt robocizny zależy od tej przyjaźni z automatykiem.
Rozbudowany system daje Ci możliwość wprowadzenia czasowych (dziennych/nocnych) trybów grzania i wtedy automat myśli za Ciebie.
Pojedyncze sterowniki takich możliwości nie mają.
Trzeba tylko wymyślić algorytm i uzgodnić priorytety urządzeń, co jest ważniejsze, co ma wpływ na co.... etc. Słowem jeden sezon grzewczy na próby i modyfikacje softu.

Na etapie kładzenia elektryki ważne jest, żeby wszystkie kable się ułożyły i zeszły do jednego miejsca lub do wybranych miejsc (sterowanie rozproszone). To trzeba uzgodnić z tym zaprzyjaźnionym automatykiem przed okablowaniem domu.

Rozwiązanie powyższe jest sensowne jeśli sam sobie poradzisz na bieżąco z modyfikacjami i do tego domownicy są wyrozumiali i cierpliwie będą znosić Twoją metodę prób i błędów.

Zanim podejmiesz decyzję zrób analizę ryzyka. Weź pod uwagę, że "skopany system" może Ci skutecznie wychłodzić lub przegrzać dom. Pojedyncze sterowniki można odłączyć i mieć reszte urządzeń działającą. Jeśli padnie system, a domownicy się na tym nie znają to co wtedy?

Od strony praktycznej podpowiem, że niektóre czujniki nie lubią długich kabli i może się okazać, że przykładowo sterownik w garażu "nie widzi" czujnika w kominku albo zakłócenia są tak duże że sterowanie głupieje bez wyraźnej przyczyny.

Shime
02-01-2010, 20:22
Kminilem tak dzisiaj caly dziec siedzac i patrzac na kominek i chyba dobrym rozwiazaniem bedzie zakupienie osobnych systemow.
Ale dreczy mnie jeszcze jedno rozwiazanie w niektorych sterownikach do przepustnic jest mozliwosc podlaczenia przepustnicy 2 pomp co i cwu + jedno dotakowe urzadzenie np nadmuch do kominka do rozpalania np. Czy amm przez to rozumiec ze przy rozpalaniu kominka wlaczam urzadzenie i ok wlacza sie nadmuch i ropala kominek do np 40 stopni. Wszystko pieknie ale co sie dziej dalej jezlei o 2 w nocy wypali sie w kominku i temperatura spadnie ponizej tych 40 stopni dmuchawa znow sie wlaczy??????

robertsz
03-01-2010, 18:43
Jeśli nie będzie czujnika płomienia to TAK.
Dmuchawa będzie próbowała rozpalić kominek, czytaj: będzie pracować.
Jeśli jest czujnik płomienia to układ widzi że się nie pali i dmuchawa nie pracuje.

Osobne systemy będą łatwiejsze w opanowaniu i mniej awaryjne z punktu widzenia systemu jako całości.

Zanim kupisz, napisz/zadzwoń do sprzedawcy z prośbą o przesłanie instrukcji obsługi.
W instrukcji będzie wyjaśnione jak te układy i urządzenia działają.

marek_d
03-01-2010, 23:04
Witam ,sa takie sterowniki za okolo 600zl

Shime
03-01-2010, 23:52
Jakies namiary bo te z kratki.pl nie maja takiej opcji:/

netcom
04-01-2010, 00:10
Kminilem tak dzisiaj caly dziec siedzac i patrzac na kominek i chyba dobrym rozwiazaniem bedzie zakupienie osobnych systemow.
Ale dreczy mnie jeszcze jedno rozwiazanie w niektorych sterownikach do przepustnic jest mozliwosc podlaczenia przepustnicy 2 pomp co i cwu + jedno dotakowe urzadzenie np nadmuch do kominka do rozpalania np. Czy amm przez to rozumiec ze przy rozpalaniu kominka wlaczam urzadzenie i ok wlacza sie nadmuch i ropala kominek do np 40 stopni. Wszystko pieknie ale co sie dziej dalej jezlei o 2 w nocy wypali sie w kominku i temperatura spadnie ponizej tych 40 stopni dmuchawa znow sie wlaczy??????

Osobne systemy jak najbardziej, jeśli uda się je ze sobą skomunikować to jeszcze lepiej.
Temperatura w nocy: jeśli spadnie o wartość X przez czas Y to sterownik uzna że ogięń wygasł i zamknie przepustnicę doprowadzającą powietrze do spalania, żeby nie wychładzać kominka.. Tak ma na przykład sterownik Tatarek, inne pewnie też, ale nie sprawdzałem.
Na stronie Tatarka są instrukcje w pdf, można sobie poczytać.

marek_d
06-01-2010, 21:24
http://www.insbud.net/