PDA

Zobacz pełną wersję : szczelina wentylacyjna przy pełnym deskowaniu a rekuperator



matpul
03-01-2010, 11:47
Witam

Czy zostawić szczelinę wentylacyjną przy ocieplaniu poddasza jeśli dach jest wykonany w pełnym deskowaniu, przykryta papą, potem laty, kontrłaty i dachówka? Wiem, że jeśli nie ma się sprawnej wentylacji to jest to koniczne, ale co zrobić jeśli ma się rekuperator ? Czy można ułożyć szczelnie wełnę mineralną ? Czy jeśli jest rekuperator to trzeba dawać folię paroizolacyjną ? A może ułożyć wełnę szczelnie i zamiast folii paroizolacyjnej dać zwykłą folię, dzięki której para wodna nie wniknie w ocieplenie ani w deski, a całą wentylację pozostawić rekuperatorowi ?

r7m8
03-01-2010, 12:34
Nie bardzo rozumiem, rekuperatorem chcesz wentylować ocieplenie czy jak?
Ludzie to mają przeróżne pomysły więc przestałem już się dziwić :wink:
Bo co ma rekuperator do ocieplenia to naprawdę nie wiem.

FlashBack
03-01-2010, 13:47
cos mialem tu odpisac ale zapomnialem co.

edde
03-01-2010, 15:28
Witam

Czy zostawić szczelinę wentylacyjną przy ocieplaniu poddasza jeśli dach jest wykonany w pełnym deskowaniu, przykryta papą, potem laty, kontrłaty i dachówka? Wiem, że jeśli nie ma się sprawnej wentylacji to jest to koniczne, ale co zrobić jeśli ma się rekuperator ? Czy można ułożyć szczelnie wełnę mineralną ? Czy jeśli jest rekuperator to trzeba dawać folię paroizolacyjną ? A może ułożyć wełnę szczelnie i zamiast folii paroizolacyjnej dać zwykłą folię, dzięki której para wodna nie wniknie w ocieplenie ani w deski, a całą wentylację pozostawić rekuperatorowi ?

:o ty sie chyba "nie rozumieć" na działaniu tego wszystkiego... :(
przemyśl wszystko po kolei, od początku, ze zrozumieniem do czego poszczególne warstwy i jak to wszystko w kupie działa, bo mieszasz na maksa

matpul
03-01-2010, 16:57
to jak zrobić, aby było dobrze ?
czy trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną przy pełnym deskowaniu, skoro będzie folia paroizolacyjna oraz wentylacja mechaniczna ?

FlashBack
03-01-2010, 17:11
odpowiadam
tak musi byc szczelina.
nie, nie musi byc szczeliny.

edde
03-01-2010, 17:12
to jak zrobić, aby było dobrze ?
czy trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną przy pełnym deskowaniu, skoro będzie folia paroizolacyjna oraz wentylacja mechaniczna ?
:roll:
szczelina wentylacyjna zostawiana jest pomiędzy deskowaniem a wełną i nic nie ma do rekuperatora, który będzie wentylował pomieszczenia oddzielone od szczeliny paroizolacją
szczelina wentyluje wełnę i deski, z jakichkolwiek szczątków wilgoci (choćby początkowo tej która zamkniesz w tej przegrodzie folią paroizolacyjną), przy membranie paroprzepuszczalnej wyjdzie ona w górę przez membranę, przy papie nie wiec trzeba jej pomóc drożna szczeliną
a wentylacja mechaniczna to usprawnienie wentylacji pomieszczeń a nie materiałów przegród dachowych, to Ci się wciąż niestety myli, rekuperator i w.m. nic absolutnie nie ma do szczeliny wentylacyjnej pom. deskami a wełną

matpul
03-01-2010, 18:33
rozumiem, że na początku będą szczątkowe ilości wilgoci ( prędzej czy później wilgoć odparuje), ale skąd będzie się brała wilgoć później ?

zientas
03-01-2010, 19:51
z różnic temperatur, w dzień nagrzewa się wełna pod dachówką a w nocy jest zimniej i może się coś skraplać, ponadto dachówka nie stanowi warstwy szczelnej dla pary. Wilgoć w powietrzy dostaje się i pod dachówkę - są to małe ilości ale są.

r7m8
03-01-2010, 20:08
z różnic temperatur, w dzień nagrzewa się wełna pod dachówką a w nocy jest zimniej i może się coś skraplać, ponadto dachówka nie stanowi warstwy szczelnej dla pary. Wilgoć w powietrzy dostaje się i pod dachówkę - są to małe ilości ale są.
Poza tym folia paroszczelna w rzeczywistości jest paroszczelna ale przecież musi być jakoś przymocowana czyli mimo wszystko w jakiś sposób dziurawiona. Nie jest to przecież konstrukcja w 100% hermetyczna dlatego mimo wszystko jakieś niewielkie ilości ciepłego, zawsze zawierającego trochę wilgoci powietrza z wnętrza domu jest infiltrowana do warstwy ocieplenia.

edde
03-01-2010, 20:22
i przestałbyś lepiej cudować, zrób tak jak być powinno i tyle
masz papę na deskowaniu to robisz szczelinę i już

matpul
03-01-2010, 21:06
tu nie chodzi o cudowanie, ale zawsze miałbym kilka centymetrów więcej izolacji :(

edde
03-01-2010, 22:12
to obniż o te kilka cm poziom skosów i sufitów, nie zauważysz tych 2-3 cm obniżenia zupełnie
albo kup wełnę o lepszej lambdzie (np. 0,033 zamiast 0,040) i będziesz maił lepiej przy tej samej grubości i przy poprawnie wykonanym ociepleniu

matpul
04-01-2010, 07:23
czy możesz mi polecić jakąś konkretną wełnę o lepszych właściwościach ? Proponujesz wełnę mineralną czy wełnę skalną ?

edde
04-01-2010, 21:53
ja wybrałem isover supermata, ma lambdę 0,033, i to chyba jest najlepsza obecnie, oraz rockwool rockton (0,035)mam 25cm ocieplenia i zawsze te kilka cm do przodu dzięki cieplejszej wełnie

odaro
05-01-2010, 10:27
Ja też od pewnego czasu zastanawiam się i próbuje zrozumieć dlaczego Rockwool zaleca nie stosowanie paroizolacji.

Sytuacja wygląda tak można stosować paroizolację razem z wełną rockwool nie jest to wcale przeciwwskazane nawet doradcy zalecają paroizolację w domach z rekuperacją ale w pozostałych przypadkach lepiej jest nie stosować paroizolacji ponieważ możemy w ten sposób uzyskać lepszy mikroklimat pomieszczeń jeżeli pozwolimy aby wilgoć swobodnie wydostawała się przez ocieploną przegrodą.

Dlaczego może tak postąpić w przypadku wełny Rockwool a innych nie?

Ponieważ wełna kamienna jest inaczej hydrofobizowana a przez to mnie nasiąkliwa dodatkowo duża gęstość wełny przemawia za taim rozwiązaniem.

Czyli jeżeli zastosujemy wełnę Rockwoll mamy dodatkowe korzyści oprócz ocieplenia możemy w jakimś stopniu poprawić mikroklimat pomieszczeń poprzez zmniejszenie wilgotności powietrza.

Inni producenci wełny zalecają paroizolację ponieważ ich wełna nie daję rady z tą ilością wilgoci jak przechodzi przez przegrodę.

Jest jeszcze inna ważna rzecz jeżeli nie dajemy paroizolacji musimy spełnić wszystkie inne warunki takiego rozwiązania np. odpowiednia grubość szczeliny przy pełnym deskowaniu dachu między krokwiami albo to że na strychu nie możemy jako podłogi zastosować płyt OSB która szczelnie zamknie strop jętkowy ale muszą to być deski nabite z przerwami między nimi.

Tylko w takich sytuacjach można nie stosować paroizolacji.

UPS... ale się rozpisałem ale chyba pomyliłem wątki :lol:

No ale niech już zostanie.