PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie rur do chudziaka



Mikołaj:)
03-01-2010, 18:27
Witam.
W tej chwili mam stan surowy. Na wiosnę ruszam dalej z instalacjami, tynkami itd.. Od dłuższego czasu zastanawiam się jak powinno mocować się rury od CO w przypadku kiedy izolacją jest papa termozgrzewalna. Od kilku wykonawców słyszałem, że mocowanie odbywa się do chudziaka tzw. "parasolkami" czyli kołkami. W takim jednak przypadku dziurawi się izolację. Doczytałem gdzieś na forum, że rury można ułożyć na pierwszej warstwie styropianu i do niego przymocować je spinkami takimi jak do podłogówki. Czy jednak styropian nie będzie "wstawał"? ktoś praktykował takie rozwiązanie? Druga sprawa to tynki. Z tego co wiem, najpierw kładzie się instalacje niezbędną do zatynkowania, tynki i dalej instalacje. Jeżeli położę rury na styropianie to tynkarze mi go zniszczą. A może w ogóle nie mocować rur tylko przycisnąć np cegłami, później i tak pójdzie na to wylewka :roll:

adam_mk
03-01-2010, 18:58
CO przed tynkami układasz?
Adam M.
:o :o :o :lol:
Ale wyszło!

Centralne Ogrzewanie przed tynkami układasz?
A.M.

mariankossy
03-01-2010, 18:59
To co w scianach: elektryka, kable antenowe , alarmowe , telefoniczne, inst. wod-kan , piony CO robisz przed tynkami.
Następnie tynki.

Po tynkowaniu czyszcisz/skuwasz " kupy" z tynku na chudziaku.
Potem izolacje na chudziaku, rury do kalafiorów.

Rur do wody w otulinie termo nie mocujesz tylko układasz na pierwszej warstwie styropianu , przykrywasz styro, na to folia " z kratką "klejona tasmą samoprzylepną , dylatacje z gąbki i rurki podłogówki mocowane klipsami.

Wylewka z miksokreta ( w 1 dzien)

jacekp71
03-01-2010, 19:05
krótko odpowiadając: rur do chudziaka się nie mocuje,

Mikołaj:)
03-01-2010, 19:22
Czy się nie mocuje.
Tylko, czy rury nie będą "wstawały"? Jeden z wykonawców sugerował, że brak mocowania może spowodować ich późniejszą wibrację. :roll:

lukasz_p
03-01-2010, 19:33
U mnie hydraulicy wycinali pasek papy, następnie pasek folii, na to kładli pasek styro gr. 8 cm i rurki w otulinie, całość mocowali takimi metalowymi obejmami do chudziaka (chyba kołkami szybkiego montażu, w ich miejscu oczywiście dziurawili izolację, ale jak później kładłem papę i folię po całości, to starałem się dawać w tych miejscach na zakładkę).

jacekp71
03-01-2010, 19:48
Czy się nie mocuje.
Tylko, czy rury nie będą "wstawały"? Jeden z wykonawców sugerował, że brak mocowania może spowodować ich późniejszą wibrację. :roll:

jeśli to mówi ten, co będzie robił wylewki, to zmień wykonawcę ....
(s)pod 10cm betonu niewiele rzeczy potrafi wstać lub wibrować ;-)

Mikołaj:)
03-01-2010, 20:46
Akurat mówił to hydraulik, więc nie wiem co o tym sądzić. Ogólnie rzecz biorąc mam taki plan prac:
1. elektryka i wszystkie inne kable
2. izolacja (papa)
3. rozłożenie CO i innych rur które chowa się pod tynkiem ( jeżeli się uda to rury nie mocowane do chudziaka)
4. tynki
5. styropian
6. podłogówka
7. wylewka

Dobrze będzie?

W tym schemacie obawiam się o jedną a nawet dwie sprawy. Kiedy rozłożę już papę, i będą rozłożone nieprzymocowane rury to czy tynkarze potykając się o nie, nie uszkodzą ich? I druga rzecz, na rozłożonej papie będzie pewnie sporo pozostałości po tynku, które trudno raczej będzie usunąć. Może wyłożyć to jakąś najtańszą folią, później zdjąć i wyrzucić? :roll:

Jarek.P
03-01-2010, 20:48
(s)pod 10cm betonu niewiele rzeczy potrafi wstać lub wibrować ;-)

Nie wiem czemu, ale złowrogo to zabrzmiało... :D

J.

mariankossy
03-01-2010, 20:52
Akurat mówił to hydraulik, więc nie wiem co o tym sądzić. Ogólnie rzecz biorąc mam taki plan prac:
1. elektryka i wszystkie inne kable
2. izolacja (papa)
3. rozłożenie CO i innych rur które chowa się pod tynkiem ( jeżeli się uda to rury nie mocowane do chudziaka)
4. tynki
5. styropian
6. podłogówka
7. wylewka

Dobrze będzie?

W tym schemacie obawiam się o jedną a nawet dwie sprawy. Kiedy rozłożę już papę, i będą rozłożone nieprzymocowane rury to czy tynkarze potykając się o nie, nie uszkodzą ich? I druga rzecz, na rozłożonej papie będzie pewnie sporo pozostałości po tynku, które trudno raczej będzie usunąć. Może wyłożyć to jakąś najtańszą folią, później zdjąć i wyrzucić? :roll:
W papie tynkarze używając rusztowań porobią dzury mogą też zniszczyć położone wcześniej rury.

jacekp71
03-01-2010, 20:55
dlatego często rury CO kładzie się po tynkach ....

Mikołaj:)
03-01-2010, 21:15
dlatego często rury CO kładzie się po tynkach ....
To ma niewątpliwą zaletę, czyli brak niebezpieczeństwa uszkodzenia izolacji czy też rur. Z drugiej strony, hydraulik musi później w tynku wycinać bruzdy. Nie sądzę aby udało mi się je tak zaszpachlować, aby były niewidoczne.
A gdyby rozłożyć rury i dopiero na to papę?

jacekp71
03-01-2010, 21:24
bez przesady, takie bruzdy to nie Kanion Kolorado, poza tym są nisko przy podłodze,
u mnie zniknęły pod listwą przypodłogową, maskownicą podejścia rurek oraz grzejnikiem, a i tak były równiutko zagipsowane,

Mikołaj:)
15-02-2010, 11:37
Czyli już wszystko wiem
1. Tynki
2. Papa
3. Pierwsza warstwa styropianu
4. Rury wszelakie wkuwane w tynku (mam nadzieję że nie będzie widać śladów)
5. Druga warstwa styro
6. Podłogówka
7. Wylewka

I jeszcze jedno. Mam 20 cm na całą podłogę. Jaką proponujecie grubość poszczególnych warstw? Może
-styropian 4 cm
-styropian 8cm
-wylewka 7 cm
-podłoga płytki i panele - 1 cm

rafalr82
15-02-2010, 14:26
ja proponuje tak,
-elektryka
-tynk
- rozprowadzenie wody i co podłogą
-folia jak dajesz papę to przed instalacjami
-styropian
-podłogówka
- wylewka
przynajmniej masz pewność że nic pod czas tynków nie zostało uszkodzone
- a tynkarze nie bawią sie w kuchniach i łazienkach w omijaniu wystających rur z wodą i tp.