PDA

Zobacz pełną wersję : czy kto? robi? szklarnie sam ???



ARi.
28-01-2004, 17:00
WITAM :D
Mam taki dylemat :o , u mnie przed domem lezą okna które kiedyś wstawiłem żeby zabezpieczyć dom przed zimą teraz jak mam nowe okna to te stare leżą. Zastanawiam się czy z tych okien nie zrobić szklarni 8) , tylko nie chce wstawiać tych okien tylko wykorzystać szyby z nich bo szklarnia tylko by szpeciła jak by była wykonana z okien starych.
Zastanawiam :o się czy nie zrobić metalowej konstrukcji najlepiej z teownika i szybye przykleić SYLIKONEM. Co wy nato a może macie inne rozwiązanie wykorzystanie starych okien bo naprawdę mam ich sporo, Ramy drewnianej bym nie chciał robić bo długo bym się nią nie cieszył. Jeszcze się zastanawiam czy sylikon będzie trzymał szybę jak ona będzie przyklejona do teownika od spodu, a poza tym musze sprawdzić cenę Teownika :lol: ile to kosztuje boi innego materiału chyba się nie da zastosować
Czekam :o na jakieś podpowiedzi jak to wy zrobiliście

Pozdrawiam ARi :wink:

pitbull
29-01-2004, 08:56
Szklarania musi byc wentylowana (najlepiej w kalenicy) i ogrzewana - .
Z samych okien moglbys zrobic inspekt. Samo mocowwanie szyb silikonem do stali to nie jest dobry pomysl - a co z opadami i zatrzymywaniem sie wody na oknach?

ARi.
29-01-2004, 11:32
Witam :D
Nie chce wielkiej szklarni robić :D ani jej ogrzewać 8)
Sylikom ma służyć jako uszczelniacz i jako klej do szyby a jak nie zda to egzaminu to można od spodu kawałki zamocować za pomocą śruby wkładając wcześniej wywiercony otwór, lub może zamiast kątowników wywiercić otwór w Teowniku uwzglednić grubość szyby i powstawiać kawałki drutu jako bolce może fi 6. Szyba przyklejona i zablokować bolcami powinna trzymać a jeszcze z góry uszczelnić sylikonem żeby miedzy szczeline nie wpływała woda. Tylko nie wiem jak będzie się zimą zachowała konstrukcja zakładam że dach będzie spadzisty bo nie chce mieć :evil: zalegającego śniegu na dachu. Jeszcze przed montażem szyb musiałbym dobrze zakonserwować konstrukcje co nie ??
Pozdrawiam ARi :wink:

Jolka
30-01-2004, 10:17
Jeśli to są bardzo stare okna to nie wiem jak wyjmiesz te szyby w całości. Takie stare szyby są na tyle przepalone przez słońce, że bardzo łatwo pękają i własciwie do niczego się nie nadają. Póki są w ramach to jeszcze przez jakiś czas mogą posłużyć, ale do wyjęcia to już raczej nie. Zanim zmontujesz ten stelaż z teowników czy tam czegoś innego to może najpierw spróbuj kilka szybek wyjąć i zobacz jak Ci to pójdzie.

pitbull
30-01-2004, 11:30
Racja. Zalezy jaki masz w oknach typ szklenia.
Konstrukcje nalezy zabezpieczyc.

ARi.
31-01-2004, 14:19
Witam Ponownie :D
Dzięki JOLKA za rade wiem wiem że ciężko wyciągnąć szybę a najgorsze jest jak posiadają Kit ale ja mam okna z sali gimnastycznej co mi pasowała w sam raz do mnie do domu jako zabezpieczenie stanu surowego. Jedna parę okien rozwaliłem na próbę jakoś poszło :) bez zbicia a na marginesie bardzo dobrze się pali rama :lol: . Przed zabraniem się do pracy najpierw wszystko musze dograć policzyć ile sztuk okien mam biorąc pod uwagę że jedno okno ma dwie szyby noi najpierw powyciągam z ramy a potem będę planował jeśli się wogule zabiorę za to :P .

PIDBUL dałeś mi duża podpowieć bo szczerze zemnie taki ogrodnik że szok 8) noi nie wiedziałem zabardzo co to jest INSPEKT :( tego słowa jeszcze nie słyszałem wiec sobie wpisałem w internecie i mi pokazało
Inspekt, skrzynia bez dna, wykonana z drewna lub lekkiego betonu, przykryta oknami, umożliwiająca uprawę roślin w okresie zimy, wczesnej wiosny i późnej jesieni. Inspekty stosowane są do produkcji rozsady roślin o długim okresie wegetacji oraz do przyśpieszenia plonowania. Obecnie inspekty coraz częściej zastępowane są tunelami (namiotami) foliowymi.
Słowa nie znałem ale samą rzecz widziałem kiedyś może jak mi nie pójdzie z szklarnią to zrobię sobie inspekt :wink:

Wpisując hasło SZKLARNIA to słowo już wiedziałem :P co oznacza ale chciałem sprawdzić noi znalazłem :o

Szklarnia, cieplarnia, zamknięte, oszklone pomieszczenie, w którym dzięki optymalnemu wykorzystaniu światła słonecznego oraz regulowaniu temperatur, składu powietrza, wilgotności i innych czynników wytwarza się sztucznie mikroklimat odpowiedni dla rozwoju i wzrostu uprawianych w nim roślin. Szklarnia wyposażona jest zwykle w instalację grzewczą, nawadniającą, wietrzniki i inne urządzenia pomocnicze. Służy do uprawy roślin tropikalnych, warzyw i roślin ozdobnych w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny oraz do produkcji rozsady.

Natrafiłem jeszcze na fajną stronę na temat szklarni http://www.szklarnie.com.pl/inspekty.html

I na temat inspektu http://www.szklarnie.com.pl/inspekty.html


Ps Temat jeszcze nie zakończony wiec można jeszcze pisać

Pozdrawiam udanego dnia życze pa ARi :wink:

pitbull
02-02-2004, 09:44
Naukowo i na temat :)

ARi.
03-02-2004, 18:45
Naukowo i na temat :)

DZIEKIIIIIII :wink: :wink:

03-02-2004, 21:22
http://www.buildeazy.com/greenhouse.html

ARi.
03-02-2004, 23:34
http://www.buildeazy.com/greenhouse.html


FAJNA STRONA :o TYLKO PO ANGIELSKU ale są praktyczne porady fiu fiu tylko niewiem komu dziekować :D

Pozdrawiam ARi :wink:

Wladek
05-02-2004, 10:25
Moi starzy też wymieniali okna i ojciec wymyślił, że zrobi sobie takie coś (inspekt). Jak postanowił tak zrobił, tylko, że moimi rękoma :-) Ogólnie kupiliśmy pare teowniczków pare kątowników dużo silikonu paczkę elektrod i do dzieła. Tata powyciągał szyby z ram (były na kit więc większych problemów nie było) a ja pospawałem taką typową konstukcję z dachem dwuspadowym. Szyby na silikon i wkręty (wkręca się je tak aby blokowały możliwość wypadnięcia szyby) Jest jedna uwaga szyby muszą mieć luz, bo mogą popękać. Nam pękła jedna więc wynik w miarę o.k Starsi sadzą/sieją sobie tam sałatę i inne zieleniny na wiosnę.
Pozdr.

Mireks6
07-02-2004, 16:06
Witam.
Moja szklarenka kosztowała mnie około 1000 PLN. Był to głównie koszt teownika i kątownika. Szyby przymocowałem do konstrukcji kitem miniowym (notabene poszło 40 kg)
Szyby wyciągały się w miarę dobrze, ok.90% odzysku.
Pozdrawiam i powodzenia w budowie.
Mireks6

waldibmw
15-09-2007, 13:48
Za komuny do kitowania szklarni urzywalem OLKITU .Tym preparatem uszczelniano bloki z wielkiej plyty'''i jeszcze` dawalo sie blaszki albo bolce zeby szyba sie nie osuwala

-maro-
24-09-2007, 22:58
U mnie koło domu stoi już bardzo długoooo taka mała szklarenka o pow. około 30 m2.

Co do twoich rozważań na sposób mocowania szyb na dachu to polecam abyś teownik obrócił w ten sposób _|_ i wtedy spokojnie na dachu układasz szyby na silikonie na zakładkę ( zakładasz jedną za drugą tak jak dachówkę) i nie martwisz się że któraś odpadnie. Co do szyb to nie polecam dużych tafli bo jak któraś się stłucze to lepiej wymienić mniejszy kawałek a nie dużą tafle szkła.

KrzysiekWoj
25-09-2007, 08:29
Mam dwie szklarnie zrobione przez ojca lat temu 30 prawie.
Szyby są przyklejone na kit miniowy i trzymają sie w porządku. W każdej ze szklarni jest kilka okien, które otwiera się gdy temperatura jest za wysoka.
Co do ogrzewania szklarni to się nie opłaciło.
Ja bym zmienił silikon na kit. No i nie wiem jakie gabaryty, ale koszt teownika może być spory.

adam_mk
30-09-2007, 11:30
Witaj
Szklarnie budowano już baaardzo dawno. Są konkretne praktyczne doświadczenia.
Pamiętaj, że bywa grad. Te szybki, które są kładzione na "dachu" jak dachówka (na zakładkę) muszą go wytrzymać!
Szklarnię buduje się Z PASKÓW szkła. Tak 40cm to jeszcze, jeszcze. Szerszych nie polecam.
Zobacz, jak da się na paski pociąć te szybki, żeby wyszło z sensem.
Pozdrawiam
Adam M. ( w młodości chowany przy szklarniach....)

waldibmw
01-10-2007, 10:12
Witaj
Szklarnie budowano już baaardzo dawno. Są konkretne praktyczne doświadczenia.
Pamiętaj, że bywa grad. Te szybki, które są kładzione na "dachu" jak dachówka (na zakładkę) muszą go wytrzymać!
Szklarnię buduje się Z PASKÓW szkła. Tak 40cm to jeszcze, jeszcze. Szerszych nie polecam.
Zobacz, jak da się na paski pociąć te szybki, żeby wyszło z sensem.
Pozdrawiam
Adam M. ( w młodości chowany przy szklarniach....)Jajakobyly wlasciciel szklarni wrzuce swoje 3 grosze: wymiary szkla na typowej szklarni to 60x120 cm pozdrawiam

adam_mk
01-10-2007, 16:14
Acha! Waldi! Jaka grubość? Dwójeczka?
Stary jak mnie gnał do budowy i napraw (w mojej młodości), to pamiętam, że na górę to się papieróweczki nie wkładało....
Adam M.

waldibmw
01-10-2007, 19:10
chyba 3 ,ale moge skonsultowac to z kumplem ktory dalej bawi sie w to g.....no jest ostatni we Wsi .Wieskiedys byla najbogatsza w Europie _ Jablonna

adam_mk
01-10-2007, 20:36
Tak oszczędni, że aż szkło pocieniali? :o
:lol: :lol: :lol:
Adam M.

adi_
02-10-2007, 07:37
niezapomnij zdjec wstawic bo tez mam szybki z okien i sam sie zastanawiam nad takim ustrojstwem tylko ze na daszek to jakis plastik czy cos w podobie by szlo pozdrawma