PDA

Zobacz pełną wersję : Hydrofor z pompa ssącą vs. Pompa Głebinowa



drool
04-01-2010, 08:53
Witam
Ostatnio wywiercilem studnie (2009.12) głeb. 40m d140mm
odleglosc od domu ok 10-12m ( nie mierzylem dokładnie)
lustro wody ok 1,5 metra od powierzchni jak jest podczas suszy nie wiem
ale gdy podczas podczas czyszczenia wypompowalismy ok 40m3 woda opadla może 0,5m i zaraz wrocial do poprzedniego stanu po wyłaczeniu pompy.
dodam tylko ze sasiad ma studnie gl 32m odalona ok 60 m od mojej
i podczas suszy mowi ze woda nie opada max 3 metry od gruntu

W takim przypadku chyba nie ma sensu kupowanie pompy głebinowej ??
jaki hydrofor + pompe dobrac przeponowy czy tradycyjny ??
moze szukac zestawu hydroforowego z elektronicznym sterownikiem podobno oszczedzaja energie itp. ???

urgot
04-01-2010, 09:09
Jeżeli masz w domu miejsce na pompe hydroforową to oczywiście nie ma w tym wypadku innych przeciwskazań. Minusem jest to, że taka pompa troche hałasuje. Jeszcze jedno jeżeli woda jest zażelaziona to weź pod uwage że być może zaistnieje konieczność montażu filtra, wtedy potrzebna będzie pompa o większym ciśnieniu czyli o wysokości podnoszenia H ~ 60-80m. Jeżeli będziesz montował filtr czyli odżelaziacz to lepszy będzie tradycyjny hydrofor.

Jarek.P
04-01-2010, 09:19
Mam identyczne warunki (odwiert płytszy jedynie) i chcę zrobić tradycyjny hydrofor z pompą ssącą, tą jednak, żeby nie warczała w domu zostawię w studzience osłaniającej sam odwiert, w domu będzie tylko zbiornik i automatyka.

Mam tu jednak zagwozdkę, co z filtrem. Ta moja woda ma tak tragiczną jakość, że nawet nie będę usiłował jej odżelaziać i odmanganiać, chcę jej używać jedynie do celów gospodarczych. Jakiś filtr mechaniczny chciałbym jednak dać i tu pytanie, jak to zrobić. W typowych hydroforach takie filtry montowane są na ssaniu. U mnie ze względu na wygodę użytkowania chciałbym ten filtr dać już za pompą, najprawdopodobniej między nią a zbiornikiem hydroforu.
Co w tym momencie przed pompą? Nic? Czy może taki prosty narurowy filtr z metalowej siatki, żeby chronił przed piachem? Nie zapcha się on piorunem?

Studnię mam wierconą, jej dół jest standardowo osłonięty siatką i geowłókniną.

J.

drool
04-01-2010, 09:19
woda jest czysta nie ma manganu ani zelaza przekroczonego
filtra nie bedzie
miejsce na hydrofor jest a wlasciwie moge zorganizowac w kotlowni
tylko do pompu glebinowej tez bym potrzebowal hydrofora wiec
zostac przy pompie ssacej ?
co z doborem zestawu (pompa + zbiornik)
bedzie w domu 4 osoby + czasem jeszcze 2
ogrodek tez sie podleje czasem samochod wymyc itp.
glowica na studni ma otwor na rure 1 cal wiec tak rura bedzie doprowadzac wode

revalidon
04-01-2010, 09:52
woda jest czysta nie ma manganu ani zelaza przekroczonego


Tak z ciekawosci, gdzie w Polsce taka woda wystepuje na takiej głebokosci..? A co z twardością..? Też idealna..?

drool
04-01-2010, 10:25
ja jeszcze nie zdazylem zrobic badan ale ale sasiad na 32m tak ma
a codo twardosci to pytasz o permanentna czy nietrwala?
co do nietrwalej czyli wodoroweglanow magnezu i wapnia to tu jest super
jesli chodzi o organo-leptyke czyli smak to jak zachowuje sie z detgentami oraz samo przegotowywanie powodujace wytracanie sie weglanow oraz wodorotlenku Mg to prawie takie zjawisko nie istnieje ale zapytam o wyniki analizy
ja nie mam nawet czym tej wody wyciagnac ze studni w tej chwili heheh
tymbardziej nie bede jej badal 3 tygodnei po wykopaniu jesli nawet nie mam tam pompy
tak by the way jestem magistrem inzynierii chemicznej

revalidon
04-01-2010, 10:30
Po prostu pytam, bo nie słyszałem o studni głebinowej, z której woda nie miałaby przekroczonego żelaza, manganu lub twardosci... Tak wiec moze kup coś tymczasowego np. mohylewska zatapialna za 60 zł, trochę popompuj, zrób badania, a potem dobieraj sprzęt...
A sąsiad może tylko organoleptycznie badał..?

drool
04-01-2010, 10:37
kozystalem z jego wody na czas wiercenia bo stara studnia byla wykozystywana do odwiertu jaki i do plukania
wiem ze wode ma przebadana ale bylo to 6 lat temu wiec ppoprosze go zeby znalazl wyniki o ile jeszcze ma...
co do twardosci trwalej tu nie wiem
znacznie przekroczony mangan lub zelazo zostawiaja zacieki na muszli wannie itp nie jest to w zaden sposob miarodajne ale na podstawie tego juz cos mozna powiedziec

ale temat zszedl z watku a mi chodzi o hydrofor i rodzaj pompy
co przemawia za ssaca a co za glebinowa bo cena omnigena slimakowa ktora zamiarazlem kupic to koszt ponad 1K za sama pompe i zaczynam myslec o sensownosci takiego wydatku

revalidon
04-01-2010, 10:53
Poniżej kilku wierzchnich metrów woda przesiąka z prędkością około 1 metra przez rok... Jak zatem moze być czysta skoro przez 30-40 lat ma kontakt ze skałami /żwiry, gliny, iły/, z których wiekszość zawiera żelazo...

A ja raczej bym dpradzał jednak głebinówkę... Nie wiem ile chcesz wydać, ale sensownym rozwiązaniem jest głebinówka ze sterowaniem elektronicznym, do tego malutki zbiornoczek przeponowy i w zależnosci od zuzycia w danym momencie, pompa kreci z opdpowiednia mocą... Ma to swoje zalety, w tym brak wahań w cisnieniu wody, co niekorzystnie wpływa na instalację...

retrofood
04-01-2010, 10:54
ssące z hydroforem poradzą sobie pociągnąć z głębokości 7m. Filtr siatkowy absolutnie niezbedny, dlatego, że wirniki pomp są bardzo wrażliwe na tak duże zanieczyszczenia jak ziarnko piasku. silnik może być 1-fazowy lub 3-fazowy. 3-fazowe lepsze.

drool
04-01-2010, 11:16
tez mysle o 3 -fazowym
ale mam dzis czas i im wiecje o tym czytam tym wiecej watków, wiedza sie poszeza i coraz więcje pytań heheh
a gwoli scislosci czysta woda wyplukuje jony w wyniku zwiekszonego cisnienia osomtycznego wiec wole moja studnie od czystej butelkowanej wody "mineralnej" z mineralizacja ponizej 200mg/dm3 lub temu podobnych filtrow etc.
woda musi miec jony

Hytryulik
16-02-2010, 11:42
Witam, Chciałbym się podzielić spostrzeżeniami na temat hydroforni w domu.
Co do stosowania pomp to lepiej stosować pompy głębinowe raz że zużywają mniej prądu, są trwalsze i nie dźwięczą w domu. Mają durzą wydajność co ważne jest przy przyszłościowym nawodnieniu.
Co do zbiornika zalecam zastosowanie zbiornika tradycyjnego ocynkowanego najlepiej 300l to pomoże uniknąć wymiany przy ewentualnym montażu odżelaziacza. Niestety to konieczne na większości terenów w Polsce. Polecam zapoznać się ze stroną: http://www.ekomech.pl/ .
Ja również zgadzam się z teorią lepsza własna woda, niż kupowana

qwerty12
16-02-2010, 13:22
u mnie jest tak:
- studnia: glebokosc 40m wiercona a zasadzie płukana ("wiercona" bez świdra),
- woda wysoko,
- odleglosc studnia - dom 40m w poziomie
- rura fi 40 niebieska

w domu - w kolejności idąc od studni:
- pompa hydro - vacuum trójfazowa o wys podnoszenia 80 - 90m,
- filtr 20 mikronów, odżelaziacz w postaci wkładu do filtra,
- zbiornik emaliowany 300l
- dalej instalacja domowa.

Co do hałasu: pompa pracuje nie dłużej, niż 1 min dopompowując przy tym do zbiornika ok 15 - 20l wody.

wady? może hałas przez 1 min ale pompa stoi w kotlowni, wiec nie jest dokuczliwy; potrzebne dodatkowe miejsce;

zalety? hałas - jak ja słyszę, to jestem pewien, że pracuje; jak się zepsuje w środku zimy, to mam możliwość podmiany na inną w cywilizowanych warunkach (dostęp, ciepło i na głowę nie pada).

Hytryulik
16-02-2010, 13:30
uwierz mi ja mam studnię głębinową już 10 lat i nic się z nią nie dzieje a w lecie podlewam solidnie 3000m2 działkę to tej wody wylewam potęrzne ilości i nie mam problemów. Ty jezeli mas taką odleglośc od studni to z wydajnoscią krucho. W pompie głebinowej 0,9kw silnik i wydajność sprawdzona 5m3
u Ciebie napewno więcej.
Jeżeli ma cie takie mozliwości polecam ten układ- lepiej pchać niż ciągnać

qwerty12
16-02-2010, 13:38
w pełni się z Tobą zgadzam;

czy ja wiem, czy z wydajnością krucho? wydajność ogranicza jedynie średnica niebieskiej rury - ale czy pchasz przez nią, czy zasysasz, to przepustowość jest przcież taka sama...

Hytryulik
16-02-2010, 13:43
Żadna Abisynka bo tak sie nazywa u nas studnia którą ty posiadasz nie da więcej niż 3m3/h to spraktykowane jest przez wielu studniarzy. Mimo stosowania mocniejszych pomp a wręcz odwrotnie .Durza pompa "zrywa" źrodło

qwerty12
16-02-2010, 13:45
na moje 1000m2 wystarczy :)

Hytryulik
16-02-2010, 13:47
Szkoda prądu

urgot
16-02-2010, 15:22
Żadna Abisynka bo tak sie nazywa u nas studnia którą ty posiadasz nie da więcej niż 3m3/h to spraktykowane jest przez wielu studniarzy
Da więcej nawet 20m3/h ale to w warunkach optymalnych trafiło sie kilka razy. Faktycznie 3m3/h to średnia dla studni typu abisynka. Z tym prądem to sie zgodze wyższą sprawność mają pompy głębinowe.

piterazim
25-03-2010, 11:27
podłączę się pod temat

sytuacja następująca - rodzice wywiercili sobie studnię - około 45m
woda będzie wykorzystywana w gospodarstwie - opryski, mycie maszyn

może mi ktoś jasno wypisać co po kolei ma być zamontowane, chodzi też o to żeby sprzęt był wydajny i wytrzymały, no i oczywiście nie za drogi

PliP
25-03-2010, 20:39
No to i ja się dołączę.
W połowie kwietnia będę miał wierconą studnię.
W jaki sposób można najszybciej zbadać wodę czy to już jest ta, która nadaje się do picia???
Wiem, że najlepiej oddać do badania- a jak to zrobić domowym sposobem??