PDA

Zobacz pełną wersję : "trawnik" na raty - czy to się uda?



OlaK
05-01-2010, 11:17
Wyliczyłam, że zostało mi ok 500m2 chwastów z koleinami do doprowadzenia do porządku. Koleiny koniecznie musimy jak najszybciej zlikwidować,
natomiast normalnego trawnika, z racji dużej ilości zaplanowanej innej roboty, raczej w tym roku nie damy rady założyć. Zresztą nie zależy mi na pięknym trawniczku, wystarczy jak nie wyrosną chwasty do pasa jak wyjedziemy na urlop i nie bedziemy kosić, i jak w trawie będzie przeważac trawa a nie chwasty.
Wymyslilam, że:
Metoda 1.
- jak tylko sie ociepli i ziemia odmarznie, przekopiemy koleiny odwracając ziemię do góry nogami. Odczekam parę tyg i wysieję na to jakąś mało wymagającą mieszankę traw.
- może damy radę łącznie z koleinami przekopać najbardziej zachwaszczone fragmenty wokół kolein i pomiędzy (niestety to te, przez które się najczęsciej chodzi) i wysiać trawę.
- przez wiosnę i lato jak będziemy kosić, powolutku powyrywam co bardziej uciażliwe chwasciska i w powstałe dziury podosiewam nasiona traw.

Metoda 2:
- koleiny przekopiemy, bo musimy i wysiejemy trawę.
- podziele działkę na kawalki i przez wiosnę i lato przekopię te 'po bokach' i wysieję trawę,
- na jesien, jak juz się sezon działkowy skończy i przestaniemy deptać, przekopiemy i obsiejemy centralną część.


Czy to ma szansę się udać?
Czy wystarczy jak poodwracam skiby do góry nogami i odczekam jakiś czas czy niestety trzeba wszystko plewic cm po cm?
Jaką mieszkanke traw wybrac? Bedzie słonecznie, sucho i dużo deptania. I nie mogę dac gwarancji, że codziennie podlejemy.

Elfir
05-01-2010, 16:42
Moze zamiast trawy mieszankę łąkową? Do koszenia kosą a nie tradycyjną kosiarką.

OlaK
06-01-2010, 20:22
Moze zamiast trawy mieszankę łąkową? Do koszenia kosą a nie tradycyjną kosiarką.

Ale taką typu 'łaka polska' czy, jakby to określić 'pastewną'? Może być w sumie i łąkowa tylko nie kosą, please, bo kosa kojarzy mi się z koszeniem zielska po pas (o obcinaniu częsci ciała nie mówiąc :-? ) No chyba, że elektryczną na kólkach z pojemnikiem :D

A myślisz, ze taka partyzantka z dosiewaniem trawy się uda?

robert8888
07-01-2010, 18:58
pewnie że się da na raty - sam zakładałem trawnik na oko 10 arów - podzieliłem to na 4 etapy. Ważne aby siać taką samą mieszankę nasion w każdym etapie. Zakłądałem trawnnik późnym latem i jesienią - po przezimowaniu nie widać iż był zakąłdany w 4 etapach