PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie podłogi w garażu z fundmaentem i podjazdem- jak?



ifka13
06-01-2010, 09:23
Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojej sytuacji:
Otóż, posiadam zagęszczony grunt w garażu na poziomie -18cm pod progiem fundamentu będącego wjazdem.
Sytuacje obrazuje szkic:
http://lh5.ggpht.com/_Ba0ols0rACU/S0RVKGHooKI/AAAAAAAAB6E/eDWG26F8Nok/wjazd1.jpg
Proszę o sugestie dla punktów A, B(dylatacje? zrobic jako jedno w calosci?) i C(styrodur jest przyklejony do fundamentu) oraz czy:
- 5cm w garażu który jest w obrysie domu to nie za mało? w domu daję 10cm
- czy te 6cm betonu/wylewki to wystarczająca ilość?- grubość z projektu
- i czy jak bede miał tej "nadlewki"na fundamencie te np 3cm to nie będzie się to kruszylo pod ciężarem- dodam, że wysokością podsypki mogę jeszcze regulować, choć wolałbym nie;)
PS- ucięło z prawej- to na zielono to C- jest tam ocieplenie gr 5cm, a to pod skosem to szkic podjazdu z kostki gr 8cm.

krzys_i_aga
06-01-2010, 13:44
Nie wiem czy masz już zamontowana bramę segmentową, jeśli tak to właśnie do niej musisz dostosować wysokość posadzki.
5 cm w garażu spokojnie wystarczy ja też mam tyle i go nie ogrzewam. Termostat grzejnika mam nastawiony na "gwiazdkę" i grzeje tylko gdy temp spadnie poniżej bodaj 7 stopni. W garażu mam przy tych temperaturach 9 stopni C.
Wydaje mi się, że te 6 cm do minimum jakie trzeba wylać właśnie w garażu mniej bym nie ryzykował.
- Ściąć styropian zaznaczony na zielono zrobić wylewkę lub zasypać podsypką w zależności od rodzaju kostki.
Pozdrawiam.

kaltam
06-01-2010, 14:52
Mam jeszcze większy podjazd (i zjazd zarazem) do garażu. Dojazd z zewnątrz granitowa kostaka 9 x 11 mm, w garażu płytki gresowe. Płytki są tak ułożone (ze spadem do bramy że zakrywają całą szerokość fundamentu. Ocieplenie fundamentu nie dochodzi do jego końca (na wysokość) bo nie ma takiej potrzeby (+1,2 m nad gruntem jest fundament), lecz kończy się ok. 50 cm poniżej. Zjazd zrobiny z ubitego tłucznia, potem kliniec itd ..... kostka na zjeździe ma być ułożona w romb (pamiętaj).
Na Twoim miejscu zdjąłbym (trzeba wyliczyć ile) zagęszczonej podsypki tak by płytki wyszły na fundament (klej).

Jarek.P
06-01-2010, 14:59
A moim zdaniem nie ma najmniejszych szans, żeby płytki klejone do zdylatowanej od ściany fundamentowej wylewki, zachodząc na tąże ścianę nie popękały na styku. Przeciez tu nie ma szans, żeby to nie pracowało, pracować będzie na 100% i na 100% w bardzo szybkim czasie pojawi się w tym miejscu pęknięcie.
Tam trzeba po prostu zachować dylatację do samego końca, łącznie z jakimś rozdziałem w samej warstwie płytek, nie wiem, czy listwę dylatacyjną tam wstawić, czy wykorzystać okazję o korytko odwodnienia liniowego w to miejsce wrzucić.

J.

krzyk123
11-01-2010, 14:55
Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojej sytuacji:
Otóż, posiadam zagęszczony grunt w garażu na poziomie -18cm pod progiem fundamentu będącego wjazdem.
Sytuacje obrazuje szkic:
...
Proszę o sugestie dla punktów A, B(dylatacje? zrobic jako jedno w calosci?) i C(styrodur jest przyklejony do fundamentu) oraz czy:
- 5cm w garażu który jest w obrysie domu to nie za mało? w domu daję 10cm
- czy te 6cm betonu/wylewki to wystarczająca ilość?- grubość z projektu
- i czy jak bede miał tej "nadlewki"na fundamencie te np 3cm to nie będzie się to kruszylo pod ciężarem- dodam, że wysokością podsypki mogę jeszcze regulować, choć wolałbym nie;)
PS- ucięło z prawej- to na zielono to C- jest tam ocieplenie gr 5cm, a to pod skosem to szkic podjazdu z kostki gr 8cm.

Pytanie czy garaż będzie ogrzewany?
Jeśli nie, to nie ma sensu dawać styropianu pod wylewkę. W zimie cieplejszy od powietrza grunt zawsze trochę podgrzeje garaż.

monter2
11-01-2010, 15:31
posadzke zakonczyc katownikiem w punkcie A , dalej skuc fundament na taka grubosc zeby kostka sie zmiescila i od punktu A polozyc kostke na calym podjezdzie .nie bedzie wtedy problemu z pekaniem i odparzaniem betonu i płytki na progu

Abigor
11-01-2010, 19:12
posadzke zakonczyc katownikiem w punkcie A , dalej skuc fundament na taka grubosc zeby kostka sie zmiescila i od punktu A polozyc kostke na calym podjezdzie .nie bedzie wtedy problemu z pekaniem i odparzaniem betonu i płytki na progu

Dokładnie tak, do kątownika od strony wewnętrznej dospawać zagięte wąsy, żeby się trzymał w betonie.

Ewentualnie, aczkolwiek gorzej (czemu właśnie tak mam :oops: ), dociągnąć beton aż do końca fundamentu. Tylko, że może pękać, u mnie w tym miejscu B20 solidnie zbrojony grubości 15(fundament)-25(chudziak) cm.

ifka13
13-01-2010, 10:09
monter, abigor- dzieki za sugestie,
jak ten kątownik ma być ukształtowany? patrząc "z boku" to pólka kątownika ta pozioma ma być na dole pod wylewką czy na górze na wylewce?, uważam, że skonczenie wylewki przed fundamentem ok,
a co z ciągłością izolacji? garaż ocieplony[/code]

krzys_i_aga
13-01-2010, 12:34
monter, abigor- dzieki za sugestie,
jak ten kątownik ma być ukształtowany? patrząc "z boku" to pólka kątownika ta pozioma ma być na dole pod wylewką czy na górze na wylewce?, uważam, że skonczenie wylewki przed fundamentem ok,
a co z ciągłością izolacji? garaż ocieplony[/code]

I tak większość ciepła będzie uciekać przez bramę garażową. Jaka jest jest grubość 3, 4 cm, każde otwarcie i przez uszczelki ? Dalsze rozważania nad tymi 5 cm sa bezsensowne.

ifka13
13-01-2010, 12:44
co racja to racja, a jak ten kątownik? rozumiem, ze on ma być taką granicą w miarę stabilną

monter2
13-01-2010, 18:07
kątownik min 50/50/5 dolna pozioma polka utopiona w betonie na dole pod wylewka

Abigor
13-01-2010, 19:45
kątownik min 50/50/5 dolna pozioma polka utopiona w betonie na dole pod wylewka

Widać, że zgadzamy się w ogólnym rozwiązaniu, a szczegóły inne :)
O ile dobrze rozumiem, Twoje rozwiązanie po lewej, moje po prawej.

http://members.chello.pl/m.maciejewski19/krawedz.JPG

U Ciebie wąsy niepotrzebne, będzie się trzymać samo z siebie.
Funkcjonalnie jest to rozwiązanie spełniające swoją funkcję.
Aczkolwiek posiada jedną wadę - ryzyko zbierania się wody w szczelinie pomiędzy kątownikiem i betonem -> skrócona żywotność kątownika.