PDA

Zobacz pełną wersję : piasek a żwir???



pawellukasz
06-01-2010, 19:11
witam,
mam pytanie moze i blahe ale chodzi mi o recepture na urobienie betonu, mianowicie mniejsza juz o konkretne proporcje ale podaje sie w zaleznosci od klasy betonu takie składniki:
-woda,
-cement,
-piasek,
-żwir

a ja widzialem wiele razy na budowie jak beton byl robiony i nie bylo piasku i żwiru osobno tylko "piasek" prosto z Wisły gdzieś spod Krakowa i tyle...
więc jak się to ma do terminologii i w ogóle do sztuki robienia betonu???

william.bonawentura
06-01-2010, 21:16
więc jak się to ma do terminologii i w ogóle do sztuki robienia betonu???

Do wylewek czy chudziaka daje się sam piasek. To jest w końcu beton B-5 albo i słabszy.

ANSEXXX
06-01-2010, 22:11
witam,
mam pytanie moze i blahe ale chodzi mi o recepture na urobienie betonu, mianowicie mniejsza juz o konkretne proporcje ale podaje sie w zaleznosci od klasy betonu takie składniki:
-woda,
-cement,
-piasek,
-żwir

a ja widzialem wiele razy na budowie jak beton byl robiony i nie bylo piasku i żwiru osobno tylko "piasek" prosto z Wisły gdzieś spod Krakowa i tyle...
więc jak się to ma do terminologii i w ogóle do sztuki robienia betonu???


kolego w zależnosci jaki ma to byc beton daje sie składniki jakie podałes czyli cement woda żwir piasek i teraz granulacja żwiru dzieli się na 2-8 8-16 i grubszy a piasek może być 0-2 można więc stosować do tynkowania ostry , zacierania, posadzki i inne mułek więc to powinno Tobie wyjaśnić jakie proporcje sie daje i jaki odpowiedni granulat do danego betonu zaprawy itp

ANSEXXX
06-01-2010, 22:14
więc jak się to ma do terminologii i w ogóle do sztuki robienia betonu???

Do wylewek czy chudziaka daje się sam piasek. To jest w końcu beton B-5 albo i słabszy.

wiliam nie wprowadzaj w błąd kolegi nie daje sie samego piasku

retrofood
07-01-2010, 10:56
a ja widzialem wiele razy na budowie jak beton byl robiony i nie bylo piasku i żwiru osobno tylko "piasek" prosto z Wisły gdzieś spod Krakowa i tyle...


Ależ w "piasku" prosto z Wisły (i nie tylko) jest sporo żwiru!!! A budowa, to nie apteka.

ANSEXXX
07-01-2010, 11:23
a ja widzialem wiele razy na budowie jak beton byl robiony i nie bylo piasku i żwiru osobno tylko "piasek" prosto z Wisły gdzieś spod Krakowa i tyle...


Ależ w "piasku" prosto z Wisły (i nie tylko) jest sporo żwiru!!! A budowa, to nie apteka.

zgadza się żwirownie które wydobywają żwir są żwirowniami miejscowymi i wydobywają pokłady żwiru które oddzielają granlulacje danego kruszywa jakie jest potrzebne do uzyskania< jako> dadatku do betonu lub w innych dziedzinach Budownictwa i nie tylko > więc z rzeki bez płukanego kruszywa mamy zarazem kruszywo o granulacji 2-8 8-16 i większe jak i piasek 0-2 -mułek ALE !!!! odnosnie wyrobu betonu musimy zachować odpowiednie proporcje względem grubości kruszywa do odpowiedniej klasy Betonu więc sam proces wydobycia żwiru powinien być jasny I TU z bym sie nie zgodził z przedmówcą BUDOWA jest jak apteka o ile chcemy zachować jakość betonu względem przygotowania jego pod wykonanie < dletego też stosuje się rózne srodki chemiczne dodatkowo na obróbkę betonu jak i dodatkowo przerabia się stary beton lub kruszy sie kruszywo do wzmocnienia jego wartości

william.bonawentura
07-01-2010, 15:31
wiliam nie wprowadzaj w błąd kolegi nie daje sie samego piasku

Do wylewek dajecie żwir ????

retrofood
07-01-2010, 16:05
ALE !!!! odnosnie wyrobu betonu musimy zachować odpowiednie proporcje względem grubości kruszywa do odpowiedniej klasy Betonu więc sam proces wydobycia żwiru powinien być jasny I TU z bym sie nie zgodził z przedmówcą BUDOWA jest jak apteka o ile chcemy zachować jakość betonu względem przygotowania jego pod wykonanie < dletego też stosuje się rózne srodki chemiczne dodatkowo na obróbkę betonu jak i dodatkowo przerabia się stary beton lub kruszy sie kruszywo do wzmocnienia jego wartości

No dobraaaa...
wszystko prawda, jak się stawia "wiezyczkę" w Dubaju, żeby mieć najwyższą panoramę na świecie. Tyle że 20 lat temu, to nikt o chemii w betonie nie słyszał, chałupy budowano i stoją!
Jak mi w lecie zdun budował piec (kaflowy) to przygotowanie gliny należało do mnie. Prosiłem go aby mi powiedział w jakich proporcjach mam mieszać glinę z piaskiem. Odpowiedział, że... nie wie! I żebym na razie rozmieszał jak mi pasuje, a on potem powie. I tak było. jak już rozmieszałem, to przychodził, popatrzył na objętość, brał troszkę na kielnię, zrzucił z kielni i kazał dodawać gliny lub piasku, teraz już konkretne ilości! Jak to zrobiłem i dokładnie wymieszałem, to podchodził i prawie zawsze akceptował. Tylko czasami decydował, że jeszcze coś nie tak i należy roztwór skorygować.

Starzy majstrowie nie mieli głowy do liczb, ale mieli i mają "czuja". Oni doskonale potrafią ocenić, kiedy np. mniejszą ilość żwiru zastąpić większą ilością cementu, bo inaczej im z kielni "schodzi". Pooglądają piasek (u nas jest ze żwirem, ale bywają różne proporcje), pomruczą i... wszystko wiedzą! A czy beton jest b5 czy B15 to pewnie nie bardzo wiedzą.
Piasek i żwir frakcjonowane są drogie, więc b. często opłaca się dodać cementu np. w miejsce żwiru. Dlatego napisałem, że to nie apteka. Dobry master sobie poradzi bez szkody dla budynku. Takiego jak chałupa czy stodoła.

ANSEXXX
07-01-2010, 19:09
wiliam nie wprowadzaj w błąd kolegi nie daje sie samego piasku

Do wylewek dajecie żwir ???? kolego widzisz wylewka a posadzka to niby to samo dla wielu osób ale jest róznica więc do wylewki stosuje sie mułek piasek płukany o niskim granulacie czyli od 0-2 mm a do posadzki 0-8 może podam przykłady http://images.google.pl/images?q=%C5%BCwir&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&ei=zDBGS5DpE4WqsQajpZSlAw&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCMQsAQwAw

ANSEXXX
07-01-2010, 19:44
ALE !!!! odnosnie wyrobu betonu musimy zachować odpowiednie proporcje względem grubości kruszywa do odpowiedniej klasy Betonu więc sam proces wydobycia żwiru powinien być jasny I TU z bym sie nie zgodził z przedmówcą BUDOWA jest jak apteka o ile chcemy zachować jakość betonu względem przygotowania jego pod wykonanie < dletego też stosuje się rózne srodki chemiczne dodatkowo na obróbkę betonu jak i dodatkowo przerabia się stary beton lub kruszy sie kruszywo do wzmocnienia jego wartości

No dobraaaa...
wszystko prawda, jak się stawia "wiezyczkę" w Dubaju, żeby mieć najwyższą panoramę na świecie. Tyle że 20 lat temu, to nikt o chemii w betonie nie słyszał, chałupy budowano i stoją!
Jak mi w lecie zdun budował piec (kaflowy) to przygotowanie gliny należało do mnie. Prosiłem go aby mi powiedział w jakich proporcjach mam mieszać glinę z piaskiem. Odpowiedział, że... nie wie! I żebym na razie rozmieszał jak mi pasuje, a on potem powie. I tak było. jak już rozmieszałem, to przychodził, popatrzył na objętość, brał troszkę na kielnię, zrzucił z kielni i kazał dodawać gliny lub piasku, teraz już konkretne ilości! Jak to zrobiłem i dokładnie wymieszałem, to podchodził i prawie zawsze akceptował. Tylko czasami decydował, że jeszcze coś nie tak i należy roztwór skorygować.

Starzy majstrowie nie mieli głowy do liczb, ale mieli i mają "czuja". Oni doskonale potrafią ocenić, kiedy np. mniejszą ilość żwiru zastąpić większą ilością cementu, bo inaczej im z kielni "schodzi". Pooglądają piasek (u nas jest ze żwirem, ale bywają różne proporcje), pomruczą i... wszystko wiedzą! A czy beton jest b5 czy B15 to pewnie nie bardzo wiedzą.
Piasek i żwir frakcjonowane są drogie, więc b. często opłaca się dodać cementu np. w miejsce żwiru. Dlatego napisałem, że to nie apteka. Dobry master sobie poradzi bez szkody dla budynku. Takiego jak chałupa czy stodoła.










nie chcę być za bardzo dociekliwy ale wykonawca Twojego pieca kaflowego nie był dobrym m fachowcem - ponieważ glinę moczy sie pare dni w wodzie przed użyciem do stawiania pieców a to ze proporcje stosował takie lub inne to już jest sprawa elastyczności < zaprawy >







cytat<<<<<<<<<<< '''Starzy majstrowie nie mieli głowy do liczb, ale mieli i mają "czuja". Oni doskonale potrafią ocenić, kiedy np. mniejszą ilość żwiru zastąpić większą ilością cementu, bo inaczej im z kielni "schodzi". Pooglądają piasek (u nas jest ze żwirem, ale bywają różne proporcje), pomruczą i... wszystko wiedzą! A czy beton jest b5 czy B15 to pewnie nie bardzo wiedzą.
Piasek i żwir frakcjonowane są drogie, więc b. często opłaca się dodać cementu np. w miejsce żwiru. Dlatego napisałem, że to nie apteka. Dobry master sobie poradzi bez szkody dla budynku. Takiego jak chałupa czy stodoła.[/quote]


kolego pomyliłes pojęcia nie cementu lecz wapna lub w tej chwili zastąpiono wapno lasowane, płynem wapno w płynie nazw nie podam ze względu na reklamę a natomiast odnośnie betonu cieśle czy zbrojarze bo juz tej chwili nie ma betoniarzy tylko są w połączeniu z tymi fachmanami przy zalewaniu stropów podwalin czy ław fundamentowych ITP. rozróżnią grupę betonu po kruszywie < odnosnie dodania cementu w miejsce żwiru popraw to bo naprawdę dziwne rzeczy piszesz > Może nie przekonam Ciebie do prawidłowości ale warto

retrofood
07-01-2010, 21:06
nie chcę być za bardzo dociekliwy ale wykonawca Twojego pieca kaflowego nie był dobrym m fachowcem - ponieważ glinę moczy sie pare dni w wodzie przed użyciem do stawiania pieców a to ze proporcje stosował takie lub inne to już jest sprawa elastyczności < zaprawy >
...
kolego pomyliłes pojęcia nie cementu lecz wapna lub w tej chwili zastąpiono wapno lasowane, płynem wapno w płynie nazw nie podam ze względu na reklamę

1. nigdzie nie było, że nie była moczona. Ty się skup na sensie, a nie łap mnie za nie moje słówka.
2. Skąd wziąłeś to wapno w betonie, to diabli wiedzą. Ale to Twój cyrk.

Wystarczy pisaniny bo słuchasz tylko siebie, a mnie chcesz uczyć dzieci robić. Jak ja handlowałem chemią budowlaną, to Ty wtedy jeszcze na baczność pod stół wchodziłeś.

ANSEXXX
07-01-2010, 21:27
nie wiem ile masz lat ja mam 37 więc pomyśl co napisałeś


Starzy majstrowie nie mieli głowy do liczb, ale mieli i mają "czuja". Oni doskonale potrafią ocenić, kiedy np. mniejszą ilość żwiru zastąpić większą ilością cementu, bo inaczej im z kielni "schodzi".

no kolego można uzuwać zaprawy cementowej ale a napisz co robili i co murowali bo raczej KIELNIĄ nie przerzucano betonu ale jeżeli tak piszesz to może i tak z tego co mi wiadomo zaprawę kiedys kobiety z byłego ZSRR zarzucano patelniami


1. nigdzie nie było, że nie była moczona. Ty się skup na sensie, a nie łap mnie za nie moje słówka.

czyli mam rozumiec ze mieszałeś glinę z piaskiem ale kupną czy wydobywałeś ja ?

retrofood
10-01-2010, 12:01
nie wiem ile masz lat ja mam 37 więc pomyśl co napisałeś


ja mam 53

ANSEXXX
10-01-2010, 12:27
chciałem napisać ale powstrzymam sie od komentarza a odnośnie sprzedaży a styczności z Budownictwem mam pytanie czy możesz podać czy miałeś stycznośc wieloletnią z budownictwem ??

william.bonawentura
10-01-2010, 13:24
z tego co mi wiadomo zaprawę kiedys kobiety z byłego ZSRR zarzucano patelniami

W Polsce tynkarz obrzutkę cementową też robi "rondlem". Pozdrawiam.

ANSEXXX
10-01-2010, 13:51
szpryc raczej cementową chyba ze piszemy o szpałdowaniu

Parkiet
10-01-2010, 21:20
witam,
mam pytanie moze i blahe ale chodzi mi o recepture na urobienie betonu, mianowicie mniejsza juz o konkretne proporcje ale podaje sie w zaleznosci od klasy betonu takie składniki:
-woda,
-cement,
-piasek,
-żwir

a ja widzialem wiele razy na budowie jak beton byl robiony i nie bylo piasku i żwiru osobno tylko "piasek" prosto z Wisły gdzieś spod Krakowa i tyle...
więc jak się to ma do terminologii i w ogóle do sztuki robienia betonu???
Podstawowa receptura wygląda następująco:
- 1worek cementu 25kg
- 55 kg piasku
- 60 kg żwiru
- 7 - 10 litrów wody, ilość zależna od wilgotności kruszywa
- 0.2 l superplastyfikatora dla poprawienia konsystencji i urabialności mieszanki betonowej.
Powiększona ilość wody poprawia powyższą urabialność, ale jednocześnie zmiejsza wytrzymałość betonu, należy wybrać rozsądny kompromis. Pozdrawiam.