PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja



italka7
07-01-2010, 21:56
witam
mam duuży problem z wentylacją w kuchni, małej kuchni :/ :-? a mianowicie za lodówką która stoi między meblami a ścianą konkretnie to w rogu :) (obie ściany zew nieocieplone) robi sie pleśń główny powód wg mnie to mała odległosć od ściany której nie da się powiększyć i zasatanawiam sie na kratką wentylacyjną za lodówką tylko nie wiem czy to coś da i czy zrobić ją u góry standardowo czy niżej zeby powietrze lepiej obiegło dół Poradżcie :)
ps przestawienie lodówki w inne miejsce nie wchodzi w gre małe poieszczenie

kaltam
08-01-2010, 07:07
Kratka ci nic nie da (rozumiem na zewnątrz). Musi być obieg powietrza pod i za lodówką. Lodówka grzeje z tyłu więc ważne jest by pod nią była przestrzeń na obieg powietrza. Podnieś lodówkę do góry (musi być kilka cm wolnej przestrzeni pod nią).

italka7
08-01-2010, 09:27
dziekuje za odp jest tylko mały problem bo to kuchnia na poddaszu a lodówka stoi pod skosem i niebarzo mam ją jak podnieśc dlatego myślałam aby w ścianie za lodówką a konkretnie z boku gdzie pojawiła się pleśń zrobić otwór wentylacyjny taki średnica 50mm jak sie robi pod dachem przy ociepleniu z wełny :)

M K
08-01-2010, 10:03
dziekuje za odp jest tylko mały problem bo to kuchnia na poddaszu a lodówka stoi pod skosem i niebarzo mam ją jak podnieśc dlatego myślałam aby w ścianie za lodówką a konkretnie z boku gdzie pojawiła się pleśń zrobić otwór wentylacyjny taki średnica 50 jak sie robi pod dachem przy ociepleniu z wełny :)

Otwór wentylacyjny o śr. 50 mm :o :o :o i gdzie to ma wychodzić na zewnątrz na strych? Zresztą gdzie by nie wychodziło, to nie będzie wyciągać tylko nawiewać. Chyba, że o to ci chodzi,
W kuchni jest kanał wentylacyjny, zakończony kratką?

italka7
08-01-2010, 10:14
no właśnie nie ma jest na korytarzu tylko (kuchnia otwarta) chodzio o nawiew żeby powietrze sie dostwało za lodówke tą wentylacją (przewiert na dwór) ewentualnie kratka wentylacyjna koło lodówki no i musimy zmienić okap na taki z wentylatorem tylko czy to wystarczy? odległosć lodówki od ściany to tylko jakiś 1cm od sufitu 5cm spróbuje ja podnieśc do góry choci\aż na te 2cm

rwxw
08-01-2010, 12:28
obie ściany zew nieocieplone) robi sie pleśń
Może być inny powód takiej pleśni: zimny mur, na/w którym wykrapla się woda. Sprawdź jaką masz wilgotność powietrza w pomieszczeniu, temperaturę ściany za lodówką i pomieszczenia.

M K
08-01-2010, 20:43
no właśnie nie ma jest na korytarzu tylko (kuchnia otwarta) chodzio o nawiew żeby powietrze sie dostwało za lodówke tą wentylacją (przewiert na dwór) ewentualnie kratka wentylacyjna koło lodówki no i musimy zmienić okap na taki z wentylatorem tylko czy to wystarczy? odległosć lodówki od ściany to tylko jakiś 1cm od sufitu 5cm spróbuje ja podnieśc do góry choci\aż na te 2cm

Powodem pleśni jest nieocieplona ściana oraz źle działająca wentylacja. Zwiększenie odstępu od ściany lub podniesienie na nóżkach lodówki, nic nie pomoże. Pleśń dalej tam będzie. Ścianę trzeba ocieplić od zewnątrz i zainstalować np.: w ścianie nawiewnik ciśnieniowy z możliwością ręcznego zmniejszenia przepływu powietrza. To by tego grzyba zlikwidowało. Ale ponieważ pora na wykonanie ocieplenia jest nie odpowiednia. To zainstaluj teraz ten nawiewnik, nie za lodówka tylko przed nią. nawiew powinien poprawić wentylację.
A ten kanał wentylacyjny w korytarzu jest drożny, ciągnie czy nawiewa?

italka7
09-01-2010, 21:03
kanał wentylacyjny na korytarzu ciagnie ale go zlikwidujemy aby podłaczyć okap bo do tej pory był tylko z filtrem weglowym bez wentylatora i wydaje nam sie ze to był duży błąd, wentylacja jest w oknie dachowym taka przesuwana :) i obok lodówki planuje wentylator mechaniczny w ścianie bo w suficie narazie nie da rady ze wzgledu na podwieszany sufit i konieczności ciecia dziury w dachu, ocieplenie budynku narazie tez nie wchodzi w gre ze względu finansowego i wyglada na to że musze polubić wąsatego kumpla zza lodówki oby mi tyllko zapasów nie wyjadał ;)

M K
10-01-2010, 13:00
kanał wentylacyjny na korytarzu ciagnie ale go zlikwidujemy aby podłaczyć okap bo do tej pory był tylko z filtrem weglowym bez wentylatora i wydaje nam sie ze to był duży błąd, wentylacja jest w oknie dachowym taka przesuwana :) i obok lodówki planuje wentylator mechaniczny w ścianie bo w suficie narazie nie da rady ze wzgledu na podwieszany sufit i konieczności ciecia dziury w dachu, ocieplenie budynku narazie tez nie wchodzi w gre ze względu finansowego i wyglada na to że musze polubić wąsatego kumpla zza lodówki oby mi tyllko zapasów nie wyjadał ;)

Jeżeli ta kratka wentylacyjna w korytarzu jest jedyna na całe mieszkanie, to odradzam podłączania tam okapu.

italka7
10-01-2010, 17:00
narazie jest jedyna (poza łazienką tam jest mechaniczna) ale będziemy w każdym pomieszczeniu robic osobno wentylacje w suficie w każdym pokoju a w kuchni mechaniczną inaczej nie da sie zrobic bo jest na całe mieszkanie tylko jeden kanał wentylacyjny miedzy kuchnią a korytarzem a cała wilgoć z okapu wydmuchiwana była na mieszkanie

M K
10-01-2010, 17:24
narazie jest jedyna (poza łazienką tam jest mechaniczna) ale będziemy w każdym pomieszczeniu robic osobno wentylacje w suficie w każdym pokoju a w kuchni mechaniczną inaczej nie da sie zrobic bo jest na całe mieszkanie tylko jeden kanał wentylacyjny miedzy kuchnią a korytarzem a cała wilgoć z okapu wydmuchiwana była na mieszkanie

To co planujesz raczej nie poprawi wentylacji a na pewno ją popsuje.
A nie prościej zrobić dodatkowy kanał wentylacyjny w kuchni tylko dla okapu?
I założyć nawiewnik w kuchni oraz np.: największym pokoju?
Ale co tam, "róbta jak uważata".

italka7
10-01-2010, 19:13
dziękuje za odp i wszystkie rady rozważamy pod kątem naszych możliwosci :) na chwile obecna na pewno okap podepniem do komina razem z okapem z dołu będą 2w1 ale to domek jednorodzinny wiec moze nie będzie xle a kratka na korytarzu zostaje, robimy wentylator w kuchni mechaniczny i w pokojach obu musimy cos wymyślic bo w jednym juz pojawia sie wilgoć, dodatkowo do kanału went. na korytarzu ciagnie wszystko z dołu (nieszczelne drzwi) lodówka będzie podniesiona i maksymalnie wysunieta do przodu :) będzie ok?

M K
10-01-2010, 21:11
Żebyś lepiej zrozumiała zasady prawidłowej wentylacji. Potem ponownie pytaj i dopiero zrób.
Poczytaj na początek:

http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659-180.htm
http://forum.muratordom.pl/zaparowane-szyby,t177788.htm

mysweetbabys
11-01-2010, 09:19
Witam.Mam problem.minowicie wprowadziliśmy się jakiś miesiąc temu do nowo wybudowanego domu i niestety w kuchni za szafkami pojawiła się nam pleśń, niejest to na całej długości tylko w części odprowadzenie ściaków oraz podłączenia zmywarki. Co do wentylacji od dołu mebli są tylko nóżki więc powietrze raczej powinno tam przepływać.W czym może tkwić probem