PDA

Zobacz pełną wersję : Odśnieżanie okien w dachu



angela_ap
09-01-2010, 15:57
macie jakieś sprawdzone metody na to jak pozbyć się śniegu z okien w dachu? Zamontowane pod nimi kaloryfery nie daja radę ogrzac ich na tyle, żeby snieg sie rozpuścił, w pomieszczeniach jest ciemno, a minimalnie rozpuszczający się śnieg kapie mi na kanapę - ale to już oddzielny problem do zalatwienia - znacie jakiś inny poza otwarciem okna na które jakoś nie mam odwagi, sposób na pozbycie się białego puchu?

VIP Jacek
09-01-2010, 16:20
jakie masz te okna, bo czegoś nie rozumiem. :o
Jak są dobre okna połaciowe, szczelne i ciepłe, to żadne ciepło nie rozpuści zalegającego śniegu. Można jeśli ci zależy uchylić lekko okno i zgarnąć go. Ale z tego co piszesz to okna masz nie szczelne, skoro topi się śnieg i woda kapie ci do domu. I tu jest problem.
Okna do wymiany lub uszczelki.

angela_ap
09-01-2010, 16:29
czy dobre nie wiem, nie znam się, nieszczelnośc okien to temat do odrębnej dyskusji - rozumiem w takim razie że poza ich lekkim uchyleniem nic nie zrobie żeby pozbyć się śniegu

Lookita
09-01-2010, 16:38
tez mam problem z zaleganiem sniegu,ale akurat nie mam zrobionego wlasciwie dolotu cirpla z kaloryfera na okno-postawilem na lepsza izolacje murlaty-ale snieg zalega i faktycznie-zaciemnia,zalega i wqrza....nie bede nic otwierac i czyscic,bo mi na buzke spadnie,ale: myslalem ,jak sie sprawdzaja w takich przypadkach rolety,albo...wycieraczki niczym w samochodzie ;-) ?z tymi ostatnimi to zartuje,ale o zew. roletach,mysle juz dlugo....

niktspecjalny
09-01-2010, 16:41
jakie masz te okna, bo czegoś nie rozumiem. :o
Jak są dobre okna połaciowe, szczelne i ciepłe, to żadne ciepło nie rozpuści zalegającego śniegu. Można jeśli ci zależy uchylić lekko okno i zgarnąć go. Ale z tego co piszesz to okna masz nie szczelne, skoro topi się śnieg i woda kapie ci do domu. I tu jest problem.
Okna do wymiany lub uszczelki.

Szczelna prawda :D :wink: .Na razie olałem go na szybach a mam ich np w naszej sypialni az 4 szt. i nic mi nie kapie mimo ,że są pod nimi długie grzejniki purmo.Chciałem ostatni łapką zrzucić ale troszku mi wpadało śniegu po bokach więc odpuściłem.Kolega z góry ma okna złej firmy albo jak mu radzisz wymienić uszczelki.

VIP Jacek
09-01-2010, 17:56
taki jest urok okien połaciowych, jak się je ma i dobrej firmy, to śnieg będzie zawsze leżał i trza się z tym pogodzić.
Jak okna do dupy, to śnieg się będzie topił, ale przy silnych mrozach to też nie wiadomo, a ciepło zawsze będzie uciekało.
Tu nic się nie wymyśli.

mynia_pynia
09-01-2010, 19:24
Śnieg to pal licho, bo można wziąść wanienkę od kompania dzieci podłożyc pod okno otworzyć i zetrzeć/zrzucić do wewnątrz.
Mi ostatnio szyby zamarzły ;) - oczywiśćie od strony zewnętrznej, normalnie warstwa lodu na 1-2mm, , nic tylko suszarka ;)

gonzo93
09-01-2010, 21:22
A może wędzisko 6-7m długie z lekką poprzeczka z kawałka cienkiej blachy lub plastiku i zsuwać z zewnątrz... :roll: :roll: :roll:
Co wy na to?

niktspecjalny
10-01-2010, 07:26
A może wędzisko 6-7m długie z lekką poprzeczka z kawałka cienkiej blachy lub plastiku i zsuwać z zewnątrz... :roll: :roll: :roll:
Co wy na to?

To tak jak chorągwie klubowe na meczu.Buja nimi na lewo i prawo.Zły pomysł jak dla mnie.Lepiej okna wywrócić na drugą stronę podstawić coś na ten śnieg bezpiecznie zsunąć i cieszyć się, że za chwile i tak znowu napada :lol: :lol: :lol:

Gosiek33
10-01-2010, 09:10
Nie rozumiem problemu ciemno to trzeba światło palić by mroki rozwiać

kapie do środka wadliwe okno


a na oknie połaciowym śnieg i inne przyjemności zawsze będą - zupełnie jak na dachu boć to jego kawałek :wink: 8)


Poprzeprowadzaliśmy się z bloków do domów i co i rusz jakieś niespodzianki na nas czyhają :wink: 8) trzeba to raczej przyjmować jako nowe doświadczenie a nie coś co należy zwalczać i plenić :wink:


Też gwiazd nie mogę oglądać leżąc w łóżku... choć czasem pogoda i na to pozwala :lol:

freetask
10-01-2010, 10:50
a czy termowentylator skierowany na szybę nie pomoże? oczywiście jak przestnie padać, no ale zamiast tej wycieraczki?

Zołza
10-01-2010, 15:13
a ja się cieszę ze śniegu na oknie - miałam wrazenie ze mi przy nich zimno

od kiedy go leży gruba warstwa to problem zniknął

czyżby iglo- w kazdym razie jest cieplej

bigmario4
10-01-2010, 21:11
Sprawdziłem u siebie :D można lekko uchylić okno i delikatnie od tyłu okna zsunąć snieg przy pomocy szczotki na kiju w strone spadku.Ale mnie osobiście śnieg nie przeszkadza :wink:

Trociu
19-01-2010, 10:29
u mnie, dopóki całość dachu nie pokryła się 0,5cm warstwą lodu wystarczyło lekko uchylić okno i śnieg sam się zsuwał na dół. Pomagało to do następnych opadów. Z czasem mi się znudziło...

A dzisiaj z jednej strony wszystkie okna mi się odsłoniły same, bo sam śnieg z całego dachu się zsunął.

AManys
19-01-2010, 14:03
Myślę, że odgarniać da radę przy niewielkich opadach. Natomiast jak w nocy spadnie gruba warstwa to będzie problematyczne.

Jeżeli w pokoju (pokojach) są tylko okna połaciowe to będzie mało światła, co dla wielu jest uciążliwe. Nie dość, że dni wyjątkowo krótkie to jeszcze cały czas ciemno. Głównie chodzi o pokoje dzieci, które się tam bawią i uczą.

Ja nie będę odgarniał, ponieważ w każdym pokoju na poddaszu mam "zwykłe" okno umiejscowione w lukarnie. ten plus wyszedł niejako "przy okazji". Jak wybierałem dach wiele osób namawiało mnie do rezygnacji z lukarn, gdyż drogie i trudne rozwiązanie.

Nam podobał się dach 4 spadowy z 3 lukarnami. Teraz mamy przy okazji mamy plus z tym doświetleniem.

Pozdr.

DACxxxAZ
19-01-2010, 15:13
a czy termowentylator skierowany na szybę nie pomoże? oczywiście jak przestnie padać, no ale zamiast tej wycieraczki?

takie grzanie może rozwalić szybe.



Ja odśnieżam takie okienka od zewnątrz nie otwierając okna 8)

Nefer
19-01-2010, 15:15
A ja je rozszczelniam i śnieg sam znika (może nie od razu, ale działa, szczególnie te nad salonem jak rozpalę w kominku...)

Iwa_P
30-01-2010, 22:31
macie jakieś sprawdzone metody na to jak pozbyć się śniegu z okien w dachu? Zamontowane pod nimi kaloryfery nie daja radę ogrzac ich na tyle, żeby snieg sie rozpuścił, w pomieszczeniach jest ciemno, a minimalnie rozpuszczający się śnieg kapie mi na kanapę - ale to już oddzielny problem do zalatwienia - znacie jakiś inny poza otwarciem okna na które jakoś nie mam odwagi, sposób na pozbycie się białego puchu?

Z okien nie ma prawa kapac woda. Wynika z tego, ze sa wadliwe, do reklamowania.

Barbossa
31-01-2010, 08:41
taki jest urok okien połaciowych, jak się je ma i dobrej firmy, to śnieg będzie zawsze leżał i trza się z tym pogodzić.
Jak okna do dupy, to śnieg się będzie topił, ale przy silnych mrozach to też nie wiadomo, a ciepło zawsze będzie uciekało.
Tu nic się nie wymyśli.
nadinterpretacja
zastanów się co piszesz

damianexus
31-01-2010, 09:03
A ja postanowiłem zeskrobać lód z Veluxa ponieważ wpadłem na fantastyczny pomysł montażu talerza od Cyfry + przy - 30 C :) Całość odśnieżania skończyła się tym, że warstwa lodu oderwała mi się od Veluxa i spadła mi prosto na głowę:) pozostały wspomninenia i blizna na czole:)

Charlie
31-01-2010, 09:43
szyby ze szkłem niskoemisyjnym - współczynnik U = 1,1 W/m2K, mają za zadanie nie wypuszczać ciepła na zewnątrz. Czyli nic nie da ukierunkowanie ciepła na szkło. Natomiast podgrzewanie szyby suszarką spowoduje jej pęknięcie chyba, że szyba jest hartowana ale z pewnością nie jest.
Jedyną metodą jest spacer po dachu z długą szczotką ( polecam teściowe) a na lód na szybach odmrażacz do szyb dostępny na stacjach benzynowych.

Barbossa
31-01-2010, 09:59
zastanówcie się co piszecie
skąd w takim razie straty ciepła?
czy U=1,1 jest takie rewelacyjne?
w takim razie po co montować grzejniki pod oknami?
wg tego co piszecie nie ma to sensu
proponowałbym zweryfikować stanowisko

Pinok
31-01-2010, 10:01
zastanówcie się co piszecie
skąd w takim razie straty ciepła?
czy U=1,1 jest takie rewelacyjne?
w takim razie po co montować grzejniki pod oknami?
wg tego co piszecie nie ma to sensu
proponowałbym zweryfikować stanowisko

No właśnie po co ?
Bo ja nie mam i jakoś nie zamarzłem jeszcze.

Trociu
01-02-2010, 09:10
zastanówcie się co piszecie
skąd w takim razie straty ciepła?
czy U=1,1 jest takie rewelacyjne?
w takim razie po co montować grzejniki pod oknami?
wg tego co piszecie nie ma to sensu
proponowałbym zweryfikować stanowisko

No właśnie po co ?
Bo ja nie mam i jakoś nie zamarzłem jeszcze.może żeby ładnie wilgoć odparowywała i się nie skraplała na oknach??

Pinok
01-02-2010, 11:10
zastanówcie się co piszecie
skąd w takim razie straty ciepła?
czy U=1,1 jest takie rewelacyjne?
w takim razie po co montować grzejniki pod oknami?
wg tego co piszecie nie ma to sensu
proponowałbym zweryfikować stanowisko

No właśnie po co ?
Bo ja nie mam i jakoś nie zamarzłem jeszcze.może żeby ładnie wilgoć odparowywała i się nie skraplała na oknach??

A czy od odprowadzania wilgoci nie jest przypadkiem wentylacja, a nie sposób ogrzewania ?

Barbossa
01-02-2010, 11:54
wyłącz ogrzewanie, przekonasz się

Pinok
01-02-2010, 12:21
Chyba nie doczytałeś, co ma sposób ogrzewania do parowania bądź nie ?

marekw14
01-02-2010, 12:27
Będzie cieplej i słoneczniej problem zniknie. :lol:

Barbossa
01-02-2010, 12:35
Chyba nie doczytałeś, co ma sposób ogrzewania do parowania bądź nie ?
rzeczywiście, za wiele napisałeś, więc nie doczytałem
być może trzeba trzeba poddać pod dyskusję słowo "sposób",
wyjaśnij co przez nie rozumiesz
a najlepiej wogóle wyjaśnij, bo pytanie jest co najmniej wieloznaczne :-?

Charlie
01-02-2010, 13:19
współczynnik szyby U 1,1 W/m2K w ok 65 - 72% zatrzymuje ciepło w zależności od strony świata w jakiej orientacji jest ustawiona szyba.
Współczynnik U=0,7 W/m2K pozwala uzyskać ok 78-82%.
Co do okien dachowych a w scianach są zasadnicze różnice w ich sprawności energetycznej. jest to spowodowane dużymi róznicami w U dachu a okna dachowego - 0,3 a 1,8. Punkt rosy będzie inny dla dachu i okna dachowego. Stąd zalecenie aby grzejniki montować pod oknami dachowymi. Pozwola to na szybsze osuszenie skroplonej pary wodnej na oknie dachowym, które jest niczym innym jak mostkiem termicznym.
Ostatnio widziałem na Budmie okna dachowe z szybą 0,7 i ramiakiem drewnianym grubosci 88 mm tzw energooszczędnym - cena około 5000 PLN.

arturromarr
01-02-2010, 13:27
Właśnie z tego powodu mimo namów pani architekt nie chciałem mieć okien połaciowych. Jedno zostało ze względów oszczędnościowych, ale będzie zamienione w przyszłości lukarną przy planowanej przebudowie dachu (będzie powiększana łazienka)

Damon
01-02-2010, 14:16
tez mam problem z zaleganiem sniegu,ale akurat nie mam zrobionego wlasciwie dolotu cirpla z kaloryfera na okno-postawilem na lepsza izolacje murlaty-ale snieg zalega i faktycznie-zaciemnia,zalega i wqrza....nie bede nic otwierac i czyscic,bo mi na buzke spadnie,ale: myslalem ,jak sie sprawdzaja w takich przypadkach rolety,albo...wycieraczki niczym w samochodzie ;-) ?z tymi ostatnimi to zartuje,ale o zew. roletach,mysle juz dlugo....

Mamy rolety zewn. elektryczne na oknach dachowych, niestety nie działają jak wycieraczki :) , mają dość słabe silniczki, przy kilkustopniowym mrozie i śniegu zamarzły i w ogóle nie działały, dopiero w temp. ok 0stC uruchomiły się (na szczęście mamy również okna w szczytach i tu rolety nie zawiodły).
Latem jeszcze nie testowaliśmy na ile będą chronić przed ciepłem, ale zdecydowanie nam odpowiada ranne spanie w zaciemnieniu (nasze rolety (roto) nie mają "dziurek" jak rolety przy zwykłych), a trochę światła mogę wpuścić przez zwykłe okna oddalone od łóżek i wtedy nie panują egipskie ciemności.
W każdym razie mimo sporych nakładów, uważam że na razie się sprawdzają. Jesienią pięknie doświetlały a w nocy mogę wyłączyć księżyc :).

Jrrzy
01-02-2010, 15:47
Tylko szczotka i spychanie śniegu i trzeba być przygotowanym, że co nieco wpadnie do środka.Nie przejmować się oblodzoną szybą, lód się rozpuści - w sobotę zrzucaliśmy śnieg a dzisiaj (poniedziałek) szyby są czyste.