PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie stropodachu



AndrzejS
29-01-2004, 18:41
W ostatnim Muratorze wyczytałem, że do ocieplenia stropodachu niewentylowanego można używać wełny mineralnej. Rockwool, Isover lub Ursa. Czy macie jakies doświadczenia w tym temacie ? Szczególnie czy można to pokryć papą termoizolacyjną lub czymś innym lepszym ? Czy można wełnę położyć na stare podłoże (papa i lepik). Czy może pokusić się o normalny dach dwuspadowy ?

pitbull
30-01-2004, 10:35
Jesli ma odpowiednia gestosc i jest w plytach.

wawi
30-01-2004, 11:18
Ja użyłem styropapy ( wpisz na google) inna nazwa to styrpapa - twardy styropian pokryty fabrycznie papą podkładową. Papa jest wystająca poza płyty strropianowe dzieki czemu płyry są na styk, a ta papa na zakładki.
Przykleja się to do podłoża - może być stara warstwa papy byle stabilna i niepoodklejana
specjalnym klejem (jak bedą zainteresowani to odszukam fakturę i podam nazwę) Warto też przydyblować - ale uwaga są specjalne dyble do tego - nie przepuszczają wody - też w to nie wierzyłem, ale dekarz mi naocznie i namacalnie to udowodnił i przestrzegał przed stosowaniem dybli używanych do dyblowania styropianu do ścian przy ocieplaniu.
Na to idzie papa termozgrzewalna. Jak wykonawca da mniej niż 5 lat pisemnej gwarancji na wykonane prace - poszukaj innego dekarza.
Dokładnie przyglądałem sie jak to jest bo nie bardzo wierzyłem że przy podgrzewaniu palnikiem papy styropian się nie stopi - no i mój dekarz też mi pokazał ile trzeba grzać aby zaczęło się topienie styropianu - warto wykonać takie próby - okaże się też co potrafi dekarz.
W zasadzie ocieplając dach należy wymienic wszystkie blachy.
Dodatkowo warto na skraju dachu (tym gdzie sa rynny) wstawić belkę z zaimpregnowanego drewna o grubości równej grubości ocieplenia. Póżniej dzięki temu zamocowanie nowych blach, rynien itp będzie solidniejsze a i wygląd takiego wykończenia jest o niebo lepszy ( mam porównanie bo sąsiad tego nie zastosował, bo nie zdecydował sie na wymianę blach chociaż wymieniał rynny).

Jak ktoś chce podyskutować na ten temat to bardzo chętnie opiszę szczegóły jak to zrobiłem a właściwie dekarz, którego mogę polecić.

Zamiast styropapy można dać styropian i papę podkładową osobno
wychodzi troche taniej.

Pozdrawiam

Waldek

wawi
30-01-2004, 11:25
Jeszcze kilka słów.

Wełna też może być ale z tego co się dowiedziałem to jest specjalna twarda (prasowana czy coś w tym rodzaju) , ale jeżeli dostanie się chociaż troche wody to zaczną się problemy. Inny sąsiad zrywał ocieplenie z wełny, bo dostała się woda. Smierdzaiło na całą ulicę. Ponoć przy styropianie takie niebezpieczeństwo nie występuje. W zasadzie widząc jak on walczy z tym dachem zrywa ocieplenie z wełny i kładzie styropian chyba bojąc się w przyszłośći takich doiświadczeń wybrałem styropian.

Pozdrawiam

Ircon
30-01-2004, 12:54
Właśnie też przymierzam się do styropapy. Przekonał mnie o tym sąsiad - sam kładł późną jesienią. Na połowie dachu przyłapał go mały opad i nad ranem mrozik - oczywiście łączenie zabezpieczył, ale widok był niesamowity. Na styropapie przez cały dzień utrzymywała się szadź, a na starej powierzchni wszystko się roztopiło i ta część dachu była suchutka - tyle ciepła ucieka przez stropik :o .

O tych specjalnych dyblach jeszcze nie słyszałem - poszukam w hurtowniach.

AndrzejS
01-02-2004, 11:07
W tym roku cieplenia mnie nie minie i będę wdzięczny za wszelkie informacje. Rzeczywiście styropapa chyba najlepsza, ale pierwszy raz o niej słyszę. Proszę o kontakt ze szczególami ceny, wykonanie, itp. Pozdrawiam

AndrzejS
01-02-2004, 17:36
Czy styropian w połączeniu z lepikiem lub smołą zachowa swoje właściwości ?
Pozdrawiam

wawi
01-02-2004, 22:47
Tez myslałem o nadbudowie dachu. Znajomy architekt powiedział ze trzeba projekt i obliczenia wytrzymałościowe. Wszystko zrzucić do gołych płyt stropowych, na to belki drewniane itp. Jak sobie wyobraziłem ogrom prac i kasę jaka muszę na to wywalić to mi przeszło.

Jak masz dostep do internetu to poszukaj na www.google.pl hasło styropapa lub styrpapa.
lub idź do hurtowni - ja korzystałem z Polskie Składy Budowlane - więc tam pytaj o styropape do ocieplania dachów płaskich.
Styropapa to twardy styropian pokryty w fabryce papą podkładową więc nie ma obawy że będzie styropian się rozpuszczał jak to ma miejsce przy zwykłej papie.
Próbowałem to oderwać od styropianu, w zasadzie na zimno się nie da, dobrze podgrzane schodzi ale trzeba dużej siły.
Mój dach z 1975 też ma szlakę i na tym cieńką szlichte, później była warstwa (chyba kilka) papy.
Dekarz popatrzył i potwierdził to co mówili w hurtowni - odrywamy tylko tą papę która się już nie trzyma
i tam gdzie są bąble. Na pytanie ze styropian nie lubi papy powiedział
ze taka papa co przeleżała kilka lat na słońcu, mrozie itp to jest już tak odkażona ze styropian się nie boi.
Do przyklejania uzywany był specjalny klej bitumiczny - w hurtowni gdzie beda mieli styropape też mają taki klej. Klej ten dodatkowo zabezpiecza styrpoian przed papa.
Do tego idą dyble ( jeżeli dach równy to nie potrzeba). Są specjalne dyble lejkowe dak skąstruowane, że kołek stalowy klinuje otwór w dyblu aby nie poszła woda. Ten lejek zalewa sie smołą - mój dekarz rozgrzewał papę i takim kapiącym zalewał te otwory i wogóle wszystko wkoło aby na wszelki wypadek nie pociekło, chociaz mówił że producent dybli daje gwarancje, to on zawsze tak robi, aby spać spokojnie.
Na brzegach ( tych gdzie nie ma ogniomuru) dawalismy belke drewnianą. Tam też nie ma szlaki i długie dyble pozwoliły na zamocowanie tej belki.
Grubość belki była tak dobrana aby z grubościa styropianu tworzyła jedna powierzchnię. Belak została obita następnie blachą - dokładnie tak jak było - blacha podrynnowa. Rysunek poniżej moze coś wyjaśni ( wyobraź sobie że nie ma kropek - bo to ze względów technicznych forum)

_______________ <= Papa wierzchnia
.................. --------+ <= blacha
-------------+------+ |
styropapa | belka| |
---------------------+ |
.... stropodach ... | |
......................... | | tu rynna
......................... | +-----------+
......................... |_________| |
...........................................| |
......................... ściana........|

Na to idzie papa nawierzchniowa, termozgrzewalna. Nie ma się co obawiać o styropian w czasie rozgrzewanai papy. O to się bałem że jak za mocno sie przygrzeje to po styropianie. Dekarz jednak pokazał na odpadkowych kawałkach ile trzeba grzać palnikiem aby narobić szkód.
Teraz ceny:
orientacyjnie bo dach robiłem latem 2002 więc były zmiany
styropapa 10 cm - 23 zł m2
klej do styrpoapy - 15 zł/ kg - wydajność ok 4m2/kg
papa nawierzchniowa - 17 zł/m2 - grubość ok 5 mm, 10 lat gwarancji producenta
blachy i rynny
zakres robót obejmował
oczyszczenie podłoża - zerwanie starej papy tam gdzie potrzeba, zdjecie wszystkich blach
przyklejenie styropapy i zadyblowanie
połozenie nowych blach
pokrycie papą termozgrzewalna
montarz rynien i pozostałych blach.
robocizna - 1000 zł + VAT
2 ludzi robiło ok tygodnia

Ciekawostka - aby deszcz nie chałasował to pod wszystkie blachy leżące na betonie, cegłach itp włożona została papa podkładowa termozgrzewalna
Dekarz twierdził że warto tak zrobić bo pod wpływem słońca rozgrzana blacha dokona wulkanizacji i przyklei sie oraz uszczelni dodatkowo wszelkie otwory pod kołki trzymające blache.

Moge polecić dekarza- polska północno - zachodnia - głównie Szczecin i Gorzów, Specjalizuje się wyłącznie w dachach płaskich.

Dlaczego go wybrałem - było kilku. tylko on i jeszcze jeden weszli na dach i tam prowadzili rozmowy co do zakresu robót i kosztów prostując za razem moje poglądy i doradzając.
Tylko on przywiózł zdjecia swoich robót ( mój dach też fotografował przed i po zrobieniu) i powiedział, że jak sobię życzę to teraz robi dach i mozemy wsiadać w samochód i jechać zobaczyć ( prosił również o możliwość przywiezienia kogoś jak będzie robił u mnie - nie skorzystał, ale zgodę dałem).
Jako jedyny nie narzucał swoich materiałów, lecz pytał jakie i za ile ja chce kupić. Zmienił pape na inna, ale razem pojechaliśmy do mojej hurtowni aby ją wybrać. Nie narzucał dodatkowych kosztów jeżeli zdecydowałem sie skorzystać z jego hurtowni, gdzie załatwiał tańszy materiał niż w mojej hurtowni.

Efekt - wyraźnie czuć że zrobiło się w domu cieplej, widać to też po rachunku z gazowni.

Pozdrawiam

Waldek

Linki o styropapie:
http://www.genderka.lo.pl/inne/atesty.html
http://www.genderka.lo.pl/inne/styrpapa.html[/url]

AndrzejS
02-02-2004, 09:53
Serdeczne dzięki. Już wiem czym ocieplę dach.
Pozdrawiam

kemot
02-02-2004, 11:36
wawi, dzieki. dawno nie czytalem tak wyczerpujacego temat postu. konkretnie i na temat. ja tez juz wiem, co mam zrobic z dachem. jeszcze raz dzieki.

wawi
02-02-2004, 12:15
i jeszcze jedna drobna rada.
Po połozeniu styropapy może się okazać że trzeba podwyższać ogniomury.
Przy kładzeniu papy termozgrzewalnej nawierzchniowej wywijamy ją na ogniomury tak aby końce schowały sie pod blacha. Aby w kącie dach-ogniomur wyszło ładnie to można z odpadków styropapy wyciąc trójkąty przez co 90st zmieni sie na 2 x 45 st i ładnie leży papa.
Te trójkąty należy wykonać z dwóch kawałków styropapy tak aby papa styropapy stykała się z papa od dolnej styropapy i od papy podkładowej.
w strone ogniomuru może bez papy. (wycinamy ze styropapy dwa trójkąty i składamy je w jeden trójkąt który ma dwa boki z papy. Można skleić ale nie ma takiej potrzeby.

Pozdrawiam Wszystkich

Waldek
"wawi"
Gorzów Wlkp
kupiłem 3 lata temu "gierkowską" kostke
i wyremontowałem
i mieszkam
i co najważniejsze
jestem z tego zadowolony

bws22
12-02-2004, 00:47
szkoda, ze tego tematu nie było w ubiegłym roku.
Ja mam od dołu tak:
porotherm
beton konstrukcyjny zabezpieczony przeciwwodnie
folia wodoszczelna sklejona
styropian
szlichta zabezpieczona przeciwwodnie
dwie warstwy papy termozgrzewalnej na krzyż
a teraz na to pójdzie:
szlichta zabezpieczona przeciwwodnie
sika 2mm gładką pacą
sika jako "klej"
gres, fuga zabezpieczona przeciwwodnie
u mnie stropodach to taras ale jak widzę przegiąłem z ilościa warstw, ale wykonawca mnie namówił.

Olsen
13-02-2004, 19:31
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=21480
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=21160

avanzip
02-03-2004, 19:10
dzięki za wyczerpujące omówienie tematu ocieplenia stropodachu wiosna musze sie za to zabrać jako,ze nie mam w tym kierunku uzdolnień też skazany bede na majstrów ale co ważne mam pogląd na to jak to zrobić jestem wdzięczny pozdrawiam Andrzej
Tez myslałem o nadbudowie dachu. Znajomy architekt powiedział ze trzeba projekt i obliczenia wytrzymałościowe. Wszystko zrzucić do gołych płyt stropowych, na to belki drewniane itp. Jak sobie wyobraziłem ogrom prac i kasę jaka muszę na to wywalić to mi przeszło.

Jak masz dostep do internetu to poszukaj na www.google.pl hasło styropapa lub styrpapa.
lub idź do hurtowni - ja korzystałem z Polskie Składy Budowlane - więc tam pytaj o styropape do ocieplania dachów płaskich.
Styropapa to twardy styropian pokryty w fabryce papą podkładową więc nie ma obawy że będzie styropian się rozpuszczał jak to ma miejsce przy zwykłej papie.
Próbowałem to oderwać od styropianu, w zasadzie na zimno się nie da, dobrze podgrzane schodzi ale trzeba dużej siły.
Mój dach z 1975 też ma szlakę i na tym cieńką szlichte, później była warstwa (chyba kilka) papy.
Dekarz popatrzył i potwierdził to co mówili w hurtowni - odrywamy tylko tą papę która się już nie trzyma
i tam gdzie są bąble. Na pytanie ze styropian nie lubi papy powiedział
ze taka papa co przeleżała kilka lat na słońcu, mrozie itp to jest już tak odkażona ze styropian się nie boi.
Do przyklejania uzywany był specjalny klej bitumiczny - w hurtowni gdzie beda mieli styropape też mają taki klej. Klej ten dodatkowo zabezpiecza styrpoian przed papa.
Do tego idą dyble ( jeżeli dach równy to nie potrzeba). Są specjalne dyble lejkowe dak skąstruowane, że kołek stalowy klinuje otwór w dyblu aby nie poszła woda. Ten lejek zalewa sie smołą - mój dekarz rozgrzewał papę i takim kapiącym zalewał te otwory i wogóle wszystko wkoło aby na wszelki wypadek nie pociekło, chociaz mówił że producent dybli daje gwarancje, to on zawsze tak robi, aby spać spokojnie.
Na brzegach ( tych gdzie nie ma ogniomuru) dawalismy belke drewnianą. Tam też nie ma szlaki i długie dyble pozwoliły na zamocowanie tej belki.
Grubość belki była tak dobrana aby z grubościa styropianu tworzyła jedna powierzchnię. Belak została obita następnie blachą - dokładnie tak jak było - blacha podrynnowa. Rysunek poniżej moze coś wyjaśni ( wyobraź sobie że nie ma kropek - bo to ze względów technicznych forum)

_______________ <= Papa wierzchnia
.................. --------+ <= blacha
-------------+------+ |
styropapa | belka| |
---------------------+ |
.... stropodach ... | |
......................... | | tu rynna
......................... | +-----------+
......................... |_________| |
...........................................| |
......................... ściana........|

Na to idzie papa nawierzchniowa, termozgrzewalna. Nie ma się co obawiać o styropian w czasie rozgrzewanai papy. O to się bałem że jak za mocno sie przygrzeje to po styropianie. Dekarz jednak pokazał na odpadkowych kawałkach ile trzeba grzać palnikiem aby narobić szkód.
Teraz ceny:
orientacyjnie bo dach robiłem latem 2002 więc były zmiany
styropapa 10 cm - 23 zł m2
klej do styrpoapy - 15 zł/ kg - wydajność ok 4m2/kg
papa nawierzchniowa - 17 zł/m2 - grubość ok 5 mm, 10 lat gwarancji producenta
blachy i rynny
zakres robót obejmował
oczyszczenie podłoża - zerwanie starej papy tam gdzie potrzeba, zdjecie wszystkich blach
przyklejenie styropapy i zadyblowanie
połozenie nowych blach
pokrycie papą termozgrzewalna
montarz rynien i pozostałych blach.
robocizna - 1000 zł + VAT
2 ludzi robiło ok tygodnia

Ciekawostka - aby deszcz nie chałasował to pod wszystkie blachy leżące na betonie, cegłach itp włożona została papa podkładowa termozgrzewalna
Dekarz twierdził że warto tak zrobić bo pod wpływem słońca rozgrzana blacha dokona wulkanizacji i przyklei sie oraz uszczelni dodatkowo wszelkie otwory pod kołki trzymające blache.

Moge polecić dekarza- polska północno - zachodnia - głównie Szczecin i Gorzów, Specjalizuje się wyłącznie w dachach płaskich.

Dlaczego go wybrałem - było kilku. tylko on i jeszcze jeden weszli na dach i tam prowadzili rozmowy co do zakresu robót i kosztów prostując za razem moje poglądy i doradzając.
Tylko on przywiózł zdjecia swoich robót ( mój dach też fotografował przed i po zrobieniu) i powiedział, że jak sobię życzę to teraz robi dach i mozemy wsiadać w samochód i jechać zobaczyć ( prosił również o możliwość przywiezienia kogoś jak będzie robił u mnie - nie skorzystał, ale zgodę dałem).
Jako jedyny nie narzucał swoich materiałów, lecz pytał jakie i za ile ja chce kupić. Zmienił pape na inna, ale razem pojechaliśmy do mojej hurtowni aby ją wybrać. Nie narzucał dodatkowych kosztów jeżeli zdecydowałem sie skorzystać z jego hurtowni, gdzie załatwiał tańszy materiał niż w mojej hurtowni.

Efekt - wyraźnie czuć że zrobiło się w domu cieplej, widać to też po rachunku z gazowni.

Pozdrawiam

Waldek

Linki o styropapie:
http://www.genderka.lo.pl/inne/atesty.html
http://www.genderka.lo.pl/inne/styrpapa.html[/url]

kemot
17-05-2004, 10:24
czy ma ktos moze namiary na solidna firme wykonujaca docieplenia stropodachu w okolicach trojmiasta? robota pod koniec lata. dajcie newsa, dzieki

kemot
17-05-2004, 10:33
czy ma ktos moze namiary na solidna firme wykonujaca docieplenia stropodachu w okolicach trojmiasta? robota pod koniec lata. dajcie newsa, dzieki

Wakmen
22-08-2004, 13:37
czy ma ktos moze namiary na solidna firme wykonujaca docieplenia stropodachu w okolicach trojmiasta? robota pod koniec lata. dajcie newsa, dzieki
Możesz zadzwonić: Stenzel Józef (Reda) 678-56-26 lub 501-777-389.

AndrzejS
25-09-2004, 14:44
Taka termoizolacja stropodachu (styrpapa, płyty) niczego nie ociepli, a wręcz przeciwnie kłopotów może narobić. Jedynie uchroni strop przed nagrzewaniem. Wodoszczelnego pokrycia nie wolno stosować nad pomieszczeniami ogrzewanymi nawet jeśli w środku jest żużel. Rozmawiałem z praktykiem, który wiele takich dachów "rozwalił" i powiedział mi, że dopiero Pan zobaczy jeki tam syf zalany. Moje argumenty, że ja tu na forum w internecie ... skwitował krótko - poczytaj Pan i poszukaj coś więcej. Znalazłem może nie wszystko:

http://www.muratordom.pl/6647_1105.htm

lub ten wentylowany:
http://www.muratordom.pl/6647_1109.htm

i chyba zaczekam z tym dachem.
Pozdrawiam

Wakmen
27-09-2004, 15:40
AndrzejS - niestety na Twoją niekorzyść i na to jest rozwiązanie, które się stosuje. Jeśli wiesz to każdy dach wypełniony szlaką musi być wentylowany przez zastosowanie kominków wentylacyjnych i tak też się robi w tym przypadku. Na dachu do wielkości około 60 m2 stosuje się 1 komin wentylacyjny, który jest rozwiązaniem na powyższe przedstawione przez Ciebie problemy.

AndrzejS
27-09-2004, 18:04
Wakmen.
Może tak, ale dylemat pozostaje; czy zerwać to wszystko i wyczyścić z tej szlaki, bo ponad 40 lat nie była wentylowana, czy zrobić te kominki i położyć styropapę ? Koszt dwuspadowego dachu będzie prawie dwukrotnie wyższy, ale efekt nawet wizualny będzie lepszy. Za zerwaniem przemawia jeszcze argument, że kiedyś ten dach przeciekał i co jest tam w środku to diabli chyba wiedzą.
Dzięki wszystkim za rady.
Pozdrawiam

Wakmen
27-09-2004, 18:13
.... Za zerwaniem przemawia jeszcze argument, że kiedyś ten dach przeciekał i co jest tam w środku to diabli chyba wiedzą. ...

To, że kiedyś przeciekał to nie jest argument. Po dobrym i starannym ociepleniu stropodachu i zamontowaniu komina wentylacyjnego mamy kolejny problem z głowy. Jeżeli nawet szlaka była zawilgocona to w upalne dni napewno wyschnie (choć będzie to troszeczkę trwało) a przeciekać już nie będzie. Co się zaś tyczy położenia nowego dachu to koszt napewno jest dużo wyższy jak dwukrotnie a wielu nie stać na tak wielkie remonty.

zbychu07
06-12-2010, 20:04
Właśnie jestem na etapie szukania fachowca do ocieplenia dach może jakiś namiar na tego co u pana robił jestem z okolic pozdrawiam

wojciech19731
21-01-2011, 20:05
Witam
tez jestem z okolic Gorzowa i szukam namiaru na tego pana od styropapy ponieważ też chcę ocieplić stropadach
pozdrawiam