PDA

Zobacz pełną wersję : zamiena



Marzena_kauo
13-01-2010, 11:12
Mam pytanie odnośnie zamiany mieszkania komunalnego na domek.Moja mama posiada maly 88m2 domek.Mieszka tam z moja młodszą siostrą, dom wymaga remontu. My jesteśmy 5 osobową rodziną z 3 dzieci i mamy wyremontowane mieszkanie komunalne 48m2.Mama zaproponowała nam zamianę niestety nie wiemy jak to robić. Panie urzędniczki nie umiały nam odpowiedzieć na dodatek stwierdziły że powinniśmy zdać mieszkanie i wprowadzić się do mamy.Proszę o radę.

dwo
13-01-2010, 22:19
na poczatek zamelduj mame u Siebie .Tak zrobil moj znajomy przed wyjazdem do UK lecz zameldowal swojego kolege ktory mieszka juz tam 2 lata a jak to w urzedzie zalatwil to do konca niewiem.Napewno nie zdawaj swojego mieszkania bo zostaniesz na lodzie.

sasey
14-01-2010, 06:41
Napewno zamelduj matkę u siebie i niech się wprowadzi. Matka niech przepisze ci swój domek (nie wiem jak to będzie z twoj siostrą,chyba 50/50).Jeżeli twoja mama bedzie u ciebie zameldowana, to bez problemu może tam mieszkać

ddoommiinniikk
14-01-2010, 09:50
A wykup miszkania komunalnego jest możliwy? Jeśli tak, to wykorzystaj ta drogę. O ile sprzedaż tego mieszkania jest obwarowana koniecznością zwrotu bonifikaty (gdy się sprzedaje za wcześnie, czyli przed upływem bodajże 5 lat), to inne formy przeniesienia własności da się zrealizować.

xxx_e
14-01-2010, 15:02
nie wiem jak to będzie z twoj siostrą,chyba 50/50
umową darowizny mama może przekazać Ci cały domek, lub po 50% dla Ciebie i siostry.
jeżeli mama zdecyzuje się na 100% dla Ciebie, to przepraszam, że porusze tę kwestię, w przypadku śmierci mamy będziesz musiała przekazać siostrze zachowek na pdst. obecnie obowiązującego prawa spadkowego. zachowku nie będzie, jeżeli zostanie udowodnione, iż brak tych 50% domu nie uszczuplił zanadto części spadku, który siostra otrzyma. należy w momencie darowizny liczyć się także z innymi ewentulanymi spadkobiercami ustawowymi twojej mamy.
sprawa zachowka, a szczególnie jego wyliczenie jest dosyć skomplikowane.
w przypadku wystąpienia sytuacji z zachowkiem, siostra może się jego zrzec, jeżeli taka będzie jej wola. nie wiem, jak będzie wyglądała sytuacja, gdy będzie we wspólnocie majatkowej (jest i ona i jej mąż). w przypadku, gdyby siostra była mężatka we wspólnocie majątkowej i zmarła przed Twoją mamą, to jej mąż/dzieci będą miały prawo do zachowka (chyba, że się zrzekną lub zachowek nie wystąpi - jw.).
tzreba też sprawdzić kwestię darowizny i podatku, jezeli ty i mąż macie wspólnotę. Gdybys była sama i mama darowała by ci domek, to podatek nie wystąpi. ponieważ jest mąż i prawdopodobna wspólnota :lol: , to najlepiej uderzyć do US :lol: na piśmie!
w przypadku rozliczenia komunalne/własność się nie wypowiadam, bo nie mam żadnego doświadczenia z komunalnymi.