PDA

Zobacz pełną wersję : grubość i długość gwoździ do łat 6 x 5 cm



kojotek
15-01-2010, 09:54
czesc
Nie znalazłem podobnej informacji na forum stad moje pytanie.
Planuje zrobić pełne deskowanie dachu deskami grubości 2.5 cm. W projekcie mam przewidziane łaty 6 x 5 cm. Ekipa ktora bedzie wykonywała więźbę dachową mowiła mi, ze trzeba bedzie zastosować długie i cienkie gwoździe do przybicia łat. Chodzi o to, ze deskowanie to 2.5 cm, kontrłaty 2.5 cm oraz łaty 5cm grubości. Razem 10 cm nad krokwią. Byłbym wdzięczny za informacje jakiej długości oraz średnicy zastosować gwoździe w takim przypadku ?

z góry dziekuje za Wasza pomoc

Smuga
15-01-2010, 11:53
Odnośnie średnicy gwoździ wbijanych w drzewo to są one zależne od długości, są oczywiście cieńsze i grubsze w stosunku o długości ale stosuje się je do miękkiego lub twardego drewna.
Dobierając długość gwoździ należy mieć na uwadze potrzebną głębokość wbicia gwoździa, dodając 1 mm na każdy styk łączonych elementów oraz 1,5 srednicy gwoździa na jego ostrze.
W przypadku zbijania złącza z dwóch desek lub bali należy dobrać taką długość gwoździ, aby odległość końca gwoździa od płaszczyzny styku wbijanych elementów złącza nie była mniejsza od 8 średnic wbijanego gwoździa.
Czyli gwóźdź o średnicy 3 mm wbity w ostatni już element musi być głębokości co najmniej 24 mm, oczywiście może być głębiej.

tomclav
15-01-2010, 12:37
szacun 8)

15-01-2010, 14:02
... gwóźdź o średnicy 3 mm wbity w ostatni już element musi być głębokości co najmniej 24 mm, oczywiście może być głębiej.

ale jesli ktoś jest oszczedny nie należy przesadzac ... :D

Sandacz
15-01-2010, 19:39
ocynkowane 5 calowe w zupełności wystarczą, i nie zamawiaj łat 6x5 tylko normalne wszędzie przyjęte 6x4, swoją drogą kiedy projektanci przestaną wyliczać te durne przekroje łat ? łata to łata jak dla mnie to 6x4 pod dachówkę lub 5x4 pod blachę (choć i pod blachę polecam również 6x4) a ci kombinują wiecznie 6x5 a to 5,5 x5 lub 5x5, a inwestor lata jak oszołomiony po składach i szuka takich przekrojów, po co te kombinacje. dodatkowo niektóre rodzaje spinek do dachówki, trzeba specjalnie zamawiać na łatę grubości 5 cm. ostatnio jakiś artysta zaprojektował sobie 4x4, klient zdążył te zapałki zamówić, a my mieliśmy zabawę z przybijaniem tego badziewia...

Sandacz
15-01-2010, 19:41
[quote="Smuga"]Odnośnie średnicy gwoździ wbijanych w drzewo to są one zależne od długości, są oczywiście cieńsze i grubsze w stosunku o długości ale stosuje się je do miękkiego lub twardego drewna.
Dobierając długość gwoździ należy mieć na uwadze potrzebną głębokość wbicia gwoździa, dodając 1 mm na każdy styk łączonych elementów oraz 1,5 srednicy gwoździa na jego ostrze.
W przypadku zbijania złącza z dwóch desek lub bali należy dobrać taką długość gwoździ, aby odległość końca gwoździa od płaszczyzny styku wbijanych elementów złącza nie była mniejsza od 8 średnic wbijanego gwoździa.
Czyli gwóźdź o średnicy 3 mm wbity w ostatni już element musi być głębokości co najmniej 24 mm, oczywiście może być głębiej.[/quote

Smuga , masz odemnie nagrodę Nobla za teorię :wink:

kojotek
25-01-2010, 20:24
Dziękuję wszystkim za informacje i dobre rady

aksamitka
25-06-2012, 07:20
łata to łata jak dla mnie to 6x4 pod dachówkę lub 5x4 pod blachę (choć i pod blachę polecam również 6x4) a ci kombinują wiecznie 6x5 a to 5,5 x5 lub 5x5, a inwestor lata jak oszołomiony po składach i szuka takich przekrojów, po co te kombinacje. dodatkowo niektóre rodzaje spinek do dachówki, trzeba specjalnie zamawiać na łatę grubości 5 cm. ostatnio jakiś artysta zaprojektował sobie 4x4, klient zdążył te zapałki zamówić, a my mieliśmy zabawę z przybijaniem tego badziewia...

ja wlasnie poszukuje spinek do dachowki, bo mam late 6x5

andrzej belka
25-06-2012, 10:37
http://folnet.pl/towar/spinka-uniwersalna-do-dachowki-j

Andrzej Wilhelmi
25-06-2012, 21:47
Dobór przekroju łat jest bardzo istotny a negatywne opinie o projektantach są nie na miejscu. Laty 6x4 i 5x5 mają podobne przekroje ale inne wskaźniki na zginanie. Dla dachów stromych powyżej 30* korzystniejszy będzie przekrój 6x4 a dla wypłaszczonych 5x5. Przekrój łat będzie zależny od rozstawu krokwi stąd zalecany maksymalny to 90 cm. Przekrój łat będzie zależny od rodzaju pokrycia i sposobu krycia i tak przy kryciu karpiówką w koronkę i rozstawie krokwi np. 120 cm może się okazać, że trzeba będzie zastosować łatę 6x6 albo 6x7. Wracając do gwoździ "Smuga" to precyzyjnie wyjaśnił. Z praktyki dodam, że długość gwoździa powinna mieć minimum 2,5 grubości przybijanego materiału. Stąd deski calówki przybijamy gwoździami 75~80 mm, łatę grubości 4 cm gwoździem minimum 10 cm, łatę grubości 5 cm gwoździem 12,5 cm.
Ja przybijam łaty gwoździarką i stosuję cienkie gwoździe skrętne długości 130 mm. Pozdrawiam.