PDA

Zobacz pełną wersję : Elewacje - z jakich materiałów i co myślicie o...



leszekg
15-01-2010, 13:29
Witam,

Na wiosnę będę wykonywał elewację domu. Zastanawiam się na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z ekipą wykonującą elewacje.
1. Czy jest jakiś zestaw klasycznych pytań lub elementów na które powinienem zwrócić uwagę w poprzednich robotach.
2. Czy warto oglądać elewację wykonane przez ekipę? Przecież wiadomo, że świeża elewacja który ma rok to żaden dowód dobrze wykonanej pracy. Dobrze wykonana elewacja to taka która ma 5 czy 10 lat i nie sypie się. Szczególnie, że dom mam na działce która łączy się z lasem więc lokalne warunki to duża wilgotność, zacienienie z jednej strony budynku, zabrudzenia.

Czytałem trochę o produktach do wykończenia elewacji. Kilka osób mówiło mi, że dobre materiały do wykończenia sprzedaje firma Weber (www.netweber.pl). Ale może te materiały są drogie.

Z góry dziękuję, wszystkim za odzew w dyskusji i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie.

Bob budowniczy. :)

0degree
15-01-2010, 13:54
Jedno z klasycznych pytań, a właściwie dwa to; "ile za metr i dlaczego tak drogo"? :D

leszekg
15-01-2010, 14:17
Masz rację, jednak widzę, że ceny wszystkich są w zasadzie zbliżone.
Największa rozpiętość cenowa to 20%.

Mam kolegę który jest kierownikiem budowy gdzie realizuje odnowę starych budynków w tym elewacji.
Dlatego mówił mi, że takich którzy zrobią elewację jest sporo i biorą wysoką cenę patrząc na koszty jednak kluczowe jest aby elewacja została położona prawidłowo, aby użyte materiały też były prawidłowe.
Kolega mówi, że bardzo wiele osób budujących domy zapomina o elewacji i temat jest przez wiele osób słabo dostrzegany. Mówimy, piszemy o ociepleniu, rekuperacji, pompach ciepła, elektryce, oknach itd. Jednak według kolegi bardzo ważnym tematem są tynki wewnątrz budynku i ocieplenie oraz wykonanie elewacji.

zbigmor
15-01-2010, 14:53
Ile za metr to pytanie klasyczne, ale bez większego sensu. Pytaj ile z otynkowanie tego domu do stanu... z materiałów takich i takich.
Oglądanie kilkuletnich tynków ma sens bo jeśli później coś będzie się działo to raczej za sprawą materiaów, a nie jakości wykonania.

leszekg
15-01-2010, 14:56
No dobra, a które materiały są dobre?

0degree
15-01-2010, 15:36
O to warto też zapytać przyszłych wykonawców z jakich materiałów preferują wykonanie elewacji. Jednak kto jak kto, ale to jednak fachowcy mają ciągły kontakt z tymi rzeczami, mi np podpowiedzieli co się lepiej kładzie (mam akryl KABE)

bartosz-w
15-01-2010, 16:19
Witam,

Sam pracuję w Atlasie i oczywiście polecam nasze tynki, natomiast może to być ciekawostką ale w dobraniu samej kolorystyki i jakiego tynku użyć powinno brać się takie aspekty pod uwagę jak choćby nasłonecznienie (ciemne kolory), otoczenie (las, pyłki itp.), zasobność portwela. Co do ociepleń to też dość ciekawa sprawa, bo nie wszyscy wiedzą, że betonu komórkowego nie ociepla się styropianem tylko wełną. Ze względu na cenę bardzo często robi się właśnie inaczej tzn. ociepla się styropianem. Po ułożeniu ocieplenia siatka powinna być rozłożona szybko i ważne aby zaraz po nałożeniu kleju, a nie klej-śniadanie-siatka-klej-pół roku-tynk. Acha jeszcze jedna istotna sprawa, domków jednorodzinnych ocieplanych styropianem nie trzeba kołkować (nie pamiętam od którego metra trzeba, ale z tego co kojażę to coś około 3 kondygnacji- muszę sprawdzić). Kołki to jest problem z wykończeniem, dodatkową pracą i mostkami termicznymi.

langerob25
15-01-2010, 16:56
Co do ociepleń to też dość ciekawa sprawa, bo nie wszyscy wiedzą, że betonu komórkowego nie ociepla się styropianem tylko wełną.

Dlaczego?

edde
15-01-2010, 17:04
no jak to dlaczego??
termos i oddychanie wiecznie żywe :lol: :lol: :lol:

langerob25
15-01-2010, 17:14
no jak to dlaczego??
termos i oddychanie wiecznie żywe :lol: :lol: :lol:

Tak myślałem :D

bartosz-w
16-01-2010, 00:01
Co do ociepleń to też dość ciekawa sprawa, bo nie wszyscy wiedzą, że betonu komórkowego nie ociepla się styropianem tylko wełną.

Dlaczego?

Bo tak mnie uczą i po głębszej weryfikacji okazuje sę, że tak jest napisane w karcie produktu. Ma to racjonalne uzasadnienie.

Wiem, że to wygląda na marketing szeptany, ale uwierz mi tak nie jest, chętnie zaproszę na szkolenie aby pokazać nasz punkt widzenia.

leszekg
16-01-2010, 03:28
Wyjaśnienie "bo tak uczą" nie jest idealne, ale słyszałem od kilku osób o tym ze jak beton komórkowy to wełna. Natomiast chętnie usłyszał bym jakie jest fizyczne wyjaśnienie tego efektu.

Z drugiej strony zastanawia mnie to co napisał kolega o tym akrylu.
Bo kiedy silikon, kiedy silikat, a kiedy mieszanka i jednego i drugiego. A jaka grubość styropianu i jaki styropian? Coś mi mówili o grafitowym. Jaki styropian najlepiej izoluje.

A czy nie wiecie czy w Muratorze był kiedyś artykuł na ten temat?

bartosz-w
16-01-2010, 08:07
Co do ociepleń to też dość ciekawa sprawa, bo nie wszyscy wiedzą, że betonu komórkowego nie ociepla się styropianem tylko wełną.

Dlaczego?

Bo tak mnie uczą i po głębszej weryfikacji okazuje sę, że tak jest napisane w karcie produktu. Ma to racjonalne uzasadnienie.

Wiem, że to wygląda na marketing szeptany, ale uwierz mi tak nie jest, chętnie zaproszę na szkolenie aby pokazać nasz punkt widzenia.

Wełna charakteryzuje się 20-krotnie większą paropszepuszczalnością od styropianu, a BK jest materiałem chłonnym. Dyfuzję pary wodnej musimy także uwzględnić przy doborze tynku tzn. powinno się stosować tynk mineralny lub silikatowy.

coulignon
16-01-2010, 08:27
o jezusiczku....


Udusiłem ścianę.... 25 cm styro...

Mimo uduszenia ściany mam wilgotność w domu na poziomie 40%...

Prawdopodobnie albo to ostatnie tchnienia ściany albo, nie bójmy się zjawisk paranormalnych, życie pozagrobowe moich ścian....

leszeq
16-01-2010, 19:54
Wiesz bartosz-w, Atlas w systemach dociepleń, to akurat orłem nie jest. Kiedyś robiłem dużo Atlasem ale powiedziałem, że nigdy więcej - ciągłe reklamacje :-? To było ładnych kilka lat temu, nie wiem jak jest teraz...

edde
16-01-2010, 21:41
Wełna charakteryzuje się 20-krotnie większą paropszepuszczalnością od styropianu, a BK jest materiałem chłonnym. Dyfuzję pary wodnej musimy także uwzględnić przy doborze tynku tzn. powinno się stosować tynk mineralny lub silikatowy.

nasłuchałeś się chłopaku bełkotu swoim "trenerów" i tyle, jakbyś sobie sam, na chłopski rozum nawet, przemyślał to byś myślał inaczej, stwierdzenia w stylu: "bo mnie tak uczą" czy głębsza weryfikacja własnego produktu (który zresztą powinieneś znać na wylot a nie głębiej okazjonalnie weryfikować) świadczy dosyć niekorzystnie o Twoim zawodowym profesjonalizmie, niestety :(

a o wentylacji, sprawnej, mam nadzieję ze słyszałeś? bo tego pewnie Was nie uczą... :wink:

bartosz-w
16-01-2010, 21:49
Wełna charakteryzuje się 20-krotnie większą paropszepuszczalnością od styropianu, a BK jest materiałem chłonnym. Dyfuzję pary wodnej musimy także uwzględnić przy doborze tynku tzn. powinno się stosować tynk mineralny lub silikatowy.

nasłuchałeś się chłopaku bełkotu swoim "trenerów" i tyle, jakbyś sobie sam, na chłopski rozum nawet, przemyślał to byś myślał inaczej, stwierdzenia w stylu: "bo mnie tak uczą" czy głębsza weryfikacja własnego produktu (który zresztą powinieneś znać na wylot a nie głębiej okazjonalnie weryfikować) świadczy dosyć niekorzystnie o Twoim zawodowym profesjonalizmie, niestety :(

a o wentylacji, sprawnej, mam nadzieję ze słyszałeś? bo tego pewnie Was nie uczą... :wink:

Pisałem o karcie produktu, ale Betonu Komórkowego, a nie Atlasa. Jeśli uwarzasz, że BK powinno się ocieplać wełną to gratuluję wiedzy. Pewnie jeszcze wentylacja, czy to sprawna grawitacyjna, czy mechaniczna przy tynkach gipsowych lub przyklejonych płytach GK wewnątrz i farbie silikonowej skutecznie osusza ściany z BK.

coulignon
16-01-2010, 22:04
prawda jest daleko bardziej prozaiczna: system ociepleń do wełny mineralnej mozna sprzedać z wieksza marżą... Tynk silikatowy mimo ze jest tańszy w produkcji niz akrylowy jest sprzedawany od niego drożej, w najgorszym razie w tej samej cenie. Więc tęgie głowy siedziały i wymyśliły "Sciana musi oddychać."

No i oddycha. :wink:

jakoś nikt nie wspomina przy tej okazji o wadach tynków silikatowych. Choćby o ogromnej nasiąkliwości.... Może Kolega Atlas choćby zająknął się na ten temat? Czy może zapomnieli tego przekazać na szkoleniach??

bartosz-w
16-01-2010, 22:31
prawda jest daleko bardziej prozaiczna: system ociepleń do wełny mineralnej mozna sprzedać z wieksza marżą... Tynk silikatowy mimo ze jest tańszy w produkcji niz akrylowy jest sprzedawany od niego drożej, w najgorszym razie w tej samej cenie. Więc tęgie głowy siedziały i wymyśliły "Sciana musi oddychać."

No i oddycha. :wink:

jakoś nikt nie wspomina przy tej okazji o wadach tynków silikatowych. Choćby o ogromnej nasiąkliwości.... Może Kolega Atlas choćby zająknął się na ten temat? Czy może zapomnieli tego przekazać na szkoleniach??

A mnie się wydaje, że ociepliłeś chałupę z BK właśnie styropianem i bronisz swojej decyzji jak niepodległości. Gdy człowiek zerknie na budowy to nie trzeba pracować w GUS-ie aby stwierdzić, że zdecydowana większość ocieplana jest styropianem. Nie mam tutaj zamiaru nikogo na siłę uszczęśliwiać, natomiast wszystko oczywiście ma swoje wady i zalety, ale to my dokonujemy jedynie słusznego wyboru. Sam zaczynam przygodę z budową i chętnie czerpię informacje z tego forum, ale oczywiście nikt mnie nie uszczęśliwi na siłę, bo to ja wybieram i płacę. Napisałem przecież że ze względów ekonomicznych wygrywa system oparty na styropianie, natomiast technicznych wełna. Oczywiście nie uwzględniamy tutaj aspektów wysokości budynku, wagi samego ocieplenia itp.

Tam wyżej któryś z Panów napisał na temat reklamacji samych tynków- że były. Czy można wiedzieć coś więcej tzn. z jakiego okresu, w jakim regionie Polski, czy reklamacja została uznana z winy produktu? Mogę trochę pomęczyć chłopaków zajmujących się reklamacjami i podrążyć temat. Może coś pomogę w tej sprawie skoro już tu jestem.

edde
16-01-2010, 22:38
....

Pisałem o karcie produktu, ale Betonu Komórkowego, a nie Atlasa. Jeśli uwarzasz, że BK powinno się ocieplać wełną to gratuluję wiedzy. Pewnie jeszcze wentylacja, czy to sprawna grawitacyjna, czy mechaniczna przy tynkach gipsowych lub przyklejonych płytach GK wewnątrz i farbie silikonowej skutecznie osusza ściany z BK.

wybacz, ale przy takim poziomie wiedzy (i przekonań) jaki prezentujesz tu na forum szkoda jest czasu ażeby z Tobą dyskutować, chyba zachłysnąłeś się tą pracą w Atlasie i tyle
natomiast uważam, że nie powinieneś się tak autorytatywnie wypowiadać publicznie, choćby na takim jak to amatorskim forum, zacznij może od jego czytania, ze zrozumieniem, jest tu kilku dobrych fachowców, praktyków z zakresu dociepleń (są też i tacy od wentylacji :wink: ) a zakres ich wiedzy naprawdę imponuje i od nich chyba dyskretnie powinieneś się uczyć

bartosz-w
16-01-2010, 22:46
Też żeby zakończyć temat wełny czy styropianu poniżej wklejam cytat eksperta muratora na temat docieplenia. Tekst ten ukazał się w samym muratorze.

Docieplenie ścian zewnętrznych
Jaki materiał lepiej zastosować do ocieplenia domu: wełnę mineralną czy styropian?

Ocieplić można zarówno styropianem jak i wełną mineralną. Zastosowanie wełny mineralnej i np. tynku mineralnego powoduje, że ściana jest paroprzepuszczalna. Styropian nie daje takich możliwości ale równie dobrze izoluje cieplnie ścianę.
Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk

leszeq
17-01-2010, 02:16
Też żeby zakończyć temat wełny czy styropianu poniżej wklejam cytat eksperta muratora na temat docieplenia. Tekst ten ukazał się w samym muratorze.

Docieplenie ścian zewnętrznych
Jaki materiał lepiej zastosować do ocieplenia domu: wełnę mineralną czy styropian?

Ocieplić można zarówno styropianem jak i wełną mineralną. Zastosowanie wełny mineralnej i np. tynku mineralnego powoduje, że ściana jest paroprzepuszczalna. Styropian nie daje takich możliwości ale równie dobrze izoluje cieplnie ścianę.
Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk
Normalnie pomyłka!!! Większość styropianów na rynku lepiej izoluje cieplnie ścianę niż wełna. Jeżeli chodzi o paroprzepuszcalność, to styropian ma DUŻO mniejszą paroprzepuszczalność niż wełna :)


Tam wyżej któryś z Panów napisał na temat reklamacji samych tynków- że były. Czy można wiedzieć coś więcej tzn. z jakiego okresu, w jakim regionie Polski, czy reklamacja została uznana z winy produktu? Mogę trochę pomęczyć chłopaków zajmujących się reklamacjami i podrążyć temat. Może coś pomogę w tej sprawie skoro już tu jestem.
Nie napisałem konkretnie na temat tynków ale widzę, że wiesz co jest grane (w końcu ten człowiek pracuje w Atlasie :wink: ). Atlas robi dobre kleje, ale tynki, hmm... :roll: Oczywiście, reklamacja została uznana z winy produktu, po około dwóch miesiącach :-?

coulignon
17-01-2010, 10:09
poelcam lekturę oraz głębikie przemyślenie sparwy:
http://forum.muratordom.pl/czy-sciana-oddycha-welna-czy-styropian-mity-i-fakty,t44269.htm


A mnie się wydaje, że ociepliłeś chałupę z BK właśnie styropianem i bronisz swojej decyzji jak niepodległości.

Mylisz się. Swoja wiedzę opieram na tym że zawodowo jestem związany z producentami chemii budowlanej. I musze mieć pojęcie o fizyce budowli. Prawidłowością jest to że promowane rozwiązania najlepsze dla frim produkcyjnych a niekoniecznie najlepsze dla klientów. patrz - tynki silikatowe.

Pozdrawiam i miłej lektury. Macie w atlasie paru świetnych technologów. pogadaj z nimi z pominięciem działu sprzedaży i marketingu. Zdziwisz sie jak mogą być rozbieżne opinie pomiędzy tymi działami. :wink:

bartosz-w
17-01-2010, 14:28
Przecież ja nigdzie nie napisałem, że ściana oddycha.

Napisałem, że wełna ma 20- krotnie wyższą paroprzepuszczalność, a to w połączeniu z odpowiednim tynkiem jest istotne szczególnie przy BK, który podszebuje długiego czasu na osuszenie. Wilgotny materiał, powoduje wzrost współczynnika ciepła, ponieważ woda w porach znacznie lepiej przewodzi ciepło od powietrza. W obecnym czasie budujemy szybko, materiał często nie jest dostatecznie suchy, gdy go zalepimy szczelnie z obu stron, będzie wysychał wieki.

edde
17-01-2010, 16:42
nie z obu tylko z jednej, z jednej styropian z drugiej wewnętrzne pomieszczenia ze sprawna wentylacją, np. prawidłowa WM bardzo szybko redukuje wilgotność pomieszczeń a co za tym idzie również ścian (no chyba ze zaraz stwierdzisz ze WM a tym bardziej reku to wymysły diabła i działać nie maja prawa, bo tak na szkoleniu mówią :wink: )
swoja droga uczepiłeś się BK, który akurat dobrze pije wode ale tez nei najgorzej ja oddaje, a sa inne popularne materiały ścienne znacznie lepiej trzymające wilgoć, na szkoleniu nie mówili?

coulignon
17-01-2010, 17:53
W obecnym czasie budujemy szybko, materiał często nie jest dostatecznie suchy, gdy go zalepimy szczelnie z obu stron, będzie wysychał wieki.

Pierwsze wbicie łopaty: koniec pażdziernika 2008. Przeprowadzka połowa grudnia 2009. Aktualna wilgotnośc 40% i muszę uważać żeby nie spadała nizej. Poza tym są tańsze sposoby na jednorazowe osuszenie murów
niż robienie droższej elewacji.

bartosz-w
17-01-2010, 23:31
nie z obu tylko z jednej, z jednej styropian z drugiej wewnętrzne pomieszczenia ze sprawna wentylacją, np. prawidłowa WM bardzo szybko redukuje wilgotność pomieszczeń a co za tym idzie również ścian (no chyba ze zaraz stwierdzisz ze WM a tym bardziej reku to wymysły diabła i działać nie maja prawa, bo tak na szkoleniu mówią :wink: )
swoja droga uczepiłeś się BK, który akurat dobrze pije wode ale tez nei najgorzej ja oddaje, a sa inne popularne materiały ścienne znacznie lepiej trzymające wilgoć, na szkoleniu nie mówili?

W przeciwieństwie do Ciebie straram się nikogo nie obrażać.
Są oczywiście chłonne materiały ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o strukturę porowatości to ten jest flagowy. Jeśli słyszałeś o pojęciu kondensacji kapilarnej to skąd stwierdzenie, że ten materiał nieźle oddaje wodę? Jest wprost przeciwnie (zrób doświadczenie i namocz gąbkę- moim zdaniem szybko nie wyschnie). Uczepiłem się BK? To ja napisałem, że tego materiału nie powinno się ocieplać styropianem. I to wywołało całą dyskusję. To nie jest tak jak piszesz, że zalepiamy go z jednej strony a z drugiej wentylacja załatwi sprawę. Wentylacja oczywiście, pełni bardzo ważną rolę w tej kwestii, ale wyobraź sobie łązienkę z płytkami pod sufit, ściany na których naklejony jest karton-gips, farba silikonowa wewnątrz, kuchnia w płytkach... W jaki sposób wentylacja ma to osuszyć?
Skąd wnioskujesz, że tego mnie uczą na SZKOLENIACH? O przegrodach sporo uczę się na studiach.