PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa własnego domu oraz drugiego na sprzedaż



Runner72
15-01-2010, 21:43
Życie jest jak pudełko czekoladek i nie wiadomo co nam się trafi :D

Będąc mieszkańcem okolic Szczecina planuje przenosiny do Krakowa.
Obserwując ceny mieszkań, które wynoszą tam około 6 tys za 1 m2 czyli 300 tys za 50 m2!!! Wolę budować dom ( tym bardziej, że jeden już sam prawie wybudowałem). Wpadł mi do głowy pomysł kupna większej działki pod Krakowem, podziału na pół i budowy dwóch domów lub bliźniaka.Jeden dla mnie, drugi na sprzedaż. Mam doświadczenie w budowlance i chętnie się tego podejmę.

Moje pytanie brzmi co zrobić, aby móc to zrobić zgodnie z prawem - przy odsprzedaży muszę płacić jakieś podatki? Nie mam aktualnie działalności, ani założonej firmy.
Jak będzie najbardziej korzystnie dla mnie?

Dziękuję za wszelkie rady

:wink:

mirkapki
15-01-2010, 22:34
jak rozumiem działkę na budowę nowego domu - bliźniaka dopiero kupisz

z tego co wiem - i jak narazie to niebyło zmiany w przepisach

jeśli chcesz odsprzedać nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu jej zakupu to przy sprzedaży będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19% :cry:

Runner72
16-01-2010, 11:29
to są dopiero plany, działkę dopiero kupię.

Muszę pomyśleć o innej formie niż 19% od dochodu, mogę odliczyć tylko koszty udokumentowane fakturami Vat, a własnej pracy włożonej w budowę NIE :(
Choć obecnie (po 2008r) deklarując przeznaczenie tych pieniązków na cele mieszkaniowe nie płacimy 19% podatku.

mirkapki
17-01-2010, 21:46
Może się mylę - musiałabym to dobrze sprawdzić ale czy przepis mówiący o przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedanej nieruchomości na inne cele związane np z zakupem innej nie obowiązywały do nieruchomości nabytych do 2006 roku :-?

poprawcie mnie jeśli się mylę :oops:

Mymyk_KSK
17-01-2010, 22:39
To ja trochę z innej beczki ;-)

Nie tylko mieszkania w Krakowie - działki pod Krakowem to niestety też sporo kosztują... A i nie w każdej miejscowości Krakowianie kupią dom ;-) Poza tym wiele miejscowości koło Krakowa leży na terenie różnych drobnych parków krajobrazowych na których sa spore obostrzenia dotyczące budowy domów - nie tylko kształtu dachu, proporcji okien itp. co np. zabudowania działki które (przykładowo) nie może zajmować więcej niż 14% terenu = może być niezbędna większa działka = wyższe koszty zakupu. W wielu miejscach niedozwolona jest zabudowa bliźniacza/ szeregowa.

Nie odradzam - tylko "poddaję pod rozwagę" :)

Runner72
18-01-2010, 20:50
Mymyk_KSK - masz rację :roll:

Śledzę ceny działek i mieszkań od ponad roku, dotychczas nie chciałem na 100% się tam przenosić, moja ładna działka z domem nad jeziorkiem jest dla mnie super.
Tyle, że narzeczona raczej nie może liczyć na pracę w Szczecinie, choć i u Was przemysł lekowy pada np. Pliva.

Wiem jedno nie kupię mieszkania 50 m2 za 320 tys. zł - czyli ponad 6000 zł/m2. No way!!! Jakbym o budowlance nic nie wiedział to może? Znajomy jest w branży w Sz-nie i koszt mieszkania z działką to 3000 zł brutto za 1 m2 reszta to już na górkę
:wink:

Osłabiają mnie teksty developerów, że oni to po kosztach teraz oddają ... :-?

kar_ma
19-01-2010, 11:45
Ceny działek pod budownictwo wielorodzinne w Krakowie były wyższe niż w Szczecinie - stąd ceny mieszkań też są wyższe.