PDA

Zobacz pełną wersję : Schody pękające w miejscach klejenia



grzegorz_si
16-01-2010, 10:21
Witam
Mam schody jesionowe klejone na pianie do betonu. Grubość deski około 22 mm. Mają jakieś 14 miesięcy. Zauważyłem że część schodków pęka w miejscu klejenia. Dwa z nich mają już szpary około 2-3 mm.
Na podeście również zauważam podobną tendencję: w tej chwili szparki są minimalne, ale to postępuje.
Może jestem dziwny, ale oczekiwałem nieco większej trwałości zwłaszcza, że u rodziców, dziadków itd stoją schody 15 - 20 letnie. Lakieru na nich już nie widać, ale klejenie jest trwałe bez najmniejszych rys czy ubytków.
Czy to teraz taki standard wykonania, że robi się schodki na czas trwania gwarancji i potem na śmietnik?
Jak rozumiem stolarz spartolił klejenie, użył złego kleju czy co?
Nie bardzo wiem jak z nim rozmawiać. Miał ktoś podobny przypadek?
Jeżeli chodzi o stopnie to pewnie nie będzie dyskusji bo każę mu to wymienić, ale w przypadku podestu będzie pewnie oponował, bo efekt nie jest jeszcze tak "spektakularny". Jestem jednak pewny, że następnego sezonu jednak też nie przetrzyma a gwarancja już się skończy.
Doradźcie. Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy.
Gnojowi nie daruję bo mnie już oszukał na balustradach balkonowych...
Pozdrawiam

młody34
16-01-2010, 15:27
Witam.
Prawdopodobnie zostało użyte źle wysuszone drewno. Wczoraj jeszcze na nim ptaki ćwierkały a dzisiaj ma pan schody. W mieszkaniu drewno wysycha i klejenie
"puszcza". Wilgotność drewna do wewnątrz pomieszczeń ogrzewanych to
8-10% bez względu na rodzaj drewna.

perm
16-01-2010, 16:39
Zły klej, zła konstrukcja schodów, nie dopasowana do wilgotności wnętrza wilgotność dech. Wystarczy że stopnie i spocznik są przykręcone na sztywno w sposób nie pozwalający na zmianę rozmiarów a w domu zachodzą zmiany wilgotności (wysychanie tynków i wylewek?). Drewno pracuje, kołek nie puści, puści klej lub deska.

amber
16-01-2010, 18:00
a możesz wkleić jakieś zdjęcie

dwo
16-01-2010, 21:40
Przyczyn moze byc kilka ze Twoje stopnie pekaja: wilgotnosc drewna,obrabianie materialu,warunki w jakich byly produkowane,wadliwy montarz a klej pewnie byl ok tylko teperatura otoczenia mogla byc zbyt niska i co wazne od spodu moze nie polakierowane.A co do spocznika jak ci powie ze jest ok to popros o przedluzenie gwarancji tak o 6 miesiecy zobaczymy co powie.