PDA

Zobacz pełną wersję : Oczep ścianki szczelnej



loskamilos007
16-01-2010, 18:42
Witam,

czy może mi ktoś pokrótce wytłumaczyć co to jest oczep ścianki szczelnej, jak się go montuje i z czego wykonuje, albo odesłać do odpowiednich materiałów?
Szukałem w internecie, ale nie znalazłem nic zadowalającego...

Jeśli ktoś miałby materiały na ten temat, może mi podesłać na maila: [email protected]

Informacji tych potrzebuję do znalezienia w programie NormaPRO pozycji KNR która odpowiada za wykonywanie oczepów - nie wiem jaka się nadaje.

Pozdrawiam.
Kamil

Barbossa
16-01-2010, 18:54
wieniec i tyle

budulec1
16-01-2010, 19:03
oczep ścianki szczelnejl
Oczep to po prostu element spinający (wieńczący) zależny od rodzaju ścianki szczelnej

loskamilos007
16-01-2010, 19:43
wieniec i tyle

wieniec wieńcowi nie równy, przecież nie wykonuje się go tak jak wieńca np. stropu gęstożebrowego, czy może się mylę?


Oczep to po prostu element spinający (wieńczący) zależny od rodzaju ścianki szczelnej

powiedzmy, że mam grodzice G-62, i teraz jak miałbym je zwieńczyć górą? stalowo, żelbetowo?

Może zadaję pytania niczym jakiś laik, ale jestem dopiero po 2. roku Budownictwa, niemniej wiedzę pochłonę chętnie :)

marek.Bud
16-01-2010, 19:52
gora larsenow wylewasz belke ( tzn tak ze sa zatopione na kilkanascie/dziesiat cm w betonie + dodatkowe zbrojenie)

Barbossa
16-01-2010, 20:42
a do tych grodzic potrzebny oczep?
a jeżeli już, to niby jak wylać na tym żelbet, Kol. marek.Bud?
skoro to ścianka stalowa, to oczep też stalowy na zasadzie belki mocowanej do profili (zapewne spawane)
ale grodzice mają zamki i jedna o drugą się rygluje

Panie Studencie, staraj się pisać dokładniej
oczep masz zadany, czy to Twój pomysł?
jakieś detale?

marek.Bud
16-01-2010, 22:07
nigdy nie widziales zaszalowanego ( w deskowaniu ) oczepu scalajacego larseny ? wiem ze ciezko wypelnic kazda szczeline pomiedzy ale ladne to to byc nie musi

loskamilos007
16-01-2010, 22:12
Panie Studencie, staraj się pisać dokładniej
oczep masz zadany, czy to Twój pomysł?
jakieś detale?

więc nakręślę problem: mam za zadanie stworzenie kosztorysu budowy odcinka drogi zakończonej ścianką szczelną (przypadek np. nabrzeża) w programie NormaPRO, dobrałem wbijanie ścianek szczelnych (grodzice G-62 - jedyne dostępne w KNRach) i podczas konsultacji prowadzący poprosił żebym zawarł także pozycję uwzględniającą wykonanie oczepu. szukałem go w spisie, i nie ma konkretnie oczepu dla ścianek szczelnych, więc próbowałem kombinować (oczep żelbetowy, stalowy z kształtowników itp.) ale, że sam mam małe doświadczenie spróbowałem się zwrócić z tym problemem na forum do obeznanych w fachu budowlańców.

widzę, że sprzeczne poglądy panują na ten temat :)

Barbossa
17-01-2010, 08:15
nigdy nie widziales zaszalowanego ( w deskowaniu ) oczepu scalajacego larseny ? wiem ze ciezko wypelnic kazda szczeline pomiedzy ale ladne to to byc nie musi
przyznam że nie widziałem,
moim zdaniem robić to z żelbetu to masochizm, profil stalowy powinien być wystarczający
chyba, że ten żelbet ma służyć jeszcze do czegoś (?)

marek.Bud
17-01-2010, 08:24
powiedzmy jako starter do stropu czy tez sciany.

Barbossa
17-01-2010, 11:38
gdzie tak budują?
oprócz jakiś tam komór i kolektorów....

lenny
17-01-2010, 12:19
gdzie tak budują?
oprócz jakiś tam komór i kolektorów....
przykładowo, coraz częściej w garażach podziemnych:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/images/magda/ib_12/aarsl1.jpg

budulec1
17-01-2010, 12:26
przykładowo, coraz częściej w garażach podziemnych:

Z tym coraz częściej to chyba przesadziłeś. Ze stosowaniem ścianek szczelnych jako nośne dla sił pionowych to wymysł ostatnich czasów, podobnie jak beton komórkowy na ściany fundamentowe :D

lenny
17-01-2010, 12:33
przykładowo, coraz częściej w garażach podziemnych:

Z tym coraz częściej to chyba przesadziłeś. Ze stosowaniem ścianek szczelnych jako nośne dla sił pionowych to wymysł ostatnich czasów, podobnie jak beton komórkowy na ściany fundamentowe :D
porównując do tego co było kilka czy kilkanaście lat temu projektanci coraz częściej przekonują się do nowych, dobrych rozwiązań.
Jest fajny artykuł w ostatnim "Inżynierze Budownictwa", dostępny również w internecie:
http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,wykorzyst anie_stalowych_scianek_szczelnych_jako_trwalych_el ementow_konstrukcji_garazy_podziemnych_-_artykul_sponsorowany,3394

Barbossa
17-01-2010, 12:36
gdzie jest ten garaż?
i to jest tylko garaż? czy coś nad?

lenny
17-01-2010, 12:39
gdzie jest ten garaż?
i to jest tylko garaż? czy coś nad?
to jest akurat zdjęcie z artykułu o którym pisałem powyżej, realizacja budynku mieszkalnego w Gdańsku-Brzeźnie, więcej szczegółów pod w/w linkiem

budulec1
17-01-2010, 12:50
porównując do tego co było kilka czy kilkanaście lat temu projektanci coraz częściej przekonują się do nowych, dobrych rozwiązań.
Pod warunkiem, że robią to z głową. Artykuł nie wspomina ile warunków trzeba spełnić, żeby móc zastosować to rozwiązanie i jaka była przyczyna jego zastosowania.


artykul_sponsorowany
byłoby dziwne gdyby polecali coś innego, np ścianki szczelinowe
W każdym razie mówimy o jednostkowych przypadkach, co oczywiście nie oznacza, ze jest niemożliwe. Marketing czyni cuda.

lenny
17-01-2010, 12:57
długo można dyskutować na ten temat...w każdym bądź razie, kolega chciał uzyskać informacje n/t oczepu ścianki szczelnej i takie informacje uzyskał.

Z mojej strony mogę jeszcze tylko dodać że tego typu rozwiązania, t.j. grodzice stalowe+oczep żelbetowy często stosuje się w budownictwie drogowym (np.ściany oporowe) i hydroinżynieryjnym (np.zbiorniki retencyjne)

Barbossa
17-01-2010, 13:08
co by nie gadać, skoro nośność daje tarcie, to grodzice mogą przenosić siły pionowe
tu pewnie ważniejsze jest wyboczenie, nie sądzę, aby niosły one obciążenie od budynku, raczej samego garażu

marek.Bud
17-01-2010, 15:13
nic nie stoi na przeszkodzie by do czesci "na powierzchni" dorzucic scianke oporowa i mamy ladne pomieszczenie , np. basen p.poz albo jakies przepompownie :wink: