PDA

Zobacz pełną wersję : Dom z bali - grzejniki konwektorowe i kominek



sammael
19-01-2010, 06:16
Witam wszystkich

Proszę o rady wszystkich, którzy mieszkają w drewnianych domach w tej kwestii.
Jestem w tej chwili na etapie wznoszenia ścian z bala 24x24 suszonego, sezonowanego, podłoga styropian 20cm+wylewka, dach 25cm wełny, dom 140m2 i zastanawiam się nad ogrzewaniem. Coraz bardziej przekonują mnie grzejniki konwektorowe (rozważałem wcześniej piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem - ale stwierdziłem że lepsze będą konwektory), ich cena jest przystepna i w porównaniu do cen grzejników/różnicy w korzystaniu z nich w II taryfie, wypadają lepiej.

Chciałbym prosić was o opinie, poparte kosztami użytkowania, stopniem zadowolenia z takiego układu

Zapraszam do dyskusji... :P

zbigmor
19-01-2010, 08:22
Chciałbym się zapytać o jeden detal. Czy można zbudować dom, który nie spełnia współczynników izolacyjności dla ścian? Czy może są inne regulacje dotyczące domów z bala?
Z tego co wyczytałem lamda dla betonu komórkowego nie pozwala na budowę ściany jednowarstwowej o grubości 24cm, a drewno ma trochę gorsze parametry izolacyjne, czyli też nie spełni tych norm.
Z drugiej strony bez sensu dla mnie jest budowanie domu z bala i obudowywanie go izolacją tracąc niewątpliwe plusy estetyczne.
Co do korzyści lub nie korzystania z 2 taryf to trudno prorokować. Jeśli z obliczeń wyjdzie, że wystarczy ogrzewać w drugiej taryfie to raczej warto zainwestować w takie piece, ale jak dla mnie prawie zawsze rozwiązania najprostrze są najlepsze to sugerowałbym zacząć od konwektorów bo koszt jest niewielki i po 1 lub 2 sezonach przeliczyć jeszcze raz co się bardziej opłaci.

JerzyBw
19-01-2010, 08:52
Z wielu wypowiedzi balowych użytkowników wynika, że dom z bala pełnego, szybciej się ogrzeje, niż dom z budowany z betonu komórkowego o grubości 24cm, bo w domach z drewna ogrzewa się głównie powietrze, nie ściany.
Kiedyś chałupy z bali miały duży piec po środku chałupy, który służył do gotowania, pieczenia, ogrzewania a nawet do spania. Pewnikiem, taki piec dobrze magazynował ciepło. Najlepsze rozwiązanie to piec, który potrafi szybko ogrzać i zmagazynować ciepło. Ogrzewanie elektrycznym piecem akumulacyjnym w drugiej taryfie nie przemawia do mnie, bo poco mam pobierać prąd w nocy, kiedy śpię, a rano taki piec, poco ma oddawać ciepło, kiedy jestem w pracy. Ogrzewanie elektryczne konwektorowe może ogrzać szybko, tylko na jak długo te ciepło utrzyma się? Za jakiś czas może się okazać, że ogrzewasz z oszczędności przeważnie kominkiem, i czy to nie będzie potem wnerwiać, ciągłe dokładanie drewna?

zbigmor
19-01-2010, 14:52
Z wielu wypowiedzi balowych użytkowników wynika, że dom z bala pełnego, szybciej się ogrzeje, niż dom z budowany z betonu komórkowego o grubości 24cm, bo w domach z drewna ogrzewa się głównie powietrze, nie ściany.
Kiedyś chałupy z bali miały duży piec po środku chałupy, który służył do gotowania, pieczenia, ogrzewania a nawet do spania. Pewnikiem, taki piec dobrze magazynował ciepło. Najlepsze rozwiązanie to piec, który potrafi szybko ogrzać i zmagazynować ciepło. Ogrzewanie elektrycznym piecem akumulacyjnym w drugiej taryfie nie przemawia do mnie, bo poco mam pobierać prąd w nocy, kiedy śpię, a rano taki piec, poco ma oddawać ciepło, kiedy jestem w pracy. Ogrzewanie elektryczne konwektorowe może ogrzać szybko, tylko na jak długo te ciepło utrzyma się? Za jakiś czas może się okazać, że ogrzewasz z oszczędności przeważnie kominkiem, i czy to nie będzie potem wnerwiać, ciągłe dokładanie drewna?


Ale w takim przypadku po co bal? Warunki te lepiej spełni dom szkieletowy.

kruszon11
19-01-2010, 14:57
Z wielu wypowiedzi balowych użytkowników wynika, że dom z bala pełnego, szybciej się ogrzeje, niż dom z budowany z betonu komórkowego o grubości 24cm, bo w domach z drewna ogrzewa się głównie powietrze, nie ściany.
Kiedyś chałupy z bali miały duży piec po środku chałupy, który służył do gotowania, pieczenia, ogrzewania a nawet do spania. Pewnikiem, taki piec dobrze magazynował ciepło. Najlepsze rozwiązanie to piec, który potrafi szybko ogrzać i zmagazynować ciepło. Ogrzewanie elektrycznym piecem akumulacyjnym w drugiej taryfie nie przemawia do mnie, bo poco mam pobierać prąd w nocy, kiedy śpię, a rano taki piec, poco ma oddawać ciepło, kiedy jestem w pracy. Ogrzewanie elektryczne konwektorowe może ogrzać szybko, tylko na jak długo te ciepło utrzyma się? Za jakiś czas może się okazać, że ogrzewasz z oszczędności przeważnie kominkiem, i czy to nie będzie potem wnerwiać, ciągłe dokładanie drewna?


Ale w takim przypadku po co bal? Warunki te lepiej spełni dom szkieletowy.

Pewnie się mylę, zaraz przeczytam, ale to raczej dobiera się ogrzewanie do domu, a nie odwrotnie.....

8)

Mały
19-01-2010, 15:55
Dom z bala, kominek z DGP + grzejniki elektryczne ceramiczne Honeywell , ale ze sterownikami wyprowadzonymi na ścianę.
Nie narzekam, choć powietrze zdrowo wysycha przez DGP.

sammael
19-01-2010, 21:08
dzis dostałem wycenę za podłogówkę elektryczna ok 40m2 i za piece akumulacyjne na pozostałe 100m2 ok 30 000 - sporo !!!
Coraz bardzo przekonuje sie do konwektorów, i do ogrzewania wtedy kiedy potrzebuje i ile potrzebuję. No i koszt ok. 5 tys na 140m2 żadnych rurek i cudów.

simluc
20-01-2010, 09:19
dzis dostałem wycenę za podłogówkę elektryczna ok 40m2 i za piece akumulacyjne na pozostałe 100m2 ok 30 000 - sporo !!!
Jakas makabryczna ta wycena
makabryczne ceny, tu (http://www.ekonergia.com.pl/eq206.php) dla domu 165 mkw wychodzi 24 tys, ale nadal makabreska


Coraz bardzo przekonuje sie do konwektorów, i do ogrzewania wtedy kiedy potrzebuje i ile potrzebuję. No i koszt ok. 5 tys na 140m2 żadnych rurek i cudów.



Najbardziej ekstremalna (w sensie - ekonomiczna) wersja to konwektory wolno stojace plus dobre termostaty elektroniczne programowalne- wtedy koszt przyjmujac 8 pomieszczen razy 70 zl za konwektor + 170 za sterownik do kazdego pomieszczenia to 240 razy 8 czyli 1920 zl :) . Do gniadka (np na wysokosci 130 cm wpinasz termostat, do termostatu konwektor i to wszystko.I masz ogrzewanie w pelni sterowalne za mniej niz 2000 zl). Dobre sterowniki produkuje (ja innej nie znalazlem) jedna firma- elektrobock z czech - u nas do dostania za okolo 170 zl - model TS20 (wiecej tu: http://forum.muratordom.pl/post3786835.htm?highlight=#3786835). Termostat jest naprawde rewelacyjny , mozna dowolnie ustawiac temperatury dla dowolnych przedzialow czasowych dzieki czemu ogrzewanie elektryczne moze byc znosne- konwektory bez dobrego termostatu to droga do bankructwa.
Zamiast konwektorow mozna zastosowac promienniki- troche lepszy rozklad temperatur ale i wyzsza cena- wiecej w linku, do ktorego odeslalem wyzej.

A jesli chodzi o ogrzewanie podlogowe to warto zajrzec na into.pl (http://into.pl) - bardzo dobre ceny, podawane sa takze na biezaco koszty ogrzewania przy calkowitym ogrzewaniu podlogowym dla domu o pow. 182 mkw.

pozdrawiam
szymon

sammael
20-01-2010, 20:12
Dzięki za info simluc !!!
Jest to dokładnie to o czym myślałem. Z doświadczenia na własnej skórze wiem jak takie konwektory działają, w Norwegii jeden hotel (125 pokoi), ogromny jest ogrzewany konwektorami, mają one wbudowane termostaty (tak myślę) bo ustawia się temp. i same się załączają w przypadku zmiany temp. Nagrzanie mieszkania ok 40m2 dla dwóch nie zajmuje dużej niż 15min !! co jest wynikiem dobrym jak myślę.

Będziemy mieli również kominek z rozprowadzeniem, więc nie powinno być tak źle. No i dużym plusem są tutaj koszty zakupu instalacji. Pożyjemy zobaczymy :D

Mały
20-01-2010, 20:20
Sammael - lepiej wrzucić termostaty wyprowadzone na ścianę - utrzymują temperaturę pomieszczenia, a nie reagują na podgrzaną obudowę grzejnika (tak miałem kiedyś, w poprzednim domu).
Inna sprawa, że te firmowe dokładniej reagują na temperatury(moje
Honeywella reagują dopiero po dodatkowym czasie wychłodzenia), a najtańsze to dosłownie częste taktowanie : włącz-wyłącz, włącz-wyłącz.

barbara0215
03-05-2010, 19:31
witam!jestem całkiem zielona w temacie budownictwa i potrzebuję porady w kwestii ogrzewania.Planuję budowę domu szkieletowego o pow.100m kwadratowych(parter i użytkowe poddasze),czy w takim domu wystarczające będzie ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym?planuję dodatkową wężownicę do ogrzewania wody.Czy to wystarczy?

Sebastian_J
17-03-2011, 21:16
Dom z bala, kominek z DGP + grzejniki elektryczne ceramiczne Honeywell , ale ze sterownikami wyprowadzonymi na ścianę.
Nie narzekam, choć powietrze zdrowo wysycha przez DGP.

Witam,
czy mogę prosić o szersze wiadomości odnośnie takiego ogrzewania? Planuję budowę domu 110m2 z bala 16cm + 15cm wełny od wewnątrz. Zastanawiam się wciąż jakie wybrać ogrzewanie... Odradzano mi ogrzewanie elektryczne w domu drewnianym ze względu na koszty eksploatacji. Ale wciąż rozważam ogrzewanie elektryczne wspomagane kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Instalacja takiego ogrzewania wychodzi zdecydowanie taniej: kilka grzejników, kable, sterownik, kominek + kanały powietrza. Zdecydowanie taniej niż piec dwufunkcyjny z rozprowadzeniem wody rurkami i grzejniki.
Zastanawiam się tylko jak w eksploatacji wychodzą koszty ogrzewania grzejnikami elektrycznymi. Planowałem grzać elektrycznie w II taryfie, żeby podtrzymywać ciepło w dzień jak mnie nie ma w domu lub w nocy jak śpie, natomiast w dzień jak jestem w domu, to palić w kominku.
Czy ktoś ma świeże doświadczenia jakie są koszty takiego "podtrzymywania" ciepła ogrzewaniem elektrycznym średniomiesięcznie na przestrzeni roku?
Proszę o pomoc.
Dzięki wielkie


witam!jestem całkiem zielona w temacie budownictwa i potrzebuję porady w kwestii ogrzewania.Planuję budowę domu szkieletowego o pow.100m kwadratowych(parter i użytkowe poddasze),czy w takim domu wystarczające będzie ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym?planuję dodatkową wężownicę do ogrzewania wody.Czy to wystarczy?

Barbara
Z tego co słyszałem, to kominek z płaszczem wodnym nie jest zbyt polecanym rozwiązaniem, bo ogrzewanie wody jest mało kontrolowane. W domu drewnianym chyba lepiej ogrzewać kominkiem powietrze. Jednak ze względu na konieczność częstego dokładania do kominka, jako główne źródło ogrzewania nie jest zbyt wygodne. Dlatego ja planuję kominek jako pomocnicze, ale nie mogę się zdecydować na ogrzewanie zasadnicze...

ANNNJA
28-03-2011, 08:36
mamy ogrzewanie elektryczne podłogowe- cały parter,
góra będą grzejniki elektryczne.... ,

i kominek
praktyka pokazała:
oszczędzamy prąd bo drogi, dokładamy i tańczymy ciągle wkoło kominka, wyprowadzenie ciepła do 3 pokoii
dzisiaj budowałabym też kominek ale już z ciepła obudową czyli w kaflach i również ogrzewanie podłogowe elektryczne,
już JerzyBw już powiedział b. trafinie, w domu z bali ogrzewasz powietrze a nie ściany- bo one są neutralne, (ew. ogrzewasz betonową podłogę?)
szybko ogrzejesz ale ciepłoty na długo nie przytrzymasz, szybko się wychładza, najgorzej jak są duże wiatry.....!
Tej zimy załączaliśmy kilku krotnie podłogi, na parę dni- te największe mrozy ,
resztę kominek, wychodziliśmy z domu po 7 powrót po 17, dom w tym czasie był nie ogrzewany,
temp. średnio od 13 do 20C
spodziewam się rachunku całościowego za prąd za ostatnie pół roku na poziomie 1,5tys.- 1,8zł

zbyszek57
28-03-2011, 22:07
mamy ogrzewanie elektryczne podłogowe- cały parter,
góra będą grzejniki elektryczne.... ,

i kominek
praktyka pokazała:
oszczędzamy prąd bo drogi, dokładamy i tańczymy ciągle wkoło kominka, wyprowadzenie ciepła do 3 pokoii
dzisiaj budowałabym też kominek ale już z ciepła obudową czyli w kaflach i również ogrzewanie podłogowe elektryczne,
już JerzyBw już powiedział b. trafinie, w domu z bali ogrzewasz powietrze a nie ściany- bo one są neutralne, (ew. ogrzewasz betonową podłogę?)
szybko ogrzejesz ale ciepłoty na długo nie przytrzymasz, szybko się wychładza, najgorzej jak są duże wiatry.....!
Tej zimy załączaliśmy kilku krotnie podłogi, na parę dni- te największe mrozy ,
resztę kominek, wychodziliśmy z domu po 7 powrót po 17, dom w tym czasie był nie ogrzewany,
temp. średnio od 13 do 20C
spodziewam się rachunku całościowego za prąd za ostatnie pół roku na poziomie 1,5tys.- 1,8zł

a czemu sie ciepło długo nie trzyma? no i o co chodzi z tymi wiatrami? przewiewają Ci ściany?

ANNNJA
30-03-2011, 09:41
co masz na myśli czy mi przewiewają ściany?
myślisz że w murowanym jak masz wiatr to trzyma Ci tak samo długo ciepło jak przy spokojnej pogodzie, gdzie nie ma zupełnie wiatru??


chodzi o to że moje drewniane ściany nie trzymają ciepła, nie promieniują, nie oddają ani ciepła ani zimna bo są neutralne, stąd tzw: . "mała akumulacyjność" takich domów

zbyszek57
30-03-2011, 12:32
polemizowałbym z tym okresleniem" mała akumulacyjnosc" Odnosi sie to do scian w zasadzie murowanych, albo raczej ceramicznych. W domach z litego drewna ważna jest nie tyle akumulacyjnosc czy tez pojemność..a raczej wazne jest to , na ile sciana sama w sobie stanowi o wspolczynniku " ucieczki ciepla" czyli przenikania termicznego. Dobra sciana z dobrego drewna niweluje skutki temperatury zewnętrznej. Nie wychładza domu i nie pozwala na nagrzewanie sie w lato.
W domu z bala pomimo wiatru spadek tem.peratury nie jest tak dynamiczny jak w ceramice o podobnym przekroju

ANNNJA
31-03-2011, 08:34
to popolemizujemy troche...;)
ja w ceramice nie mieszkałam, ale w tradycyjnym domu z pustaka - bez ocieplania, i jak było wietrznie to wychładzało się szybko- to zrozumiałe, ale mam wrażenie że w domu z bala wychładza się jednak trochę szybciej!

norbert1976
31-03-2011, 18:00
Witam,
czy mogę prosić o szersze wiadomości odnośnie takiego ogrzewania? Planuję budowę domu 110m2 z bala 16cm + 15cm wełny od wewnątrz. Zastanawiam się wciąż jakie wybrać ogrzewanie... Odradzano mi ogrzewanie elektryczne w domu drewnianym ze względu na koszty eksploatacji. Ale wciąż rozważam ogrzewanie elektryczne wspomagane kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Instalacja takiego ogrzewania wychodzi zdecydowanie taniej: kilka grzejników, kable, sterownik, kominek + kanały powietrza. Zdecydowanie taniej niż piec dwufunkcyjny z rozprowadzeniem wody rurkami i grzejniki.
Zastanawiam się tylko jak w eksploatacji wychodzą koszty ogrzewania grzejnikami elektrycznymi. Planowałem grzać elektrycznie w II taryfie, żeby podtrzymywać ciepło w dzień jak mnie nie ma w domu lub w nocy jak śpie, natomiast w dzień jak jestem w domu, to palić w kominku.
Czy ktoś ma świeże doświadczenia jakie są koszty takiego "podtrzymywania" ciepła ogrzewaniem elektrycznym średniomiesięcznie na przestrzeni roku?
Proszę o pomoc.
Dzięki wielkie


Proponuje zainteresowac sie niemieckimi grzejnikami JAWO. Sam mam takie w domu szkieletowym i jestem bardzo zadowolony.
Ogrzewam nimi dom juz drugi sezon grzewczy z tym ze pierwszy byl jeszcze w czasie budowy. Grzejniki sa rewelacyjnej jakosci,
blyskawicznie nagrzewaja pomieszczenia i sa naprawde ekonomiczne. Sredniomiesieczny koszt ogrzewania domu o powierzchni
130 m2 wyniosl w tym sezonie ok. 350 zl.

norbert1976
31-03-2011, 18:09
to popolemizujemy troche...;)
ja w ceramice nie mieszkałam, ale w tradycyjnym domu z pustaka - bez ocieplania, i jak było wietrznie to wychładzało się szybko- to zrozumiałe, ale mam wrażenie że w domu z bala wychładza się jednak trochę szybciej!

dziwne masz wrazenie... ale... dom szkieletowy jest podobno niskoakumulacyjny i szybko traci cieplo
wciaz zastanawiam sie nad tym co znaczy szybko... bo u mnie temperatura z 21 st.C spada w ciagu
6-8 godzin do 17 st.C. Ponizej 17 st.C temperatura nie spadla ani razu w ciagu tej zimy a termostaty
w grzejnikach JAWO byly ustawione na noc na 15 st.C.
Nie mam punktu odniesienia ale moze spadek o 4 st.C w ciagu zimowej mroznej nocy to szybko......

zbyszek57
31-03-2011, 19:17
to popolemizujemy troche...;)
ja w ceramice nie mieszkałam, ale w tradycyjnym domu z pustaka - bez ocieplania, i jak było wietrznie to wychładzało się szybko- to zrozumiałe, ale mam wrażenie że w domu z bala wychładza się jednak trochę szybciej!

to masz złe wrażenie, moja droga:) Dobrze zrobiony dom z bala o odpowiedniej grubosci i szczelności jest nie do przewiania. Mówie o balu okrągłym o średnicy minimum 260 mm

madd
31-03-2011, 20:56
To moze ja sie wypowiem co do ciepla i temperatury w domu.
Dom z bala 25 cm, przez 5 zim ogrzewany jedynie kominkiem z rozprowadzeniem cieplego powietrza. Rozpalalismy okolo 19, palilo sie do 24 powiedzmy. Przy mrozach kolo -15, -10 tempertura rano spadala do 10-13 stopni. Przy wyzszej temperaturze na zewnatrz bylo troche lepiej. Rano, przed praca, czasami rozpalalismy w kominku jak juz nie dalo sie wytrzymac.
W weekend, gdy bylismy w domu bylo nieco lepiej - 20 stopni uzyskiwalismy spokojnie, ale przez noc potrafilo sie mocno wychlodzic - tak do 15 stopni.
Klelam na czym swiat stoi, ze zimno, ze dom bez sensu. Palilismy przez zime okolo 10-15 metrow drewna plus brykiety od czasu do czasu.
W tym roku zalozylismy ogrzewanie gazowe - jest o niebo lepiej, dzienna temperature mam nastawiona na 21 stopni, nocna na 20 ( mamy male dziecko i mniej raczej nie moze byc). Jest kolosalna roznica - dom wydaje sie byc dogrzany, rachunki za gaz za okres zimowy (ogrzewanie plus ciepla woda) to okolo 600-650 zlotych).
Czyli de facto wychodzi taniej niz grzanie kominkiem i jest w koncu cieplo!!!

zbyszek57
01-04-2011, 06:40
madd, jesli Twój dom to ten z avatara, to całkiem zrozumiale, ze tak mialas. Sorry, ale co do szczelności domów mszonych mam swoje zdanie i go nie zmienię. Wszędzie tam, gdzie istnienie łączenie dwóch tych samych materiałów poprzez łącznik zewnętrzny, zawsze wystąpi nieszczelność. w dumu z bala 26 cm zamontowane mam ogrzewanie podłogowe elektryczne 5,4 kW. tylko na parterze, poddasze grzane grawitacyjnie powietrzem z dolu. w kuchni i łazience termo nastawione na 23 stopnie, w salonie 20 . rachunek za sezon grzewczy tej zimy wyniósł 850 zł. Od listopada do 15 marca. Dom ma 80 m kw.

ANNNJA
01-04-2011, 09:20
Madd- świetnie to opisałaś, .... mniej więcej coś jak u nas,
czekam u siebie na rachunek za prąd- całościowa cena łącznie z oświetleniem, kuchenka elektryczna no i podłogówka w duże mrozy....,
stawiam na ok. 1500zł, za ostatnie 6miesięcy łącznie

Zbyszek - dom to ja mam zdecydowanie szczelny jak na dom drewniany!! to nie jest kwestia nieszczelności w pierwszym rzędzie tylko braku akumulacji,

zbyszek57
01-04-2011, 18:29
ANNNJA..no skoro tak twierdzisz.Na pewno znasz sie na tym lepiej niz ja.

ANNNJA
06-04-2011, 13:54
hura hura..przyszedł rachunek od ZE., ale hura na cześć jego wysokości a nie na sam fakt nadejścia
do dopłaty 500zł, całościowo z zaliczkami wychodzi 980zł,

za: kilka/może naście dni podłogówka zimą, boiler elektr, kuchnia ind. no i oświetlenie, no i cała reszta domowych gratów elektr.
oświetlenie: energooszczędne, graty też AA